PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Apr 2010, 20:55

iorgu scrie:Am citit cu mare atentie 14 pagini de prepararea porumbului de boabe, interesante, subtile, atractive, extraordinare, antice, rustice, alcoolice, chimice,microunde, oala de presiune, etc.etc.etc. Am o propunere si in acelasi timp o provocare : accept o partida de pescuit sportiv, la distanta de 100-150km. de Bucuresti, pe orice balta, lac, acumulare, la care sa folosim ca nada doar momeala porumb. Mentionez ca eu voi avea numai porumb uscat in stare naturala, fara nici o interventie asupra lui, iar persoana(persoanele), celelalte, ,,numai'' porumb pregatit in orice fel crede de cuviinta. Doresc sa fie o partida de 48 ore, in orice perioada a anului (exceptie iarna) Propun sa stabilim si o miza, ar fi mai atractiv. Eu am aruncat manusa, o ridica cineva? ;)

P.s. ideea mea nu este sa denigrez pe cineva, sau sa contest modul si retetele vostre de preparare, doresc sa am sau nu, confirmarea la modul meu de nadire si pescuit cu porumb :)
In regim de concurs porumbul uscat ca nada este interzis ;) !!!!!!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Ion Mironov » 07 Apr 2010, 00:05

si din respect pt peste chiar daca pescuiesti pe o balta c&r nu este indicat sa nadesti cu seminte uscate pt ca va avea si el probleme de digestie asa cum ai si tu daca mananci seminte cu coaja cu tot....ca sa nu mai vb ca va manca pana nu va mai putea si fiind uscate acestea se vor umfla in burta crapului pana va exploda.....asa ca te rog sa nu nadesti cu seminte uscate mai ales cu porumb uscat.....

ps:vezi ca mai bine iti inmoi porumbul inainte sa nadesti fara nici o aroma cu apa plata daca nu ai apa din balta il va digera mai repede si nici nu va avea probleme de digestie......respecta-ti partenerul de la capatul celalalt al firului......
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de iorgu » 07 Apr 2010, 14:07

@Madalin007,@Jonny_23, nu merg pe balti ptr. concurs si nu sunt chiar asa de hain cum poate am creat impresia.
Dar sunt sincer si am postat realitatea, sunt sigur ca prin infotmatiile date, nu cred ca am adus vreo influenta negativa, folosind ca nada porumbul natural. Baltile in care pescuiesc au foarte multiiiiii raci si doar cateva boabe apuca si crapii sa manance. Eu sunt mai conservator si folosesc aceleasi metode ca acum 30 de ani. Atunci nu se punea problema nadirii cu porumb. De fapt la aceasta nada am cele mai reusite partide. Dispun de multe dovezi foto, dar nu le postez deoarece devin subiect de polemici si ironii gratuite. Sunt patit. Cu mult respect :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
_Dan_
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 08 Dec 2007, 13:36
Localitate: Craiova

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de _Dan_ » 21 Apr 2010, 19:41

ce cantitate de aroma trebuie pusa la 2 kilograme de boabe fierte?este similar ca la boiliesuri?adica pui aprox xml cat scrie pe flaconul de aroma/kg in borcanul in care depozitezi boabele ?

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ionutniculae » 22 Noi 2010, 15:26

Parerea mea este ca daca folosim porumb e bine sa il folosim cat mai natural, eu unul am folosit fel de fel de arome, poate ca toate sunt bune, dar mai nou folosesc boabele naturale cat si cele artificiale, pe care le tin in sveetcorn de nash, care mi se pare bestial.Ideea e ca sunt balti pe care se pescuieste exclusiv la bile si atunci undeva e normal sa nu ai randament la porumb, dar nu se stie niciodata, depinde mult de experienta pescarului, cunosc multe balti ''salbatice'', care la bile nu prinzi nimik comparativ cu porumbul, asa ca inclin sa ii dau drepate lu' iorgu

