Viza permise frontiera 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 01 Mar 2009, 21:13

Salut. Unde ati platit voi taxa pentru viza permisului de frontiera ?
1. la trezorerie ( finantele publice)
2. la sediul politiei de frontiera
Ce scrie pe chianta care ati primit-o ?
Unitatile teritoriale ale politiei de frontiera nu au voie prin lege sa incaseze nici un fel de taxe direct pana si amenzile nu se platesc la ei ci la trezorerie.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mini_mic » 02 Mar 2009, 11:20

Se plateste la trezorerie intr-un anumit cont pe care o sa vi-l dea ei. Bineinteles ca la un pr i-au dat cont gresit :noob:

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 02 Mar 2009, 13:12

Am vizat permisul in Ianuarie ( viza +PG) iar cei care sau grabit si au facut ca mine sa nu creada ca au scapat de taxa PG.
Si noua ni-se pregateste ceva ,vom primi acasa o instiintare cu contul si unde sa platim,cand vin graniceri in control si solicita permisul trebuie sa avem in el si chitanta cu suma platita pentru viza PG.
Asta este traim in tara unde jmecheri nu suporta detentia,iar noi trebuie sa-le suportam pe toate.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 02 Mar 2009, 17:33

eugen scrie:Cei din aria de competenta a politiei de frontiera, cei care locuiesc in acele zone, tractoristul, vacarul, si alte categorii de locuitori ai acelei zone cred ca stiu destul de bine pana la ce punct isi pot desfacurasi ce activitati se pot desfasura in acele zone. Asta ca fiind una la mana.
A doua la mana, politistii de frontiera sunt vecini sau oricum , concitadini cu acestiasi, sa fim seriosi, una este sa veniti de nu stiu unde sa pescuiti acolo si alta este sa fiti vecinul meu. Corect?
A treia la mana, cei din zona de competenta a politiei de frontiera platesc niste impozite statului roman ca de fapt si noi. Daca in cazul nostru , cota parte din impozite se varsa in bugetul politiei locale, in cazul celor din aria de competenta a politiei de frontiera, in bugetul cui se poate varsa? In bugetul politiei de frontiera, normal, iar aceasta le faciliteaza desfasurarea activitatilor in acea zona.

Deci sa fie clar, nu pun partea politiei de frontiera, dar aceasta este tara in care traim. Logic sau ilogic, ne conformam sau nu, avem dreptul sau nu, fiecare este liber sa aleaga.
1) Pai cum ? Daca dau 50 de lei ma "educ si eu" si ajung sa stiu "pana la ce punct pot desfasura si ce activitati vizavi de zona "?
2)Constitutia este aplicata "preferential vecinilor frontieristi "? Pai atunci pescarii "din zona " de ce sa o mai plateasca ?Ca legea aia nu zice nica de ei ?
3)Poti sa-mi spui in ce consta "facilitatile desfasurarii activitatilor in acea zona " in afara de faptul ca te opresc din drum st te retin de la "treaba" un timp (nu conteaza cat e )
4)Nu prea cred insa sa "avem dreptul " sa ne opunem sau sa "alegem" varianta "contra legii" !Mai bine ar fi zis :"avem dreptul sa avem norocul sa nu fie aplicata legea in cazul nostru" ceea ce este cu totul altceva !Ca legile sunt pentru toti atat pentru cei care sunt de acord cu ele cat si pentru ceilalti !Nu este prea placut sa pescuiesti "in asteptarea norocului de frontiera " si nu este nici indicat !
5)Pescarii din judetele de frontiera cu permisul in mana ,prin aceasta lege , pierd dreptul de a pescui fiindu-le ingradit financiar acest drept(nu conteaza suma si nu o discutam ca tot ingradire este indiferent de valoare ) !Este insa valabil si pentru ceilalti ,dar nu la fel de des.
6)Asociatiile sau federatiile de asiciatii cred ca ar trebui sa lupte pentru a rezolva aceasta problema .
7)Poti sa-mi spui care ar fi "logica "vizavi de faptul ca vanatorii au taxa mai mica ? Un vanator care este si pescar le plateste pe amandoua ?
Scuze daca eu par "mai tare de cap" dar sunt inca multi care gandesc la fel ca mine chiar daca nu insista ca mine !
Fir intins !

