PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cristian505ro » 06 Mar 2010, 01:00

[quote="ciptes"]Asa fiert cu csl cam cat pot sa il tin in borcane? Nu se acreste (fermenteaza) ?[/quote]

Eu am si de anul trecut si este foarte bun. Tin borcanele ori la frigider, ori intr-o camera racoroasa. Din momentul in care am desfacut un borcan il consum in una sau mai multe partide.

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ciptes » 06 Mar 2010, 01:04

Incerc sa pun si pe cel uscat si am sa fac si fiert. Multumesc !

Avatar utilizator
cainelerosu69
membru activ
membru activ
Mesaje: 92
Membru din: 05 Mar 2010, 10:41
Localitate: Bucuresti

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cainelerosu69 » 07 Mar 2010, 07:56

"-5 kg de porumb lasat la inmuiat 24-36h
- il fierb pana se sparge bobul
-il vars intr-o galeata inchisa ermetic
- adaug atractant, aroma, betaina

il las asa 2-3 zile pana cand ma duc pe balta, cu apa cam o palma sa acopere porumbul.
pe balta amestec porumbul cu groundbait de la Benzar si lapte de porumb(amestecat cu apa in care am tinut borumbul) si pellete"

am un unchi care are o fabrica de ulei si pot face rost de strot de floarea soarelui, este foarte foarte uleios.
presupun ca nu e nici o problema sa il adaug pe balta cand fac amestecul, nu?
semintele de papagal trebuiesc si ele fierte ca si canepa?

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ciptes » 07 Mar 2010, 16:30

Eu semintele de pasarele le prajesc putin dar trebuie sa amesteci tot timpul pentru ca se ard . Dupa ce fierbi canepa pune-o intr-un bidon cu tot cu apa in care ai fiert-o si foloseste apa pentru amestec la nada. Poti sa adaugi linistit si srot dar nu exagerat pentru ca ai si canepa uleioasa si apa de la fierberea ei si srotul.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 03 Apr 2010, 21:33

Am citit cu mare atentie 14 pagini de prepararea porumbului de boabe, interesante, subtile, atractive, extraordinare, antice, rustice, alcoolice, chimice,microunde, oala de presiune, etc.etc.etc. Am o propunere si in acelasi timp o provocare : accept o partida de pescuit sportiv, la distanta de 100-150km. de Bucuresti, pe orice balta, lac, acumulare, la care sa folosim ca nada doar momeala porumb. Mentionez ca eu voi avea numai porumb uscat in stare naturala, fara nici o interventie asupra lui, iar persoana(persoanele), celelalte, ,,numai'' porumb pregatit in orice fel crede de cuviinta. Doresc sa fie o partida de 48 ore, in orice perioada a anului (exceptie iarna) Propun sa stabilim si o miza, ar fi mai atractiv. Eu am aruncat manusa, o ridica cineva? ;)

P.s. ideea mea nu este sa denigrez pe cineva, sau sa contest modul si retetele vostre de preparare, doresc sa am sau nu, confirmarea la modul meu de nadire si pescuit cu porumb :)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cosmin mihut » 03 Apr 2010, 22:06

:)) :)) :)) **== **== **==
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 03 Apr 2010, 22:27

Cosmine sa inteleg ca te bagi? L-)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cosmin mihut » 03 Apr 2010, 22:30

Nu ,nu prietene,eu doar aprobam si mie imi place NATUR....
MERCEDES S

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de AcidAzotic » 03 Apr 2010, 22:33

Anu trecut afost primul an in care am pescuit la crap , iar la al doilea pescuit pe care il faceam la crap , am luat doua pungi de boilesuri,dar crap am prins la boabe pe carele pusesem la inmuiat cu miere si esenta de capsune .

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 03 Apr 2010, 22:52

Iorgu are rabdare de pescar si astept competitia. Ce noi nu putem face un mini concurs?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mosharu » 04 Apr 2010, 16:49

iorgu scrie:Am citit cu mare atentie 14 pagini de prepararea porumbului de boabe, interesante, subtile, atractive, extraordinare, antice, rustice, alcoolice, chimice,microunde, oala de presiune, etc.etc.etc. Am o propunere si in acelasi timp o provocare : accept o partida de pescuit sportiv, la distanta de 100-150km. de Bucuresti, pe orice balta, lac, acumulare, la care sa folosim ca nada doar momeala porumb. Mentionez ca eu voi avea numai porumb uscat in stare naturala, fara nici o interventie asupra lui, iar persoana(persoanele), celelalte, ,,numai'' porumb pregatit in orice fel crede de cuviinta. Doresc sa fie o partida de 48 ore, in orice perioada a anului (exceptie iarna) Propun sa stabilim si o miza, ar fi mai atractiv. Eu am aruncat manusa, o ridica cineva? ;)

P.s. ideea mea nu este sa denigrez pe cineva, sau sa contest modul si retetele vostre de preparare, doresc sa am sau nu, confirmarea la modul meu de nadire si pescuit cu porumb :)
ce sa fac acum.... :)) ma bag eu Iorgule. Numai ca, eu voi avea la carlig porumb sintetic, asta ca sa te "omor" mai tare ;) ;) :D ...in schimb pe momitor.....ei bine, aici ie' buba ;) fiecare cu " aia a masii" vorba aia **==
te bagi acum? :-?
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 06 Apr 2010, 11:38

Cristi, eu daca fac o propunere merg pana la capat. Ideal ar fi sa mai gasim 2-3 pescari, punem fiecare 100 de euroi, stam 48 de ore si cel mai meserias primeste respectul si valuta noastra =D> Balta cine o propune? perioada sa o stabilim cu cateva zile inainte. Sa vezi ce carnaval o sa fie (asta spre bine) <:-P <:-P <:-P


P.s. am folosit metoda sugestionata de tine si a functionat. Daca mai prind un porumbel de la tine m-am scos in primavara asta :)) Tot respectul de la Iorgu :-h =D>
Ocroteste natura, merita!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de gogu steriade » 06 Apr 2010, 12:14

ma bag iio la concurs cu nea iorgus da balta sa fie apa curgatoare ! :D moshilor praf va fac cu porumbu fiert in palica ! #-o nu trebuie decat sa va dau sa gustati cateva boabe :-B si dupa aia putina zeama da dip <:-P cum ai zice si 24 ore nu va arde voua da pescuit ! ;;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 06 Apr 2010, 12:48

Gogule parca nu consumai alcool, simti nevoia sa o intarzii pe vecinica :))
Ocroteste natura, merita!

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de gogu steriade » 06 Apr 2010, 12:58

iorgu scrie:Gogule parca nu consumai alcool, simti nevoia sa o intarzii pe vecinica :))
io niciodata niciodata nu consum alcol [-x ...alcolu ma consuma pe mine ! :-B
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”