Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 15 Dec 2008, 23:37

Ultimul ordin al MADR cu privire la reglementarea pescuitului sportiv, Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 331/2008 privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 405 din 29 mai 2008, nu conditioneaza eliberarea permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil, adica nu trebuie sa te inscrii intr-o asociatie de pescuit pentru a obtine permis de pescuit sportiv.
Iata ca, pe site-ul Agenţiei Nationale pentru Pescuit şi Acvacultura, apare un nou proiect de ordin privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv ce revine asupra conditionarii eliberarii permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil (www.anpa.ro/index.php?v=stire&id=34).
Noul proiect de ordin consider ca este initiat la presiunile reprezentantilor unor asociatii de pescuit sportiv care isi vad lezete interesele personale, care isi pierd resursele financiare obtinute in mod nejustificat din conditionarea eliberarii permisului de pescuit sportiv de inscrierea in asociatie.
Constitutia Romaniei asigura libera circulatie a cetatenilor acestei tari pe tot teritoriul.
Noul proiect de ordin consider ca ingradeste drepturile elementare ale cetateanului roman, drepturi asigurate de constitutia tarii, dreptul de a trai pe teritoriul acestei tarii,cu respectarea legii.
Domnilor conducatori ai asociatiilor de pescuit care ati contribuit la initierea noului ordin de reglementare al pescuituilui sportiv, daca doriti beneficii financiare mergeti la munca, nu cersiti. Cersetoria se pedepseste de lege. Vreti salarii mari si avantaje materiale, dati dovada ca le meritati, faceti ceva pentru banii pe care ii cersiti. Ce ati facut pentru bazinele piscicole naturale ale acestei tari? Ati populat macar cu un pui de Boarta fluviul Dunarea ca sa conditionati pescuitul sportiv pe Dunare de plata taxei de inscriere in asociatie?
Cetateni ai acestei tari care sunteti pasionati de acest sport “pescuitul sportiv” va adresez urmatoarea intrebare : De ce trebuie sa platim bir unor organizatii care nu intreprind nimic pentru fauna piscicola a tarii, de ce trebuie sa subventionez din buzunarul meu personal bunastarea unor conducatori de asociatii care nu fac nimic pentru acest sport - pescuitul sportiv, de ce trebuie sa platesc o taxa unor asociatii care nu aduc nici un aport pescuitului si faunei piscicole din Romania, de sa fiu obligat sa ma inscriu intr-o astfel de asociatie atita timp cit nu doresc? Nu vreau sa particit la nici un concurs, nu vreau nici o facilitate din partea lor, vreau numai sa pot sa merg la pescuit recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale, sa ma deconectez , sa ma relaxez pe banii mei, in limita prevazuta de litera legii, ca un cetatean onest al acestei tari.
Pentru acest lucru cred ca este suficient sa-mi platesc taxa anuala de eliberare a permisului de pescuit sportiv, fara a contribui financiar cu nici o taxa la orice alta asociatie de pescuit sportiv.
Rog pe toti cei care au aceasta pasiune - pescuitul sportiv -, care receptioneaza mesajul meu, sa nu ignore acest mesaj, sa isi spuna parerea, indiferent daca sunt in asentimentul meu sau nu, si totodata sa antreneze in aceasta polemica cit mai multi adepti ai acestui sport.

Cu respect
VISAN MIHAI
Un cetatean al Romaniei

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de APSHD » 16 Dec 2008, 14:36

Daca la tine in judet Asociatiile nu-si fac treaba nu inseamna ca in alte judete Asociatiile nu fac intradevar ceva pentru pescari.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Dec 2008, 14:54

APSHD scrie:Daca la tine in judet Asociatiile nu-si fac treaba nu inseamna ca in alte judete Asociatiile nu fac intradevar ceva pentru pescari.
Ca "fac ceva" normal ca fac ... si completatul de chitante este o munca destul de grea ,nu ?

Ideea era sa faca de TOTI banii pe care-i primesc !!!

Sau macar jumatate...

Sau un sfert...

Nu "CEVA" !!!

P.S. In judetele pe care le cunosc numai Jandarmeria am vazut sa faca ceva util ,de asociatii ,in afara de incasat ,nu am auzit sau vazut sa faca nimic !

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Dec 2008, 15:22

APSHD scrie:Daca la tine in judet Asociatiile nu-si fac treaba nu inseamna ca in alte judete Asociatiile nu fac intradevar ceva pentru pescari.
Dintr-un calcul simplu cu cotizatia a 1000 de pescari (zicem 50ron / an) se pot tine 3 salarii ( de 1400 ron / luna ) pe un an de zile.

Daca aflu cati cotizanti aveti pe an am sa va spun cati "salariati" aveti ! :))

Asociatiile au dreptate cand spun ca sunt "non profit" ,pentru ca dupa ce-si iau "salariile" nu mai ramane NIMIC !!! :))

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florentiniuga » 17 Dec 2008, 00:54

Dane, nu e cazul prietenului nostru din Hunedoara. Ei chiar fac multe pentru pescari. Citeste-i postarile din ultimul an si ai sa vezi. Desigur ca are si o afacere colaterala dar cred ca se impletesc bine. Din pasiune... nu cunosc decat un singur nebun dar nu l-am mai vazut demult ca ... am spart oglinzile din casa. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Mitranescu » 17 Dec 2008, 14:59

florentiniuga scrie:Dane, nu e cazul prietenului nostru din Hunedoara. Ei chiar fac multe pentru pescari. Citeste-i postarile din ultimul an si ai sa vezi. Desigur ca are si o afacere colaterala dar cred ca se impletesc bine. Din pasiune... nu cunosc decat un singur nebun dar nu l-am mai vazut demult ca ... am spart oglinzile din casa. :D
Eu am generalizat prin prizma asoc.de pescuit din sudul tarii unde cunosc destul de bine situatia si din niste calcule simple din care rezulta ca nu ramane mare lucru in urma cotizatiilor anuale daca scazi salariile.

