STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 30 Oct 2010, 21:14

Sau ...Salmo ,Yo-zuri ,Sebile ... :D

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 30 Oct 2010, 21:25

Legat de varteje...Nu folosesc acel vartej atasat de vobler ,deoarece nu (prea)am vazut voblere care lucreaza corect si care sa rasuceasca naluca ...Iar pentru alte naluci ,italienii de exemplu folosesc la rotative un "set" de 3(trei) vartejuri foarte fine care sunt prinse unul de altul ,din constructie , de firma producatoare ...Atasate pe firul de pescuit prin intermediul unor noduri de calitate la cca 40-50 cm de rotativa, sa spunem,isi fac treaba excelent .
Si totusi ...legat de mobilitatea voblerului ...cel mai bun nod ramane batranul nod Rapala care chiar permite toate gradele de libertate ,nu ingreuneaza voblerul si permite acestuia sa lucreze corect .Inconvenientul ...multa manopera la schimbatul voblerului si fir pierdut .Plus ca pe un fir textil eu personal nu folosesc acest nod deorece consider ca este un nod care reduce rezistenta textilului .
Astea ar fi cateva observatii personale la postul cu voblerele ...Parca trebuia sa fim interactivi ,nu? :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 01 Noi 2010, 15:42

zamfi scrie:Cata rabdare ai!...Se mai continua prezentarea? ...
Rabdare am, Zamfi, timp nu prea am ... totusi inteleg sa las ceva in urma, fapt pentru care voi continua cu prezentarea nalucilor din trusa mea, caci despre altele nu mi se pare corect a face aprecieri decat dupa ce eventual le voi incerca. In consecinta va promit sa continui in masura timpului disponibil.
zamfi scrie:Legat de varteje...Nu folosesc acel vartej atasat de vobler ,deoarece nu (prea)am vazut voblere care lucreaza corect si care sa rasuceasca naluca ...
Si totusi ...legat de mobilitatea voblerului ...cel mai bun nod ramane batranul nod Rapala care chiar permite toate gradele de libertate ,nu ingreuneaza voblerul si permite acestuia sa lucreze corect .Inconvenientul ...multa manopera la schimbatul voblerului si fir pierdut .Plus ca pe un fir textil eu personal nu folosesc acest nod deorece consider ca este un nod care reduce rezistenta textilului .
Astea ar fi cateva observatii personale la postul cu voblerele ...Parca trebuia sa fim interactivi ,nu? :D
REPET: nu cititi in graba ... in general incerc sa ma fac inteles, probabil ca nu am fost destul de explicit: nu voblerele rasucesc linia in mod special, ci insasi mulineta de spining in comparatie cu cea de baitcasting care nu rasuceste respectiva linie! Ce inseamna in explicatia dvs. - "nu (prea)am vazut voblere care lucreaza corect si care sa rasuceasca naluca ..." chiar nu am inteles!?
SPUNEAM:
"Ca si completare ati observat poate ca marea majoritate a nalucilor folosite de mine au pe fata montate un inel si un vartej ... toate acestea pe considerentul de a crea mai multe articulatii si implicit o mai buna mobilitate (lejeritate) a nalucii in apa si nu numai. Ganditi-va la strunele cu un singur vartej, daca se blocheaza din diferite motive? Mai avem unul atasat permanent de naluca ... cei ce folosesc ca si tehnica, spiningul ar face orice sa evite rasucirea accentuata a liniei - iata una din metode, cu atat mai usor de evitat atunci cand struna are din constructie doua varteje! Baitcastingul rasuceste linia mai putin si cunoscatorii stiu de ce."
IN CONSECINTA:
Vorbim de prinderea stiucilor si implicit de utilizarea obligatorie a strunei metalice, nicidecum de prinderea mai mult sau mai putin facila a unui vobler (naluca) de o linie. Este vorba de atasarea voblerului de struna, deci cu totul altceva, in consecinta nu avem cum evita prezenta vartejelor care intradevar pot fi unu doua sau trei in cazul meu si care intradevar pot ingreuna montura in ansamblul ei, dar ce mai conteaza la un slider de 37 grame inca o jumatate de gram in plus la montura?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 01 Noi 2010, 16:46

