Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mars
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iun 2008, 23:34

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mars » 08 Ian 2009, 14:37

salutam pescarii ...
are cineva idee cand se pot elibera permisele pe 2009 in Tg-Jiu si cat ar fi pretul. Mai este in Gorj alta asociatie, excluzand AJVPS?
Multzam fain si la multi ani!

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de flydb » 08 Ian 2009, 16:36

Pentru 2009 permisul de pescuit va fi eliberat de ANPA la sfarsitul lui ianuarie - inceputul lui februarie. Nu mai dati banii aiurea la nu stiu ce asociatii fara sa primiti cartonasul tiparit de ANPA. In momentul de fata in Romania asociatiile nu mai au ape in administrare. Nu va lasati pacaliti in continuare de AJVPS-uri sau de orice alta asociatie. Plata permisului de pescuit se va face la trezorerie si nu la nu stiu care asociatii. Asta daca vreti sa ascultati. Daca nu, faceti ce credeti!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 08 Ian 2009, 20:52

flydb scrie:Pentru 2009 permisul de pescuit va fi eliberat de ANPA la sfarsitul lui ianuarie - inceputul lui februarie. Nu mai dati banii aiurea la nu stiu ce asociatii fara sa primiti cartonasul tiparit de ANPA. In momentul de fata in Romania asociatiile nu mai au ape in administrare. Nu va lasati pacaliti in continuare de AJVPS-uri sau de orice alta asociatie. Plata permisului de pescuit se va face la trezorerie si nu la nu stiu care asociatii. Asta daca vreti sa ascultati. Daca nu, faceti ce credeti!
Ma indoiesc ca se pot cumpara permisele de pescuit de la trezorerie,totul merge ca pana acum,se conditioneaza eliberarea lor, prin apartenenta la o asociatie sau o filiala legal constituita ,recunoscuta de ANPA.
Anul trecut cartonasele ANPA reprezentand permisele pe 2008 au ajuns la asociatia unde eu sunt inscris prin luna oct.-noiembrie.
Sunt sigur ca anul acesta o sa fie la fel,mai ales ca sunt preconizate mari schimbari in sistemele de conducere la ANPA si peste tot unde interesele dicteaza.Nu trebuie sa uitam ca traim in RO.,unde treburile merg si vor merge greu,caci de obicei nu sunt numiti in functii cheie oamenii potriviti,ci oameni care au interese sa ocupe aceste posturi ,fie ele interese materiale sau politice.
Pe 2009 mi-am vizat permisul si pana la sosirea tipizatelor am primit ca si anul trecut o dovada inseriata ,stampilata,atasata la carnetul de membru al asociatiei care dovedeste ca sunt membru al asociatiei,ca am achitat taxa pt. permisul de pescuit[ce urmeaza sa vina] ,in conformitate cu art. 4 din H.G.nr 1016/03.09.2008.si pana la eliberarea lui ,in conformitate cu art.23.din O.U.G.NR.23/05.03.2008,POSESORUL CARNETULUI .......VIZAT LA ZI ,POATE PRACTICA PESCUITUL RECREATIV/SPORTIVIN BAZA PREZENTEI EMISA IN CONCORDANTA CU O.U.G.NR.27/2003.APROBATA PRIN LEGEA 486/18.11.2003.

Asa a fost si anul trecut,am fost verificat de nenumarate ori de echipe de control inclusiv de cele de la jandarmerie si nu au fost nici un fel de probleme.In tara noastra totul merge greu cand este vorba de interesele celor de jos,asa are sa fie mereu .
PACAT, MARE PACAT,ca suntem bataia de joc a unora incompetenti ,ce nici sa tipareasca la timp niste cartonase pe care tot noi le platim si de acolo ,din banii tuturor huzuresc ei pe scaune incalzite. X-( ~x(

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de flydb » 08 Ian 2009, 21:48

Domnul meu si este valabil pentru toti pescarii. Trezoreria incaseaza deja taxa pentru eliberarea permisului de pescuit. Permisul nu se ia de la trezorerie ci de la sediul ANPA sau prin asociatiile de pescari. ANPA nu va elibera permise asociatiilor decat daca acestea dovedesc ca au platit la trezorerie taxa pentru fiecare pescar in parte. Cei care vor sa ia permise direct de la ANPA trebuie sa depuna la sediile teritoriale ale acesteia chitanta de la trezorerie si o cerere pt. eliberarea permisului de pescuit. Permisele pe 2009 se vor elibera indata ce ies de la tipar adica peste circa 2 saptamani.In momentul de fata nicio asociatie de pescari si nici macar Romsilva nu mai administreaza vreo apa publica.

