fire pt tambur

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: fire pt tambur

Mesaj de IULIAN C » 20 Noi 2008, 11:34

E...cam greu cu alesul...!!!
Ma tot uit de ceva timp pe forum si tot caut,dar si pe magazine on-line,compar....
In iarna asta(ca oricare dintre voi) vreau sa-mi schimb firele pe tamburi mulinetelor,am avut sufix tritanium de 0,28 dar care la sfarsitul sezonului(desi le sucisem cu celalalt cap),pocneau in aruncare dar si in drill..
Concluzia trasa de mine...bune,dar maxim pt un sezon!
Avand in vedere ca vreau sa particip si la ceva concursuri in 2009,dati-mi va rog o parere ce s-ar preta mai bine din urmatoarele:
1-P-Line floroclear 0,25-0,28mm
2-Suffix duo core 0,25-0,28
3-Shimano technium 0,25-0,28
4-Kryson krystonite-8lb sau snyde 9lb
5-berkley trilene carp 0,25-0,28
6-Stren-stren carp 0,25 0,28
Acestea sunt puse aici intr-o ordine aleatorie,vazand ca astea sunt cam cel mai folosite de multi care au postat pe aici,bstractie facand de preturi,pt ca vreau sfaturi doar legate de ce pot face aceste fire in diverse conditii si ape!
Astept si va multumesc!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Teddy » 20 Noi 2008, 15:06

@ Iulian C - In Primul rand daca te gandesti la participari la concurs, iti trebuie fire noi de fiecare data (parerea mea). Si oricum este recomandat sa folosesti firul doar un sezon,in partide normal, nu pe concurs. Te risti la un concurs gen tancabesti sau peris sa vii cu fire deja uzate?
Eu am pe mulinete Prowess operator fluo de 0.3, le-am folosit tot sezonul (15-20 de partide) fara nici o problema, am avut si agatari si pesti mai mari. La 40 ron rola de 1200 m...si se vede si foarte bine noaptea. Inainte am folosit Predator, la fel un fir foarte bun, 2 sezoane l-am avut pe mulinete si am avut si partide in delta cu el. De asemenea am multi prieteni care folosesc prowess si sunt multumiti. Alt fir folosit de amicii mei este carp expert multicolor, un fir foarte bun pentru banii la care este.
Nu zic ca Prowesuu este cel mai bun, stiu ca sunt fire mult mai bune, dar pentru un pescuit de placere, si nu pentru concursuri, raportu calitate pret la prowess este foarte bun. pentru anul urmator mi-am luat fir de 0,28, testat deja pe MV, am mai castigat vre-o 20 m la aruncare , dar nu pe mulineta mea (banax 5600nf) ci pe okuma powerliner 650 a unui amic.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 20 Noi 2008, 21:09

Din punctul meu de vedere doar 2 marci sunt de top (si chiar sunt foarte bune): Shimano Technium si Stren (astea sunt de top); restul firmelor enumerate de tine, din punctul meu de vedere sunt medii.

P.S. Jorj cica e multumit de P-Line (eu nu dau 2 bani pe firu ala) - daca citeste postul asta sa vezi ce comenteaza. :-$
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de iulian petre » 21 Noi 2008, 01:20

ca sa-ti pot raspunde concret trebuie sa zici ce te intereseaza mai mult
1. lanseuri cat mai mari?
2. sa te tina cat mai mult?

EU unul nu am gasit pana acum si varianta 1+2...

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de george-alexandru » 21 Noi 2008, 01:45

Iulian C.

Este imposibil ca un fir sal pocnesti in aruncare datorita inaintasului si un fir uzat chiar foarte uzat in cazul lui Tritanium sal pocnesti in dril.Trebuie sa pleci de la premiza ca firul este o consumabila iar daca vorbim de concursuri pt mine unu firul devine obiect de unica folosinta sau maxim 2 concursuri.In al doilea rand firul trebuie ales in functie de necesitatile tale si aici ai doua variante,matasos pt distanta iar ca lipsuri ai elongatia si uzajul rapid sau rigid cu scaderea distantei de aruncare elongatie mai scazuta si rezistenta mai mare in timp.

@Cosmin Ronta.

prietenii stiu dc ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: fire pt tambur

Mesaj de IULIAN C » 21 Noi 2008, 11:50

george-alexandru scrie:Iulian C.

Este imposibil ca un fir sal pocnesti in aruncare datorita inaintasului si un fir uzat chiar foarte uzat in cazul lui Tritanium sal pocnesti in dril.Trebuie sa pleci de la premiza ca firul este o consumabila iar daca vorbim de concursuri pt mine unu firul devine obiect de unica folosinta sau maxim 2 concursuri.In al doilea rand firul trebuie ales in functie de necesitatile tale si aici ai doua variante,matasos pt distanta iar ca lipsuri ai elongatia si uzajul rapid sau rigid cu scaderea distantei de aruncare elongatie mai scazuta si rezistenta mai mare in timp.