zamfi scrie:...Si totusi ...legat de mobilitatea voblerului ...cel mai bun nod ramane batranul nod Rapala care chiar permite toate gradele de libertate ,nu ingreuneaza voblerul si permite acestuia sa lucreze corect ...
Poate faceti referire la voblere sub 3 cm, pentru clean sa spunem ... da e altceva, e vorba de finete, orice bucatica de metal in plus poate intradevar lesta, mai mult decat suplimentar, acea naluca in comparatie cu nalucile pe care le-am postat eu in imagini, care pot suporta multe grame in plus, fara chiar sa se scufunde nici macar cu o jumatate de milimetru, (unele dintre ele fiind floating), milimetru care oricum nu mai conteaza nici in momentul evolutiei, cu atat mai mult in pozitie de repaos relativ la suprafata apei (ex. popperele).
Noi aici insa, vorbim numai de naluci pentru STIUCA !!!!
Si da, intradevar trebuie sa fim interactivi si nu in ultimul rand, constructivi.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 01 Noi 2010, 17:03

sebastian scrie:salivez cind vad popperele acelea,ma gandesc la atacurile de suprafata,sunt ceva de neegalat[poate doar cu pescuitul la musca].marius,abia astept sa ajungi si la capitolul ,,metale'',eu prin zona aceia m am cam aciuat ...
SPUNEAM:
"Altfel spus, voi incerca a concepe ceva episodic, alaturand si imagini, fara pretentia unui continut absolut tehnic ci mai degraba ceva usor de asimilat de catre fiecare dintre noi. In primul rand, de la bun inceput voi afirma ca nu voi face referire nici la nalucile gen linguri, indiferent de forma sau culoarea lor nici la nalucile gen twister pentru simplul motiv ca eu am renuntat la ele de aproximativ cinci ani, perioada in care am experimentat pescuitul stiucii la voblere, gen crankbaits, minnows, slidere, poppere etc."
IN CONSECINTA:
Nu voi face vorbire despre linguri, "metale " cum le zici - pur si simplu le urasc !!!
Poveste: ... ploua rau de tot, pescuiam la stiuca, trusa cu linguri fara numar, plina de apa, eu ud pana la piele, ajung acasa si din pacate, nu m-am mai ingrijit decat de mine! Dupa cateva zile hai din nou la stiuca, imposibil, nu mai aveam naluci ... trusa mea era un trabant ruginit pe care l-am dat la fier vechi! De cand am plastice chiar daca mai ploua pe dansele e suficient acasa sa las capacele deschise la cutii, se vor usca fara riscul de a rugini daca nu sunt sterse! Sa nu-mi spui ca sunt linguri si din inox sau argint ca stiu asta.
Sper in cursul zilei de miercuri sa continui cu expozeul meu, caci incepand cu ziua de joi voi lipsi toata saptamana fiind plecat intr-o mica vacanta la stiucarit prin delta!
P.S. Pacat ca nu pot reedita posturile anterioare, promit insa de acum inainte sa trec si denumirile exacte ale voblerelor daca voi spuneti ca nu vor fi probleme.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 01 Noi 2010, 20:34

Ce inseamna in explicatia dvs. - "nu (prea)am vazut voblere care lucreaza corect si care sa rasuceasca naluca ..."
Da, e greseala mea , am vrut sa spun sa rasuceasca firul.Nu naluca.Sper ca e clar acum .

Vorbim de prinderea stiucilor si implicit de utilizarea obligatorie a strunei metalice, nicidecum de prinderea mai mult sau mai putin facila a unui vobler (naluca) de o linie. Este vorba de atasarea voblerului de struna, deci cu totul altceva, in consecinta nu avem cum evita prezenta vartejelor care intradevar pot fi unu doua sau trei in cazul meu
Deci o sa incerc pe rand... :D
Dupa mine struna metalica nu este obligatorie la stiuca ...Se pot folosi alte strune gen monopike ,fluorocarbon mai gros , sau in special strune metalice foarte fine care vin la lungimi de 2-3-5 m si pot fi "manipulate" cum vrea pescarul ,inclusiv permit realizarea de noduri direct pe naluca!Iar daca folosim vartejuri (ca si eu folosesc!) nu inseamna ca trebuie ca vartejul sa fie legat de vobler (ca in pozele postate anterior) .In general strunele gata confectionate au intr-o parte vartej si in cealalta agrafa duo-lock .Daca agrafa se schimba cu una foarte fina ,ea nu va influenta "jocul" voblerului decat intr-o mica masura .Vartejul aflat in partea opusa voblerului este deja mai putin stanjenitor in evolutie .
dar ce mai conteaza la un slider de 37 grame inca o jumatate de gram in plus la montura?
Perfect de acord. Doar ca stiuca se mai prinde (si inca bine!) si cu voblere de 5-7 cm , suspending, care cantaresc 7-9g si care nu prea se impaca cu ditamai vartejul ,plus vreo agrafa, atarnate de bot . :D

