FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Popescu Stefan
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 19 Apr 2011, 18:34

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Popescu Stefan » 23 Apr 2011, 08:04

Domnule Șerban,
Înțeleg corect, inclusiv substraturile sub care puneți întrebările. Vreți să spuneți faptul ca denumirea de Campionat Național este drept de propietate intelectuală a anumitor structuri care si-au inscris acest drept la OSIM. Am cunoștiință de acest fapt și voi proceda in consecință pentru a retrage aceste denimiri pe care unii și le-au atribuit fără a fi indreptățiți, nefiind structuri sportive. Am și început acest demers. APCR și LRS sunt în procedură de dizolvare, iar AGVPSR reprezintă asociațiile de vânători. O pot proba cu o decizie a Curții constituționale.
Cât despre faptul că vă simțiți ofensat de faptul că veți fi atestat de persoane nepregătite, nu aveți nici o grijă. Trebuia să stiți că atestarea ca antrenor sportiv nu este atributul federației, ci a Scolii naționale de antrenori. Sportul fiind relativ nou, va trebui să solicităm autorităților statului includerea acestei probe sportive în nomenclator.

PS Pescarii sportivi nu sunt recunoscuti de ANPA, ci de federație prin eliberarea legitimației sportive. ANPA eliberează doar permise de pescuit pe habitatele naturale, prin asociațiile de pescari sportivi, așa cum sunt in fapt cluburile de pescuit sportiv.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de cristian505ro » 23 Apr 2011, 16:04

Va multumesc pentru raspuns! Deci, sunt nefondate afirmatiile unor persoane care sustineau ca nu aveti nimic in comun cu acest sport.

Paste Fericit !

Popescu Stefan scrie:
cristian505ro scrie:Domnule Popescu, sper ca ati vazut postarea mea anterioara cu privire la Federatie.
Acum vreau sa va adresez urmatoarele intrebari :

1.Sunteti pescar?
2.De cand pescuiti?
3.Ce stil/stiluri de pescuit practicati?
4.Faceti parte dintr-o asociatie/club de pescuit ?
1.Depinde ce intelegeți prin noțiunea de pescar. Dacă vă referiți la pescuitul sportiv sunt intradevăr pescar sportiv. Practic pescuitul sportiv ca activitate recreativă, timpul nepermițându-mi să fac performanță.
2. Daca vă referiti la perioada de cand detin un permis de pescuit, din 1965.
3. Prefer pescuitul cu năluci, iar când sunt cu prietenii prefer staționarul.
4. Sunt membru fondator al CS Cetate Alba Iulia și președintele asociației Clubul pescarilor sportivi Apulum.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Amstel » 27 Apr 2011, 18:52

Thepsis scrie:...
Probabil cluburile, cate vor ramane, se vor afilia vrand nevrand federatiei, dar ce aduceti nou pentru restul pescarilor?
...
Aceasta federatie nu este pentru toti pescarii, ci doar pentru cei "sportivi", "de competitie", care sunt afiliati la un club. Pescarii amatori trebuie sa-si faca probabil alta federatie... :)) , deci este nevoie sa apara un alt "nea Fane"... :)) care sa se lupte cu cine stie cine... :)) .
Later edit - florentiniuga --->Sorin, am rugat sa nu se recurga la ofense, caterinca, etc. pe acest topic.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de miyagi » 27 Apr 2011, 20:18

Popescu Stefan scrie:Domnule Șerban,
Înțeleg corect, inclusiv substraturile sub care puneți întrebările. Vreți să spuneți faptul ca denumirea de Campionat Național este drept de propietate intelectuală a anumitor structuri care si-au inscris acest drept la OSIM. Am cunoștiință de acest fapt și voi proceda in consecință pentru a retrage aceste denimiri pe care unii și le-au atribuit fără a fi indreptățiți, nefiind structuri sportive. Am și început acest demers. APCR și LRS sunt în procedură de dizolvare, iar AGVPSR reprezintă asociațiile de vânători. O pot proba cu o decizie a Curții constituționale.
Cât despre faptul că vă simțiți ofensat de faptul că veți fi atestat de persoane nepregătite, nu aveți nici o grijă. Trebuia să stiți că atestarea ca antrenor sportiv nu este atributul federației, ci a Scolii naționale de antrenori. Sportul fiind relativ nou, va trebui să solicităm autorităților statului includerea acestei probe sportive în nomenclator.