@Cosmin Ronta.

prietenii stiu dc ;)
E...Georgica...am uitat sa precizez si faptul ca mi-am dat seama ca m-au "ajutat" euroswingerele la ruperea firului,am concluzionat asta dupa o lansare mai lunga,vazand firul cu ciupituri pe tambur,neputand da vina pe scoici sau altceva,deoarece era ciupit undeva unde nu ar fi putut ajunge in apa ca sa fie ros...
De aceea caut in iarna asta sa-mi iau niste Mk2 si sa pun capetele acestora pe euroswingere,daca e dificila modificarea ma vor ajuta tehnicienii de la firma unde lucrez,sper sa-mi iasa,daca nu scot una din acele
sarme si las doar una modificand putin cu un patent pe cea ramasa(cea lunga),ca intr-adevar,mai multi au avut probleme cu acesti clestisori...
Daca n-am dreptate contraziceti-ma!
Mk2...nu pot sa le critic,insa m-am obisnuit dest de bine cu euro si le am aproape ca noi....as putea sa le vand si sa trec pe mk2,dar mi se pare mult mai avantajos tehnic vorbind sa fac acel artificiu...
dar am divagat discutia...
Ca sa-i raspund si lui Iulian...cred ca un fir cu garantia lanseurilor ceva mai lungi as vrea,nu care sa tina neaparat mai mult,pt ca avand in vedere concursurile si faptul ca nu e neaparat ca tot tamburul sa fie cu acel fir(innadit ce ar avea?)....200-220 m pe tambur,o rola mare mi-ar tine vreo 2-3 concursuri cu 5-6 tamburi...n-ar fi o cheltuiala asa imensa!
Dar...din nou intrebare...pe ansamblul sert authority 3,6-3 lb actiune semiparabolica-banax helicon 5600nf,
credeti ca ar fi indicat un 0,25 sau un 0,28
Iulian,anul asta pe 1 martie,daca-ti amintesti ai aruncat cu aceste lansete si era cat pe ce sa dai plumbul in malul opus pe Moara...asadar cred ca se apropie de suta de metri,chiar daca aceasta e catalogata ca fiind de clasa medie in ce priveste lanseurile...adica o medie de 80 m
Apropo de asta,am facut o data la serviciu o spaga de 2 milioane si a doua zi pe balta,am vrut sa vad ce poate lanseta,cu riscul asumat de a o pocni...am pus plumb de 121g si am dat cat am putut eu de tare,ca pana atunci dadeam cu teama...si surpriza: cele doar 3 livre au rezistat cu brio,pe finalul partidei am facut o serie de aruncari care de care mai fortate ca sa-mi imbunatatesc "tirul"
Deci: daca ma apropiam de suta de metri cu 0,28 credeti ca un fir bun de 0,25 m-ar ajuta si mai mult?
Tinand bineinteles cont de ce spune Jorj ca are si innaintasul rolul lui decisiv in lanseuri,nu fortezi firul principal...
Un stren carp de 0,25 1325m e in jur de 60 ron,cam pe 5-6 tamburi,ar insemna cam 2 milioane pt 4 role,in total 24 tamburi a cate 220 metri!
Am zis bine?Ca eu,nu vad cu ce ar deranja ca nu e acelasi fir care sa umple tamburul,din moment ce nu plantezi,ca acolo chiar se schimba ecuatia,in mod normal,pt 2-3 concursuri,chiar daca mai scurtezi din el in functie de uzura,220 m nu e suficient?!?
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de iulian petre » 21 Noi 2008, 12:13

1-P-Line floroclear 0,25-0,28mm....este pt lanseuri mari.....este foarte moale si matasos si te ajuta mult....garantez numai pt. rolele de 270 metrii

2. cum a zis si GEORGE trebuie schimbat cat mai des

3. DACA vrei sa ai lanseuri cat mai lungi ai grija sa incarci tamburul pana la refuz ...(.el o sa se aseze dupa cateva lanseuri mai jos) si ceva principal inaintasul trebuie pus asfel:legi inaintasul (nod conic) cand mulinezi si vezi ca intra pe tambur nu pui decat 2" spire"-rotiri iar in capat lasi atata cat i-ti trebuie sa lasi distanta pt. a lansa.....


