STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:36

Iata niste mici diavoli tasmanieni, care dau rezultate bune in masura in care stiuca este foarte activa, in rest sunt atat de zglobii incat greu sunt atacati de stiuca lenesa ... evident si nalucile acestea sunt modificate!
Ultima oară modificat 03 Noi 2010, 13:52 de către craparulsef, modificat 1 dată în total.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 13:41

Un Storm Shallow Minnow 90 - 10g ... modificat si el in special culoarea si marimea triplei pe spate care zilele mai trecute si-a facut datoria ... din categoria celor mai mici, despre care facea vorbire Zamfi, miscat cu smucituri relativ usoare si stationari repetate se mentine cateva secunde intre ape, nu se scufunda rapid, producand suficient de multi stimuli si in perioada rece chiar ... a se observa spinarea foarte ingusta comparativ cu burta si nu in ultimul rand coada foarte subtire, subdimensionata intentionat avand in concluzie o hidrodinamica deosebita ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 03 Noi 2010, 16:52

metodele de care faci vorbire putem captura o stiuca sa spunem a carei greutate sa fie cuprinsa intre 7-11 kg.

Asta-i chiar faina! In momentul asta o sa ma vad nevoit sa ma opresc deoarece eu nu am prins niciodata stiuca mai mare de 6 kg ! Deci ...nu am cum sa povestesc depre stiuci de 7-11 kg . :"> Inteleg ca aceasta dimensiune o au stiucile care le prindeti frecvent!In acest caz jos palaria!

Insa ,ca si o curiozitate personala,unde mai pot gasi pe natural stiuci de 7-11 kg in Delta Dunarii???!!! Vreau sa spun frecvent nu intamplator ...Nu de alta da' atunci promit sa pescuiesc numai cu voblere de la 12 cm in sus si macar cu trei vartejuri! :D Ca daca nu (mai) gasesc asa ceva ...prefer sa ma limitez la cele de 2-3 kg care sunt mai usor de prins la un Dr.Pike ;)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 03 Noi 2010, 17:04

zamfi scrie:...Insa ,ca si o curiozitate personala,unde mai pot gasi pe natural stiuci de 7-11 kg in Delta Dunarii???!!! Vreau sa spun frecvent nu intamplator ...Nu de alta da' atunci promit sa pescuiesc numai cu voblere de la 12 cm in sus si macar cu trei vartejuri! :D Ca daca nu (mai) gasesc asa ceva ...prefer sa ma limitez la cele de 2-3 kg care sunt mai usor de prins la un Dr.Pike ;)

Nene Zamfi, trunchiezi ca aia de la Realitatea ...
SPUNEAM: "P.S. Si inca ceva te rog, convinge-ma ca folosind metodele de care faci vorbire putem captura o stiuca sa spunem a carei greutate sa fie cuprinsa intre 7-11 kg. Din cate cunosc eu pe scurt se poate afirma cam asa: naluca mare egal stiuca mare si invers. Evident pot fi si exceptii ... tocmai despre ele te rog sa ne vorbesti."

Raspuns: daca fregvent, inseamna in acceptiunea dvs. anual, atunci lacurile Lumina in primul rand si Rosu in cel de al doilea, sunt raspunsurile ... anual se prind astfel de exemplare de catre cativa pescari insistenti. Ar mai fi unul cu siguranta cel mai bun, lacul Raducu, dar acolo numai cu aprobari speciale!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 03 Noi 2010, 20:47

Raspuns: daca fregvent, inseamna in acceptiunea dvs. anual,
Interesant...Deoarece se poate spune ca frecvent inseamna...frecvent! Nu cred ca e cazul sa citez din dex ce inseamna acest cuvant!

Sigur ca este o enigma pentru mine ce inseamna fregvent ...Mai ales subliniat de d-voastra... Este foarte posibil sa insemne in acceptiunea (Doamne ce-mi plac cuvintele astea :D )d-voastra anual ...La mine,sincer ,nu prea...Oricum multumesc pentru pontul cu cele doua lacuri .Nu cred ca ma intereseaza,dar e bine de stiut.

Aaaaa si ar mai fii ceva:fac parte dintre cei care se uita la Realitatea!Sper ca nu e nimic grav in asta! :D

O seara buna .

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 07 Noi 2010, 23:03

zamfi scrie:
Raspuns: daca fregvent, inseamna in acceptiunea dvs. anual,
...

Frecvent in acceptiunea mea deltaica, inseamna ceva, care se produce repetat (in fiecare an, de exemplu)... nu tocmai des, respectiv la intervale nu tocmai scurte. Apropo scuze pentru ortografie, chiar nu pot explica ... e bine ca ne mai amintesti !!!