Iar legat de rasucirea firului datorata unei mulinete cu tambur fix, sincer , am ceva retineri ...Nu as intercala obligatoriu vartejuri pentru aceasta situatie .Consider ,dar este parerea mea , ca nalucile sunt "periculoase" pentru rasucirea firului . Dar in fine ,cam multa teorie pe aici si deja poate sa devina total neconstructiva interventia mea.Mai ales ca topicul se refera la stiuca in Delta Dunarii unde eu nu reusesc sa ajung decat o data pe an de obicei ...Din pacate.
O seara buna .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de Sebastian » 02 Noi 2010, 07:09

oooo ce drastic esti-,, Nu voi face vorbire despre linguri, "metale " cum le zici - pur si simplu le urasc !!!''.sincer nu stiu ce sa mai cred,sunt nedumerit,pai mariuse nu in primavara si la inceputul verii ne delectai cu poze de pe garla din barca ,tinind in mina [sau ma rog etalind] o capodopera,,metalica''si anume lingurita mepps lusox nr 3 cu puf rosu,ba chiar tin minte ca pe linga faptul ca o ridicam amindoi, in slavi ,vorbeam si despre inlocuirea pufului cu beteala folosita la impodobit pomul de craciun.nu sunt 5 ani de atunci :) si nu inteleg de ce la urasti dar ma rog fiecare cu gusturile si experientele lui[nu imi spune cum ca rugina este singurul motiv,caci nu te cred].ps.1.da si eu sunt adeptul sliderelor atunci cind folosesc voblere-imi dau senzatia, ca nu scapa nici un cotlon neverificat ;) dar.....mama,mama ,,e ''scumpe rau ~x( [vorbesc de acelea de firma,de calitate]ps.2.nu ai incercat sa faci legatura dintre naluca si linie cu ajutorul unor strune din grafit&metal[vezi la technipeche,sunt extraordinar de rezistente dar in acelasi timp ,maleabile]sau orice fir de genul steel wire,vandute la rola de 5 sau 10m,avand, avantajul ca poti sa le faci cum vrei tu ca lungime,si sa renunti la orice fel de vartej[-,+agrafa]facand legatura cu ajutorul bridelor de metal ,special concepute pt confectionat strune.ps.3.pt zamfi-nu mai spune nimic de fluorcarbon la stiuca[ca inaintas],am muscato de ,,n''ori ,in sensul ca am ramas cu buzele umflate de la prima luminare[da este invisibil ,bun la nod etc,dar la stiuca ,calitatile acestea, parca nu conteaza .

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 02 Noi 2010, 16:52

Am inteles !Nu mai spun nimic ... :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 08:57

sebastian scrie:...sincer nu stiu ce sa mai cred,sunt nedumerit,pai mariuse nu in primavara si la inceputul verii ne delectai cu poze de pe garla din barca ,tinind in mina [sau ma rog etalind] o capodopera,,metalica''si anume lingurita mepps lusox nr 3 cu puf rosu,ba chiar tin minte ca pe linga faptul ca o ridicam amindoi, in slavi ,vorbeam si despre inlocuirea pufului cu beteala folosita la impodobit pomul de craciun.nu sunt 5 ani de atunci :) si nu inteleg de ce la urasti dar ma rog fiecare cu gusturile si experientele lui[nu imi spune cum ca rugina este singurul motiv,caci nu te cred].ps.1.da si eu sunt adeptul sliderelor atunci cind folosesc voblere-imi dau senzatia, ca nu scapa nici un cotlon neverificat ;) dar.....mama,mama ,,e ''scumpe rau ~x( [vorbesc de acelea de firma,de calitate]ps.2.nu ai incercat sa faci legatura dintre naluca si linie cu ajutorul unor strune din grafit&metal[vezi la technipeche,sunt extraordinar de rezistente dar in acelasi timp ,maleabile]sau orice fir de genul steel wire,vandute la rola de 5 sau 10m,avand, avantajul ca poti sa le faci cum vrei tu ca lungime,si sa renunti la orice fel de vartej[-,+agrafa]facand legatura cu ajutorul bridelor de metal ,special concepute pt confectionat strune...
Cred ca e vorba de imaginea asta ... http://ro.netlog.com/craparulsef/photo/ ... r=0#photos ...dupa cum bine se vede e postata pe pagina mea in data de 10 martie 2007, dar sunt convins ca a fost facuta in toamna lui 2006. Acum chiar nu mai am asa ceva prin trusa, parca mai era un numar 1 cred pe undeva a carui tripla avea numai doua brate. Mi-au placut si mie enorm de mult si pentru ca tot mi-ai adus aminte de ele cred ca voi face o exceptie!
In rest te rog dezvolta ce ai scris mai jos adaugand si imagini si astfel sigur vom invata ceva impreuna.
P.S. Strunele de la technipeche sunt unele din preferatele mele si tocmai pentru ca au un singur vartej am a adoptat metoda celor trei varteje ... folosind elemente oarecum de finete, fara a supradimensiona montura!
Ultima oară modificat 03 Noi 2010, 09:32 de către craparulsef, modificat de 2 ori în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 09:12

