fir fluorescent

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: fir fluorescent

Mesaj de marian_popescu » 13 Ian 2010, 00:22

suffix ultraknot fluo de 0,25. matasos, rezistent in timp. il folosesc de vreo 2 ani. dupa fiecare sezon il intorc pe tambur
am vazut si carp expert, interesant fir. doar ca am citit pe nu stiu unde ca se rasuceste tare de tot, fapt confirmat chiar de insusi vanzatorul care l-a folosit la trena. ma tenta si pe mine u 0,35 pentru plantat, pentru ca ultraknot fluo nu am gasit decat la role de 250 de metri
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fir fluorescent

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2010, 15:56

iorgu scrie:Da Stefane intre momeala si firul de baza este o foarte mare diferenta.Noi discutam de culoarea firului iar tu, nota bene ne-ai argumentat solid ,culoarea preferate a hranei . Toate bune si frumoase dar oare la fel ca in viata nu este relativa nuanta. Am glumit (oare)si asteptam acum in miezul iernii sa vedem care are mai multa(putina ) dreptate la vara.Fa-l doamne pe crap sa-i fie foame rau.

Te respect mult!!! :-h
Eu iti argumentam de fapt ca te inseli in privinta daltonismului la crap, daca tu asta ai inteles "felicitari!". Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 13 Ian 2010, 20:31

marian_popescu scrie:suffix ultraknot fluo de 0,25. matasos, rezistent in timp. il folosesc de vreo 2 ani. dupa fiecare sezon il intorc pe tambur
am vazut si carp expert, interesant fir. doar ca am citit pe nu stiu unde ca se rasuceste tare de tot, fapt confirmat chiar de insusi vanzatorul care l-a folosit la trena. ma tenta si pe mine u 0,35 pentru plantat, pentru ca ultraknot fluo nu am gasit decat la role de 250 de metri
Mariane de vreo 10 ani am dat numai cu acel fir care ai zis tu ca se rasuceste. Pana anul trecut nu am patit fenomenul de rasucire,am avut numai satisfactii pe care le doream referitor la calitatea firului.Poate anul trecut am achizitionat un fir <piratat> si acum am renuntat. Anul acesta am pus pe tambur un fir soft (moale) fara memorie,fluo green de 0,25 ,in lungime de 250 m. Personal nu te sfatuiesc sa tragi pe tambur 0,35 decat daca dai dupa SOMN mai mare de 15-20 kg. Nu pot pronunta numele firmei deoarece nu avem voie sa facem publicitate - si este normal.

Te respesct mult!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: fir fluorescent

Mesaj de marian_popescu » 15 Ian 2010, 00:44

reclama? pai fiecare si-a dat cu parerea despre niste MARCI de fire aici, nu vad care e problema, discutam. ba exista si un topic cu chestii de calitate indoielnica de care sa ne ferim, dar asta nu inseamna ca facem antireclama, ci schimb de informatii
iar motivul pentru care as folosi un fir mai gros la plantat nu este rezistenta mai mare, ci faptul ca are un coeficient de alungire mai mic decat un fir de 0.25 de exemplu, cu care lansez. la distante mari conteaza enorm, atat in semnalizarea trasaturii cat si in lupta la distanta. si plusul de rezistenta e un atu, principalul motiv cu care lansez cu 0,22 - 0,25 este ca ma ajuta sa dau mai departe, pe cand la plantat nu am problema asta. as folosi un textil subtire pentru plantat...dar nu ma tine buzunarulsau chiar un fir mai gros, 0,40 de exemplu, dar nu am tamburul suficient de mare
deci, despre ce fir e vorba
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 15 Ian 2010, 12:58

Salut Mariane.Firul este TRABUCCO - fluo green.
Te respect!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircearusu
senior
senior
Mesaje: 167
Membru din: 21 Ian 2010, 22:07

Re: fir fluorescent

Mesaj de mircearusu » 24 Ian 2010, 23:03

Buna.Eu folosesc Prowess Operator de 0.28mm si sunt foarte multumit de el
Bastoane de nadit fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: fir fluorescent

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Ian 2010, 23:07

poti incerca si un CARP EXPERT,40 lei rola de 1000 m

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de Coleman » 25 Ian 2010, 00:18

iorgu scrie: Nu pot pronunta numele firmei deoarece nu avem voie sa facem publicitate - si este normal.

Te respesct mult!!! :-h
Ai dreptul sa spui firma producatoare a firului, pe acest site nu este interzis acest lucru.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 25 Ian 2010, 16:40

coleman scrie:
iorgu scrie: Nu pot pronunta numele firmei deoarece nu avem voie sa facem publicitate - si este normal.

Te respesct mult!!! :-h
Ai dreptul sa spui firma producatoare a firului, pe acest site nu este interzis acest lucru.
Multumesc ptr. accept. Totusi cu riscul de a ma repeta intreb daca a folosit cineva de pe forum(sunt sigur ca da) acel fir fluo green ,de 0.25mm. marca Trabucco si doresc cateva informatii utile: rezistenta in timp 1-2 ani rezistenta la frecare,lansare,elasticitate pe lungime de 100 -120m, daca se torsioneaza (face peruci)la plantarea cu navomodelul.
Aprecieri ptr.raspunsuri =D>

iubiti natura,merita :x

P.S. Coleman te rog spune-mi cum reusesc sa tastez un anumit paragraf cu o culoare aleasa de mine?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircearusu
senior
senior
Mesaje: 167
Membru din: 21 Ian 2010, 22:07

Re: fir fluorescent

Mesaj de mircearusu » 14 Feb 2010, 01:59

Un bun prieten de-al meu foloseste Daiwa Tournament Fluo si este foarte multumit de el.E un fir destinat lanseurilor la distanta.Acuma distanta la care se poate arunca depinde de fiecare din noi. =))
Bastoane de nadit fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: fir fluorescent

Mesaj de frostyrca » 26 Feb 2010, 18:09

Buna tuturor eu unul nu folosesc inaintas dar as dori sa iau si eu fir fluo . Ma gandeam daca tubul antitangle este de ajuns pentru a masca firul sau trebuie neaparat sa pun inaintas care nu e fluo.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de Tibi30 » 27 Feb 2010, 23:09

nu e de ajuns tubul..trebuie lnaintas...eu unul nu as lega un ,,fluo",de montura,si sa am decat 30-40 cm de tub...

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de chituctin » 28 Feb 2010, 20:28

Eu am pus pe noile mulinete, carp expert uv fluo,trebuie neaparat sa pun inaintas?Daca da.....de ce neaparat?Cu ce influenteaza firul fluo simplu direct cu montura?

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: fir fluorescent

Mesaj de frostyrca » 01 Mar 2010, 14:28

Multumesc frumos de raspuns sper ca un sufix memory free sa fie de ajuns

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: fir fluorescent

Mesaj de chituctin » 02 Mar 2010, 16:49

chituctin scrie:Eu am pus pe noile mulinete, carp expert uv fluo,trebuie neaparat sa pun inaintas?Daca da.....de ce neaparat?Cu ce influenteaza firul fluo simplu direct cu montura?
Poate cineva sa i-mi dea un raspuns :-?? .Va multumesc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”