Parere montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 11 Mar 2011, 17:53

Alexandru Mihai scrie:@teo42

Este prea gros firul, foloseste unul mai subtire, de 15 lb.

ps: numai eden si craparulsef iti pot arata monturi? ca sa stim sa nu ne mai bagam in seama... :D
pai nu am nimic impotriva sa ne arati si de ale tale, eu ma refeream la iei doi ca unu asa a promis si celalat m-a bagat in ceata. Vedem maine dupa ce trec pe la o balta de se populeaza, merg la cumparaturi si vedem ce iese.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 12 Mar 2011, 11:00

teo42 scrie:
Alexandru Mihai scrie:...
ps: numai eden si craparulsef iti pot arata monturi? ca sa stim sa nu ne mai bagam in seama... :D
Mihai, fii liniştit ... şi eu am de învăţat de la voi!
Mă uit, studiez, aplic ... fac o serie de alte monturi hibride prin combinaţia elementelor ce mi se par potrivite mie de la monturile voastre ...etc.
Azi am vrut să pun mai multe imagini, dar după cum vedeţi şi voi pe topicul alăturat ... ies ca draqul prin telefon ! La cameră s-au terminat bateriile ... voi reveni negreşit de luni ... am mai promis şi pe alte topicuri imagini cu monturile ce le-am făcut iarna asta cu cărlige cu tijă lungă legate ... care in final arată ca nişte râmiţe ... ceva de genul boilies cu râmă roşie !!!
Pentru asta mai aştept pentru moment un flacon cu un lac special pentru invenţia asta ... etc.
Numa puţintică răbdare că nu vă voi dezamăgi ... numa că trebuie să alerg de colo, colo ... şi revin la calculator pentru câteva minute...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 10:25

Şi dacă am promis ... atunci să începem ...

Pentru început căteva monturi de primăvară ... urmăriţi eventual ceva amănunte, legat de elementele de construcţie ... evident dacă se pot observa ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 10:34

... şi câteva monturi de vară - toamnă ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 10:54

Aceasta e montura care anul trecut mi-a adus cei mai mulţi crapi pe Dunăre ... nu luaţi în considerare cutia cu "Rig Tube" e doar un obiect pus pe forfacul care fiind confecţionat din textil cu cămaşă nu stătea culcat pentru fotografiere ... tubul il foloseam la monturile cu plumb in-line, formă alungită, rotund fusiform ... lungimea tubului aproximativ 50 cm cu vârtej la capătul de prindere al liniei, lansare uşoară în curent, sub salcie, aproximativ 15-20m ... nu s-a încurcat niciodată ... plecare de obicei violentă pe baitrunner ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: Parere montura

Mesaj de daniel_c » 14 Mar 2011, 11:22

pai....eu vad niste simple line aligner cu tub antitangle, printre altele prezentate ceva mai sus...unde este noutatea?
sau, de ce monturi primavara -vara?...ce materiale folosesti, daca aici sta toata smecheria.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 11:50

daniel_c scrie:pai....
sau, de ce monturi primavara -vara?...ce materiale folosesti, daca aici sta toata smecheria.
... nu e nici o şmecherie ... imaginile sunt mizerabile ... scuză-mă dacă te-am deranjat !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 14 Mar 2011, 11:53

Nea Marius, ce tip de fir textil folosesti? Si ce carlige?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 12:19

pharaoh scrie:Nea Marius, ce tip de fir textil folosesti? Si ce carlige?
... uite din ăsta din cutiuţă (să nu facem reclamă) ... iar cărligele sunt din milă ... de la pescarii pricepuţi ... ce mă enervează cel mai tare e că nu observați esenţialul ...deci noutatea modului de legare al unor cârlige ... aţi putea să mă brevetaţi pentru asta !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 14 Mar 2011, 12:56

Nu cred ca se pune problema de reclama. Care-i noutatea? Ca infasori de mai multe ori firul pe carlig?? Cred ca au "brevetat-o" altii mai demult :)) . Din punctul meu de vedere mai mult de 5-6 spire sunt inutile la nodul fara nod. Iar pozitia firului de par, daca este nevoie, se ajusteaza dintr-un mic tub siliconic pe tija carligului.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 13:05

pharaoh scrie:Nu cred ca se pune problema de reclama. Care-i noutatea? Ca infasori de mai multe ori firul pe carlig?? Cred ca au "brevetat-o" altii mai demult :)) . Din punctul meu de vedere mai mult de 5-6 spire sunt inutile la nodul fara nod. Iar pozitia firului de par, daca este nevoie, se ajusteaza dintr-un mic tub siliconic pe tija carligului.
Bre ... dacă nu vezi bine o pun pă asta ... la naiba ... altii mai dă mult pă draqu ... că nimeni nu a făcut monturi de crap cu cârlige legate ca muştile bre .... că vă uitaţi numa după fuste !!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 14 Mar 2011, 13:08

mama ei de camera...se vede ceva dungat pe-acolo...dar ce vrei daca nu e clar... :-B
Ai vopsit ochetul?
Ultima oară modificat 14 Mar 2011, 13:09 de către pharaoh, modificat 1 dată în total.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 13:09

... şi uite aici, că le-am făcut ieri, duminică (păcatele mele) - special pentru voi ... uite în faza că când se uscau la soare ... după prima mână de lac specialu ... la naiba, lăsaţi femeile în pace !!!

P.S. ... şi să nu mă întrebi de ce e lacul special !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 13:32

daniel_c scrie:pai....eu vad niste simple line aligner cu tub antitangle, printre altele prezentate ceva mai sus...unde este noutatea? ... ce materiale folosesti, daca aici sta toata smecheria.
Şi mă mai aşteptam să mă întrebi de ce draqu ai folosit nea Marius ... tuburi termo la coşuleţele din plasă cu marginile care agaţă ca naiba ... şi de ce ai pus mărgica aia cu vârtej în capăt şi de ce ai rigidizat şi prelungit montura si de ce ai folosit textil foarte subţire îmbrăcat în cămaşă si de ce l-ai belit de la jumătate .............................. şi dacă cumva mai foloseşti şi alte elemente pentru culisare forfac pe linie ... etc.
Da voi cu ochii după muieri ... ei da o să zici că aşa e cu tineretu ăsta!
Avantaj eu că-s mai bătrân şi am mai mult timp pentru trăsnăi piscicole!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: Parere montura

Mesaj de daniel_c » 14 Mar 2011, 13:59

craparulsef scrie:
daniel_c scrie:pai....
sau, de ce monturi primavara -vara?...ce materiale folosesti, daca aici sta toata smecheria.
... nu e nici o şmecherie ... imaginile sunt mizerabile ... scuză-mă dacă te-am deranjat !!!
Nu mai deranjat deloc! asta mai lipsea....dar ne-ai invitat sa privim amanuntele drept pt care te-am intrebat.
Din poze nu se vede nimic deosebit, asa ca te-am rugat sa detaliezi daca se poate, si poate sa explici beneficiul care-l aduce primavara acel rig(pe mine sincer nu ma convinge treaba cu spirele si margelutele, sau ce or fi ele), si sincer sa fiu, credeam ca toata treaba sta in materialele folosite de tine, nu o lua ca un repros sau ca pe o critica, ci doar ca pe o discutie civilizata unde se shimba informatii si experienta, asa ca te rog sa ma scuzi tu pe mine daca te simti ofensat in vreun fel.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”