PS Pescarii sportivi nu sunt recunoscuti de ANPA, ci de federație prin eliberarea legitimației sportive. ANPA eliberează doar permise de pescuit pe habitatele naturale, prin asociațiile de pescari sportivi, așa cum sunt in fapt cluburile de pescuit sportiv.
Domnule Popescu daca intelegeti perfect substraturile intrebarilor mele si-mi raspundeti tot evaziv aici se va opri dialogul nostru. Eu unul nu am pomenit nimic despre proprietatile intelectuale ale nimanui. Cu atat mai mult despre cele inregimentate pe la autoritati, ci am vorbit despre altceva.
Intrebarea despre avizarea federala ar fi trebuit sa aiba un raspuns din partea unui oficial federal atata timp cat federatia creeaza deja efecte, iar in conditiile in care Dumneavoastra ma trimiteti la SNA va trebui sa ma trimiteti deja cu profesori, lectori, scoala de antrenori, etc. Intrebarea avea o retorica pe care ati ocolit-o. Sa ne spuneti si noua ce conditii va vor solicita in momentul in care veti solicita includerea in nomenclatoare a unei activitati noi pecum "pescuitul sportiv".
Momentan drepturile si obligatiile pentru a fi recunoscut ca si pescar indiferent de natura ta sunt reglementate de legislatia de stat a pescuitului si coordonate tot de agentia de stat din domeniu, iar in conditiile impunerii unor legitimatii de profil nu faceti altceva decat sa ingraditi accesul pescarilor spportivi la diferitele asociatii deja existente, la traditiile lor si va veti interpune pe relatiile membrilor acestora. Ironia va jucat feste si din dorinta de a fi ferm nu ati realizat ca e vorba despre pescari la modul general.
Din acest moment consider ca parerea mea ati aflat-o pe deplin si va las in compania colegilor intrucat moderatorul ne-a solicitat sa purtam discutii civilizate si totul va aluneca dupa cate stim catre procesele de intentie pe care doresc sa le evit pe un astfel de subiect. Ma voi retrage si voi urmarii in continuare subiectul.
Cristos a inviat!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de florentiniuga » 28 Apr 2011, 00:46

Domnule Serban, desi cu eforturi mari de a va intelege retorica mult prea sofisticata pentru noi muritorii de rand, am sa ma erijez eu temporar in purtator de cuvant al d-lui. Popescu, asa cum imi dicteaza bunul simt, nu legile ori regulamentele.
In primul rand, cred ca suna putin a infatuare afirmatiile dvs. apropo de cunoasterea regulilor si regulamentelor competitiilor de pescuit, indiferent de natura lor. Sau poate nu ati inteles ca arbitrii vor fi scolarizati pentru a acoperi toate disciplinele, de la carp fishing pana la fly fishing. Eu recunosc sincer ca desi de 10 ani ma ocup exclusiv de filmari pentru emisiuni de pescuit si am o prezenta aproape de neegalat ca numar la competitii interne si internationale, atat la crap, casting cat si la rapitor si stationar, inca am lacune in ceea ce priveste regulamentele la ultimele doua iar despre muscarit sau pescuit marin nu stiu aproape nimic. Ca sa fi arbitru, nu e necesar doar sa-ti insusesti mecanic regulamentele, mai e nevoie sa si participi maca cu prezenta la cateva competitii corect organizate. Altfel te trezesti interpretand dupa ureche unele actiuni firesti la o anumita disciplina, mergand pe principiile cunoscute si aplicate la o alta. Avem exemplul APS la prima arbitrare a unui CN de crap acum trei ani, cand excesul de zel si interpretarea rigida a regulamentului a atras numeroase critici si nemultumiri. Acum insa, dupa aceasta perioada de acomodare cu pescuitul la crap, se poate spune ca sunt arbitri competenti, desi numai aceia dintre ei care practica acest stil pot anticipa si fraudele "nevazute" pe care le pot incerca unii, pot sesiza non-combatul sau obstructionarile "legale" neprevazute in niciun regulament, pot solicita si lua masuri in consecinta.
Am sa va dau un exemplu apropo de nemultumirea dvs si poate si a altora de a trece printr-o scolarizare cu toate ca va considerati as in materie. V-ati intrebat vreodata de ce la o facultate unui student i se cere sa-si insuseasca in mod cumulat cunostintele predate de catre profesori de materii diferite desi acestia nu cunosc ei insisi prea bine sau chiar deloc materiile predate de colegii lor? Un raspuns sincer va aduce o nota mare. ;)