Poate totusi ne spui intr-un final, cum se prinde pe la Aiud stiuca, sau oriunde in Romania si chiar peste hotarele ei, ceva legat de tehnici de pescuit, stiluri de pescuit, naluci, accesorii, monturi etc. ... caci de delta ma mai ocup si eu ... inteleg ca esti un impatimit al spinningului, desi cei mai mari pesti i-ai prins la stationar. Nu e nimic neobisnuit in acest fapt ... asteptam cu toti sa mai invatam cate ceva!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 08 Noi 2010, 16:17

cum se prinde pe la Aiud stiuca
Pai la Aiud stiuca nu prea se (mai) prinde! Oricum topicul este despre stiuca in Delta Dunarii...

nteleg ca esti un impatimit al spinningului, desi cei mai mari pesti i-ai prins la stationar.
Interesant cate informatii aveti depre mine :D
Ca si chestie ...dupa un sezon de toamna foarte slab pe apele naturale din jurul Aiudului ,mi-am reconsiderat pozitia fata de spinning si o sa trec la ... stationar . Asa cum ati prezentat ,am avut satisfactii mari la stationar (inclusiv in aceasta toamna ) ...Spinningul la primavara cand va merge salaul :D
Dar asta este ,nu-i asa , o alta poveste ...
Toate cele bune .

Ps: scuze de off topic.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 09 Noi 2010, 08:55

zamfi scrie:
...Asa cum ati prezentat ,am avut satisfactii mari la stationar (inclusiv in aceasta toamna ) ...Spinningul la primavara cand va merge salaul :D
Dar asta este ,nu-i asa , o alta poveste ...
Toate cele bune .
Ps: scuze de off topic.

Te-ai prezentat singur, nu am facut decat o copie la ce ai scris ... si pentru ca ai raspuns macar si partial la provocari ... te recompensez cu o stiuca prinsa ieri in Delta Dunarii !!! :D
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 09 Noi 2010, 09:11

Continuare ...

Sa revenim totusi la lucruri mai serioase, il las pe Zamfi sa se bucure de premiul acordat si continui asa cum am promis cu prezentarea in primul rand a nalucilor pe care le-am testat in perioada 4-6 noiembrie ... pentru inceput o imagine de ansamblu.
Sebi, m-am conformat si dupa cum se vede sunt si Mepps -urile! :D
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorprodan » 09 Noi 2010, 10:21

ahaaaaaa,,,,,,,,,,,,,,,, deci se prinde bine la sticla ?sau la borcan?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, =))
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 09 Noi 2010, 10:27

sorprodan scrie:ahaaaaaa,,,,,,,,,,,,,,,, deci se prinde bine la sticla ?sau la borcan?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, =))

Daca cumva ţi s-a parut ca este borcan şi nu sticlă uite una prinsă tot ieri la vobler ... şi dacă vrei îţi trimit două poze pe privat, numai sa fiu sigur ca ai extraveralele lângă tine! =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 09 Noi 2010, 20:28

Nea Mircea trebuie sa-ti schimbam numele din craparulsef in stiucarulsef... :)) .Multa sanatate iti doresc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorin1362 » 09 Noi 2010, 20:57

cosmin mihut scrie:Nea Mircea trebuie sa-ti schimbam numele din craparulsef in stiucarulsef... :)) .Multa sanatate iti doresc.
...ori in "pescarul universal"... sau "robopescarul" :D ... sau mai bine "fishman forever" :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 09 Noi 2010, 22:40

@craparulsef (??!!)

Imi pare sincer rau ,dar acest "premiul" ma dezamageste profund :-q Este o poza oribila cu aceasta nenorocita de stiuca la care ii iasa o sticla (sau borcan?)din gura ! :(( Pur si simplu aceasta poza este socanta ,mai ales ca vine din partea unui pescar sportiv (oare?) care cica respecta natura,Delta, etc ...Imi pare rau dar din acest moment nu o sa va mai adresez nici o ...litera deoarece nu obisnuiesc sa "vorbesc" decat cu alt fel de pescari! Din punctul meu de vedere nu va integrati in aceasta categorie! Pacat!

Ps: oricum poza o sa o pastrez la colectia cu cele mai tampite lucruri "gasite" pe net .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorin1362 » 09 Noi 2010, 23:43

Hmmm... doua sabii ascutite nu-si au locul in aceeasi teaca. Mai baieti, e pacat ca doi oameni de valoare, si pescari iscusiti, sa se certe din te miri ce :-/ . Cu ambii am conversat indeajuns, incat sa fiu convins ca nu ma insel.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”