Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 24 Feb 2009, 18:22

Noi dăm azi sute de lei
Ca să nu zic milioane
Ca ne "mulg" ăşti derbedei
Cu taxe şi comisioane!

Sper să trecem azi impasul
Si-n curând sa vină vremi
Sa le dăm la aceşti viermi
La belit vârtos ..."carasul"

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 25 Feb 2009, 13:21

Astazi am vorbit la telefon cu sucursala ANPA iasi si mi s-a spus ca inca nu au primit permisele de pescuit pe 2oo9 si nici instructiunile de eliberare a permiselor atat cele cu plata cat si cele gratuite. Se spera ca dupa 2 martie 2oo9 sa soseasca permisele.Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 25 Feb 2009, 13:54

mircea13 scrie:Astazi am vorbit la telefon cu sucursala ANPA iasi si mi s-a spus ca inca nu au primit permisele de pescuit pe 2oo9 si nici instructiunile de eliberare a permiselor atat cele cu plata cat si cele gratuite. Se spera ca dupa 2 martie 2oo9 sa soseasca permisele.Numai bine. Mircea13 :-h
Ce mai e si asta? Eu am permisul de doua saptamani !Poate ca le aduc de undeva din vest si cu zapezile astea e greu sa le treaca peste Carpati !(MUNTI CA TIGARI NU CRED CA SE MAI FABRICA!)Sa nu care cumva sa fie si asta vreo "prohibitie mascata de Moldova"!N-ai permis!-Sigur nu pescuiesti ca te rade frontieristu cel vigilent ca sa-i ramana lui mai mult peste !Ba ce caldura pe frigul asta!

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de ROSCA MIREL » 25 Feb 2009, 19:26

eu nici anul trecut nu am avut ( permis ) carnet de membru si cotizant este mereu vizat nici anul asta nu au dat zic ca nu au pina acum ; sa mai trecem sau sa dam un telefon cind vin ne spun . pai toata iarna ce au facut ? cind mama dracu le da ? bani ii ia pe un an si eu pescuiesc 7-8 luni ; de ce nu pescuiesc un an calindaristic ? a.n.p.a si a.j.v.p.s si etc; sa se adune toti sa faca un w.c ecologic cu taxa ; pescuitul si acvacultura ii depasesc . :-q :-q :-q :-q

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 26 Feb 2009, 10:04

Salut tavimai . De unde ai tu permis de pescuit ? Daca ai de la agvps ala nu e permis de pescuit ci un carnet de membru al acelei asociatii. De la ANPA nu poti sa ai pentru ca inca nu sau tiparit si distribuit in tara.Mai citeste si tu pe alte site-uri sa vezi ce scaldal e la nivel de toata tara. Numai bine. Mircea 13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Feb 2009, 10:55

mircea13 scrie:Salut tavimai . De unde ai tu permis de pescuit ? Daca ai de la agvps ala nu e permis de pescuit ci un carnet de membru al acelei asociatii. De la ANPA nu poti sa ai pentru ca inca nu sau tiparit si distribuit in tara.Mai citeste si tu pe alte site-uri sa vezi ce scaldal e la nivel de toata tara. Numai bine. Mircea 13 :-h
De la o asociatie privata si am si "carnetul vechi"-ala de membru al asociatiei dar am in el, anexat, si permisul anpa-ului!Daca vrei ti-l scanez si ti-l trimit ca sa vezi!(pe amandoua!ce-i drept ,"cam piperate" la putinul nimic pe care-l fac asociatiile!)
Ti-am zis eu ca poate trec mai greu Carpatii !!!!!!Ca este scump sa faci un drum pana la Bucuresti dupa ele si pe deasupra mai ia si ceva timp!!!Este indiferenta si nepasare la astia cat "China"!!!Cei care s-au trezit cu noaptea-n cap sunt ok!"Iarna car si vara sanie"!Da unii "berbeci" se trezira cam tarziu si voi suferiti si va inervati din cauza lor acum!E normal ca agvpseurile sa fie codase ca sunt "vechile structuru" si le place la nebunie sa bage "strambe"!LASA-I IN PACE SI TRECI LA PRIVATI CA SUNT SI MAI CONSTIINCIOSI SI MAI IEFTINI!De doi ani eu i-am parasit ca m-am saturat de "clanurile" de acolo!Nu avem ,noi pescarii,nimic a face cu vanatorii si nici cu facilitatile pe care vor agvpsistii sa le tot faca unora!(neamuri,politisti,etc)