In consideratiile de final ati facut un melanj de pescuit sportiv-recreativ-competitional la fel de greu de inteles si nu pricep ce legatura are inscrierea unui pescar intr-o asociatie care are ca scop promovarea pescuitului in general prin actiuni diverse, de la ecologizari de sectoare ale apelor publice, la actiuni de promovare a pescuitului in randul tineretului prin scoli, orfelinate, in mediul rural sau chiar administrarea unor balti ori sectoare de rau si pescuitul sportiv de competitie. Ca legiuitorul a vrut sa le dea denumirea generica de pescuit sportiv e una dar sa nu facem diferenta intre pescuitul sportiv recreativ si cel de competitie e cu totul alta. In FRF sunt legitimati cam... ziceti dvs cati fotbalisti ca eu nu stiu. Dar fotbal joaca probabil vreo 2 mil. de romani. Cand au timp si chef, pe maidane ori terenuri inchiriate dar pe ei nu-i obliga nimeni sa se legitimeze la FRF chiar daca-si fac o asociatie de cartier sau de breasla. Concluzionand, o asociatie precum APS sau AP Banatul isi poate duce mai departe existenta si traditia dar poate si infiinta cluburi sportive pe care sa le afilieze la federatie. O alta varianta este ca membrii unei asemenea asociatii sa devina si membrii ai unor cluburi sportive. Nimic contradictoriu, interzis sau irational. Asta e calea fireasca a lucrurilor. Cine doreste performanta va activa intr-un club sportiv. Cine doreste doar obtinerea unui permis pentru a practica un pescuit recreativ, fie el chiar si intr-un cadru organizat, alaturi de alti parteneri de asociatie, va alege aceasta din urma varianta.

Am facut toate aceste precizari nu atat pentru dvs. domnule Serban, ci mai mult pentru cei care urmaresc acest topic si pe care am avut impresia ca i-ati lasat oarecum in ceata aruncand cateva idei intr-o interpretare proprie, retorice si cam... fara drept de apel.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de miyagi » 28 Apr 2011, 08:13