Nu conteaza foarte mult faptul ca s-a schimbat conducerea ministerului sau conducerea ANPA. Suntem tara UE. Nu mai suntem in feudalism . Ceva trebuie sa inceapa sa merarga si in tara asta.

Fir intins si succes la intrarea in posesia permisului ANPA = permisul statal de pescuit recreativ/sportiv!!

Avatar utilizator
Irimia Eduard
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2008, 23:34

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Irimia Eduard » 08 Ian 2009, 23:53

Salut.
Am si eu doua intrebari:
1 fiind din Botosani, cum pot intra direct in posesia permisului ANPA, fara sa "deranjez" AJVPS Botosani?
2 PG pt.Prut se aplica pe noul permis ANPA?
Multumesc celor ce ma pot ajuta!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de gor965 » 09 Ian 2009, 00:29

@Doru
Se pare ca Ordinul aprobat nu mai seamana cu cel propus initial (care e prezent inca pe sit-ul Anpa)
florentiniuga scrie:In Monitorul Oficial nr.876/24.12.2008 a aparut noul ORDIN privind conditiile de practicare a pescuitului sportiv/recreativ in bazinele piscicole naturale.
Spicuiesc :

Art.1 - Prin pescuit in scop recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita si lanseta, in scop de agrement/performanta, ca o activitate individuala si necomerciala.
Art. 2 - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale se face in baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.
Art.3 - In sensul prezentului ordin, prin bazin piscicol natural se intelege paraiele si raurile de munte, colinare, de ses, in regim natural sau ameliorat, baltile si lacurile naturale, lacurile litorale, lacurile de acumulare si canalele magistrale sau de navigatie, fluviul Dunarea cu bratele sale si Marea Neagra.

Permisele se elibereaza in trei variante :
- Rosu - valoare integrala 30 lei
- Galben - valoare redusa 10 lei
- Albastru - gratuit

Asa cum vedeti, nu se mai vorbeste nimic despre obligativitatea asocierii sau distribuirea prin asociatii.
Asteptam insa normele de punere in aplicare.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 09 Ian 2009, 14:07

Prin afilierea la o asociatie de pescuit,se poate instrui un pescar sau un viitor pescar,in legatura cu legislatia in vigoare,cu OBLIGATIILE pe care trebuie sa le indeplineasca un pescar in legatura cu protejarea mediului,cunoasterea speciilor de peste,dimensiunile legale de retinere,cantitatea pe care o poate retine si multe altele ce au legatura cu protectia pestelui si a mediului.
O asociatie de pescuit,sau un club de pescuit [non profit] poate ajuta mult la popularea unor ape saracite de ignoranta unora,poate crea o legatura si obligativitatea de a respecta legea care sub control si tot creeaza mari probleme.
Daca oricine poate cumpara un permis de pescuit ca si cum ai cumpara un carnetel de la un magazin,ce control poate fi ,pentru cei ce nu cunosc si nu-i intereseaza cat au voie sa retina,ce datorie au pt. protectia apei,florei si a faunei,la ce ne putem astepta?
Ma indoiesc ca daca tot poporul poate cumpara permis fara nici cel mai mic control,treaba o sa mearga bine.
Toti or sa se bata cu cartonasul pe piept ca are drept deplin,ca vezi ,a cumparat de capul lui si detine un permis direct de la stat,care il poate face sa creada ca el este stapanul suprem al apei.
Probleme mari au fost si pana acum,dar ce o sa fie acum nu se va mai putea controla niciodata.
Daca o asociatie ,club de pescuit sau o filiala ,legal constituita,se ocupa cu oameni competenti de problemele cu care noi ne confruntam,daca noi urmarim de aproape activitatea lor vis a vis de populari,amanajari si alte probleme pe care le ridica practicarea pescuitului sportiv/recreativ,nu pot fi probleme majore.
Noi cotizam cu sume frumusele ,tot noi avem dreptul sa-i controlam,sa-i tragem la raspundere pt. ce fac,sau nu au facut.Puterea o putem avea noi daca putem controla ce se face cu banii nostri si de ce .Avem drepturi pe care pana acum nu le-am stiut si nici nu le-am cerut.Acum putem cere sa se faca ceva si chiar se poate .
Acum se pot urmari activitatile asociatiilor de pescuit foarte usor,noi oamenii comunicam mai mult,facem schimburi de informatii,putem impune o anumita directie ,ca sa se schimbe toate greselile care se tot repeta si culmea,noi platim pretul si in banii pe care ii cotizam si in ce pierdem in timp ,datorita ignorantei noastre.


