Cotizatii pe 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
motoristu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Ian 2009, 11:30

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de motoristu » 24 Ian 2009, 18:59

ar rtebui ca fiecare asociatie sa ne dea pe forum care este cotizatia stabilita pt. fiecare.si de ce sunt diferente intre asociatii. sau sa platim in functie de zonele unde vrem sa pescuim.pt. mine de exemplu nu este valabila teoria cu popularea baltilor,pt.ca eu pescuesc la dunare si pe canale de irigatii.canalele de irigatii nu prezinta interes piscicol.doar pt.fauna sa zicem.pt ca mai tot timpul citeva pompe mari trag apa de pa canale in dunare si odata cu apa si peste.cu toate astea din cauza ingrasamintelor chimice si a pesticidelor folosite la tratarea solului pt .agricultura,stuca ,bibanul salaul ,crapul si somnul nuse inmultesc sau nu le prieste,pt ca de si ar avea conditii f.bune lipsesc aproape complect .ma refer la canalele de pe fosta balta greaca.eu mai am o ne3dumerire.de ce trebue viza politiei de frontiera ,cind se stie ca poti merge aproape in toata europa numi cu buletinul.si culmea trebue sa vizezi la fiecare judet in zona caruia vrei sa pescuesti.pt .localnicii din com.greaca care sunt la limita celor dou judete ,giurgiu si calarasi,trebue sa vizeze la ambele judete.si ar fi cum ar fi .dar trebue sa mearga ozi sa duca permisul si in alta zi sa l ia.deci doua drumuri la giurgiu si doua la oltenita.dar timpul si banii nostri nu conteaza?din acest motiv sunt foarte indignat pe cei care ne pun pe drumuri si ne iau si bani ,numai pt.a se face ca au activitatesi pt care iau si salarii grase. [-x

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 24 Ian 2009, 19:57

TRAIM IN RO.,unde legea este numai pt. unii. Incompetenta si interesul celor de care depinde bietul pescar ,fac sa fie totul diferit fata de tarile civilizate.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 25 Ian 2009, 21:01

Asa numita viza de la pol de frt este gratuita pt dunare cel putin.Este o adeverinta care va da dreptul de a pescui sportiv pe o anumita distanta pe dunare, distanta ce este inscrisa in acest act eliberat de pol de frt judeteana.
Siteul pol de frt este vechi si neactualizat. pt cei ce nu cred sa sune la pol de frt judeteana (doar ei elibereaza acele vize de pescuit sportiv pt fiecare judet in parte, conform legislatiiei in vigoare) si se vor convinge ca este gratuit.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mircea13 » 04 Feb 2009, 18:37

Salut. Iata ce am gasit pe La pescuit.net
http:/www.24h-online.ro/articol/Patroniiluapeste24162.htm
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 04 Feb 2009, 20:42

Ultimul ordin al MADR cu privire la reglementarea pescuitului sportiv, Ordinul ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale nr. 753/16.12.2008 privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 876 din 24.12. 2008, data de la care intra in vigoare, precizeaza modul in care se pot obtine permisele de pescuit sportiv de catre orice cetatean ce locuieste in Romania.
Ce este important in acest ordin pentru majoritatea practicantilor acestui sport, nu conditioneaza eliberarea permisului de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil, adica nu trebuie sa te inscrii intr-o asociatie de pescuit pentru a obtine permis de pescuit sportiv.
Cu toate ca acest ordin exista si ar trebui respectat, la aceasta data nu se elibereaza permise de pescuit sportiv de catre Agentia Natoinala de Pescuit si Acvacultura.
Din discutiile purtate cu diverse surse de informare din ANPA am inteles ca refuzul reprezentantilor ANPA se datoreaza instructiunilor trasate de catre anumite persoane cu influenta in Ministerul Agriculturii, care spera sa obtina schimbarea actualului ordin cu unul care sa conditioneze eliberarea permiselor de pescuit sportiv de inscrierea intr-o asociatie de profil .
Cei care doresc schimbarea actualului ordin de reglementare a pescuitului sportiv, sunt reprezentantii AGVPS care isi vad lezete interesele personale si isi pierd resursele financiare obtinute in mod nejustificat din conditionarea eliberarii permisului de pescuit sportiv de inscrierea in asociatie (inscriere care se taxeaza substantial).
Schimbarea actualului ordin, consider ca ingradeste drepturile elementare ale cetateanului roman, drepturi asigurate de constitutia tarii, prin faptul ca ma va conditiona de inscrierea intr-o asociatie de profil pentru a putea merge si pescui pe un bazin piscicol natural pentru care nu s-a facut nimic.
De ce trebuie sa platim bir unor organizatii care nu intreprind nimic pentru fauna piscicola a tarii, de ce trebuie sa subventionam din buzunarul personal bunastarea unor conducatori de asociatii care nu fac nimic pentru acest sport - pescuitul sportiv, de ce trebuie sa platesc o taxa unor asociatii care nu aduc nici un aport pescuitului si faunei piscicole din Romania, de sa fiu obligat sa ma inscriu intr-o astfel de asociatie atita timp cit nu doresc?
Nu vreau sa particit la nici un concurs, nu vreau nici o facilitate din partea lor, vreau numai sa pot sa merg la pescuit recreativ/sportiv în bazinele piscicole naturale, sa ma deconectez , sa ma relaxez pe banii mei, in limita prevazuta de litera legii, ca un cetatean onest al acestei tari.
Pentru acest lucru cred ca este suficient sa-mi platesc taxa anuala de eliberare a permisului de pescuit sportiv, asa cum este reglementat in actualul ordin, fara a contribui financiar cu nici o taxa la orice alta asociatie de pescuit sportiv.

