educatie

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: educatie

Mesaj de gogu steriade » 26 Feb 2009, 09:43

Ma aptin de la comentari rautaciuase la adresa supsemnat.incerc cat este de putinta sa evitscandalarile.primul mai destept cedeaza si eu nu atac pe forum,doar vereau sa invat,ca d-asta mam inscris aici in deplinatate de cauza .fir intins la dusmani mei! :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
DragosS
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 04 Ian 2009, 01:33
Localitate: Bucuresti

Re: educatie

Mesaj de DragosS » 26 Feb 2009, 12:05

Imi cer scuze pentru mesajul oarecum off-topic care va urma, insa daca tot este un topic care are ca subiect educatia, cred ca uneori putem vorbi si despre lipsa ei. Forumul acesta mi-a fost foarte util de cand l-am descoperit si am gasit multe subiecte interesante. De cateva zile insa un anumit utilizator a reusit sa posteze peste 80 de mesaje dintre care nici unul nu a continut ceva util sau un mesaj on topic.

Cred ca multi utilizatori intra pe acest forum ca sa se documenteze sau sa se intereseze de anumite probleme legate de pescuit, insa nu mi se pare si cazul de fata si nu inteleg de ce nu se iau masuri. In plus, daca vrei sa inveti stai cuminte, citesti tot ce ai de citit, pui o intrebare la subiect si bagi la cap. Nu incepi sa scrii in toate partile intr-o romana aproximativa.

Imi cer scuze inca o data pentru mesajul off-topic.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: educatie

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Feb 2009, 12:23

DragosS scrie:Imi cer scuze pentru mesajul oarecum off-topic care va urma, insa daca tot este un topic care are ca subiect educatia, cred ca uneori putem vorbi si despre lipsa ei. Forumul acesta mi-a fost foarte util de cand l-am descoperit si am gasit multe subiecte interesante. De cateva zile insa un anumit utilizator a reusit sa posteze peste 80 de mesaje dintre care nici unul nu a continut ceva util sau un mesaj on topic.

Cred ca multi utilizatori intra pe acest forum ca sa se documenteze sau sa se intereseze de anumite probleme legate de pescuit, insa nu mi se pare si cazul de fata si nu inteleg de ce nu se iau masuri. In plus, daca vrei sa inveti stai cuminte, citesti tot ce ai de citit, pui o intrebare la subiect si bagi la cap. Nu incepi sa scrii in toate partile intr-o romana aproximativa.

Imi cer scuze inca o data pentru mesajul off-topic.

Salutare Dragos, si eu vad lucrurile la fel ca tine,nu stiu de ce nu se iau masuri pt. acest domn care nu scrie la subiect si care face niste greseli gramaticale de clasa a 2 a :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ !!!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: educatie

Mesaj de tavimai » 26 Feb 2009, 13:14

MDI scrie:
DragosS scrie:Imi cer scuze pentru mesajul oarecum off-topic care va urma, insa daca tot este un topic care are ca subiect educatia, cred ca uneori putem vorbi si despre lipsa ei. Forumul acesta mi-a fost foarte util de cand l-am descoperit si am gasit multe subiecte interesante. De cateva zile insa un anumit utilizator a reusit sa posteze peste 80 de mesaje dintre care nici unul nu a continut ceva util sau un mesaj on topic.

Cred ca multi utilizatori intra pe acest forum ca sa se documenteze sau sa se intereseze de anumite probleme legate de pescuit, insa nu mi se pare si cazul de fata si nu inteleg de ce nu se iau masuri. In plus, daca vrei sa inveti stai cuminte, citesti tot ce ai de citit, pui o intrebare la subiect si bagi la cap. Nu incepi sa scrii in toate partile intr-o romana aproximativa.

Imi cer scuze inca o data pentru mesajul off-topic.

Salutare Dragos, si eu vad lucrurile la fel ca tine,nu stiu de ce nu se iau masuri pt. acest domn care nu scrie la subiect si care face niste greseli gramaticale de clasa a 2 a :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ !!!