Florentin ar fi trebuit sa manifesti un pic de atentie in plus. Eu i-am adresat niste intrebari Domnului Popescu legate de antrenorat si nu de arbitraj desi pot sa spun ca anul trecut am arbitrat si eu din partea APC 21 cateva etape ale LRS. Am vazut cum stau lucrurile vazandu-l pe marele vice de astazi al FRPS, fostul presedinte al ligii Vali Stratonov cum pescuia intre mansele etapei nestingherit si avea pretentia de la arbitrii sa aplice regulamentul. Am fost si Arbitru Sef de Sector. Anul trecut daca nu ai apucat sa vezi am avut meciuri destule pe fondul fraudarii rezultatelor CN tot cu ajutorul arbitrilor sau a slabei lor organizari si asta tot prin urma experientei acumulate.
Daca tot ii reprezinti interesele, nu-mi intelegi stilul alambicat si te-ai bagat in asta hai sa te dumiresc. Dialogul meu cu Domnul Popescu a inceput pe sit-ul de rapitori unde a intrat ca si aici sa culeaga informatii ca sa poata sa-si implementeze atributele federale, ca acum tot se impune marota asta. Acolo in schimb am dialogat cu Dansul pe privat de teama, recunosc, sa nu fiu linsat la cate polemici si cata contradictie isca acest Domn pe forum si nu numai din cauza acelui concurs cu probleme ci datorita multelor afirmatii pe care le facea in stilu-i caracteristic, fara acoperire sau neargumentate, ba chiar in contradictie cu personalitatea sa despre care incepusera cei ce il cunosteau sau au avut de-a face cu el, sa-l sodomizeze.. Dupa scurte scrisori de intentie si raspunsuri pe masura intr-un ton civilizat ne-am urat succes si ne-am reintalnit pe xxx unde datorita efervescentei de-acolo si Domnul nostru Popescu impartea in stanga si-n dreapta "impotenta". Acum eu reafirm ca ma intereseaza ca sportiv cu state practicarea acestei pasiuni intr-un cadru ordonat si linistit, ca vreau sa fac si performanta si pentru asta va trebui sa am delimitat clar domeniul sportiv de cel al agrementului - nici de asta n-o sa ma despart insa vom vorbi alta data. Dar mai mult decat orice ma intereseaza ce drum va urma clubul nostru de pescuit sportiv deabia infiintat, Acum tu-mi vorbesti de epatare sau infatuare fiind total pe langa subiect. Nici nu mai stiu ce sa-ti raspund sau daca mai are sens. Am vrut doar sa termin discutia cu Domnul Popescu considerand ca pentru mine a fost deajuns sa vad ca si aici, desi se doreste o analiza corecta Domnul Popescu trateaza cu superficialitate si ignoranta pe cei ce nu sunt de acord cu el incercand sa-i asimileze prin supunere. Daca eu va trebui sa fac asta, pe banii mei pentru ca in domeniul competitional vorbim despre niste bani privati ce se investesc si mi se inchide gura, atunci bunul meu prieten suntem pe o cu totul alta frecventa.
Nu te supara insa tocmai tu ai dat tonul la atacuri la persoana. Ar fi fost mai bine daca te-ai fi limitat la a fi doar moderator.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Popescu Stefan
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 19 Apr 2011, 18:34

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Popescu Stefan » 28 Apr 2011, 08:36

Domnule Șerban,
Nu vă neg pregătirea in domeniul dumneavoastră, întrucât înțeleg că aveți studii în acest sens. Dar în ceea ce privește legislația, cred ca aveți câteva lacune si aș vrea să fac câteva precizări, zic eu bine documentate.
În primul rand, pescuitul sportiv are câteva particularități care îl deosebește de alte sporturi, întrucât presupune exploatarea unei resurse naturale, care aparține de drept statului. Mă refer la habitatele piscicole naturale. Această definiție o găsiți în Regulamentul 199/2008 al Consiliului Europei și (probabil o să vă surprindă) este definit astfel:
pescuit recreativ - exploatarea resurselor acvatice vii, ca activitate necomercială, practicată pentru agrement sau performanță.
Rețineți definiția - pescuit recreativ-
Legislația românească a recunoscut pescuitul ca sport și intră așadar sub reglementarea legii sportului nr. 69/2000.
Această stratagemă de a despărți pescuitul recreativ de pescuitul de preformanță este probabil o ultimă tentativă a unora care au scăpat porumbelul din mână si aș vrea să vă răspund tot cu un text de lege, pentru a nu fi greșit ințeles. Este vorba de anexa la Legea 69/2000 si vă citez:
e) oficiali sportivi - persoanele a căror activitate conduce la organizarea şi administrarea activităţii sportive de agrement, recreative şi competiţionale, aflate în relaţie cu structura sportivă pe bază de contract de muncă, convenţie civilă de prestări de servicii sau voluntariat. .
Precum vedeți sportul are trei forme de manifestare, nu se reduce doar la performanță.
Cred că ar fi inutil să vă fac trimitere si la art. 136 Constituția României privind exploatarea resurselor naturale și la relațiile pe care autoritățile publice sunt obligate să le aibă cu structurile sportive.
Cât despre instituționalizarea antrenorilor, acesta este un obiectiv al federației și intenția noastră este inființarea unui centru național de pescuit sportiv care să gestioneze acest aspect.
Sper că am fost concis și la obiect. Aș putea să probez cele afirmate și cu niște Decizii ale Curții Constituționale în acest sens, dar cred că ar fi prea mult și nu merită deturnată discuția de la tema principală.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de miyagi » 28 Apr 2011, 10:57

