STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 13 Iun 2010, 19:58

sorprodan scrie:bre da ce ma fac eu cu cumatra stiuca ca nu vrea sa puna botu,,,,,,,,,,,are carasei la discretie ce sa fac,,,,,,,,,,,,,,,,,,,?????cu ce sa dau la dansa??? :-@
Mai insista...esti pe drumul cel bun! Dai cu carasei pe la bot, dai cu rosioare, dai cu tot ce mai ai prin trusa si cand o prinzi, dai cu fotocamera in cap, fa o saramura si chiama prietenii la masa!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 28 Iun 2010, 15:59

Azi s-a prins ceva stiuca in lacul Lumina, cu intrare dinspre Bijan...destul de anevoios drumul pe Vatafu cu traversare Lunga...multi plauri de trecut peste ei cu barca. S-a incercat si in Bijan, dar fara rezultate.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorprodan » 28 Iun 2010, 16:29

eu ma duk la stiuca o incerc cu de toate..................... :-@
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 29 Iun 2010, 20:50

sorprodan scrie:eu ma duk la stiuca o incerc cu de toate..................... :-@

Te-ai hotarat sa vii in Delta Dunarii la stiuca?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de iorgu » 29 Iun 2010, 22:39

Moamaaaaaaaaa! La atatea intrebari? Pana raspund, iau 2,3 marlite si gata. Apropo Marius, dupa mine stiuca este cam, mai bine zis prea fada la gust. Sincer imi place sa o prind si atat, o fac cadou. Sa nu razi de sinceritatea mea :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 29 Iun 2010, 22:46

iorgu scrie:... Apropo Marius, dupa mine stiuca este cam, mai bine zis prea fada la gust. Sincer imi place sa o prind si atat, o fac cadou. ...
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca umpluta?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca malasolca?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca scordolea?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca saramura?

Raspuns: mai multe stiuci!!! =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de iorgu » 29 Iun 2010, 22:58

craparulsef scrie:
iorgu scrie:... Apropo Marius, dupa mine stiuca este cam, mai bine zis prea fada la gust. Sincer imi place sa o prind si atat, o fac cadou. ...
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca umpluta?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca malasolca?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca scordolea?
Ce poate fi mai gustos ca o stiuca saramura?

Raspuns: mai multe stiuci!!! =))
Te rog din suflet sa ma crezi ca am notiuni elementare in ceea ce priveste DEX-ul limbii Romane, dar aceste interogatii ale tale imi sunt total straine.
Sunt unii care stiu sa prinda peste!
Sunt unii care stiu sa-l prepare!
Si cei mai fericiti, stiu cum sa-l prinda si mai ales cum sa-l faca sa ne gadile papilele gustative! Asta se numeste desavarsirea pescuitului, sau fara multa cuvinte ARTA CULINARA =D>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 05 Iul 2010, 16:08

9,5 km lungime 70 m latime apa are 2, 3 metri , are vegetatie ,stuf pe margine ...e ca si dimensiuni aproape ca si Canalul Sulina de la Mm 0 la Bara Sulina mai putin adancimea !!!
Interesant...necunoscand zona, am incercat a pune cateva intrebari pertinente bazate pe o experienta a zeci de ani de pescuit sportiv. Renunt la a mai dezvolta acest subiect cu scuzele cuvenite celor care poate in urma unor discutii pe acest topic ar mai fi completat poate cu ceva bagajul de cunostinte.
Era interesant de stiut daca canalul are afluenti, daca apa are aceiasi calitate pe toata lungimea canalului, daca nu sunt influente uzinale de factura termica de exemplu, daca au fost determinate izvoare submerse si daca se stie o eventuala directie de propagare a curentilor de fund. Pe ce directie sunt vanturile predominante in cursul anului. in ce consta de obicei hrana stiucii in zona. Unde prefera sa atace de obicei la maluri unde apa e poate mai mica, pe fund, in ce anotimpuri. La fel de interesanta era o discutie despre eventuale diferente sesizate in timp (ani) pe anotimpuri dar cred ca nici cel ce punea intrebarile nu are o experienta in sens. Daca malurile pe toata lungimea lor au aceiasi configuratie, nisip, argila, arocamente. Daca a folosit numai spiningul sau daca a aplicat cunostinte... eventual experienta in baitcastin si abea la final am fi vorbit si despre naluci care tot timpul trebuiesc a fi intr-o reala concordanta cu mediul in care evolueaza! Dar noi punem de obicei caruta inaintea cailor ca poate ajungem mai repede la destinatie!!! Pacat, nu de putine ori superficialitatea si rabatul la calitate inseamna esec garantat!
Sincer o discutie pe aceste amanunte si nu numai poate rezolvau ceva din nelinistile unui incepator si nu numai.
P.S. Ca sa nu mai amintesc si faptul ca ultimile doua zile pregatisem imagini cu grupe de naluci posibil a fi folosite in diferite situatii...pacat de munca, le doream a fi postate dupa mai multe schimburi de idei cu interlocutorul.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de iorgu » 05 Iul 2010, 22:53

Marius, nu este cazul sa te consumi. E o vorba din batrani si tu sigur o stii: ,,paste murgule iarba care o cunosti si iti place''. Efectiv, la argumentele tale iti trebuie un interlocutor pe masura, dar...Parerea mea este ca ai trecut de mult faza pescuitului hazardat. In ziua de azi toata lumea vrea punct ochit, punct lovit. Dar cum stiuca este regina rapitorilor, ne trebuiesc multe esecuri pentru rezultate cat de cat satisfacatoare. Nu mai continui, ca asa sunt eu, o dau in off-topic.Te respect sincer :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de Paun Ion » 05 Iul 2010, 23:26

,,paste murgule iarba care o cunosti si iti place''
......................................................................................
Nenicule,,da le zici uneori,,,asa ,,ca la carte.
Sanatate

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorprodan » 17 Iul 2010, 22:39

chiar de se mai supara unii eu ma duc la pescuit zilnic :))
Fişiere ataşate
17072010456.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de gor965 » 17 Iul 2010, 23:06

sorprodan scrie:chiar de se mai supara unii eu ma duc la pescuit zilnic :))
Unde preafericitule...in Delta ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorin1362 » 17 Iul 2010, 23:39

Usurel, sefu', ca iar apare liderul de sindicat sa ne "afume" cu cadelnita... =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de sorprodan » 18 Iul 2010, 07:13

nea GEORGE am locurile mele e secret . asta era o intrebare capcana nu? [-x
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de Sebastian » 18 Iul 2010, 07:58

sorprodan scrie:nea GEORGE am locurile mele e secret . asta era o intrebare capcana nu? [-x
nu cred ca este o capcana,ci cred ca se referea la titlul topicului. :-?

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”