Dupa mine ar trebui date examene riguroase pt. obtinerea permisului de pescuit,ca nu toti neavizatii sa-si faca de cap pe malul apei,cum se intampla acum.

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Dan Pescarul » 09 Ian 2009, 15:07

observatii foarte pertinente ! noi cotizam ,ei fac tot ce si-au propus, adica nimic( ma refer la maharii din AJVPS-uri)... nimic pentru pescarii sportivi. repet, sunt din arges si sunt ,, nevoit'' de ani buni sa cutreier alte meleaguri deoarece pe Argeş nu s-a facut absolut nimic in legatura cu pescuitul. Ba da. Si-au tras cei de la AJVPS un sediu de toata frumusetea, bagat intre blocuri, parca sa nu-i vada nimeni stiind ca nu fac nimic iar noi facem cozi la ei la casierie cand la dam banii. Faimosul baraj de la Budeasa era raiul stiucilor- monstru si bibanului, acum nu mai dai de nimic, au reusit sa ,, mature'' sistematic cu plasele tot ce era frumos, cu concursul celor care trebuiau sa administreze apele.
in rest numai de bine [-x

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de cosmake » 09 Ian 2009, 15:35

am si eu o inrebare
daca cumpar permis de pescuit din Dolj pot pescui si in alte judete ?
am avut neplacuta surpriza sa ma duc in olt pe Olt si sa fiu nevoit sa platesc si acolo la AGVPS care facea controlul pentru a ma lasa
nu am platit permisul ci cotizatia la ei
asta se intimpla acum 2 ani
de atunci nu am mai calcat pe acolo

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de flydb » 09 Ian 2009, 15:58

flydb scrie:Domnul meu si este valabil pentru toti pescarii. Trezoreria incaseaza deja taxa pentru eliberarea permisului de pescuit. Permisul nu se ia de la trezorerie ci de la sediul ANPA sau prin asociatiile de pescari. ANPA nu va elibera permise asociatiilor decat daca acestea dovedesc ca au platit la trezorerie taxa pentru fiecare pescar in parte. Cei care vor sa ia permise direct de la ANPA trebuie sa depuna la sediile teritoriale ale acesteia chitanta de la trezorerie si o cerere pt. eliberarea permisului de pescuit. Permisele pe 2009 se vor elibera indata ce ies de la tipar adica peste circa 2 saptamani.In momentul de fata nicio asociatie de pescari si nici macar Romsilva nu mai administreaza vreo apa publica.

Nu conteaza foarte mult faptul ca s-a schimbat conducerea ministerului sau conducerea ANPA. Suntem tara UE. Nu mai suntem in feudalism . Ceva trebuie sa inceapa sa merarga si in tara asta.

Fir intins si succes la intrarea in posesia permisului ANPA = permisul statal de pescuit recreativ/sportiv!!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 09 Ian 2009, 16:38