Domnule Popescu am si studii sportive, dar si studii juridice si nu-mi scapa nimic. Separarea acestor activitati este dupa parerea mea absolut necesara. Ma rog! Sunt alte discutii.
Totusi raman la ideea ca monopolizarea discutiilor nu duce la nimic constructiv si mai sunt destui interesati de cadru asa ca las restul pentru alta data. Si asa nu-mi place panta pe care tinde sa o apuce.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de miyagi » 28 Apr 2011, 11:14

Ca sa ma intelegeti si mai bine vreau sa va fac cunoscut faptul ca am cochetat si eu cu infiintarea federatiei de pescuit sportiv, insa in perioada de documentare am aflat ca si Dumneavoastra ati inceput aplicarea in vederea constituirii, iar despre Andrei stiam ca s-a blocat. Am lasat lucrurile sa se deruleze insa nu am stat pasiv si, la timpul potrivit, aduceti-va aminte ca am fost printre primii care au spus: "In sfarsit!". Daca nu va aduc eu aminte prin acea postare. V-am si felicitat fara a-mi mai pasa atunci de parerea celorlalti. Totodata va pot spune ca militez de mult si la un mod activ pentru reorganizarea domeniului de pescuit. Veti vedea pe parcurs.
Acuma insa revenind la discutia tematica, odata creata aceasta federatie va trebui sa-si demonstreze capabilitatile. Dumneavoastra aruncati anumite afirmatii pe piata in calitate de presedinte. Foarte multe probleme apar de aici. Subtilitatile intrebarilor mele acolo bateau. De aceea zic eu ca trebuie ca toata lumea sa-si spuna parerea si prin urma analizei comune sa ajungem la un numitor care sa ne scoata din mocirla.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Popescu Stefan
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 19 Apr 2011, 18:34

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Popescu Stefan » 28 Apr 2011, 11:34

Să înteleg că onorați invitația din 14 mai 2011? Sunteți binevenit.

PS Încercați să evitați subtilitățile. Fiți direct. Discuțiile alambicate sunt contraproductive.

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de miyagi » 28 Apr 2011, 11:40

Popescu Stefan scrie:Să înteleg că onorați invitația din 14 mai 2011? Sunteți binevenit.

PS Încercați să evitați subtilitățile. Fiți direct. Discuțiile alambicate sunt contraproductive.
Aceasta e prima invitatie adresata in mod direct. O voi supune discutiilor in cadrul clubului nostru si va voi comunica rezultatul deciziilor comune ulterior.
Personal nu voi reusi deoarece am deja biletele de avion luate, iar pe 15 trebuie sa fiu in Franta.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Popescu Stefan
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 19 Apr 2011, 18:34

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Popescu Stefan » 29 Apr 2011, 11:14

Întrucât subiectul este despre ce inseamnă federația sportivă și care este scopul ei, aduc la cunoștiință faptul că federația începe deja să-și intre in atribuții. Astfel, incepe primul proiect pentru dezvoltarea infrastructurii de pescuit sportiv, demarând lucrările pentru prima pistă de competiții propri. In baza unui contract de asociare cu CL Uliești, vor demara in cca 3 luni lucrările. Locația este situată pe autostrada București - Pitești, la km. 64 (la aprox. 300 m de autostradă) și va fi administrată de Clubul Sportiv Parapescar, membru fondator al federației.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de cristian505ro » 29 Apr 2011, 13:05