P.S.nea iorgule daca vrei sa ''provoci'' pe cineva, parerea mea sa nu o faci pe balti gen sarulesti, mv2, darvari,etc..., si merg pe mana ta ---<><
Never give up

Avatar utilizator
lucalucian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 29 Aug 2010, 23:30

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de lucalucian » 10 Sep 2011, 18:23

Am facut si eu boabe de porumb fierte in care am turnat sucul lor de la fierbere si aroma de scoica de la carp expert. Le-am bagat in borcan. Le-am fiert o ora jumate ca sa le conserv, dar vad ca dupa ce le-am desfacut si am pescuit cu ele au inceput sa se acreasca. Mai sunt bune cred, dar nu pentru mult timp.

Ce sa mai adaug ca sa nu se acreasca deloc, si sa le folosesc de cate ori vreau ? In afara de alcool si miere.

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 03 Noi 2011, 12:54

Va salut domnilor.am o nelamurire.am vazut cativa dintre voi care ati fiert porumbul 20-30 de minute apoi dupa ce s-a racit ati adaugat intr-un borcanel inchis ermetic porumbul impreuna cu csl.mi se pare ok reteta asta.am gasit reteta asta pe net si vreau sa vad si parerile voastre si dak e vreo diferenta intre aceste 2 retete.reteta de pe net e urmatoarea: http://www.pescarhoinar.com/porumb_cu__ ... _crap.html astept pareri.va multumesc!

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 04 Noi 2011, 14:15

Stati usor....nu va inghesuiti cu raspunsuri:)))

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Laurentiu » 04 Noi 2011, 19:36

Ambele retete sunt bune, eu o folosesc cu aproximatie pe cea din pescar hoinar si pe carlig si ca nada, numai ca o imbunatatesc in functie de balta sau timp.

P.S. Vicecampionii nu raspund la intrebari d''astea, ei se intrec in polemici sau in raspunsuri la misto; mai nou care cum arunca mai departe. :P

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 04 Noi 2011, 20:42

da.ms de raspuns laurentiu.pe mine ma interesa dak a doua reteta(cea din pescar hoinar) era buna sau nu?de prima stiam ..dar la a doua dak fierbi porumbul in csl nu cumva la fierbere csl-ul isi pierde din calitati?asta ma intereseaza..la capitolul asta voiam sa fac comparatia dintre cele 2 retete..siiii lasa-ma cu vicecampionii ca nu cred ca au postat pe topicul asta numai vicecampioni :))))

P.S: peste prinzi si la 20 de m de mal dak vrei sa prinzi peste...faza asta cu aruncatul la distantza e doar asa ca sa faci febra musculara cand recuperezi:)) probabil baietii nu au timp sa mearga la sala de fortza si fac aruncari la distanta cu plumbi de 120-160 de gr :)))

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 06 Noi 2011, 20:07

laurentiu dak tot ai zis ca folosesti reteta te rog sa-mi spui si mie cam ce cantitate aprox de csl intra la 1 kg de porumb.ms frumos

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Laurentiu » 06 Noi 2011, 22:42

Nu stiu sa-ti spun ca eu fac mai mult de un kg si pun la ochi...sa zic cam 1 litru la o galeata de lavabil. Deci e cam improprie aproximarea.

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 07 Noi 2011, 13:49

Banuiesc k 100 de ml sunt de ajuns la un kg.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Dan Mitranescu » 07 Noi 2011, 14:05

ingerasdefoc scrie:Banuiesc k 100 de ml sunt de ajuns la un kg.
Incearca totusi sa nu pescuiesti la 20m de mal indiferent cat de iscusit esti . Acesta este cel mai important "ingredient" pe care poti sa il folosesti in "prepararea boabelor de porumb " ;) ...

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ingerasdefoc » 07 Noi 2011, 15:20

Un raspuns mai ironic ca al tau nu cred k puteam sa gasesc pe forum...dar na...eu tin sa iti multumesc pt alea 2 calorii pe care le-ai consumat cand ai scris mesajul...stii vorba aia:"astia e...cu astia defilam"...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”