Sulina

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Sulina

Mesaj de iorgu » 29 Iun 2010, 22:33

O fii in zodia racului?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
byteworks
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 13 Mai 2010, 15:29

Re: Sulina

Mesaj de byteworks » 30 Iun 2010, 08:49

A m-ati intrebat? Cu greu!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 02 Iul 2010, 12:53

V-am promis candva imagini cu fostele nave (cutere) proprietate Piscicola Sulina, cu care se pescuia industrial - chiar si electric pe Dunare. E singura care a mai ramas in exploatare - evident acum cu o alta destinatie. Probabil ca proprietarul dupa ce a cumparat motorul, nu a mai avut bani si de o ghiveta noua?! =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vexxatu
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 31 Mar 2009, 18:32
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de vexxatu » 02 Iul 2010, 15:25

Va rog sa ne spuneti care e situatia la Sulina? A mai crescut nivelul apei? A inundat faleza? Se mai poate pescui pe bazinul mare?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 02 Iul 2010, 15:36

vexxatu scrie:Va rog sa ne spuneti care e situatia la Sulina? A mai crescut nivelul apei? A inundat faleza? Se mai poate pescui pe bazinul mare?

Nivelul Dunarii e in continuare in crestere usoara....faleza inca nu e inundata, dar sunt astfel de estimari. La Bazinul Mare, pentru moment s-a tulburat apa. De preferat a se pescui din barca in zonele unde apa reuseste sa se filtreze....unde suspensiile de namol nu sunt asa evidente.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 02 Iul 2010, 17:17

Mai vin turisti in Sulina in perioada asta? Am inteles ca navele rapide au unele restrictii si ajung mai greu la Sulina. Stau si ma gandesc daca mai am pentru ce sa vin peste doua saptamani... Mare-i Dumnezeu, poate se mai linistesc apele astea.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 02 Iul 2010, 17:32

cosmin79 scrie:Mai vin turisti in Sulina in perioada asta? Am inteles ca navele rapide au unele restrictii si ajung mai greu la Sulina. Stau si ma gandesc daca mai am pentru ce sa vin peste doua saptamani....
Da vin, chiar azi am avut probleme de cazare, pentru niste prieteni, care s-au gandit cam tarziu la o programare. Rapidele, pentru moment circula, cu o intarziere de aproximativ 30 de minute...avand in vedere restrictiile de navigatie in dreptul zonelor locuite (porturilor). Parerea mea, peste numai doua saptamani, din punc de vedere al cotelor... e cam devreme!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin79
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 16 Mai 2010, 14:25
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de cosmin79 » 02 Iul 2010, 20:50

Da vin, chiar azi am avut probleme de cazare, pentru niste prieteni, care s-au gandit cam tarziu la o programare. Rapidele, pentru moment circula, cu o intarziere de aproximativ 30 de minute...avand in vedere restrictiile de navigatie in dreptul zonelor locuite (porturilor). Parerea mea, peste numai doua saptamani, din punc de vedere al cotelor... e cam devreme![/quote]
Multumesc pentru informatii! Am facut o mica sedinta de familie si se pare ca si ceilalti sunt la fel de incapatanati ca si mine. Orice ar fi mergem la Sulina!!!
Acu mai ramane sa vedem daca o sa mearga atunci bacul la Galati si rapida spre Sulina si... vedem noi ce pescuim acolo.
Unii spuneau ca la Crisan apa-i limpede clestar. sincer ma cam indoiesc dar... speranta moare ultima.

Avatar utilizator
byteworks
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 13 Mai 2010, 15:29

Re: Sulina

Mesaj de byteworks » 03 Iul 2010, 08:26

Chiar ieri am aflat ca bacurile merg numai cu pasageri, fara masini. Asa ca eu unul o iau pe la Giurgeni - Vadu Oii.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 05 Iul 2010, 15:03

Catelul pescar - dupa ce a incercat la rama rosie...mai nou s-a apucat cu monturi multi-filo, gen fir de par... la doua bile...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
vexxatu
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 31 Mar 2009, 18:32
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de vexxatu » 06 Iul 2010, 20:15

Ce spuneti? S-ar merita pierduta o noapte pe bazinul mare in asteptarea crapului? Se poate pescui si noaptea sau este vreo reglementare in acest sens? E al treilea an consecutiv in care merg la Sulina dar nu am prins niciodata crap in acel loc. Trebuie sa recunosc ca nu am nadit deloc pentru a-mi pregati partida dar tare mult mi-ar place sa-l vad agatat in carlig pentru o fotografie si un dril. Anul trecut nu prea am avut noroc la crap si m-am multumit doar cu niste platica. Singura partida acceptabila pentru mine ca incepator a fost in 2008 pe bratul Chilia.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 06 Iul 2010, 21:06

vexxatu scrie:Ce spuneti? S-ar merita pierduta o noapte pe bazinul mare in asteptarea crapului?
Se poate pescui si noaptea sau este vreo reglementare in acest sens?
E al treilea an consecutiv in care merg la Sulina dar nu am prins niciodata crap in acel loc. Trebuie sa recunosc ca nu am nadit deloc pentru a-mi pregati partida dar tare mult mi-ar place sa-l vad agatat in carlig pentru o fotografie si un dril. Anul trecut nu prea am avut noroc la crap si m-am multumit doar cu niste platica...
Referitor pescuit de noapte...se aplica reglementarile in vigoare, Bazinul Mare neavand un regim special, privat. Personal nu am avut satisfactii deosebite pe timpul noptii, nici macar in vremurile bune cand densitatea pestelui era semnificativa, zona fiind in regim de "pensiune" pentru crap si nu numai. Este activ in timpul zilei si nu de putine ori, surprinzator chiar imediat dupa miezul zilei, pe canicula!?
Intradevar e necesara o nadire consecutiva, zilnica, fara intrerupere de nici macar o zi. Pentru moment dupa prohibitie, nu au fost prinsi crapi mari pana la aceasta ora.
Apele sunt foarte mari si la noi, pestele dupa parerea mea, este foarte imprastiat...inca nu a avut un motiv serios sa se retraga in bazin. Dupa ce vor scade apele si temperatura va creste semnificativ in mod cert dupa ce va fi satul de curentii din Dunare, va stationa in aceasta zona unde are suficient volum de apa limpede, oxigenata si in mod evident hrana diversificata.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
byteworks
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 13 Mai 2010, 15:29

Re: Sulina

Mesaj de byteworks » 08 Iul 2010, 08:23

I-am facut lui fiu-meu permis la Tulcea, sta in coltul bazinului mic si prinde zeci de pestiuti, platici, rosioare, babusca. N-am prea vazut asa ceva, uneori abia arunca carligul in apa ca si ridica pestele.
Cred ca l-a prins tare boala :lol:

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Sulina

Mesaj de craparulsef » 08 Iul 2010, 08:54

byteworks scrie:I-am facut lui fiu-meu permis la Tulcea, sta in coltul bazinului mic si prinde zeci de pestiuti, platici, rosioare, babusca. N-am prea vazut asa ceva, uneori abia arunca carligul in apa ca si ridica pestele.
Cred ca l-a prins tare boala :lol:

Vineri si sambata sunt pe bazinul mare...poate ne intalnim! ---<><
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
byteworks
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 13 Mai 2010, 15:29

Re: Sulina

Mesaj de byteworks » 09 Iul 2010, 08:57

Aseara am intrat un pic in gura bazinului mare, cu un pescar sucevean, sa vada locurile mult povestite. I-a placut ... dar azi a trebuit sa plece acasa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”