zamfi scrie:Am inteles !Nu mai spun nimic ... :D
Ba dimpotriva te rugam sa ne spui cat mai multe, sa argumentezi in primul rand, cu imagini din atelierul propriu ... si nu in ultimul rand sa lupti pentru convingerile dumitale. Astfel vor fi afisate mai multe metode de prindere a cumetrei, deci vom avea de castigat cu totii. Orice varianta care da rezultate e bine venita pentru cei ce incep azi, sau maine aventura si nu numai pentru ei!
Aici pe forum daca explicam dezvoltand o ideie, cu multe argumente si implicit cu imagini, nu facem dacat sa confirmam inca o data, ca sunt infinit de multe metode si nici una nu e cea mai perfecta. Maine poate vor apare in lumea noastra alte exemple despre care noi pana azi nu am auzit de ele. Nu mai departe tot maine, voi testa un numar de aproximativ zece voblere noi, modele cu care am inteles prin telefon ... eu nu am mai pescuit. Voi face imagini cu ele inainte si dupa partida din aceasta saptamana.
P.S. Si inca ceva te rog, convinge-ma ca folosind metodele de care faci vorbire putem captura o stiuca sa spunem a carei greutate sa fie cuprinsa intre 7-11 kg. Din cate cunosc eu pe scurt se poate afirma cam asa: naluca mare egal stiuca mare si invers. Evident pot fi si exceptii ... tocmai despre ele te rog sa ne vorbesti.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 12:50

Cred ca despre astfel de voblere facea referire Zamfi, am si eu cateva, atatea mi-au intrat in pagina, daca e nevoie la timpul potrivit vom discuta si despre ele, dar sa continuam cu cele mai mari din punctul meu de vedere, folosite cel mai adesea la stiuca....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:00

Continuare ...

Desi nu am mai vazut pe nimeni dintre dvs. sa mai dea ceva din casa, mai fac o incercare in a mai prezenta cateva din nalucile din trusa mea, care asa cum spuneam au dat rezultate de multe ori foarte bune ... unele dintre ele poarta si azi urmele unor batalii grele, duse cu dintoasele...de exemplu cunoscutele voblere de la Rapala care au facut si ele la vremea lor istorie si care in fapt sunt foarte rezistente (ma refer la pigment), ramanand pana azi destul de viu colorate ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:19

Iata inca doua, din pacate nu le stiu cu siguranta firma producatoare, sunt achizitionate de un prieten, din Monte Carlo, acum trei ani, sunt atat de uzate incat nu se mai poate citi nimic pe ele ... dar ce vreau de fapt sa subliniez, anume ca pana mai acum un an de zile, in zona noastra, functionau foarte bine nalucile colorate albastru, in mod special albastru sidefat!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:25

Inca doua cu urme adanc sapate pe dansele ... primul de sus un Storm DRF 130, 18 gr cel de al doilea e prea ros ca sa se mai inteleaga ceva, de specificat ca avea initial barbeta mult mai lunga, dar a fost modificata acum evoluind undeva la aproximativ 60-70 cm sub nivelul apei.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:32

Inca doua, ceva mai cunoscute primul de sus un vobler Salmo Pike 11 cel de-al doilea, de jos un DR de la Balzer care mie personal iarna in ape limpezi de aproximativ 2,5 m adancime, la trena mi-a dat rezultate bune, producand in evolutia lui vibratii suficient de puternice ...
Ultima oară modificat 03 Noi 2010, 13:51 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”