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 04 Mar 2009, 18:53

Salut. Nici o lege nu se poate aplica retroactiv. Daca inainte de 14 febr 2oo9 ai platit 5 lei nu poate sa iti mai ceara nimeni nici 1 ban in plus.Vezi taxa auto ! Numai bin e. Mircea13
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 04 Mar 2009, 19:52

mircea13 scrie:Salut. Nici o lege nu se poate aplica retroactiv. Daca inainte de 14 febr 2oo9 ai platit 5 lei nu poate sa iti mai ceara nimeni nici 1 ban in plus.Vezi taxa auto ! Numai bin e. Mircea13
Am postat primul despre noua taxa PG si majoritatea m-au injurat si dupa aceea mi-au dat dreptate.Nu uitati in ce tara ne aflam.

Avatar utilizator
emi160
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Ian 2009, 11:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de emi160 » 07 Mar 2009, 20:36

Buna ziua ,ma numesc EMIL si sunt din CARANSEBES,CARAS-SEVERIN,am si eu o alta nedumerire ,platesc taxa PG in caras dar daca merg in MHsau in oricare judet de pe malul dunarii trebuie sa platesc dinou taxa in acel judet.Cred ca asta este o mare bataie de joc.

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de ROSCA MIREL » 07 Mar 2009, 22:43

emil nu platesti taxa din nou cu chitant pe care o ai iti mai pune o data viza pg. pentru jud. respectiv ( sau de 2-3 ori )

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 22:59

Adica, scapi de dat banii dar nu scapi de alergatura.
Apropos, daca tot nu mai trebuie dati banii pentru PG, ca termen de eliberare cum o fi?
Trebuie sa asteptam tot acele 15 zile?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 13 Mar 2009, 16:58

eugen scrie:Adica, scapi de dat banii dar nu scapi de alergatura.
Apropos, daca tot nu mai trebuie dati banii pentru PG, ca termen de eliberare cum o fi?
Trebuie sa asteptam tot acele 15 zile?
Tot stramba este oricum ai privi !Mai bine zis esentialu este sa plateasca omu si nu "siguranta frontierei" sau "umblaturile aiurea" !Dupa intrarea un UE ,cand poti iesi cand vrei doar cu buletinu, iar in alte directii nu prea poti avea cine stie ce interes,taxa se poate justifica greu de tot . Nu-l doare nici in cot pe cineva ca sunt oameni care se framanta pentru chestia asta !De cand ne-am nascut suntem obisnuiti si obligati sa "driblam" legi tampite asa ca trebuie "actionat ca de obicei cu metode romanesti specifice".(folositi cu incredere reteta -PCR-pile cunostinte si relatii , si nu veti regreta).Ca legile sunt doar cei neinscrisi in "PCR" ,care bineinteles trebuie sa plateasca sau daca nu ,sa riste sa mituiasca , "omul dinteren"in momentul critic !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 13 Mar 2009, 19:41

Am inteles ca aceasta taxa trebuie platita pt. a beneficia de serviciile lor !
Daca nu sunt obraznic , care ar fi acele SERVICII ? 8-> :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 13 Mar 2009, 22:00

Serviciul de a te tine treaz. Ei vin in control cam la juma de ora, o ora.
Datorita lor nu ai cum sa scapi mersul vapoarelor, nu ai cum sa lasi prea mult lanseta in apa sa-ti cada momeala din ac, cand vin ei iti, aduci aminte sa o mai improspatezi, iti mai face serviciul de a nu te lasa sa dormi, fac si ei ceva servicii, nu.

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 13 Mar 2009, 23:53

eugen scrie:Serviciul de a te tine treaz. Ei vin in control cam la juma de ora, o ora.
Datorita lor nu ai cum sa scapi mersul vapoarelor, nu ai cum sa lasi prea mult lanseta in apa sa-ti cada momeala din ac, cand vin ei iti, aduci aminte sa o mai improspatezi, iti mai face serviciul de a nu te lasa sa dormi, fac si ei ceva servicii, nu.
SPER CA NU INTRA SI PLIMBATUL CU MASINA SI BRATARI LA MIINI =)) =)) =))
sau e mai bine daca tac din gura ??? 8-> :-??
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 18:02

Pai din ce bani credeti dumneavoastra ca se pune benzina in rezervoarele acelor masini, si de serviciu, de control, cat si in cele particulare, ale politistilor de frontiera.
Despre bratari, nu stiu la care din ele va referiti :D :))

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 14 Mar 2009, 20:33

scuze :"> ma gindeam cu voce tare :)) =))
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”