Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 09 Ian 2009, 21:16

Salutari la toti pescarii ,sunt nedumerit unde sa fac (vizez)permisul.Pana acum mergeam la Oltenita agvps am vorbit cu cei de acolo si bineinteles ca mi-au zis ca au inceput sa vizeze si sa faca noi permise.Intrebarea este :daca merg la anpa eu merg numai la dunare este valabil,si daca optez pentru anpa platesc cei 30 lei restul adica taxa de asociatie unde o platesc

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 10 Ian 2009, 13:50

Salut. Dece trebuie sa va grabiti si sa dati banii unde se nimereste sau spus altfel voi vreti ca ajvps sa nu moara?
Ei abia asteapta sa gaseasca mai multi fraieri care sa le dea banii ca apoi sa se laude ca au un numar mare de membrii cotizanti.
VA RECOMAND SA RECITITI TOATE CELE 5 PAGINI SCRISE AICI SI SA NU VA GRABITI SA DATI BANII.
Daca nu vom fi uniti iar ne vor fraieri ca in anii trecuti.Numai bine Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 10 Ian 2009, 20:35

doru scrie:
krammar scrie:Parerea mea este ca nu trebuie sa existe obligativitatea apartenentei la vreo asociatie de pescari pentru a putea procura permisul de pescuit recreativ/sportiv.
Cine oare se ocupa de populari si amenajari,asa mici cum sunt si poate in unele zone total inexistente?
Ce o sa faca ANPA CU BANII STRANSI DE PE BAZA PERMISELOR??? Huzur pe banii nostrii fara sa aiba nici o responsabilitate.Cand toti au sa aiba permis in buzunar,cui ii revine raspunderea pt. participari la problemele ce apar si cine o sa raspunda pt. jaful care este pe cale de a fi infaptuit??
Ca si voi ,la inceput credeam in debarasarea de asociatii sau cluburi ,dar este logic faptul ca nu se poate asa.
Acum concurenta intre aceste asociatii,dependenta financiara fata de noi cei care cotizam,poate duce daca asta se vrea la un echilibru intre a fi satisfacut ca pescar si beneficiul unora sau altora.Probleme au fost ,sunt si o sa le tot avem o perioada,mentalitatile au ramas in general aceleasi.Dupa o perioada ,zic eu foarte scurta,dupa ce toti v-or profita de pe urma eliberarii permisului oricum si oricui,o sa avem apele goale fara ca cineva sa poata fi tras la raspundere,o sa ramanem cu buza umflata,si cu singura sansa de a prinde un pestisor ,in vreo balta particulara cu super taxa si fara nimic deosebit ca amenajare sau populare.
Ar trebui sa incepem sa ne plingem de mila inca de pe acum.
"toti vor profita de pe urma eliberarii permisului oricum si oricui"
Dar AGPS-ul pe ce criterii da permisele? Te pune sa-ti prezinti CV-ul? cere referinte? are ceva criterii anume ca sa nu dea permisul ala amarat "oricum si oricui"?!!! Nu. Nu se face nici un fel de selectie. Dai banu si primesti carnetul.

"Cine oare se ocupa de populari si amenajari,asa mici cum sunt si poate in unele zone total inexistente?"
Ce amenajari si ce populari? Faci cumva parte din asociatia judetului Germania?
Sa-ti povestesc putin despre rezervatia naturala Lacul Stiucilor din judetul Cluj care apartine de AGPS Cluj. Pai acolo mai sunt vreo "2 stiuci" in tot lacul ala minunat. Si asta in urma bunei administrari. S-a facut un concurs national de pescuit la stiuca pe lacul asta, is vreo 2-3 ani de atunci. Stii ca din 28 de echipe (ambarcatiuni) care au participat au prins doar 3 stiuci? Oare chiar asa de nepriceputi sa fi fst oamenii aia? Sau poate ca nu era bun solunarul? Ei vezi? eu tind sa cred ca nu prea mai este picior de stiuca acolo. Halal populari.

Da domnilor, sa fie asociatii, au si ele rostul lor, dar sa nu ne oblige sa fim membri ale acestora pentru a avea dreptul sa pescuim.
Daca asociatiile astea o sa-si faca treaba asa cum trebuie, eu zic ca pescarii o sa le caute si isi vor exprima dorinta de afiliere.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 10 Ian 2009, 20:48

Problema cu popularile sunt vechi,dar asociatiile care au aparut tocmai ca sa nu mai fie AJSPS la putere,pot schimba datele ptroblemei.
In Timis au aparut mai multe asociatii total diferite de AJVPS ,care incet dar sigur, or sa schimbe situatia,asociatia la care sunt eu inscris in Timisoara a inceput sa populeze cu peste locuri de care ceilalti nu s-au ocupat de mult si nici nu aveau de gand sa o faca.

Avatar utilizator
klauzmeu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 02 Oct 2008, 19:30
Localitate: Timisoara

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de klauzmeu » 11 Ian 2009, 13:32

cum se numeste asociatia?
caci as face si eu o schimbare.......,eventual daca puteti mentiona ce avantaje ar mai fi ca membru
multumesc

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 11 Ian 2009, 14:24

Asociatia pescarilor Banatul,care a populat cu crap raul Timis la Sag,balta Miciurin la Jimbolia,la Bacova si balta Pescarusul la Lugoj.
Incet dar sigur, se pot schimba multe in avantajul nostru al pescarilor,mai este asociatia de pescuit de la Jimbolia care de ceva timp este separata de ajvps si au alta viziune fata de ce a fost.Mai este Magus,care are si balta de la Liebling si am auzit de ceva cluburi de pescuit,poate mai putin popularizate ,care prin concurenta pe care o exercita una pt. cealalta nu poate duce decat la ceva constructiv pt. pescari ,ape si peste.
Cei de la Banatul, ai si ei forumul lor care merita a fi cunoscut si a putea lamuri ce au sa mai faca.
O asociatie ,fie ea cat de mica ,are ocazia sa faca populari [in anumite limite pe care si le pot permite],dar ce ar fi daca s-ar intelege toate intre ele[ asociatiile] si ar colabora pe toate planurile?
Oare ANPA fara ajutorul acestora vor putea sa faca ceva in afara de eliberarea de permise ?

