Parere montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de eden » 09 Mar 2011, 12:30

craparulsef scrie:A fost cumva interesant ... dar din punctul meu de vedere aţi plecat de la monturi şi aţi ajuns la declaraţii de dragoste faţă de mustăcios ... am roit-o de aici ! Nu-mi mai place!
P.S. Şi nici nu ştiu a face monturi pentru "accidente" ... le ştiu doar pe alea pentru borş şi plachie !
daca pestele e numai pentru bors si plachie... sa fim noi sanatosi :))

:-q
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 09 Mar 2011, 14:39

Imi pare rau pentru discutiile aprinse, si chir nu cred ca isi au rostu pe topicul deschis de mine, asa cum am aratat mai sus sunt incepator in ale crapului si incerc sa invat ca pe balta lumea e seretoasa, ocupata ~x( sau mai putin sociabila, drept pentru care cu tot respectul va rog sa nu va mai contraziceti ca sa nu zic intepati unu pe altul, exsita PM unde nu aveti decat.... scopul meu si a multora care au vizitat topicul este sa invatam din greseli. Cat despre link-uri de monturi am multe salvate la favorites. Multumesc pentru intelegere si celor care au scris(postat) in limita topicului.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 09 Mar 2011, 15:41

Ai cerut pareri despre monturi si e normal sa apara discutii contradictorii. Sau vroiai doar sa aplaudam si sa te mangaiem pe crestet? :P

Ce-i cu link-urile despre monturi? Foarte bine daca ai studiat cat mai multe. Desi dupa cum aratau monturile tale nu s-ar fi zis asta. Esti constient ca totdeauna vor aparea si critici, indiferent cine si ce montura ar afisa pe-aici :). Important e sa fie sustinute si cu argumente si sa ramana in limita decentei.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Parere montura

Mesaj de IULIAN C » 09 Mar 2011, 15:55

Teo,cam are dreptate Pharaoh,dar e bine ca se creeaza dispute ca se dezvolta totusi subiectul propus...
Si ca sa mai tragi niste informatii,precizeaza daca te intereseaza monturi pt pescuit C&R sau pt frigider,ca uite d-aia a sarit in sus craparul sef!
Din ce am observat...asa e dansul...mai tafnos,dar nu o lua si tu in tragic,oricum,ti-a dat cateva sfaturi destul de pretioase!
Capul sus,mana pe fire ace si plumbi si ...spor la treaba,ca acus vine sezonul!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 14:26

Aşa, daţi în mine ... că daţi în fabrici şi-n uzine !!!
Si o să vă mai arăt eu cum se face borşul de peşte ... din faţă de la Romarta!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 10 Mar 2011, 14:45

eden m-ai bagat in ceata cu montura ta de ieri ma chinui sa o fac da nu imi iese

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Parere montura

Mesaj de IULIAN C » 10 Mar 2011, 15:11

craparulsef scrie:Aşa, daţi în mine ... că daţi în fabrici şi-n uzine !!!
Si o să vă mai arăt eu cum se face borşul de peşte ... din faţă de la Romarta!
Haideti,stimate domn,ca nu e adevarat!
Da' nu stiu de ce te'ai suparat asa dintr-odata matale si ai zis ca pleci,ca nu-ti convine...e si el la inceput si asteapta sfaturi de la noi si noi ii inselam asteptarile?!?!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Parere montura

Mesaj de alin81 » 10 Mar 2011, 15:39

Lungimea rigului este de 10 cm la cele cu plastice iar 20 cm la snowman.Pentru ca prezentarea momeli sa fie cat mai naturala folosesc un saculet solubil la monturile cu plumb si infig acul in nada la cel cu momitor.
Fişiere ataşate
DSCF2460.JPG
Ultima oară modificat 10 Mar 2011, 17:18 de către alin81, modificat de 2 ori în total.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de eden » 10 Mar 2011, 16:05

teo42 scrie:eden m-ai bagat in ceata cu montura ta de ieri ma chinui sa o fac da nu imi iese
păi nu ai de ce tata... infara de balti cu crap la greu, mai dau si pe de-alea mai mofturoase, unde pestele mai intai se apropie de momeala, o miroase, pleaca, se-ntoarce, se chiorăşte la ea, iar pleaca si abia apoi vine şi apucă înceeeeeeeeeet de tot... mă rog, vă daţi seama că exagerez. oricum, bălţi pe care peştele are trăsătură foarte discretă... şi uite că mi-am dat seama şi de o rezolvare la problema agrafei cu vârtej... fac în locul ei o buclă, de care se prinde ,,biciul'' textil de la lansetă... aşa chiar că nu mai sunt probleme de eliberare...

