permise 2010

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: permise 2010

Mesaj de Butaru Gabriel » 17 Ian 2010, 12:04

besliu scrie:sal , ma lumureste si pe mine cineva , in legatura cu Pg -ul dc se mai plateste sau este gratuit ?
Este gratuit nu ascultati ce spun diferiti sefi de asociatii,ei spun asta sa vina fraeri mai repede cu bani,asta fac acei domni care se afla in litigiu .Interesativa inainte sa vizati permisul daca asociatia respectiva are dreptul sa elibereze vize respectiv permise noi pe 2010.

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: permise 2010

Mesaj de besliu » 17 Ian 2010, 12:08

eu sunt din bucuresti si am inteles ca trebuie sa ma duc pe calea mosilor la niste asociatii gen Diana etc sunt vreo 6 asociatii ! trebuie sa fac permisul la una dintre asociatiile astea ??

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: permise 2010

Mesaj de old_radu » 17 Ian 2010, 16:49

dodo5 scrie:ptr.old-radu
merci,ptr info!!!m-am dumirit!!! Cand aveti drum prin Elvetia va astept la un pastrav!!!
...cu mare placere !
...Elvetia asta , in ce judet este ?
... :)) :)) :))

Fir intins !...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
mr marinel
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 02 Dec 2007, 10:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: permise 2010

Mesaj de mr marinel » 20 Ian 2010, 23:51

besliu scrie:eu sunt din bucuresti si am inteles ca trebuie sa ma duc pe calea mosilor la niste asociatii gen Diana etc sunt vreo 6 asociatii ! trebuie sa fac permisul la una dintre asociatiile astea ??

Bag sama' ca pana acu ai pescuit numai pe balti private cu taxe pe masura de habar nu ai cate asociatii sunt in Bucuresti si ce cartoane trebuie sa platesti sa dai cu batu in apele publice Romane.

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: permise 2010

Mesaj de dobrin marius » 30 Mar 2010, 20:16

ac
um eu l-am luat si pe carnet si pe ala de la anpa total 80 lei acu stiu k sunt in regula ,ce dak nu am unde sa dau cu el k jumatate de an e prohibitie :)) la noi la c-ta au fost cam jigodii k legea nu specifica ce fel de elev tre sa fi si ai reducere 50la suta si eu fac seralul si nu au acceptat dar ce mai conteaza pentru un pescar? :-??

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: permise 2010

Mesaj de pharaoh » 30 Mar 2010, 20:33

mariuse, unde ai platit 80 de lei? la ce asociatie?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: permise 2010

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 02:15

Permisul eliberat de ANPA l-am luat prin Asociația Albatrosul, cu sediul în Portul Tomis/Constanța și a costat exact 30 lei, fără niciun comision. La Gică Pescar costă 50 de lei, iar la AJVPS și mai mult. I-am întrebat pe cei de la AJVPS ce oferă de bani ăștia și pe ce bazine piscicole naturale ale domeniului public pot să pescuiesc și au dat-o de gard, habar nu aveau.
Permisul ANPA este valabil în:
a) apele curgătoare și stătătoare din zona montană, cu o singură undiță, cu cel mult 2 cârlige sau cu o lansetășâ;
b) în apele colinare și de șes, Dunăre și Delta Dunării, cu 4 undițe sau 4 lansete, cu cîte două cârlige fiecare;
c) în apele Mării Negre, cu două undițe, 2 lansete sau o țaparină cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele colinare și de șes și apele marine, un pescar poate reține din captură cel mult 5 kg/zi de pește sau un singur exemplar dacă acesta depășește 5 kg;
f) în apele montane, un pescar poate reține din captură cel mult 10 bucăți din speciile păstrăv, lipan, coregon.
Am un prieten din Tulcea, care pescuiește de vreo 20 de ani în zona loc. Bălteni, spre Murighiol și mi-a spus că a fost controlat periodic de Poliția de Frontieră și ecologiști și totul a fost Ok. Permisul ANPA, luat la Constanța a fost recunoscut și la Tulcea. Nu i-au cerul PG, nimic altceva.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: permise 2010

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 02:15

Zabolonti îl cheamă pe tipul de la Asociația Albatros (un tip nervos, coleric dar cinstit).Sediul este de fapt o cămăruță sub scările pe care cobori din fața statuii lui Ovidiu, când cobori în Portul Tomis.
Tel. lui Zabolonti 0742/179764. Salariații = 30 lei, elevii și studenții = 10 lei, pensionarii = moca.
Acte necesare: copie după buletin, copie după chitanța de 30 de lei, de la trezorerie, bani vărsați în contul ANPA.
Timp estimat: eu am stat două săptămâni până l-am primit. Permisul vine nominal de la București. ;)

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: permise 2010

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 02:43

Tot eu. Dacă nu dați de Zabolonti, mai este un tip tot de la Albatros, unul căruia i se spune ZARGANU VALI (așa îl cunosc toți pescarii de la mare) și are nr. de tel. 0771/031208.
Toate cele bune. I-)

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: permise 2010

Mesaj de dobrin marius » 21 Apr 2010, 21:41

Pharaoh eu l-am scos de la aspr filiala sinoe si am dat 80 lei zonele ca pa peste tot;zona costiera a marii negre ,sinoe,canalul 2 dunrea teritoriala,caraburum,golovita, si mai sunt parca dar nu mai retin eu acu,oricum tot cu taxa dau pe tasaul unde se ia bine.sanatate si fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”