Viza permise frontiera 2oo9

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de eugen » 14 Mar 2009, 20:47

Aha, am inteles.
Oricum ar fi, cam aveti dreptate. Bratara groasa cu bani de la pescari se tine :D

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Closcutz » 18 Mar 2009, 01:00

Am o mare nedumerire. Pescuiesc la Dunare (Oltina, jud Constanta, Km 330 adica Dunarea interioara). Trebuie sa am si viza PG ca sa pot pescui linistit? Un inspector ANPA mi-a spus sa achit la trezorerie contravaloarea permisului 30 ron si sa am si chitanta de la achitarea taxei catre politia de frontiera 50 ron, sa fac o copie dupa buletin si ca pot obtine apoi vestitul permis ANPA. Cine stie dc imi trebuie neaparat viza aceasta sau PG mai exact?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de gor965 » 18 Mar 2009, 08:13

Closcutz scrie:Am o mare nedumerire. Pescuiesc la Dunare (Oltina, jud Constanta, Km 330 adica Dunarea interioara). Trebuie sa am si viza PG ca sa pot pescui linistit? Un inspector ANPA mi-a spus sa achit la trezorerie contravaloarea permisului 30 ron si sa am si chitanta de la achitarea taxei catre politia de frontiera 50 ron, sa fac o copie dupa buletin si ca pot obtine apoi vestitul permis ANPA. Cine stie dc imi trebuie neaparat viza aceasta sau PG mai exact?
Nu-ti trebuie PG ptr. zona aia ! De la 370 , de la Chiciu (Ostrov) in sus, e zona in care iti trebuie PG.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de gaboss81 » 18 Mar 2009, 20:49

salut pana la urma de ce mai platim daca trecem cu buletinul la bulgari?

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de tavimai » 21 Mar 2009, 01:40

gaboss81 scrie:salut pana la urma de ce mai platim daca trecem cu buletinul la bulgari?
De aia !Este cea mai buna justificare !Daca suntem fraieri tot o s-o platim in continuare !

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mini_mic » 24 Mar 2009, 10:46

Pana Romania n-o sa fie membra spatiul Schenghen o sa platim PG si o sa avem politie de frontiera .

Numai bine !

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 24 Mar 2009, 14:44

mini_mic scrie:Pana Romania n-o sa fie membra spatiul Schenghen o sa platim PG si o sa avem politie de frontiera .

Numai bine !
In sfirsit un raspuns scurt , clar si la obiect ! =D>
cred ca putem sa incheiem discutiile in legatura cu P.G. ul , deocamdata !
nu are rost sa o mai intindem :-@ :-@ :-@
ce parere aveti ? 8->
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
catadumi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 06 Sep 2008, 22:23

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de catadumi » 25 Mar 2009, 00:14

nagy victor scrie:
mini_mic scrie:Pana Romania n-o sa fie membra spatiul Schenghen o sa platim PG si o sa avem politie de frontiera .

Numai bine !
In sfirsit un raspuns scurt , clar si la obiect ! =D>
cred ca putem sa incheiem discutiile in legatura cu P.G. ul , deocamdata !
nu are rost sa o mai intindem :-@ :-@ :-@
ce parere aveti ? 8->
Am urmarit tot topicul de la inceput pana la sfarsit.Tipic romanesc este sa ne predam cand cineva ne spune o realitate si apoi ne blocam (Pana Romania n-o sa fie membra spatiul Schenghen o sa platim PG si o sa avem politie de frontiera ) OK. :((
Domnilor, de-aia suntem la sacul fundului (care a cam rupt si se mai poate COBORI :-? :-? mult!!),problema este pana unde??
De ce nu sunt aceleasi probleme in HU, SRB(unde pescuiesc d-un an ca la noi e CURENT :-t , si din cate stiu eu SRB nu are nicio treaba cu UE dar mai ales cu spatiul Schenghen.
Va dau si raspunsul.UNITATE!!
Daca observa ca se vine in malul lor(SRB) la braconaj(ati ghicit de catre cine??...),se cam trag gloante(nu de catre pescari, de catre PF a SRB-iei).
App de realitate, suntem in 24.03.2009.Nu puteam si noi sa avem un proiect de lege a violarii de domiciliu inainte sa se intample cu IOVAN?? **== .
Cred ca este exemplul cel mai elocvent.
Sper ca v-am trezit la realitate =(( =((.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 02 Apr 2009, 00:53

Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru taxa PG ati primit chitanta.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mini_mic » 02 Apr 2009, 20:40

Multa Bafta scrie:Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru taxa PG ati primit chitanta.
Altfel nu poti lua viza fara chitanta. Ordinea e urmatoarea: platit 50 sau 100 ron la trezorerie si in baza chitantei luate de acolo te duci sa iei viza PG.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de Butaru Gabriel » 02 Apr 2009, 23:01

mini_mic scrie:
Multa Bafta scrie:Va rog frumos sa-mi spuneti daca pentru taxa PG ati primit chitanta.
Altfel nu poti lua viza fara chitanta. Ordinea e urmatoarea: platit 50 sau 100 ron la trezorerie si in baza chitantei luate de acolo te duci sa iei viza PG.
Multam mult,eu am vizat in Ianuarie dar ieri am primit cateva carnete pentru cativa prieteni dar nu-am primit si chitanta pentru viza PG,am primit chitanta numai pentru viza anuala.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de mircea13 » 01 Mai 2009, 15:51

Va rog pe cei care aveti permis de pescuit numai de la ANPA cum ati procedat pentru a obtine viza de la Politia de frontiera? Se aplica stampila pe noul permis de pescuit sau cum procedeaza la voi in zona? Multumesc anticipat .Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de gor965 » 01 Mai 2009, 16:49

mircea13 scrie:Va rog pe cei care aveti permis de pescuit numai de la ANPA cum ati procedat pentru a obtine viza de la Politia de frontiera? Se aplica stampila pe noul permis de pescuit sau cum procedeaza la voi in zona? Multumesc anticipat .Mircea13 :-h
Am dus permisul ANPA impreuna cu o copie dupa buletin si una dupa chitanta fiscala ce atesta plata taxei (eu am dus de fapt si originalul chitantei dar au oprit doar copia...logic daca te gandesti ca mai ai nevoie de ea in caz ca doresti viza si ptr. alte judete cu zona de granita ) plus o cerere tip de acordare a vizei PG. Cand s-au intors permisele ,pe spate este atasat cu o capsa o hartiuta stampilata si semnata de seful IJPF Calarasi ! (pun poze facute acum cu telefonul )
DSC00038.JPG
DSC00039.JPG
DSC00040.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de timer » 01 Mai 2009, 21:56

gor965 scrie:
mircea13 scrie:Va rog pe cei care aveti permis de pescuit numai de la ANPA cum ati procedat pentru a obtine viza de la Politia de frontiera? Se aplica stampila pe noul permis de pescuit sau cum procedeaza la voi in zona? Multumesc anticipat .Mircea13 :-h
Am dus permisul ANPA impreuna cu o copie dupa buletin si una dupa chitanta fiscala ce atesta plata taxei (eu am dus de fapt si originalul chitantei dar au oprit doar copia...logic daca te gandesti ca mai ai nevoie de ea in caz ca doresti viza si ptr. alte judete cu zona de granita ) plus o cerere tip de acordare a vizei PG. Cand s-au intors permisele ,pe spate este atasat cu o capsa o hartiuta stampilata si semnata de seful IJPF Calarasi ! (pun poze facute acum cu telefonul )
DSC00038.JPG
DSC00039.JPG
DSC00040.JPG
Gor,atatea bordeie,atatea obiceiuri..La mine pe permis e pusa stampila de la IJPFDolj,scrie vizat pe 2009 si numarul chitantei fiscale de la trezorerie(50Ron) ..DAR nu mai specifica ..valabil de la Km-la Km ,ca la tine...Naiba sa-i mai inteleaga... :-w

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Viza permise frontiera 2oo9

Mesaj de nagy victor » 06 Mai 2009, 16:46

Poate sa ma lamureasca cineva , care ape sunt considerate ape de frontiera ? , in Bihor exista astfel de ape ?
Sau macar indrumatima unde pot gasi un raspuns oficial ~x(
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”