Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 01 Mar 2009, 13:35

Vis-a-vis de acest ordin care se referă la pescuitul recreativ/sportiv, eu aş mai avea o întrebare.

Care este posibilitatea unui cetăţean străin aflat în vacanţă în România, să pescuiască în habitatele piscicole naturale?

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 01 Mar 2009, 13:44

Salut. Pescarii din toata tara vor sa fie independenti si nu legati de o asociatie.Acolo e ceva mascat in sensul ca agvps vrea sa detina monopolul privind eliberarea permiselor. Faptul de a fi sau nu membru intr-o asociatie nu inseamna ca imi restrictioneaza dreptul de a pescui cu permis ANPA. Asociatiile zic ca elibereaza permis de pescuit care in realitate este un carnet de membru la acea asociatie.Numai pe cele emise de ANPA scrie permis de pescuit.
Aceste permise emise de ANPA sunt plastifiate asa cum este cartea de identitate si pe ele nu se poate pune viza cu stampila de la politia de frontiera. Deci se v-a elibera separat un permis de frontiera de care Politia de frontiera din zona unde locuiesti.Nu toti pescarii doresc sa participe la concursuri de pescuit ca sa fie nevoie sa se inscrie intr-o asociatie.( pensionarii, veteranii de razboi, handicapatii) dar mai sunt si alte categorii. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 01 Mar 2009, 13:50

Se poate pescui numai cu permis ANPA.Suma e derizorie 3o lei.Cand stai sa te gandesti ca la cea mai nenorocita balta dai 5o lei pentru 1 zi de pescuit.Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 06 Mar 2009, 17:46

La noi în judeţ se pescuieşte pe baza chitanţei de la trezo. până la eliberarea permiselor conform ordinului 753/2008. La Cluj, de la sediul ANPA mi-a cerut copia dupa chitanţa platită la trezorerie şi copie dupa CI pentru a putea primi permisul tiparit în forma prezentată în ordin.
Aveţi grijă unde platiţi permisul de pescuit, aveţi gijă la mincinoşi :^O . Locuri sigure unde nu se plăteşte permisul de pescuit sunt sediile AJVPS. :))

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de eugen » 06 Mar 2009, 22:34

Si noi cei care nu avem sedii ANPA in localitate, oare unde o sa depunem aceste acte?

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 07 Mar 2009, 18:30

eugen scrie:Si noi cei care nu avem sedii ANPA in localitate, oare unde o sa depunem aceste acte?
De unde esti?

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 07 Mar 2009, 18:33

Pentru judeţele AB, BN, SB, HR, CV, MM, SJ, SM, BH si MS va pot ajuta eu.

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de old_radu » 07 Mar 2009, 18:48

...adrese ale filialelor ANPA...cu subunitatile apartinatoare

http://www.anpa.ro/index.php?v=contact&id=10
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 18:51

Daca ai vreo legatura, macar pentru o simpla informare, sunt din Pitesti.
Unde am posibilitatea de a mi se elibera acest permis?
Cea mai apropiata filiala ANPA.

Aaaa, si inca ceva , daca aveti cunostinta de aspect, mai este nevoie de viza de la asociatia AGVPS?
Si daca da mai ma magaresc putin, pentru ca pana acum sunteti singurul care ne poate da anumite detalii, daca eu sunt din Pitesti-Arges, si vreau sa pescuiesc pe Olt, in judetul Olt, decat sa pun viza la AGVPS Arges, nu mai bine o pun la AGVPS Olt?


Cu stima si respect.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 08 Mar 2009, 23:23

eugen scrie:Daca ai vreo legatura, macar pentru o simpla informare, sunt din Pitesti.
Unde am posibilitatea de a mi se elibera acest permis?
Cea mai apropiata filiala ANPA.

Aaaa, si inca ceva , daca aveti cunostinta de aspect, mai este nevoie de viza de la asociatia AGVPS?
Si daca da mai ma magaresc putin, pentru ca pana acum sunteti singurul care ne poate da anumite detalii, daca eu sunt din Pitesti-Arges, si vreau sa pescuiesc pe Olt, in judetul Olt, decat sa pun viza la AGVPS Arges, nu mai bine o pun la AGVPS Olt?