Daca dansul a gasit "varianta castigatoare" il felicit pe aceasta cale si poatre "stranuta" spre alte asociatii sa le molipseasca putin si pe acestea.

P.S. Pasiune este cand este tanara si frumoasa ,pe urma este interes... ( off topic :D )

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de laeucigasul » 17 Dec 2008, 16:50

si pana la urma cum se plateste, unde, cui si cat? sa inteleg ca se plateste 30 + o taxa de asociatie(obligat sau nu?). cui anpa-ului sau agvps-ului? nu mai inteleg nimic... ~x(
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 23 Dec 2008, 20:30

Nu ati inteles inca ca este manevra AGVPS-ului sa nu se mai elibereze permise de pescuit decit prin intermediul asociatiilor. In acest fel isi pot incasa si ei taxa de inscriere in asociatie ca sa poata traii(destul de bine).
Cine dracu credeti ca se va mai inscrie in asociatii cel putin in AGVPS, daca nu conditioneaza eliberarea permisului de pescuit de inscrierea in asociatie.
Ce face AGVPS-ul pentru aceasta taxa de inscriere exact cum a spus si unul dintre voi : taie chitante.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de florentiniuga » 24 Dec 2008, 01:07

Stie cineva cine este acum mare sef la ANPA? Din cate am inteles, ministerele se restructureaza de sus pana jos dupa culoarea politica a ministrului si cum Gigi Stefan nu este PSD-ist...
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 24 Dec 2008, 10:32

Nu numai Gigi Stefan v-a pleca ci si Liviu Mihaiu guvernatorul Deltei Dunarii. Aceste posturi vor fi ocupate de oamenii noii puteri(PDL +PSD) Cotizatia este 3o lei pe an si se plateste la ANPA prin sucursalele ei teritoriale la nivel de judet iar pentru carnet se plateste 1 leu. Nu fiti fraeri sa dati in plus la asociatii pe chitante.Carnetul eliberat de asociatii este carnet de membru al asociatiei si nu permis de pescuit. Numai ANPA elibereaza permise de pescuit cu exceptia unor foarte putine asociatii care cumpara de la ANPA permisele de pescuit si le revand pesc arilor la un pret dublu sau triplu.Numai bine. :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de gor965 » 24 Dec 2008, 23:25

mircea13 scrie:Nu numai Gigi Stefan v-a pleca ci si Liviu Mihaiu guvernatorul Deltei Dunarii. Aceste posturi vor fi ocupate de oamenii noii puteri(PDL +PSD) Cotizatia este 3o lei pe an si se plateste la ANPA prin sucursalele ei teritoriale la nivel de judet iar pentru carnet se plateste 1 leu. Nu fiti fraeri sa dati in plus la asociatii pe chitante.Carnetul eliberat de asociatii este carnet de membru al asociatiei si nu permis de pescuit. Numai ANPA elibereaza permise de pescuit cu exceptia unor foarte putine asociatii care cumpara de la ANPA permisele de pescuit si le revand pesc arilor la un pret dublu sau triplu.Numai bine. :-h
Sa inteleg ca daca merg la ANPA or sa-mi de-a aia permis de pescuit ptr. ca sunt "recreativ " ? :D ... ca daca stau sa ma uit in ultimul Ordin...Art. 6 . Calitatea de pescar sportiv este atestată de apartenenţa la asociaţiile de pescari sportivi/ cluburile de pescuit sportiv şi federaţiile legal constituite. ~x(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de klauzmeu » 26 Dec 2008, 16:59

ce ziceti de o greva?nu platim un an,nu pescuim decat pe balti private un an...ne descurcam noi....ei ce vor face un an?... :-? .......

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de costelino » 26 Dec 2008, 17:15

klauzmeu scrie:ce ziceti de o greva?nu platim un an,nu pescuim decat pe balti private un an...ne descurcam noi....ei ce vor face un an?... :-? .......
Intotdeauna oamenii de genul asta cad in picioare.Au planuri de rezerva,si cei care sufera suntem tot noi.
Este vorba de sistem.Stiti treaba cu a face ceva contra vantului?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de gor965 » 26 Dec 2008, 18:26

klauzmeu scrie:ce ziceti de o greva?nu platim un an,nu pescuim decat pe balti private un an...ne descurcam noi....ei ce vor face un an?... :-? .......
...am pune lupul paznic la oi ! :-S Cum veniturile substantiale le fac din vanatoare , o sa vezi cum se pescuieste cu arcul ...ptr. "supravietuire" ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de old_radu » 26 Dec 2008, 19:02

APSHD scrie:...

Pe linga aceste taxe se mai adauga si taxa de Asociatie
La cat ati stabilit aceasta taxa ?...sa ne facem si noi o idee.
GO FOR SPINNING ! ! !

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”