flydb scrie:Pentru 2009 permisul de pescuit va fi eliberat de ANPA la sfarsitul lui ianuarie - inceputul lui februarie. Nu mai dati banii aiurea la nu stiu ce asociatii fara sa primiti cartonasul tiparit de ANPA. In momentul de fata in Romania asociatiile nu mai au ape in administrare. Nu va lasati pacaliti in continuare de AJVPS-uri sau de orice alta asociatie. Plata permisului de pescuit se va face la trezorerie si nu la nu stiu care asociatii. Asta daca vreti sa ascultati. Daca nu, faceti ce credeti!
Intr-adevar, am si eu o cunostinta la ANPA Cluj si ne-am intalnit chiar inainte de rev. Am povestit exact despre subiectul acesta.
Concluzii:
- se plateste taxa pt. permis de pescuit la trezorerie in contul 20160103
- in baza chitantei se elibereaza permisul de la sediul ANPA Cluj, str. Dorobantilor nr. 69
- pana la ridicarea permisului ( sfarsit ianuarie - inceput februarie) se poate pescui in baza chitantei si a CI (buletin)
- asociatiile nu mai au ape in administrare

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 09 Ian 2009, 16:50

[quote="doru"]Prin afilierea la o asociatie de pescuit,se poate instrui un pescar sau un viitor pescar,in legatura cu legislatia in vigoare,cu OBLIGATIILE pe care trebuie sa le indeplineasca un pescar in legatura cu protejarea mediului,cunoasterea speciilor de peste,dimensiunile legale de retinere,cantitatea pe care o poate retine si multe altele ce au legatura cu protectia pestelui si a mediului.[quote="doru"]

Hai domnule ce abureli mai sunt si astea. Unde ati mai vazut voi asocietie in tara asta care sa faca asemenea instructaj. Nu ca ar fi rau, dinpotriva ar fi f bun, dar nu se face.
[quote="doru"]O asociatie de pescuit,sau un club de pescuit [non profit] poate ajuta mult la popularea unor ape saracite de ignoranta unora,poate crea o legatura si obligativitatea de a respecta legea care sub control si tot creeaza mari probleme.[quote="doru"]

Astea parca sunt vorbe spuse la sedintele de ideologie politica de pe vremuri. Ideal asa ar fi, o asociatie sa faca astfel de activitati. Dar nu face nimeni in tara asta asa ceva (poate cu mici exceptii)
[quote="doru"]Daca oricine poate cumpara un permis de pescuit ca si cum ai cumpara un carnetel de la un magazin,ce control poate fi ,pentru cei ce nu cunosc si nu-i intereseaza cat au voie sa retina,ce datorie au pt. protectia apei,florei si a faunei,la ce ne putem astepta?
Ma indoiesc ca daca tot poporul poate cumpara permis fara nici cel mai mic control,treaba o sa mearga bine.[quote="doru"]

In primavara anului 2008 (luna mai) am fost in Austria cu treburi. Printre altele am facut si o zi de pescuit. Fara sa fac parte din vreo asociatie mi-am cumparat un permis de pescuit valabil pe o zi si pe o anumita zona (o portiune a raului Drau) si a costa 11 euro si un pic. Asa se procedeaza acolo. Si va spun ca au si peste in ape.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 09 Ian 2009, 16:57

Parerea mea este ca nu trebuie sa existe obligativitatea apartenentei la vreo asociatie de pescari pentru a putea procura permisul de pescuit recreativ/sportiv.

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 09 Ian 2009, 19:01

krammar scrie:Parerea mea este ca nu trebuie sa existe obligativitatea apartenentei la vreo asociatie de pescari pentru a putea procura permisul de pescuit recreativ/sportiv.
Salut! Nici nu exista o asemenea obligatie!Exista doar in imaginatia unora. Vezi articolul 25, pct.(1) din OUG nr.23/2008 in baza careia a fost emis OM nr.753/2008... "la libera lor initiativa...". =D> :-h

EXTRAS DIN ORDONANTA DE URGENTA nr. 23 din 5 martie 2008
privind pescuitul si acvacultura
.........................................................................................................
Pescuitul recreativ/sportiv in apele maritime si continentale
ART. 23
(1) Prin pescuit in scop recreativ/sportiv se intelege pescuitul efectuat cu undita sau cu lanseta, in scop de agrement/performanta, pe baza unui permis nominal eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.
(2) In termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, prin ordin al ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale se vor stabili conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, la propunerea Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura.
(3) Pescuitul recreativ/sportiv se exercita in amenajarile piscicole si in lacurile de acumulare, in conditiile si pe baza regulilor stabilite de proprietarul sau de administratorul acestora.