Educatie "la coada vacii" si pe malul apei !
"-Bina ziua baba!"
"-Mulg vaca draga!"
"-Baba!Tu esti surda!"
"Cum o mulg,o man in ciurda!"

Morala:-Este nevoie sa avem cine sa ne mulga si vacile !
Nu putem noi sa stim daca nu cumva avem de a face cu un individ iubitor de natura care "pe malul apei" a dat "dovada de educatie" de o mie de ori mai mult decat multi dintre cei care "scriu la subiect" si se comporta exemplar aici dar lasa mormane de gunoi in urma lor pe malul apei.Daca avem curaj sa ne uitam in oglinda cam toti avem "ceva bube" mai mult sau mai putin vizibile si tocmai de aceea consider ca trebuie acceptata toata lumea.Nivelul de educatie al pescarilor este diferit dar calitatea de pescar o avem toti ."Virusul" ar trebui sa ne uneasca si sa ne dea motiv sa-i acceptam si pe cei mai... altfel daca putem face acest efort.Fir intins!
PS.
Scrie omu si el cat poate,cum poate,cand poate sau chiar ce poate dar nu "tre" condamnat pentru asta !Toti avem perioade cand suntem "mai activi" sau "mai apatici" dupa cum ne "mana valurile vietii"!Consider ca este chiar bine ca omul sa fie cat mai "apropiat de familie" -daca poate-asta sau cea de acasa!

Avatar utilizator
DragosS
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 04 Ian 2009, 01:33
Localitate: Bucuresti

Re: educatie

Mesaj de DragosS » 26 Feb 2009, 13:57

Nu sunt de acord cu cele scrise mai sus. In mod normal, cand incerci sa faci parte dintr-o comunitate, asa cum facem toti in momentul in care intram pe acest forum sau pe oricare altul, trebuie sa te supui si sa respecti regulile acelei comunitati. In plus, aici nu se vorbeste de calitatea de pescar, ci se vorbeste de calitatea de membru al acestui forum. In momentul in care mai bine de jumatate din posturile noi sunt scrise de cineva total pe langa subiect, eu consider ca acest lucru nu este in niciun caz benefic acestui forum.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: educatie

Mesaj de costelino » 26 Feb 2009, 14:00

Priveste si partea buna a lucrurilor.Pe mine unul a inceput sa ma distreze.E haios.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: educatie

Mesaj de eugen » 26 Feb 2009, 15:14

Cred ca ar fi mai bine sa fim putin mai rabdatori cu cei de langa noi, si spun aceasta gandindu-ma la "legendara" rabdare de care dau dovada pescarii.
Nu cred ca acest domn Gogu este de blamat(acum chiar imi vine in minte acea fraza celebra"cine nu are greseala, sa arunce primul piatra").
Mai intreaba si despre ce-l intereseaza, din cand in cand.
Cat despre scris, nu sunt eu chiar sigur ca este scrisul lui cel original, iar daca intradevar asa ar fi, as pune aceasta "dezordine browniana" de litere si fraze a dumnelui, pe seama faptului ca poate sta mai mult pe balta ca multi dintre pescari(cel putin mai mult decat mine) si nu are timpul necesar pentru a-si "mestesugi vorbele si scrisul". Credeti ca daca o sa mergeti in delta si-l puneti pe un lipovean de acolo sa scrie, ar scrie mai bine, mai corect. Nu cred, dar un lucru este cert, sunt lipoveni care-i bat la capitolul pescuit pe multi pescari.
La cum gandesc unele persoane, trebuia sa fie afisat la intrarea in forul anuntul "accesul interzis novicilor!"
Pai, hai sa fim seriosi. La cate se spun si pateste acest domn, cred ca si eu as fi tratat la fel, avand in vedere ca m-am apucat de pescuit, deci nu de pescuitul crapului in mod special, abia acum 2 ani. Va dati seama cate lacune am si cate as avea eu de intrebat ca as umple forumul peste noapte cu mesaje. Cum a-ti reactiona atunci.
Deci, putina clementa si rabdare de pescar.

Cu stima si respect.
Fir intins!

