Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de eugen » 09 Mar 2009, 12:22

Corect.
Exact la acest aspect ma gandeam si eu ca as fi avut nevoie sa-mi fie elucidat.
Multumesc oricum.
De suparat, nu sunt suparat, pentru ca, niciodata nu te poti intelege prin scris asa cum o faci prin viu-grai si mimica.
Poate nici eu nu am reusit sa fiu mai explicit.
Alta era situatia sa ne fi intalnit la un pahar de vorba :D

Cu stima.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 09 Mar 2009, 15:51

tavimai scrie:
nagy victor scrie:
eugen scrie:1.Daca am pus o intrebare inseamna ca, intr-adevar, inca nu se cunoaste raspunsul la ea in zona mea.
2.Din cate cunosc, la mine nu exista filiala ANPA, doar AN pa-pa :D
3.Daca am pus intrebarea cu viza de asociatie nu am pus-o degeaba, ci datorita faptului ca am prieteni care au luat amenzi consistente de la controalele efectuate de jandarmi cu reprezentantii AGVPS pe balta, pentru simplul fapt ca, chiar daca avea chitanta de la Finante(pentru permis) s-au legat de faptul ca acea balta era in administrarea asociatiei x, unde el nu cotiza.
4. aspectul cu viza pusa in judetul x, daca mai este nevoie si de cea din judetul y, a fost pusapentru ca am patit-o eu anul trecut, cand doar mi s-a "batut obrazul", doar,spunandu-mi ca "de la anul vreti sa mai pescuiti la noi, trebuie sa puneti viza la noi"

Si pe urma nu vad de ce atata aciditate in limbaj pentru ca doar am pus o intrebare de informare si atat, eu punand aceste intrebari doar pentru simplul fapt ca mi-ati creat impresia ca stit despre ce este vorba.

Cu stima.
Nu degeaba v-am rugat sa va informati inainte de a iesi la pescuit , este atit de greu de inteles ca numai cu permisul ANPA NU AI DREPTUL SA PESCUIESTI ORI UNDE . Ar fi obligatia agentiei sa emita o lista cu apele din tara unde poti pescui doar cu permisul lor de 30 ron si astfel ar disparea confuzia ! Va spun sincer , dupa cum am inteles eu nu exista astfel de ape , daca gresesc va rog sa ma corectati :-B
ps.
in Bihor nu este valabil acel permis daca nu esti membru dintr-o asociatie de pescari din judet , dupa stirea mea sunt 3 astfel de asociatii
permisul de pescuit ar trebui sa-l vizezi in judetul in care ai de gind sa pescuiesti , nu conteaza ca nu ai domiciliul acol . tot respectul :-h
Ne poti indruma care este "legea" aia valabila "altfel" pentru Bihor ? DE ASEMENEA AR FI BINE DE LAMURIT CARE ESTE DIFERENTA INTRE CARNETUL DE MEMBRU AL UNEI ASOCIATII SI PERMUSUL DE PESCUIT ELIBERAT DE ANPA !Ce drepturi si obligatii ofera aceste doua lucruri ? Ce fel de stat in stat pot fi cele trei asociatii ca sa nu recunoasca ele valabilitatea la nivel national al permisului eliberat de anpa ? Din cate am inteles (prin telefon)eu inspectorul anpa pe Bihor si Arad sustine altceva sau fiind doi dumneata ai vorbit cu celalalt care ti-a servit varianta nr.2 ? Or fi mai guvernamentale asociatiile ? Are Bihorul tratament preferential din partea legii ? :-B :-B :-B :-B :^O :^O :^O [-x [-x [-x
Aceste asociatii platesc chirie pe lacurile pe care le gestioneaza , in plus mai sunt canale colectoare , portiuni din riuri si piriuri pe care se plateste o taxa / luciu de apa .
Vi se pare normal ca cineva sa plateasca si altul sa foloseasca ?
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 12 Mar 2009, 11:04