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Alexandru » 05 Feb 2009, 16:22

Desi putin mai inainte, cand mi-am exprimat parerea mea personala despre contul si taxa ANPA, am fost sa spunem putin apostrofat ( desi am dat detalii privind contul in care ar trebui depusi banii) imimentin parerea ca momentan nimeni nu are cum sa-mi spuna un cont,loc, societate,etc, unde ar trebui sa platesc taxa de permis pt. pescuit 2009.

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 05 Feb 2009, 21:33

:D Daca puneai pariu, pierdeai! =)) Cu o mica precizare: nu este vorba de contul si taxa ANPA ci este vorba de contul in care se vireaza banii achitatii pentru taxa de eliberarea permisului recreativ/sportiv! Citeste aici:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/hg ... 6_2008.php

Mai precis: H.G.1016/2008, Art. 4
(1) Cuantumul taxelor de autorizare este de:

g) 30 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
h) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi si studenti, incepand cu data de 1 ianuarie 2009;
i) 10 lei pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru persoanele cu handicap usor si mediu si gratuit pentru persoanele cu handicap grav, incepand cu data de 1 ianuarie 2009.
(2) Eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru pensionari si veterani de razboi este gratuita.

Art. 5
Taxele de autorizare sunt achitate de catre:

e) pescarul sportiv sau prin asociatiile de pescari sportivi, pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv.

Art. 6
La eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv pentru elevi, studenti, persoane cu handicap, pensionari si veterani de razboi se vor prezenta actele doveditoare ale situatiei acestora.

Si mai precis:Art. 10
(1) Taxele prevazute de prezenta hotarare constituie venit la bugetul de stat si se vireaza in contul corespunzator codului de cont nr. 20160103 "Taxe si tarife pentru eliberarea de licente si autorizatii de functionare", deschis la unitatile Trezoreriei Statului.
(2) Virarea sumelor datorate se realizeaza inaintea eliberarii permisului, licentei sau autorizatiei de pescuit.
(3) Dovada achitarii taxelor prevazute de prezenta hotarare se anexeaza la cererea de eliberare a permisului, licentei sau autorizatiei de pescuit, dupa caz.
(4) Neplata taxelor prevazute in prezenta hotarare conduce la neacordarea permiselor, licentelor sau autorizatiilor de pescuit, dupa caz.
Sper ca ti-am fost de ajutor! cu stima, :-h
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 05 Feb 2009, 21:45

@ mihavisa
Sunt intru-totul de acord cu tine cu inca o precizare: nu numai in ord. MADR nr.753/2008 se prevede ca asocierea este optionala ci si in OUG nr.23/2008 privind pescuitul si acvacultura:
"art. 25
(1) La libera lor initiativa, pescarii se pot constitui in asociatii de pescari sportivi, pe anumite zone de pescuit, cu scopul imbunatatirii conditiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si de reprezentare a acestora."

