Braconieri si braconaj

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 09 Ian 2008, 23:52

Si eu consider ca ambele parti si-au expus opiniile si e suficient asa ca am sa va rog sa continuam topicul in mod normal.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Mesaj de zamfi » 10 Ian 2008, 22:00

Uite ce se intampla cand ingheata apele... :lol:
"La toti nii greu dar nu la fel si nu in acelasi timp" :P

Scuze de off topic :oops:

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Mesaj de ROSCA MIREL » 21 Ian 2008, 20:57

braconieri.....nu vor disparea niciodata pescuiesc de 15 ani pe dunare si credeti-ma nu am vazut vreo- data sa fie controlati cei care baga plase.....politia de frontiera tot de noi se loa ca avem 3 bete inloc de 2 domnule iuga veniti si pe dunare in sus dolj mehedinti si veti vedea multe veti auzi de la pescari cum este interpetrata legea daca doriti va pot da si nr meu de tel

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 22 Ian 2008, 21:32

horatiu,
scuza-ma ca te intreb,dar..de ce mai faci parte din acea asociatie??

[
ce te tine legat de o astfel de asociatie?? nu inteleg :? :? :?
te-ai intrebat daca merita sa faci parte din acea asociatie?? te merita ei pe tine??

in 2006 am facut si eu parte dintro astfel de asociatie,dar.......am renuntat la timp,cand am vazut ca defapt nu se schimba nimic si nici nu se dorea schimbarea pt membrii de rand :evil:

oare pretul permisului de pescuit sa fie problema?? sincer,nu cred cu toate ca APSHD e f interesata de acest aspect pe un alt topic unde nimeni nu a raspuns.oare de ce??

APSHD ,esti un caz fericit,si te felicit pt ce ai realizat,respectiv combaterea braconajului (si ce mi-a placut aici a fost faptul ca esti realist si ai spus ca nu ai eradicat de tot fenomenul si ca meritul este si al jandarmilor ),precum si a faptului ca a-ti reusit sa faceti cat de cat o populare cu peste (fie el si caras :( ) ,dar ti-ai pus intrebarea,cat ai fi putut realiza daca legea nu fortza pescarii sa fie membri a unei asociatii?? pe cati din cei 1826 membri puteti pune baza?? se strang 10%?? nu cred :?[/quote

Fac parte din acea asociatie ptr ca am investit ceva bani in acele ustensile de pescuit , si pentru a fi in legalitate pentru ca in momentul de fata nu se poate sa fii pescar fara a face parte dintr-o cardasie de asociatie ! " Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! "
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
mishu_bc
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2008, 19:39
Localitate: fetesti

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de mishu_bc » 10 Feb 2008, 20:10

sa vedeti ce este pe Borcea!!!!!!!!!!!!
se curenteaza la greu ziua in amiaza mare..
(daca am reusit sa prind un chinezesc de 8 kg curentat, scapat de catre cei care dadeau cu curent,si apropo lam prins cu minciogul ca era capiu)
politia de frontiera nu are sector dacat pana la pod la fetesti(cei din harsova iar cei din calarasi nici nu stiu daca mai traiesc, ce sa mai vorbesc de cei din fetesti salarii mari , spagi cat cuprinde )
poate ati auzit de bentu mare s-a dus cu aceptul politiei de frontiera!!!
vorba multa saracia pescarului.
pa !!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de doru » 17 Feb 2008, 17:53

Dumineca trecuta am iesit pe Bega sa testez niste voblere si ceva plasticuri si la prima aruncare au aparut jandarmii.Bravo lor .In 10 minute am ramas singur ,parca mi-era si urat ,nu credeam ca nimeni nu avea permis.Ma plimbam singur si nu puteam sa cred ca din atatia pescari ce erau pe apa ,nici unul nu avea permis.La simpla aparitie a jandarmilor se evapora toti.Cred ca niste amenzi dure si repetate ar linisti un pic banditii.Putem suna sa anuntam cand sunt ravasite apele.
In talcioc sunt vanzatori de plase ,setci,varse si le comercializeaza fara jena ,cu toate ca aste interzis.