Apele pe care le gestioneaza asociatiile au un regim privat si nu mai sunt ape publice ! Prin urmare, nu intra in discutie vizavi de intrebarea pusa !Deocamdata ,exceptand apele de munte, care sunt gestionate de Romsilva, celelalte ape curgatoare fie ele canale , rauri sau Dunarea sunt pescuibile cu permisul ANPA.La aburelile cum ca nu mai stiu care asociatie "plateste" pentru rauri si canale mai "musca" doar copiii sau fraierii.Intradevar,unele asociatii,au primit spre a gestiona niste portiuni de ape de la ANPA ,dar acea hotarare este deocamdata blocata si inca nu este clar cum va ramane.De pe siteul ANPA puteti lua nr de tel. al inspectorul zonei dvs. , care in mod sigur va va putea tine la curent cu lamuriri vizavi de apele in care puteti pescui doar cu permisul ANPA din judet sau aiurea.Bihorul insa are "un regim special" pentru ca inca ajvps doreste cu din tot sufletul sa detIna el controlul si monopolul folosind tot felul de "raspandaci" ca sa nu-si mai piarda din membrii cotizanti in dauna altor asociatii private.In acest fel acest judet ajunge sperietoere pentru pescarii din restul tarii si nu este normal.Toate asociatiile bihorene au baltile lor pe care le gestioneaza cum doresc dar apele publice sunt altceva si sunt deocamdata deschise tuturor pescarilor care detin permis emis legal de ANPA.Similar este si in alte judete pana la noi ordine sau adaugiri de legi care pot aparea oricand .INSPECTORUL ANPA DE CARE APARTINETI ESTE CEL CARE VA LAMURESTE CEL MAI CLAR si nu costa decat un telefon !Pe siteul ANPA aveti numarul de telefon si nu cred ca mai este nevoie de discutii si contre degeaba cand va puteti lamuri direct de la sursa intreband concret ceea ca va intereseaza !Ca aici totdeauna s-o gasi cate unul "mai cu mot" care sa prezinte numai ce il intereseaza din legi!
Fir intins !

Avatar utilizator
iancu190264
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mai 2008, 15:06

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de iancu190264 » 25 Mar 2009, 23:13

Domnilor, daca reusiti sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema
Am fost duminica la pescuit pe un lac numit Poiana Marului (este in judetul Caras-severin, la vreo 40 km de orasul Caransebes) si as dori sa va prezint o discutie cu niste inspectori( cu legitimatii anpa)de pescuit al unei asociatii de pescuit care zic ei ca este acredidata de ANPA. Au venit sa verifice daca se mai iau taxe pe lacul respectiv, pt ca ziceau ei, nu mai este voie sa se perceapa taxe de pescuit de catre nici o persoana pe apele publice.Pe lacul respectiv se percepea o taxa de 25 ron/zi. Pana aici totul ok, pana am deschis vorba despre permisele de pescuit. Le-am spus ca eu platit o taxa de 60 lei la AJVPS Lugoj. Acesta valoare reprezentand valoarea vizei si a permisului. Ei mi-au spus si mi-au aratat o hartie cum ca ajvps Lugoj nu are nici o acreditare de a emite permise de pescuit (de atfel nici ajvps Caransebes, Resita si nici Timisoara). In judet la noi (Caras-Severin)ei ar fi singurii.Cine poate sa ma lamureasca si pe mine daca am dat (sau nu am dat) degeaba cei 60 lei, pentru ca la o adica i-am arucat pe geam si nu stim (suntem f multi in situatia asta) daca o sa-i mai recuperam cumva.Ajvps lugoj este acredita sa elibereze permise? Daca nu, de ce nu am fost informati sa nu aruncam banii asa aiurea? Sau de ce li se permite sa incaseze acesti bani?.Sau daca acesti domni dezinformeaza pt ca lumea sa se duca la ei. Cica in judetul Timis sunt doua asociatii care au voie sa elibereze permise de pescuit. Ei au mai spus ca saptamana aceasta vor elibera permisele, vor mai astepta vreo doua sapt, dupa care vor pleca in control (numai ei avand voie sa faca controlul) cu mascati si ne vor da amenzi f mari daca nu vom avea permise in regula, suma platita de noi la ajvps, pt dumnealor, nu reprezinta nimic. As dori sa aflu cine are dreptate? Tot ei mai spun ca pt a fi in regula trebuie sa platim 105 ron la asociatia lor (sau altele acreditate) si vom putea pescui pe toate apele publice din tara asta. De unde putem afla care asociatii sunt acreditate?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 03:42