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: educatie

Mesaj de profenster carp » 26 Feb 2009, 17:51

eu cred ca tine si de administratorii baltilor, de ce pe alte balti se respecta aceasta regula c&r .Nu cred ca poti fi nesimtit sa vezi ca altii elibereaza si tu bagi la ciorap, de fapt... Asa este toti avem bube dar cu timpul am scapat de ele hai sa incercam sa le explicam si altora cat de mult de dor cateodata,sau incercam degeaba?
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: educatie

Mesaj de profenster carp » 26 Feb 2009, 19:05

domnu gogu dupa parerea mea nu cum te exprimi conteza ci cum gandsti si eu m-am exprimat la inceput cum eram obisnuit si anume"shi"-"tzi"si am rezolvat
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: educatie

Mesaj de Coleman » 26 Feb 2009, 21:57

Domnilor,dupa cum am mai spus si in alt topic o sa spun si aici:
Utilizatorul GOGU STERIADE a fost avertizat si i s-a atras atentia sa nu mai intre in nici un fel de discutii inutile si mai ales pe langa subiect dar va rog frumos sa nu il mai provocati pentru ca atunci si el va simti nevoia sa intervina si nu faceti altceva decat sa transformam forumul acesta in contre pe diverse teme care nu au legatura cu pescuitul.Legat de ''gramatica '' dumnealui ,credeti-ma ca nu este nici primul si nu va fi nici ultimul care se va exprima asa ,asta este, incercam si noi sa-i mai atragem atentia si asa incet ,incet poate invata cate ceva ,orcum acesta este un forum de pescuit ,nu forumul absolventior de Cambridge.
Aici(n.r. FORUMUL INFO PESCAR) toti suntem pescari si fiecare dintre noi are dreptul de a invata cat mai multe din tainele acestui sport chiar daca nu ne situam pe aceeasi linie valorica si fiecare are parti bune si parti rele,important este sa pastram o limita de decenta.

P.S. Domnule GOGU sa nu credeti ca situatia dumneavoastra nu ramane aceeasi ,iar la primul ''pas'' gresit o sa primiti exact ce v-am spus pe PM.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: educatie

Mesaj de eugen » 27 Feb 2009, 00:45

Dar, totusi, domnu' Coleman, ma scuzati dar nu vreau sa para replica mea altceva decat ceea ce este, acest subiect "Educatie" la ce se refera, mai exact. Pentru, ca eu am crezut ca inseamna educare pescarilor de a nu mai"face misto" unul de altul. Va rog sa ma scuzati daca am inteles gresit.
Cu riscul de a fi si eu sanctionat, nu credeti cumva ca va aplecati prea mult urechea si lasati umarul la lacrimile unora care chiar pe orice novice l-ar pune pe cruce pentru simplul fapt ca nu este ca ei. Cum am mai scris, daca si eu as incepe prin a-mi expune nedumeririle, as fi mai mult ca sigur in aceeasi situatie ca si alte personaje(nu mai dau nume sa nu cumva sa fie considerata incantatie de a aduce aici anumite persoane).
Oricum, din ce am simtit pe aici pe forum, exista o bariera, o fasie mult mai lata ca cea de frontiera intre asi si cei ce vor sa invete. Pacat, an crezut ca ma ve-ti ajuta, dar vazand aceasta atitudine nu prea cred ca va ve-ti apleca si la muritorii de rand.
Am date sigure ca unii dintre asa zisii pescari de C&R de pe aici si chiar depe toate siturile si forumurile de pescuit, nu numai ca au frigiderele pline de peste "pescuit de ei", dar au mai si dat o gramada pe ici pe colo, si ceea ce este mai injositor pentru ei este faptul ca vorbesc urat si pun la zid braconajul si poluarea, dar pe partea cealalta, intind plase, in zona lor de pescuit gasesti mai multe mucuri de tigari ca intr-o tutungerie, asta ca sa nu mai vorbesc de bidoanele de bere, sticlele de vin, apa minerala si pungile de la pachetul de mancare sau cele in care aduc momeli, nade sau altele, pachetelele si recipientele de la (ca nu-mi vine acum) bambinele luminoase, ace, monturi, ambalaje care niciodata nu o sa fie puse inplasa sa plece spreprimul loc amenajat pentru depozitarea deseurilor menajere.
Inca o data scuze ca v-am deranjat clubul, dar nu cred ca este de mine alaturarea cu oameni cu doaua fete, una de vazul lumii si de "trebuie sa fiu si sa fac precum ei ca sa ma accepte".