Popescu Stefan scrie:Întrucât subiectul este despre ce inseamnă federația sportivă și care este scopul ei, aduc la cunoștiință faptul că federația începe deja să-și intre in atribuții. Astfel, incepe primul proiect pentru dezvoltarea infrastructurii de pescuit sportiv, demarând lucrările pentru prima pistă de competiții propri. In baza unui contract de asociare cu CL Uliești, vor demara in cca 3 luni lucrările. Locația este situată pe autostrada București - Pitești, la km. 64 (la aprox. 300 m de autostradă) și va fi administrată de Clubul Sportiv Parapescar, membru fondator al federației.
Hai ca-i tare asta nene ! Si care este diferenta dintre AGVPS - APCR ? ! S-a facut vreo licitatie pentru locatie si ce club,societate,persoana,etc. va administra treaba asta? Cat portocaliu e in toata treaba ? Daca e asa cum cred eu,peste tot unde miroase a business se intinde pecinginea asta portocalie. Sincer as vrea sa gresesc,dar ma cam indoiesc,incepe sa-mi miroasa a "frasuiala".
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Popescu Stefan
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 19 Apr 2011, 18:34

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de Popescu Stefan » 29 Apr 2011, 14:20

Federația este apolitică, iar ca afinități sunt liberal. Ca să nu fie nici o ambiguitate, iți postez temeiul de drept in baza cărora se pot derula astfel de proiecte:

OG 26/2000 cu privire la asociatii și fundații:

CAPITOLUL VIII
Relatiile cu autoritatile publice
Art. 49.
(1) Autoritatile administratiei publice locale vor sprijini persoanele juridice constituite in temeiul prezentei ordonante prin:
.................................................
b) atribuirea, in functie de posibilitati, a unor terenuri in scopul ridicarii de constructii necesare desfasurarii activitatii lor.
(2) Autoritatile administratiei publice locale intocmesc, la cererea persoanelor juridice indreptatite, liste de prioritate pentru atribuirea imobilelor prevazute la alin. (1).

Legea 215/2001 privind aministrația publică locală:
ART. 124
Consiliile locale şi consiliile judeţene pot da în folosinţă gratuită, pe termen limitat,
bunuri mobile şi imobile proprietate publică sau privată locală ori judeţeană, după caz,
persoanelor juridice fără scop lucrativ, care desfăşoară activitate de binefacere sau de
utilitate publică
ori serviciilor publice.

Cred că nu mai trebuie comentat, întrucât sunt acțiuni legale. Tragedia este că cei care pot uza de ele, in speță cluburile sportive, habar nu au de legislație și cred că activitatea lor se reduce la a lua cotizații de la membri, fără a face nimic. Câte cluburi au propriile lor baze sportive? Foarte , foarte putine. Deci posibilități există. Mai trebuie să se și găsească doritori pentru așa ceva. Noi putem să-i susținem logistic. Dar, evident, nimic nu se poate face dacă nu vrea și Grivei. Un proverb spune: Dacăp vrei cu adevărat, poți.
Cam asta cerem noi de la cluburi. Să vrea să facă. Si atunci totol va merge ca uns. Cred că pescarii deabia atunci pot să spună despre cluburi că au grijă de ei.

PS Cât o să fiu eu la conducerea federației o să fac totul să nu fie angajată politic. Nici nu stiu ce culoare politică are primarul. Toate discuțiile s-au purtat prin telefon și comunicarea documentelor s-a făcut prin fax. In orice caz, strategia federației este ca astfel de locații să se construiască pe lângă artere de largă circulație. Bănuiesc că întelegi de ce.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV-o solutie pentru pescuit

Mesaj de florentiniuga » 17 Mai 2011, 23:59

Santierul de la Orastie al FRPS
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”