monturi de crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 11 Feb 2008, 14:43

gor965 scrie:...o mare aberatie pare avatarul tau pe un forum de pescuit ! :|
Hiadeti sa nu avem prejudecati si sa fim subiectivi ! Nu cred ca e o afirmatie valabila pt toata lumea de pe forum, plus ca nu e loc de dispute aici.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de gor965 » 11 Feb 2008, 15:35

Am vrut doar sa-i atrag atentia ca judeca gresit ,postarile celor de pe forum in topicul de fata sunt cu mult mai putin aberante decat crede el !Repet, chiar daca sunt offtopic ,niste pescari scriau ceva legat de pescuit ...ce-i aberant in treaba asta ? Si-mi cer scuze ,n-am nimic cu avatarul lui ,doar l-am folosit ca "baza" de comparatie !
Tuturor toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de cornel » 11 Feb 2008, 22:18

gor965 scrie:Am vrut doar sa-i atrag atentia ca judeca gresit ,postarile celor de pe forum in topicul de fata sunt cu mult mai putin aberante decat crede el !Repet, chiar daca sunt offtopic ,niste pescari scriau ceva legat de pescuit ...ce-i aberant in treaba asta ? Si-mi cer scuze ,n-am nimic cu avatarul lui ,doar l-am folosit ca "baza" de comparatie !
Tuturor toate cele bune !
@gor965 ok mi-am schimbat avataru ca vad ca te deranjaza.....spunemi si mie te rog dupa parerea ta daca alcineva in afara do-nl : Florentin iuga ,teacher64 ,ceangau alexandru au raspuns la intrebarea la care am cerut informatii..... tu daca postezi de dragul de a posta pe forum din pc meu de vedere o poti face cat vrei .........alceva ce vreu sa-ti zic in eventualitatea ca vei postat ceva ? ----maine am sa plec din tara si no sa mai am posibilitatea sa-ti raspund............. informatile despre monturile de crap le-am cerut pt a fi sigur ca monturile cu care plec la drum sunt bune ,asta pt nu a avea probleme ,pe balta in care voi pescui ............daca mai inteles bine daca nu e treaba ta ...posteaza si aduna cat mai multe bile daca asta ati e scopul............

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de kamasan » 12 Feb 2008, 00:53

Am sa va rog sa puneti punct aici acestei discutii(care ar putea degenera),in schimb , am sa va rog sa continuati cu discutiile referitoare la monturile folosite in pescuitul crapului. Multumesc de intelegere.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de gor965 » 12 Feb 2008, 10:44

@Kamasan
Raspund pentru ultima oara si-mi dau cuvantul de onoare ca nu voi "provoca" pe nimeni si nimic !
@Cornel
Eu zic ca te-ai pripit cu schimbarea avatarului ! Nu ma deranja omule ,o repet,avea mai putin in comun cu pescuitul decat raspunsurile offtopic ,atata tot !
Fiindca ai cerut sa se posteze monturi...pentru concursuri , era logic sa primesti doar cateva raspunsuri si cred ca era si mai bine daca tu iti prezentai primul montura de baza !
Eu nu ma bag unde nu ma pricep si cum pescuiesc pe Dunare si cateva derivatii ,nu vad cu ce te puteam ajuta !Ca fapt divers si eu folosesc montura ce protejaza pestele in caz de ruptura (nu ma obliga AJVPS ) ! Agat momitorul ori plumbul de o agrafa prinsa pe tubul antirasucitor (nu dau cu leedcore). Inaintasul e legat de linie prin nod Albright .In caz de ruptura a liniei tubul si plumbul cad ,pestele pleaca doar cu acul si firul.In caz de agatatura a plumbului legatura intre el si agrafa de pe tub cedeaza inaintea liniei principale !Un singur ac (rotund ,tija scurta ,nr.1),textil moale de 15 lbs ,o agrafa rapida cu vartej(14-18 kg forta) ,care vartej ,bagat fortat in capatul tubului imi asigura efectul de auto intepare ! Dar astea sigur le stii...iar eu postez doar asa...sa trec de clasa 1 ! :wink:
Una peste alta daca te-am jignit ori te-am deranjat cu ceva imi cer scuze si-ti doresc fir intins pe 2008 !
P.S. Pentru orice (aberatie s-au nu) iti stau la dispozitie pe privat !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 12 Feb 2008, 20:31

Bine ca v-ati potolit :idea: .In materie de monturi cel mai des folosesc montura D pt ca imi place asezarea ei pe fundul apei datorita firului rigid cu care o construiesc ,in general florocarbon fara memorie.
Numai bine!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 14 Feb 2008, 00:23

Spunti-mi si mie daca mai merit oare un raspuns,cum se numeste firul ala textil in doua culori (firul de par)cu care se leaga carligul.Caut de o luna si nu gasesc.Cand antreb ,vanzatorii se uita piezisi la mine de parca asi fi eu primul care intreaba.Multumesc :D

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de george-alexandru » 14 Feb 2008, 01:03

care cum de la ce firma ca sunt multe in doua culori,cu camasa sau fara?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 14 Feb 2008, 01:05

in doua culori , cu camasa de plastic ,super mantis de la kryston , eu mai folosesc si snake-bite tot de la kryston , iar anul trecut mia dat Vladut de la Senzor , sheat skin de la sufix care il folosesc si acum si sint foarte multumit de el .

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 14 Feb 2008, 19:25

Salut :D ,sa nu fie cu camasa de nici un fel ca vreau sa fie foarte moale si sa nu se despleteasca.Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: monturi de crap

Mesaj de Margescu Romeo » 14 Feb 2008, 19:30

George, monstrul tau ce fir a preferat ca mare teapa a luat. lai eliberat in balta sau in coptor ? Daca in balta CARE ?

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: monturi de crap

Mesaj de Dan Andrei » 14 Feb 2008, 19:32

Margescu Romeo scrie:Salut :D ,sa nu fie cu camasa de nici un fel ca vreau sa fie foarte moale si sa nu se despleteasca.Multumesc anticipat
probabil este vorba de kryston merlin ,un fir foarte suplu care se preteaza pt monturile de finete.
Numai bine!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 14 Feb 2008, 22:02

Sau poate cel mai fin dintre ele, modelul Silkworm 15lb, extraordinar pentru monturi de mare finete destinate crapilor... mari. Orice ai alege, Kryston are gama cea mai variata in domeniul firelor de forfac. La Senzor le gasiti pe toate. Nu pot sa nu mentionez, la fel de bun ca Silkworm de la Kryston, si firul Herculine Heavy 15lb de la Sufix, aproape identice si cu rezistenta de 6,8kg.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de george-alexandru » 14 Feb 2008, 22:32

Margescu Romeo scrie:George, monstrul tau ce fir a preferat ca mare teapa a luat. lai eliberat in balta sau in coptor ? Daca in balta CARE ?
daca te referi la poza de la avatar,pestele este captura de sector a echipei mele pe sectorulC anul trecut la CC Hobaia.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de george-alexandru » 14 Feb 2008, 22:36

Margescu Romeo scrie:Salut :D ,sa nu fie cu camasa de nici un fel ca vreau sa fie foarte moale si sa nu se despleteasca.Multumesc anticipat
eu nu am vazut nici un fir textil fara camasa sa se despleteasca,eu personal cand vreau o montura fina folosesc cum a zis si Florentin Herculine Heavy 15lb de la Sufix cu un raport calitate pret extraordinar :wink: .
sa ai grija la ansamblul monturii pt a evita incurcarea forfatului in lansare.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”