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 26 Feb 2009, 20:31

Nici la noi in Bihor n-au aparut inca permisele A.N.P.A. motivul , nu s-au tiparit inca . Ce parere aveti ?
Au mai aparut si vorbe ca daca platesti 30 ron la trezorerie in contul A.N.P.A. poti pescui linistit pe apele publice fara sa fii membru la vreun club sau asociatie de pescari . Eu sunt complect derutat , am platit cotizatia pe 2009 la A.J.V.P.S. Bihor dar nu am tichet de A.N.P.A. SUNT CUMVA BRACONIER ! ? @-)
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 27 Feb 2009, 01:29

nagy victor scrie:Nici la noi in Bihor n-au aparut inca permisele A.N.P.A. motivul , nu s-au tiparit inca . Ce parere aveti ?
Au mai aparut si vorbe ca daca platesti 30 ron la trezorerie in contul A.N.P.A. poti pescui linistit pe apele publice fara sa fii membru la vreun club sau asociatie de pescari . Eu sunt complect derutat , am platit cotizatia pe 2009 la A.J.V.P.S. Bihor dar nu am tichet de A.N.P.A. SUNT CUMVA BRACONIER ! ? @-)
Cauta la asociatiile private ca au de aproape o luna daca nu mai mult !Si per total iesi si mai ieftin !Da daca esti "cununat" cu aia mai asteapta ca or lamuri-o ei cumva !Da cum ti-ai luat roata de rezerva si ai uitat sa iei masina ?

AAA !Ai "muscat " la 10% reducerea din ianuarie ! Vezi ca stiu tot?

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 27 Feb 2009, 02:18

:)) :)) :))
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
stelica
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 25 Feb 2009, 23:19

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de stelica » 27 Feb 2009, 10:57

salut mincinosi :-h ,sunt nou pe aici sper sa nu deranjez,sunt din Petrosani HD.eu pascuiesc de 12 ani prin toata tara.Mare mirare 3 partide de pescuit 2controale este bine zic eu,dar surpriza nici uni nu stiau sa-mi raspunda problema cu permisu,am fost controlat la Turceni si Hateg doua judete diferite,in judetul Hunedoara nu este nicio filiala ANPA toate asociatiile au emis chitante asa zise permise.Sunt acceptate de toate controalele ? :-? ANPA daca este singura care elibereaza pemise de ce nu ia masuri impotriva asociatiilor sa nu mai emita chitante de pescuit si sa deschida filiale zonale in fiecare oras.Cel mai aproape sediu ANPA este la 200 km cati isi pot pemite sa piarda timpul si banii pe drumuri interesul al cui este?Mai nou unele asociatii (APS HD) nu te lasa sa pescuiesti pe unele locatii doar daca ai vizat permisul la ei,(Lacul Cincis)dar culmea ei au voie sa pescuiasca pe toate apele :q .Si noi suntem de vina ca nu suntem uniti,ei isi fac jocurile si noi suferim,pestele dispare,balastierele se inmultesc,braconierii evolueaza in stiluri si dam din gura degeaba.Viitorul cred cal stim cu totii.Multumesc! :D

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 27 Feb 2009, 16:46

In loc sa ne certam si sa traim din amintiri ar trebui sa luam atitudine indiferent unde cotizam ! :-B
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 27 Feb 2009, 17:36

Am mai scris si in alta parte dar revin deoarece vad ca nu ati citit. Intrati aici si cititi:
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=268 se deschide dand clik pe open Numai bine . Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 27 Feb 2009, 19:49

multumesc ! :-B
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 01 Mar 2009, 13:22

mircea13 scrie:Am mai scris si in alta parte dar revin deoarece vad ca nu ati citit. Intrati aici si cititi:
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=268 se deschide dand clik pe open Numai bine . Mircea13 :-h

Asta este un proiect. Chiar daca se aproba, permisul se elibereaza tot de ANPA si cu acesta vei putea pescui in toata tara. Sper ca am inteles bine ceea ce spun articolele:
"art. 2 alin (1) - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face in baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura, prin asociatiile de pescuit.......
...................................................................
art.3 - In sensul prezentului ordin, prin habitat piscicol natural se intelege:
a) Dunarea teritorial, Delta si lunca inundabila a Dunarii;
b)..................................etc."

Eu, din aceste doua articole inteleg ca permisul este eliberat tot de ANPA, dar ca sa-l obtii trebuie sa te inscrii intro asociatie de pescuit sportiv unde mai platesti o cotizatie anuala. Cu permisul de la ANPA astfel obtinut ai dreptul sa pescuiesti in habitatele piscicole naturale enumerate la art. 3.

Daca este asa, atunci tot este un pas inainte, nu? Poti pescui in toata tara. Si atunci, din Cluj fiind, o sa-mi caut o asociatie care-mi convine, care sa aiba o taxa acceptabila. Nu sunt obligat sa fac parte dintr-o asociatie din Cluj. Poate ma inscriu in HD la colegul nostru de forum ;) .

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 01 Mar 2009, 13:26

Si daca intr-adevar, din noul ordin va rezulta dreptul pescarului sportiv de a pescui in toata tara, chiar merita sa boicotam acele asociatii care pun niste cotizatii cu valori de-a dreptul prohibite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”