PS Daca fiecare ar fi facut ceea ce spune ca face, era cu totul alta situatia, si in probleme braconajului si in cea a poluarii.

Respect si aveti grija de mama noastra, natura.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: educatie

Mesaj de gor965 » 27 Feb 2009, 01:13

Domnu Eugen , va inteleg supararea dar nu va impartasesc punctul de vedere ! Acea granita de care vorbiti nu exista decat in mintea celor care vor s-o vada ...si s-o treaca...fugutza - fugutza ! :D
Care-s domne' asii aia ,care fac tot felul de nenorociri ? ...pe-aia care vor sa invete cred ca-i bunghesc eu ! ;)
P.S
Acest topic a fost mutat din rubrica dedicata emisiunii Infopescar ! A fost mutat aici , ptr. ca de la inceput nu s-a inteles exact care-i "scopul si durata vizitei " asa ca subiectul Educatie putea genera discutii pe teme(carari) diverse.
P.S-2
La faza cu ...oameni cu 2 fete si deranjatul Clubului ...va invit sa mai reflectati o data ! ;) :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: educatie

Mesaj de eugen » 27 Feb 2009, 01:33

Sa descopar jugulara ca sa nu va mai chinuiti?
Cum ii "bunghiti" domnule Gor?. Ca si pe domnul Gogu? Si el era, poate aici ca sa invete cate ceva si "l-ati bunghit" atat de bine ca nu mai poate intra.
Aveti o atitudine care imi cam miroase a ceea ce se intampla la AJVPS, acolo unde nu ai voie sa gandesti ca gandesc altii si pentru tine, nu ai voie sa zici pentru zic altii si pentru tine, iar cand trebuie votat ceva trebuie sa ridici ambele maini.
Cand vorbesc de asa numitele in bascalie de dumneavostra, "atrocitati", stiu eu ce zic si nu pot sa va spun decat ca am facut parte din Partidul Ecologist Roman, de unde miam dat demisia atunci cand a facut pact cu diavolul(PSD).
Si, stati linistit, cu atitudinea aceasta de superioritate, nu m-au speriat pe mine altii, mai cu colti mai mari si mai tari. Aceasta masca numita generic nick nu este inventata ca la umbra ei sa puteti, fara a avea dovezi clare, sa atacati, mai ales ca sunteti moderator.
Stiu ca de aici mi se va trage, dar nu este corect ceea ce se intampla pe aici vis-a-vis de relatiile intre membrii forumului.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: educatie

Mesaj de eugen » 27 Feb 2009, 01:34

Si pana la urma, tot nu am inteles.
Cine, pentru ce, in ce doctrina si cum trebuie educat?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: educatie

Mesaj de gor965 » 27 Feb 2009, 01:48

Domnule ,ia un distinocalm ...sau mai repede numara pana la 10 si respira adanc ...despre ce vorbesti ???
Am spus ca-i bunghesc pe cei care-s mai incepatori si-atat (mai exact incerc sa-i ajut ,daca pot) ! Pe aia de zici ca-s ASI si nu stiu ce rau au facut ori fac in continuare ,te-am rugat sa mi-i indici dumneata !
De unde stii dumneata ca nu mai poate intra Gogu ? A fost banat si nu stiu eu ?
Pe cine am atacat eu la adapostul unui nick ? Domnule , ai dreptul sa spui orice dar numai nu-mi pune in carca toate cele ce nu le gandesti !...mai ales ca sunt Apolitic ! >:)
P.S
Aveti cuvantul meu (al unui nick) ,ca de aici (cum spuneti dvs.) NU vi-i se va trage nimic ! ...atata timp cat discutam in limitele bunului simt ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”