permis 2010

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: permis 2010

Mesaj de old_radu » 03 Mar 2010, 21:07

alinuu scrie:Pai pe apele private, n-ai voie sa pescuiesti indiferent ce tip de permis ai.
...inafara de "apele private" , de care pomenesti tu , sunt asociatii care detin anumite balti pe care ei le numesc "amenajari" (balti create artificial , populate si administrate de catre asociatiile respective)
Daca ai facut permisul la o asociatie din aceasta , vei putea pescuii si pe acele balti in baza permisului.
...pentru acest gen de ape , asociatiile pretind o taxa separat fata de apele publice( rauri de ses sau munte...). Adica , ai posibilitatea sa optezi pentru taxa catre asociatie numai pentru apele publice sau si pentru amenajari
...sper sa nu fi gresit si sa ma fi facut inteles :-?
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: permis 2010

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Mar 2010, 03:58

Pai practiv este acelas lucru, daca pescuiesti pe o balta privata si nu ai permis - platesti taxa; daca pescuiesti pe o balta privata si AI permis, tot platesti taxa. Acum hai sa fim seriosi, care este asociatia aia care are o gramada de balti astfel incat sa te avantajeze carnetul de membru ?
Sincer sa fiu, daca nu te duci la peste de foame... nu cred ca te saraceste chiar atat de mult permisul,sau taxa la balta. E mult mai tare senzatia cand tragel "mustaciosul" decat senzatia cu 50 lei in buzunar, ca daca ma duc la magazin si iau 2 beri si 2 pachere te tigari aia sunt banii :)
Eu sunt din Craiova/Dolj, si nu prea avem balti aici. Adica sunt dar degeaba te duci ca nu prinzi nimic. Foarte mult as vrea sa fie si la noi ceva in genul MV2 , sa stiu macar ca trage ceva. Iar relaxarea, nu am cuvinte sa spun :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: permis 2010

Mesaj de old_radu » 05 Mar 2010, 21:45

old_radu scrie: ...sper sa nu fi gresit si sa ma fi facut inteles :-?
...am ajuns sa ma citez singur... :(
...nu ma mai intereseaza balta...o consider o crescatorie. Pescuiesc de vreo 3 ani exclusiv la rapitor, spinning.
...am cotizat la o asociatie timp de vreo 30 de ani...am ajuns la concluzia ca nu merita. Le-am bag degeaba banii in buzunar ... mai nou pescuiesc doar pe rauri si pt. aceste ape asociatia nu face chiar nimic (ecologizari , paza , populari...)
...vreau doar permisul si sper sa apara cat mai curand.
Ultima oară modificat 05 Mar 2010, 21:49 de către old_radu, modificat 1 dată în total.
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: permis 2010

Mesaj de old_radu » 05 Mar 2010, 21:46

...am postat de doua ori acelasi lucru...sorry
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: permis 2010

Mesaj de doru » 12 Mar 2010, 20:39

Ar trebui sa lamurim un aspect,nu sa vorbim doar de baltile private care au dupa cum stim,taxele lor.Permisul acorda dreptul de a pescui pe apele naturale,chiar daca sunt ele slab reprezentate de speciile de peste pe care le cautam la o partida de pescuit adevarat.Dupa mine mai palpitanta este o partida de pescuit unde pestele trebuie cautat si apoi trebuie muncit mult ca sa -l prindem pe o apa naturala,indeosebi pe rauri,decat pe o acumulare privata cu taxe exorbitante si reguli bune doar in favoarea proprietarilor de balti. cu peste ca la conserva ,mult, gras,dresat de noile nade si limitat ca numar de specii pe apele private.Toti dau la crap care are doar o anumita valoare doar pt. concursuri, dar cate specii poti prinde pe rauri,poti face partide de pescuit la scobar,la mreana,clean,somn,stiuca ,salau,biban si multe altele tipuri de pescuit care dau satisfactii nebanuite si creste nivelul de adrenalina cum nu ai la o partida pe o balta plina ochi cu crapi care stau la coada pt a fi prinsi.
Cine tot lauda pescuitul doar al crapului,nu cunoaste bucuria pescuitului liber ,nu a avut bucuria de a-si prinde momeala pt. rapitori singur si de a pescui in fiecare zi la alta specie,de a incerca un nou stil de pescuit
Pt crapisti permisul nu este necesar,au baltile lor tip magazin unde prind pt a fotografia un peste si il platesc de trei ori.Pt cei ce bat apele pe toata lungimea lor in cautarea unei capturi diferite de cea din ziua precedenta sunt necesare permisele,sunt necesare ca sa ne putem crea acele mici bucurii care nu putem sa le intalnim in alta parte.

Avatar utilizator
Marius Borchin
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iul 2009, 19:31

Re: permis 2010

Mesaj de Marius Borchin » 13 Mar 2010, 21:17

IN TIMISOARA EXISTA O ASOCIATIE NOUA MEMBRA FNPSR DIN 2007
50 RON= INTREG
30RON= STUDENTI
20RON=PENSIONARI
Pentru membrii noi se percep 5 ron (tipizate+carnet)

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: permis 2010

Mesaj de doru » 16 Mar 2010, 20:30

Si eu sunt din Timisoara ,dar acum am aflat de voi.Ar trebui mai bine popularizate toate informatiile despre tot ce apare nou,oricum cu cat este mai mare concurenta cu atat mai bine,este de unde alege o oferta mai buna, dar sunt si altele de facut , nu doar o taxa ceva mai mica.
Aveti ceva ape in plus? Ar fi buna o mica informare cu tot ce puteti oferi in folosul pescarilor.Succes pe mai departe.
Aveti idee cand apar permisele ANPA???

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: permis 2010

Mesaj de Butaru Gabriel » 16 Mar 2010, 22:07

doru scrie: Aveti idee cand apar permisele ANPA???
De astazi a inceput dar pana ajung la asociatii mai dureaza deoarece ANPA cere o situatie detaliata in ce priveste nr de permise emise de catre fiecare asociatie pana la data solicitarii, dupa care cei de la ANPA inscriptioneaza numele si cnp.

Avatar utilizator
Marius Borchin
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iul 2009, 19:31

Re: permis 2010

Mesaj de Marius Borchin » 17 Mar 2010, 20:25

Membrii Asociatiei M.F.Tim sunt rugati sa vina sa-si ridice permisele ANPA 2010 de la mag. MBH.fishing Timisoara intre orele 15-18 de luni ..vineiri si simbata de la ora 09-16.O seara placuta

Avatar utilizator
smokey
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 03 Iul 2010, 20:38
Localitate: Sighisoara
Contact:

Re: permis 2010

Mesaj de smokey » 24 Aug 2010, 22:25

eu sunt din sighisoara si fiind student am platit doar 30lei viza si inscrierea in asociatia APS sovata
ii nasol ca trebuie sa faci parte dintr-o asociatie :(
un alt maniac al pescuitului

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”