iancu190264 scrie:Domnilor, daca reusiti sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema
Am fost duminica la pescuit pe un lac numit Poiana Marului (este in judetul Caras-severin, la vreo 40 km de orasul Caransebes) si as dori sa va prezint o discutie cu niste inspectori( cu legitimatii anpa)de pescuit al unei asociatii de pescuit care zic ei ca este acredidata de ANPA. Au venit sa verifice daca se mai iau taxe pe lacul respectiv, pt ca ziceau ei, nu mai este voie sa se perceapa taxe de pescuit de catre nici o persoana pe apele publice.Pe lacul respectiv se percepea o taxa de 25 ron/zi. Pana aici totul ok, pana am deschis vorba despre permisele de pescuit. Le-am spus ca eu platit o taxa de 60 lei la AJVPS Lugoj. Acesta valoare reprezentand valoarea vizei si a permisului. Ei mi-au spus si mi-au aratat o hartie cum ca ajvps Lugoj nu are nici o acreditare de a emite permise de pescuit (de atfel nici ajvps Caransebes, Resita si nici Timisoara). In judet la noi (Caras-Severin)ei ar fi singurii.Cine poate sa ma lamureasca si pe mine daca am dat (sau nu am dat) degeaba cei 60 lei, pentru ca la o adica i-am arucat pe geam si nu stim (suntem f multi in situatia asta) daca o sa-i mai recuperam cumva.Ajvps lugoj este acredita sa elibereze permise? Daca nu, de ce nu am fost informati sa nu aruncam banii asa aiurea? Sau de ce li se permite sa incaseze acesti bani?.Sau daca acesti domni dezinformeaza pt ca lumea sa se duca la ei. Cica in judetul Timis sunt doua asociatii care au voie sa elibereze permise de pescuit. Ei au mai spus ca saptamana aceasta vor elibera permisele, vor mai astepta vreo doua sapt, dupa care vor pleca in control (numai ei avand voie sa faca controlul) cu mascati si ne vor da amenzi f mari daca nu vom avea permise in regula, suma platita de noi la ajvps, pt dumnealor, nu reprezinta nimic. As dori sa aflu cine are dreptate? Tot ei mai spun ca pt a fi in regula trebuie sa platim 105 ron la asociatia lor (sau altele acreditate) si vom putea pescui pe toate apele publice din tara asta. De unde putem afla care asociatii sunt acreditate?
Este cu dus si intors !Pai daca ai platit la o asociatie taxa viza +30 taxa permis anpa si este specificat asa in chitanta, ar fi trebuit ca in momentul platii ,in carnetul de membru,pe langa chitanta sa ti se ataseze si permisul eliberat de anpa !Daca nu ti l-au atasat atunci inseamna ca nu-l aveau si ai cumparat "un nimic"!Cele mai multe asociatii , din lipsa permiselor de la anpa au incasat banii ca sa nu-si piarda membrii ele neavand la momentul respectiv nimic "la mana" (adica permise anpa).Mai pe romaneste este o inselaciune cu acte in regula pentru care poti sa te adresezi chiar instantei de judecata !Ar fi bine inainte insa sa ceri lamuriri asociatiei la care ai platit si sa incerci sa o rezolvi cu ei .Pe siteul anpa.ro gasesti afisati toti inspectorii teritoriali din tara cu adrese, nr . de tel. si aria lor de competenta.Suna la cel care este responsabil cu zona ta ,cere lamuriri vizavi de asociatia respectiva precum si despre "asociatia aia cu drepturi depline de control", dupa care stii cum sta treaba si "de unde sa o iei".Este bine ca fiecare sa aiba atasat in permis numarul de tel. al inspectorului din zona sa pentru cazuri din astea de "impostori in control" care au rolul de a determina pescarii sa migreze spre o anumita asociatie !Ca acum se "lupta la baioneta intre asociatii" si poti cadea usor "la mijloc" !
Am citit articole pe siteuri cum ca ajvpseul ar fi ilegal constituit si ca ar fi ceva probleme dar tot inspectorii anpa sunt cei care te pot lamuri !Bafta!Localitatea:
Moldova Nouă
Judeţ: Caraş-Severin
str. Mihai Viteazul nr. 36A
Inspector piscicol: Paitici Dragoliub
mobil. 0722.764.109

<:-P :-c :)]

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de nagy victor » 26 Mar 2009, 14:02