Cu stima si respect.
Da'păi văd că vrei neapărat să ţi-o pui, apăi puneţi-o în ambele judeţe. :)) X-(
Mă distrez şi mă enervez totodată. Cum dumnezeu nu pricepeţi odată că pentru a pescui pe apele naturale aveţi nevoie doar de permisul de la ANPA.
Nu ştiu unde e ANPA în Piteşti, dar chiar te-aş duce de mână până acolo.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de eugen » 08 Mar 2009, 23:50

1.Daca am pus o intrebare inseamna ca, intr-adevar, inca nu se cunoaste raspunsul la ea in zona mea.
2.Din cate cunosc, la mine nu exista filiala ANPA, doar AN pa-pa :D
3.Daca am pus intrebarea cu viza de asociatie nu am pus-o degeaba, ci datorita faptului ca am prieteni care au luat amenzi consistente de la controalele efectuate de jandarmi cu reprezentantii AGVPS pe balta, pentru simplul fapt ca, chiar daca avea chitanta de la Finante(pentru permis) s-au legat de faptul ca acea balta era in administrarea asociatiei x, unde el nu cotiza.
4. aspectul cu viza pusa in judetul x, daca mai este nevoie si de cea din judetul y, a fost pusapentru ca am patit-o eu anul trecut, cand doar mi s-a "batut obrazul", doar,spunandu-mi ca "de la anul vreti sa mai pescuiti la noi, trebuie sa puneti viza la noi"

Si pe urma nu vad de ce atata aciditate in limbaj pentru ca doar am pus o intrebare de informare si atat, eu punand aceste intrebari doar pentru simplul fapt ca mi-ati creat impresia ca stit despre ce este vorba.

Cu stima.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 09 Mar 2009, 01:39

eugen scrie:1.Daca am pus o intrebare inseamna ca, intr-adevar, inca nu se cunoaste raspunsul la ea in zona mea.
2.Din cate cunosc, la mine nu exista filiala ANPA, doar AN pa-pa :D
3.Daca am pus intrebarea cu viza de asociatie nu am pus-o degeaba, ci datorita faptului ca am prieteni care au luat amenzi consistente de la controalele efectuate de jandarmi cu reprezentantii AGVPS pe balta, pentru simplul fapt ca, chiar daca avea chitanta de la Finante(pentru permis) s-au legat de faptul ca acea balta era in administrarea asociatiei x, unde el nu cotiza.
4. aspectul cu viza pusa in judetul x, daca mai este nevoie si de cea din judetul y, a fost pusapentru ca am patit-o eu anul trecut, cand doar mi s-a "batut obrazul", doar,spunandu-mi ca "de la anul vreti sa mai pescuiti la noi, trebuie sa puneti viza la noi"

Si pe urma nu vad de ce atata aciditate in limbaj pentru ca doar am pus o intrebare de informare si atat, eu punand aceste intrebari doar pentru simplul fapt ca mi-ati creat impresia ca stit despre ce este vorba.

Cu stima.
Nu degeaba v-am rugat sa va informati inainte de a iesi la pescuit , este atit de greu de inteles ca numai cu permisul ANPA NU AI DREPTUL SA PESCUIESTI ORI UNDE . Ar fi obligatia agentiei sa emita o lista cu apele din tara unde poti pescui doar cu permisul lor de 30 ron si astfel ar disparea confuzia ! Va spun sincer , dupa cum am inteles eu nu exista astfel de ape , daca gresesc va rog sa ma corectati :-B
ps.
in Bihor nu este valabil acel permis daca nu esti membru dintr-o asociatie de pescari din judet , dupa stirea mea sunt 3 astfel de asociatii
permisul de pescuit ar trebui sa-l vizezi in judetul in care ai de gind sa pescuiesti , nu conteaza ca nu ai domiciliul acol . tot respectul :-h
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 09 Mar 2009, 03:00

nagy victor scrie:
eugen scrie:1.Daca am pus o intrebare inseamna ca, intr-adevar, inca nu se cunoaste raspunsul la ea in zona mea.
2.Din cate cunosc, la mine nu exista filiala ANPA, doar AN pa-pa :D
3.Daca am pus intrebarea cu viza de asociatie nu am pus-o degeaba, ci datorita faptului ca am prieteni care au luat amenzi consistente de la controalele efectuate de jandarmi cu reprezentantii AGVPS pe balta, pentru simplul fapt ca, chiar daca avea chitanta de la Finante(pentru permis) s-au legat de faptul ca acea balta era in administrarea asociatiei x, unde el nu cotiza.
4. aspectul cu viza pusa in judetul x, daca mai este nevoie si de cea din judetul y, a fost pusapentru ca am patit-o eu anul trecut, cand doar mi s-a "batut obrazul", doar,spunandu-mi ca "de la anul vreti sa mai pescuiti la noi, trebuie sa puneti viza la noi"

Si pe urma nu vad de ce atata aciditate in limbaj pentru ca doar am pus o intrebare de informare si atat, eu punand aceste intrebari doar pentru simplul fapt ca mi-ati creat impresia ca stit despre ce este vorba.