Iar incercarea de blocare a acestor prevederi nu vine numai din partea ajps ci se pare ca si-au mai bagat coada si alte aps-uri! :-? :-h
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 06 Feb 2009, 21:47

Am avut intrazneala ca sa trimit cele postate pe site catre diverse publicatii locale sau nationale.
Unele mi-au raspuns aratandu-se interesate de informatia trimisa, altele chiar mi-au publicat sesizarea (GIURGIUVEANUL ziar local din Giurgiu).
Ideea este ca ar trebui sa ne facem auziti.
Rog pe toti cei interesati sa preia initiativa.
Cu o floare nu se face primavara, dar daca mai multi sesizeaza acest aspect poate reusim sa blocam interventia aps-urilor interesate de schimbarea actualului ordin.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 07 Feb 2009, 20:50

Astazi a avut loc o sedinta cu toti cei implicati in ale pescuitului.Va spun toate aceste sa nu faceti ca mine.Eu am vizat permisul la Oltenita, iar cei de-la Oltenita nu mai au nici-o treaba cu pescuitul.Au ramas doar cu vanatoarea,dar nu ezita sa ia bani la cine apuca, noul sediu al celor care sau desprins de agvps Oltenita va fi tot in Oltenita: s-a infiintat o alta asociatie numai pentru pescuit.Adresa: deocamdata se cauta locatie.Cei care am apucat sa vizam pe anul acesta ni se va schimba si noua permisul cel verde nemaifiind valabil(se va schimba in timp)s-a mai hotarat astazi ca incepand cu 15-02-2009 taxa pentru viza PG va fi intre 50-100 ron.Permisele ANPA inca se discuta, dar pe langa cel de la ANPA permisul de pescar sportiv vom avea nevoie si de permisul care sa dovedeasca ca esti inscris intr-o asociatie( toate aceste hotarari s-au luat astazi s-a dat un nou ordin care va aparea in monitorul oficial) luni va pot spune mai multe.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de mihavisa » 08 Feb 2009, 18:51

Taxa pt vizaPG 50-100 ron? Poate taxa de inscriere in asociatie, intrucit pina la 31.12.2008 taxa PG era gratuita si asta tine de Pol de Frt nu de asociatii.

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Adrian Toader » 08 Feb 2009, 20:10

Din nefericire este adevarat! #-o Intra aici: http://www.politiadefrontiera.ro/
In partea stanga se gaseste un panou deasupra caruia scrie: Meniu Cauta in acest meniu si unde gasesti "Informatii utile" dai un clic! Vei gasi ce te intereseaza! Cu stima!
P.S. Urmeaza majorarea taxei de inscriere in asociatie! Mai ales ca din cate se aude va fi obligatorie (inscrierea in asociatie) daca vrei sa fi in legalitate :-?
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de krammar » 08 Feb 2009, 23:34

In ceea ce priveste taxa pentru pescuitul in zona de frontiera s-a dat Ordonanţa nr. 4 din 29/01/2009 si intr-adevar este de 50 lei - in 15 zile (100 lei in 2 zile). Doar este criza economica mondiala. Trebuie sa scoata bani si din piatra seaca. X-(

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de doru » 09 Feb 2009, 20:21

Am anuntat mai de mult de taxa pt.PG de 5 lei,dar mai multe persoane de pe forum au incercat sa ma contrazica ,cica este gratuita.[vise fratilor,totul are un pret ,mai ales acum ]
Mai putin si o sa ne pomenim ca permisul nu mai este 30 de lei ,ci mult mai mult.Oricum nu o sa fie tiparite noile permise prea devreme,au tot anuntat unii 1 feb.,apoi 15 feb.,apoi dupa definitivarea bugetului[ce treaba are bugetul cu tiparirea permiselor?].Sigur patim ca-n 2008 si le vedem prin noiembrie.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Cotizatii pe 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 10 Feb 2009, 10:54

Domnilor daca aveti permise si le vizati pana pe 15-02-09,nu mai aveti nici un fel de problema pana pe 15 nu platiti nimic pentru taxa PG ,in ceea ce priveste permisele ANPA asteptati mult si bine si tot la vizat vechile permise veti ajunge dar cu taxa PG cam cat viza permisului. Mai mult de atat ce-sa va spun,daca intelegeti bine daca nu faceti dv cum credeti ca-i mai bine ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”