Si la Oradea s-a platit cotizatia la AJVPS cu taxa ANPA inclusa in suma , la sedinta CPO de ieri am aflat ca au sosit aceste permise si se impart prin caseriile asociatiei !
@tavimai
Am observat ca aveti cunostintele necesare pt. a lamuri o problema . Aceste permise ANPA le mai elibereaza si altcineva In afara de AJVPS ?
Dupa cum bine stiti eu sunt membru cotizant AJVPS Bihor si automat beneficiez de acest permis , informatia ar fi folositoare acelor pescari care inca nu stiu ce sa faca si nu sunt putini !
va multumesc si va salut cu respect :-h !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de tavimai » 26 Mar 2009, 15:10

nagy victor scrie:Si la Oradea s-a platit cotizatia la AJVPS cu taxa ANPA inclusa in suma , la sedinta CPO de ieri am aflat ca au sosit aceste permise si se impart prin caseriile asociatiei !
@tavimai
Am observat ca aveti cunostintele necesare pt. a lamuri o problema . Aceste permise ANPA le mai elibereaza si altcineva In afara de AJVPS ?
Dupa cum bine stiti eu sunt membru cotizant AJVPS Bihor si automat beneficiez de acest permis , informatia ar fi folositoare acelor pescari care inca nu stiu ce sa faca si nu sunt putini !
va multumesc si va salut cu respect :-h !
Pot sa-ti spun ca celelalte sociatii aveau si eliberau permisele emise de anpa cu aproape 2 luni in urma !Chestia cu "automatul ala de beneficiere" este nitel "semiautomata" din moment ce ai platit permisul in ianuarie si abia acum primesti permisul anpa !Eu care l-am primit in momentul platii pot zice ca a fost "automat" pe cand matale cam avusi niscaiva emotii doua luni cum mai vedem pe cate unul pe aici ca se plange !Prin urmare te-ai mai ales cu un drum si o grija in plus multumita "partidului" numit ajvps ! :)) =)) :)) =)) (ca doar nu te-or cauta ei sa-ti dea permisul ala ! )
Nu ne mai tot freca ochii si urechile cu expresia: "membru cotizant ajvps" ca suna tot atat de nasol ca aia cu "organu ala de face ordine" si ne fuge gandul la prostii ! ~x( Abia ca a scapat poporul asta de mandria de a fi membru ca te trezesti dumneata sa ne zgandaresti din nou "orgoliile de membrii".Nu este nici un motiv de lauda ca ai cumparat o ceapa la pret aproape dublu ca altii si ca ai ales sa le inghiti in continuare gogosile ! =))
Este regretabil ca nu stii sau refuzi sa citesti atunci cand ti se raspunde la o intrebare !Inainte sa o pui pe a doua citeste raspunsul la prima !ACUM MAI BINE DE O LUNA TI-AM SPUS CA CELELALTE ASOCIATII DETIN SI ELIBEREAZA PERMISE ANPA IAR MATALUTA PUI IAR INTREBAREA ? :D (scuzati scrisul dar poate asa vede omul raspunsul si refuza sa mai faca insinuari impertinente ! )Care-ti este interesul de tot pui obsesiv intrebari insinuante ? Ne crezi chiar tampiti sa nu-ntelegem ? :-B
Pai frate pescar !Nu ne mai tot saluta si nu ne mai tot coplesi cu respecte din moment ce prin atitudinea dumitale pur si simplu ne sfidezi !Daca tot pui o intrebare aici si cineva este amabil sa-ti dea lamuriri ar trebui macar sa citesti raspunsul si nu sa te faci ca ploua dupa ce ai pus o intrebare insinuatoare care se doreste a canaliza opinia celorlalti intr-o alta directie !
Cand stiti ca "v-a trecut glontul pe la ureche" si doar alegerile astea v-au salvat mai aveti si puterea sa va comportati asa ? Devin "bomboneii cocosei " din nou ? Pana cand sa mai traiasca in tara asta acest "partid comunist al pescarilor" cand toate celelalte vechi structuri au fost desfiintate ? Pana cand sa tot vada pescarul de rand "membri onorifici"- fosti mari comunisti care se tot inghesuie la un os de ros ? Pana n-om mai vedea in tara asta nici un peste sau nimic vanat ? Nu te face ca nu intelegi !Peste tot vezi numai pescari cu probleme legate de ajvpseuri si te faci ca ploua ? Unde este atunci respectul cu care ne tot "aburesti" ?

Citeste tot domnule Nagy sau da-mi numarul de telefon ca-ti citesc eu la telefon daca nu ai rabdare !Poate asa ne mai scutesti de intrebarile alea dublate si insinuante !Daca este nevoie o sa-ti si traduc in ce limba doresti numai sa ne intelegem !
PS
Vezi ca mai ai de citit un raspuns legat de anpa si sa nu ne intrebi si acolo a doua oara acelasi lucru :-h :-h :-h .

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”