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de DeltA » 18 Feb 2008, 04:50

cum afost rezolvata situatia furturilor de benzina din conducte se poate rezolva si branconajul...judecata in regim de urgenta si pedepse cu inchisoarea...dar oare se vrea asta???macar pt situatiile de curent electric[e jale in delta mai ales in jurul localitatilor-vezi Crisani]Si cum spunea un batran din Snagov acu' vreo 3 saptamani[eram la copca si mai shimbam o vorba pe lac] ''nu plasele fac rau,neica,ca pestele se mai fereste de ele ,cu plasa sa pescuit de mult timp,curentu' face prapad''si ai dau dreptate!!!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de old_radu » 19 Feb 2008, 00:42

Din pacate se braconeaza tot mai des si la o scara tot mai mare.
Intrand in vorba cu un vanzator dintr-un magazin cu articole de pescuit,aflat intr-un mic orasel de pe malul Somesului,am ajuns la concluzia ca cele mai vandute articole in acest sezon au fost firele mono groase si "triplele"mari.
In mod cert aceste ustensile au fost folosite la"grebla"sau "japca" sau "hata"... :(
Am citit undeva,cauzele...educatia sau foamea :?:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de doru » 20 Feb 2008, 20:11

Braconajul nu se practica pe la noi de foame,asta este cultura manelista a multor romani ,care braconeaza de placere.Sfidarea celorlalti este un tel pe care multi incearca sa-l dezvolte tot mai mult .Rar o sa vedem un amarat ca investeste in plase si alte ustensile.Foarte multi au spate puternic ,se braconeaza in acumularile private in grupuri organizate, daramite pe apele statului.

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de yorasta » 13 Noi 2008, 16:47

http://www.piatatm.ro/anuntul-41327-pla ... ament.html [-x
am fost shi yo sa dau la seimeni la dunare sa fiu dimineatza acolo shi cand au inceput baietii sa scoata plasele mia pierit tot cheful de pescuit porma a mai venit unu cu barca de a inchis gura la canalul unde dadeam iam umplut frigideru mi-am luat sculele shi mam tirat acasa de nervi.
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de nando » 13 Noi 2008, 20:49

poate nu stiti ca pretu pestelui a depasit pretu la carnea de porc sau vita.de ce ? deoarece pestele este gratis. totu se intimpla la nivel inalt. am cunostinte despre aceste lucruri . deci degeaba incercam sa facem ceva [ facem p__ __i contra vintului] cit sint hoti la nivel mare.o ferma de porci costa mult un abator mult fineata mult ingrasemintele mult si pestele este moca . concluzia BRACONAJ ........................ si sint foarte multe de spus
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
cata costea
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 31 Oct 2008, 19:14

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de cata costea » 09 Ian 2009, 20:29

buna.am si eu o nedumerire:este legal sa pescuiesti cu montura de pluta si sub carlig sa ai ditamai trilingul? mie nu m-i se pare logic si prin zona noastra se pescuieste doar asa in ultimul timp. nu exista lege sa interzica acest lucru? aceasta tehnica nu se poate numi braconaj? ba eu cred ca da!! ii vezi ca vin de la "pescuit" fericiti-azi am agatat 13 kile' de scobar- t-i se face scarba cand ii vezi,ei stiu ca nu exista lege sa nu-i lase ptr.ca doar pescuiesc normal,cu 2 carlige,nu? cred ca ar trebui sa se faca ceva in legatura cu asta,voi nu?

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de serban_31 » 24 Mai 2011, 07:53

Anul trecut pescuiam linistit pe raul Ciorogarla din apropierea Bucurestiului, cand m-am trezit cu o barca pe apa, in ea 3 baieti mai dolofani cu cute la ceafa care ghici pescuiau la "RENEL". De parca nu era de ajuns ma mai ia si la misto daca am prins ceva mai mare decat ce scoate el din barca( un exemplar de mreana de peste 4 kg), efectiv imi venea sa rup undita pe picior si sa plec acasa. Cand am ajuns acasa frustrat de cele intamplate mi-am creat o adresa de mail( sa nu intru cu a mea sa nu ma trezesc la usa cu acele cefe late) si am scris pe mail pe toate saiturile oficiale ANPA, AGVPS, etc tot ce am gasit. Stiti care a fost rezultatul= 0 raspunsuri, 0 controale.
Stau si ma intreb de ce platesc anual de vreo 20 de ani o cotizatie la aceste organizatii care doar imi ia bani si nu fac nimik pentru mine si pescuitul sportiv.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Braconieri si braconaj

Mesaj de timer » 27 Aug 2011, 13:44


Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”