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Alexandru » 11 Ian 2009, 15:20

Contul 20160103 este contul -- Taxa pt autorizare si controlul activit. nucleare---. Asta pt un cont dintr-un mesaj anterior, se poate verifica la http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/c ... rame44.htm deci ceva nu e in regula.

Avatar utilizator
flydb
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2008, 09:31

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de flydb » 11 Ian 2009, 15:47

Domnul meu , am impresia ca faceti jocurile cuiva sau chiar nu vreti sa intelegeti! Taxa de eliberare a permisului de pescuit se face venit la bugetul de stat si se achita la trezorerie exact in contul nr. 20160103 "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare". Deci nu exista un cont special numai pentru taxele de pescuit. Asa a hotarat guvernul prin HG 1016/2008. Deci banii astia nu se varsa intr-un cont special la ANPA ci se varsa la bugetul de stat conform OU 23/2008( Legea pescuitului). Este suficient sa mergeti la trezorerie cu buletinul si sa spuneti ca vreti sa platiti taxa pentru permisul de pescuit si fetele de la giseu stiu in ce cont sa vireze banii. Veti primi o foaie de varsamant pe care o anexati la cererea pe care o depuneti la ANPA sediul central sau la filialele ANPA din tara.Chiar daca nu sunt venite inca permisele este bine sa depuneti deja documentele la ANPA si sa cereti numar de inregistrare.

Mai clar de-atat nu se poate! S-auzim numai de bine!

Avatar utilizator
Albescu Robert
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 03 Dec 2007, 07:40

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Albescu Robert » 11 Ian 2009, 16:20

Ptr.D-l Silviu:Cele mai bune balti din Tr.sunt luate de maharii din Alexandria(Coada Calului etc.)

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Alexandru » 11 Ian 2009, 17:26

Ok, am inteles. Nu fac jocul nimanui, dar pur si simplu la acest cont asa explicatie am gasit. Nu am spus( scris) sau insinuat nimic ci doar am semnalat ce am gasit pe net. Si eu sunt interesat deoarece in judetul BT nu avem filiala ANPA si nu stiu de unde sa-mi fac rost de documente.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 11 Ian 2009, 20:14

Tare mi-e frica ca e o mare teapa cu taxa si permisul la ANPA.Nu era logic ca permisele sa fie deja tiparite de acestia pana acum ??Ce si cat mai asteapta??.Ce fac cei ce nu au sedii ANPA in zona lor de resedinta?
Precis o sa fie ca anul trecut,o sa le tipareasca in noiembrie si adio dunare ,delta sau alte locatii in afara jud. de resedinta.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 11 Ian 2009, 21:33

Un apel catre APSHD.


DE PARTEA CUI ESTI? Din cele citite pe aici,am observat o mare implicare la voi,vis a vis de concesionari,populari,se pare ca se misca lucrurile pe la voi.De impacat, nu poti sa impaci pe toata lumea,orice ai face,cand nu se prinde din diverse cauze,toti dau vina doar pe lipsa de populari.
Care crezi ca sunt si v-or fi implicatiile cu permisele eliberate de ANPA,fara alta implicare din partea lor?

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de pescar_s » 11 Ian 2009, 22:55

salutare la toata lumea! sunt din craiova si aceiasi problema avem si noi, dar spre deosebire de zona d-tra noi avem filiala -anpa- ,am dat tel. si mi-au spus ca mai au de deliberat la centru in privinta permiselor pe anul asta-iar dupa 1febr. a-mi da un raspuns.Problema este ca nu anpa da permisele direct pescarilor ci le imparte la asociatii afiliate din care probabil si d-tra faceti parte(aveti carnet de membru),asociatii care tre sa ridice permisale de la anpa si sa vi le dea. Nu cunosc alte amanunte mai ales ca dupa alegeri draq mai stie ce culoare va avea si ANPA-ul-eu zic sa mai asteptati pana in febr. sa vedem ce o mai iesi. cu respect si un an bun tuturor!!

Avatar utilizator
arpasu
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 08 Ian 2009, 09:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de arpasu » 12 Ian 2009, 14:07

klauzmeu scrie:ce ziceti de o greva?nu platim un an,nu pescuim decat pe balti private un an...ne descurcam noi....ei ce vor faceun an?... :-? ....... Dar ce -ar fi sa nu platim si sa mergem la pescuit? Glumesc,desigur dar cam asa ar merita.Azi am telefonat la A.J.V.P.S Fagaras si m-i s-a spus ca taxa este de 80 lei pe 2009. Mult putin asta e. :-$

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 12 Ian 2009, 20:09

arpasu scrie:Azi am telefonat la A.J.V.P.S Fagaras si m-i s-a spus ca taxa este de 80 lei pe 2009. Mult putin asta e. :-$
Aici este problema,dupa lege permisul costa 30 lei,ce se face cu restul sumei incasata de la pescari? Aveti ceva ape mai deosebite ,s-au facut ceva populari sau inbunatatiri pt.voi???

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”