ART. 24
In scopul asigurarii protectiei si conservarii resurselor acvatice vii si al evitarii conflictelor de interese intre activitatea de pescuit comercial si cea de pescuit sportiv, se stabilesc conditiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv in apele maritime si continentale astfel:
a) in apele curgatoare si statatoare din zona montana, numai cu o singura undita cu maximum doua carlige sau cu o lanseta;
b) in apele din zona colinara si de ses, pe tot cursul Dunarii si pe bratele sale, in Delta Dunarii, cu maximum 4 undite sau 4 lansete cu cate doua carlige fiecare;
c) in apele teritoriale ale Marii Negre, cu maximum doua undite, doua lansete sau o taparina, cu cate 10 carlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor in apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) in apele din zona colinara si de ses, pe Dunare, in Delta Dunarii si in apele maritime un pescar sportiv poate retine din captura maximum 5 kg de peste/zi sau numai un singur peste, daca greutatea lui depaseste 5 kg;
f) in apele de munte cu salmonide se pot retine de catre un pescar maximum 10 bucati, in total, din speciile: pastrav indigen, pastrav curcubeu, fantanel, lipan si coregon.

ART. 25
(1) La libera lor initiativa, pescarii se pot constitui in asociatii de pescari sportivi, pe anumite zone de pescuit, cu scopul imbunatatirii conditiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si de reprezentare a acestora.
(2) Asociatiile de pescari sportivi pot stabili ca regula practicarea pescuitului recreativ/sportiv cu eliberarea capturi lor, in zona lor de competenta.

ART. 55
Nerespectarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgenta de catre persoane fizice sau juridice atrage, dupa caz, raspunderea administrativa, civila sau penala.

ART. 56
(1) Pentru a se asigura de respectarea legislatiei in domeniul pescuitului, acvaculturii, procesarii, transportului, comercializarii produselor pescaresti si al altor activitati conexe, Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura organizeaza actiuni permanente de control prin inspectorii piscicoli.
(2) Persoanele supuse controlului au obligatia sa permita accesul la unitatile si la toate navele/ambarcatiunile de pescuit, uneltele si instalatiile de pescuit, fermele si instalatiile de acvacultura, constructiile-anexe, mijloacele de transport, unitatile de procesare si/sau comercializare si sa puna la dispozitia personalului cu drept de control toate documentele si mijloacele necesare indeplinirii functiei de inspectie.
(3) Competentele personalului cu drept de control si procedura de control se stabilesc prin ordin al ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale, la propunerea Agentiei Nationale pentru Pescuit si Acvacultura. <:-P :-h
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 09 Ian 2009, 19:26

krammar scrie:Parerea mea este ca nu trebuie sa existe obligativitatea apartenentei la vreo asociatie de pescari pentru a putea procura permisul de pescuit recreativ/sportiv.
Cine oare se ocupa de populari si amenajari,asa mici cum sunt si poate in unele zone total inexistente?
Ce o sa faca ANPA CU BANII STRANSI DE PE BAZA PERMISELOR??? Huzur pe banii nostrii fara sa aiba nici o responsabilitate.Cand toti au sa aiba permis in buzunar,cui ii revine raspunderea pt. participari la problemele ce apar si cine o sa raspunda pt. jaful care este pe cale de a fi infaptuit??
Ca si voi ,la inceput credeam in debarasarea de asociatii sau cluburi ,dar este logic faptul ca nu se poate asa.
Acum concurenta intre aceste asociatii,dependenta financiara fata de noi cei care cotizam,poate duce daca asta se vrea la un echilibru intre a fi satisfacut ca pescar si beneficiul unora sau altora.Probleme au fost ,sunt si o sa le tot avem o perioada,mentalitatile au ramas in general aceleasi.Dupa o perioada ,zic eu foarte scurta,dupa ce toti v-or profita de pe urma eliberarii permisului oricum si oricui,o sa avem apele goale fara ca cineva sa poata fi tras la raspundere,o sa ramanem cu buza umflata,si cu singura sansa de a prinde un pestisor ,in vreo balta particulara cu super taxa si fara nimic deosebit ca amenajare sau populare.
Ar trebui sa incepem sa ne plingem de mila inca de pe acum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”