Cu stima.
Nu degeaba v-am rugat sa va informati inainte de a iesi la pescuit , este atit de greu de inteles ca numai cu permisul ANPA NU AI DREPTUL SA PESCUIESTI ORI UNDE . Ar fi obligatia agentiei sa emita o lista cu apele din tara unde poti pescui doar cu permisul lor de 30 ron si astfel ar disparea confuzia ! Va spun sincer , dupa cum am inteles eu nu exista astfel de ape , daca gresesc va rog sa ma corectati :-B
ps.
in Bihor nu este valabil acel permis daca nu esti membru dintr-o asociatie de pescari din judet , dupa stirea mea sunt 3 astfel de asociatii
permisul de pescuit ar trebui sa-l vizezi in judetul in care ai de gind sa pescuiesti , nu conteaza ca nu ai domiciliul acol . tot respectul :-h
Ne poti indruma care este "legea" aia valabila "altfel" pentru Bihor ? DE ASEMENEA AR FI BINE DE LAMURIT CARE ESTE DIFERENTA INTRE CARNETUL DE MEMBRU AL UNEI ASOCIATII SI PERMUSUL DE PESCUIT ELIBERAT DE ANPA !Ce drepturi si obligatii ofera aceste doua lucruri ? Ce fel de stat in stat pot fi cele trei asociatii ca sa nu recunoasca ele valabilitatea la nivel national al permisului eliberat de anpa ? Din cate am inteles (prin telefon)eu inspectorul anpa pe Bihor si Arad sustine altceva sau fiind doi dumneata ai vorbit cu celalalt care ti-a servit varianta nr.2 ? Or fi mai guvernamentale asociatiile ? Are Bihorul tratament preferential din partea legii ? :-B :-B :-B :-B :^O :^O :^O [-x [-x [-x

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 08:27

[quote="nagy victor]
Nu degeaba v-am rugat sa va informati inainte de a iesi la pescuit , este atit de greu de inteles ca numai cu permisul ANPA NU AI DREPTUL SA PESCUIESTI ORI UNDE . Ar fi obligatia agentiei sa emita o lista cu apele din tara unde poti pescui doar cu permisul lor de 30 ron si astfel ar disparea confuzia ! Va spun sincer , dupa cum am inteles eu nu exista astfel de ape , daca gresesc va rog sa ma corectati :-B
ps.
in Bihor nu este valabil acel permis daca nu esti membru dintr-o asociatie de pescari din judet , dupa stirea mea sunt 3 astfel de asociatii
permisul de pescuit ar trebui sa-l vizezi in judetul in care ai de gind sa pescuiesti , nu conteaza ca nu ai domiciliul acol . tot respectul :-h[/quote]

Acest lucru l-am inteles si eu, iar cum de felul meu sunt putin mai incapatanat si prefer ca orice informatie sa fie verificata din cel putin trei(3) surse, am incercat sa mai aflu, sau mai bine spus, sa mi se confirme inca o data, acest lucru.
Va multumesc pentru lamurire.

Cu stima.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 09 Mar 2009, 11:56

Eugene imi cer scuze. Nu aveam intenţia să jignesc, dar suna fain chestia cu "pusu în ambele judeţe" ;) . Să şti ca nu sunt un tip acid, poate mai glumeţ. Să nu te superi.
În ceea ce priveşte faptul că tu vrei să pescuieşti pe Olt, cu permisul ANPA poţi să o faci liniştit în toate judeţele prin care trece Oltul, pentru ca nu este apa nici unei asociaţii. Că n-o fi moştenire de la mama lor (încă).
Într-adevăr sunt bălţi, lacuri, iazuri care să aparţină unor asociaţii de pescari (cum ar fi Săcălaia - lacul ştiucilor din jud. Cluj). Dar nicidecum ape curgătoare sau marile lacuri de acumulare.
Şi asociaţiile de pescari care deţin aşa ceva ar trebui să afişeze în locuri vizibile faptul că balta este intr-un regim special de pescuit, şi în ce condiţii se poate pescui acolo.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”