la un calcul rezulta cam asa: bat de 3,90 +0,5 metrii (2 spire)+1 metru distanta pt a pendula si arunca =5,4metrii ....deci pt bat de 3,60 calculezi tu @-)


ps. sunt multe trucuri dar deocamdata ........e destul. :)) ......nu vreau sa le spargi capul satenilor de pe malul opus de la MOARA...(DATA viitoare vorbim de plumbi si monturi de viteza "aruncari pe orbita"

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: fire pt tambur

Mesaj de IULIAN C » 21 Noi 2008, 12:22

iulian petre scrie:1-P-Line floroclear 0,25-0,28mm....este pt lanseuri mari.....este foarte moale si matasos si te ajuta mult....garantez numai pt. rolele de 270 metrii

2. cum a zis si GEORGE trebuie schimbat cat mai des

3. DACA vrei sa ai lanseuri cat mai lungi ai grija sa incarci tamburul pana la refuz ...(.el o sa se aseze dupa cateva lanseuri mai jos) si ceva principal inaintasul trebuie pus asfel:legi inaintasul (nod conic) cand mulinezi si vezi ca intra pe tambur nu pui decat 2" spire"-rotiri iar in capat lasi atata cat i-ti trebuie sa lasi distanta pt. a lansa.....


la un calcul rezulta cam asa: bat de 3,90 +0,5 metrii (2 spire)+1 metru distanta pt a pendula si arunca =5,4metrii ....deci pt bat de 3,60 calculezi tu @-)


ps. sunt multe trucuri dar deocamdata ........e destul. :)) ......nu vreau sa le spargi capul satenilor de pe malul opus de la MOARA...(DATA viitoare vorbim de plumbi si monturi de viteza "aruncari pe orbita"
La lungimea innaintasului te-ai referit ca tre' sa aiba 5,4 m,nu?ok,mulam pt ponturi,nu ca as vrea sa le sparg capul satenilor,dar ca tot veni vorba,am mai vaz un mic truc la lanseuri,acela cu infasuratul innaintasului pe un singur rand(adica infasurare cu mana spira peste spira,nu spirala cum il aseaza in mod normal galetul pe tambur)
Amabil ca atunci cand te-am cunoscut, tizule...chiar cu riscul de "a da din casa"...dar cum suntem totusi pe infopescar....
Multam,oricum!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de george-alexandru » 21 Noi 2008, 13:12

ai vazut tu ceva cu asezatul cu mana numai ca nu ai inteles dc :D asezi cu mana nodul sa fie in spate pt ca in aruncare spirele sa nu loveasca in nod si sa franeze plecarea.

eu Euro swingere ,Iulian Euro swingere 2 ani de pescuit cu ele,fire folosite intre 0,23-0,40 si nici un fir ciupit.nu uita de reglajul de tensionare a cracilor ;)
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: fire pt tambur

Mesaj de Ricardo » 22 Noi 2008, 01:28

personal,mi se pare shimano tehnium cel mai bun fir de pe piata la ora asta,un 0,35 este pur si simplu imposibil de rupt.in cazul agataturilor,cu frana stransa la maxim trebuie sa te rogi sa ai spatiu in spate pt a te putea indeparta si tensiona firul pana la rupere,altfel fiind pe un ponton singura sansa e sa-l tai :) sunt curios daca ma contrazice cineva ( normal exceptand fire ciupite sau vechi,muncite la greu )

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de george-alexandru » 22 Noi 2008, 15:04

nu prea exzista un fir bun la toate,in cazul lui Shimano cred ca te/ai referit la abraziune si rezistenta la rupere.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: fire pt tambur

Mesaj de Nelutu » 22 Noi 2008, 15:47

Un fir foarte bun este Tectan Premium, vad ca nu-l foloseste nimeni si nu inteleg de ce?! Eu mi-am luat o rola mare din G. sa-l incerc anul trecut si am ramas surprins de calitatile lui, f.f. rezistent dar si destul de moale ptr. aruncari lungi. :!: ;) =D>

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 22 Noi 2008, 19:07

Eu sunt fan Tectan de mult timp dar din pacate nu prea l-am mai gasit.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de iulian petre » 23 Noi 2008, 09:35

Nelutu scrie:Un fir foarte bun este Tectan Premium, vad ca nu-l foloseste nimeni si nu inteleg de ce?! Eu mi-am luat o rola mare din G. sa-l incerc anul trecut si am ramas surprins de calitatile lui, f.f. rezistent dar si destul de moale ptr. aruncari lungi. :!: ;) =D>
=========

OK. ...vreau si eu o rola :-/ de 23 maxim 27..cat costa si de unde o cumpar?

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: fire pt tambur

Mesaj de Qnyx » 23 Noi 2008, 15:56

De aici !!!
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”