ce nelămuriri ai legate de ea ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Parere montura

Mesaj de Alexandru Mihai » 10 Mar 2011, 16:41

@alin81

Am si eu o intrebare: de ce iti place sa complici in asa hal o montura?
Parerea mea ca cu cat este mai simpla cu atat este mai eficienta o montura.
Un ac + fir textil + un mic tub pt firul de par este de ajuns pentru a face o montura simpla si eficienta.
Daca echilibrezi bine plasticele cu acul ( varful acului trebuie sa stea pe substrat ) nu cred ca mai ai nevoie de plumb.
Am sa pozez acasa montura pe care o folosesc eu la pescuit ca sa iti dai seama despre ce vorbesc.

Multumesc,
Max

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 10 Mar 2011, 16:48

IULIAN C scrie:....
Da' nu stiu de ce te'ai suparat asa dintr-odata matale si ai zis ca pleci,ca nu-ti convine...e si el la inceput si asteapta sfaturi de la noi si noi ii inselam asteptarile?!?!
Glumeam şi eu în felul meu ... chiar nu aveam de ce să mă supăr ... oricum i-am promis lui Teo câteva imagini, numa să mă eliberez cumva de sarcini că am multe ... !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 10 Mar 2011, 16:56

nu stiu cum ai legat acu ala ca mie nu imi iese, ma refer la firul de par si nici forfacu ala cum e facut presupun ca e un fir de genu la ala de il am eu in foto ? de la Baracuda.
=D> =D> =D> super tare domnu alin81

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Parere montura

Mesaj de alin81 » 10 Mar 2011, 17:10

Alexandru Mihai scrie:@alin81

Am si eu o intrebare: de ce iti place sa complici in asa hal o montura?
Parerea mea ca cu cat este mai simpla cu atat este mai eficienta o montura.
Un ac + fir textil + un mic tub pt firul de par este de ajuns pentru a face o montura simpla si eficienta.
Daca echilibrezi bine plasticele cu acul ( varful acului trebuie sa stea pe substrat ) nu cred ca mai ai nevoie de plumb.
Am sa pozez acasa montura pe care o folosesc eu la pescuit ca sa iti dai seama despre ce vorbesc.

Multumesc,
Max
"Am si eu o intrebare: de ce iti place sa complici in asa hal o montura?
Parerea mea ca cu cat este mai simpla cu atat este mai eficienta o montura."
Ai mare dreptate dar din pacate nu functioneaza pe tote lacurile.Uneori mai schimb ceva la prezentare.
"Daca echilibrezi bine plasticele cu acul ( varful acului trebuie sa stea pe substrat ) nu cred ca mai ai nevoie de plumb."
Depinde ce marime de ac folosesti si/sau cate boabe pe firul de par.Despre varful acului pe substrat este parerea ta nu o regula eu am vazut mai multe tipuri.In foto eu am folosit Wide Gape nr.6 si fara plumb se ridica de pe substrat.
Am sa pozez acasa montura pe care o folosesc eu la pescuit ca sa iti dai seama despre ce vorbesc.
Astept cu nerabdare sa vad si alte monturi.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Parere montura

Mesaj de Alexandru Mihai » 10 Mar 2011, 17:16

Folosesc carlige de la Ashima C-410 nr 4 si pun 2 plastice.
Pentru bolies folosesc SSC de la Fox nr 6.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de eden » 10 Mar 2011, 17:16

teo42 scrie:nu stiu cum ai legat acu ala ca mie nu imi iese, ma refer la firul de par si nici forfacu ala cum e facut presupun ca e un fir de genu la ala de il am eu in foto ? de la Baracuda.
=D> =D> =D> super tare domnu alin81
forfacul e un combi rig de 0.35 cu textil 0.15. legi mai întâi acu şi dup-aia faci nodu albright între 0.15 şi 0.35... :)
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”