Parere montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 14:08

daniel_c scrie:... Din poze nu se vede nimic deosebit, asa ca te-am rugat sa detaliezi daca se poate, si poate sa explici beneficiul care-l aduce primavara acel rig(pe mine sincer nu ma convinge treaba cu spirele si margelutele, ...
Pun pariu aici pe forum, pe ce vrei tu ... că nu vei ghici niciodata ce sunt acele mărgeluţe ... cum le numeşti.
Asta dacă te referi la licuricii de pe tija rigului.
În rest recunosc că imaginile sunt ca naiba ... prefer să mă întrebi punctual dacă ţi s-a părut ceva deosebit la o anumită imagine şi-ţi voi răspunde imediat cu explicaţii.
Am vrut eu să mă ţin de promisiune ... dar se pare că nu mi-a ieşit tocmai bine. Asta e, voi încerca cu altă ocazie când voi avea o cameră bună. Mulţumesc pentru înţelegere.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: Parere montura

Mesaj de daniel_c » 14 Mar 2011, 15:26

preferam sa aflu raspunsul la intrebare decat sa fiu nevoit sa raspund la ghicitori...oricum sa sti ca apreciez faptul ca sunt oameni ca tine care-si dedica timpul pt astfel de lucruri,chiar daca obtin rezultate sau nu, asa ca din partea mea, tine-o tot asa.Cat despre rigul cu "licurici", daca nu da crapu', poate intra bibanu...sau cine stie ce "pofticiosi" mai apar primavara :-?? .Rigul acela ce beneficii aduce?(mecanice, mimetice...etc)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 14 Mar 2011, 16:59

daniel_c scrie:...Cat despre rigul cu "licurici", daca nu da crapu', poate intra bibanu...sau cine stie ce "pofticiosi" mai apar primavara :-?? .Rigul acela ce beneficii aduce?(mecanice, mimetice...etc)
Licuricii de fapt nici nu există ... e un fascicol laser, trecut peste tija cârligelor din greșeală. Dacă nu mă înşel am pus şi imaginea fără ei ... dacă nu ... o voi pune imediat.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
leobango
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 09 Mar 2011, 10:21

Re: Parere montura

Mesaj de leobango » 14 Mar 2011, 20:55

Buna seara!Scuze ca ma bag in vorba, am urmarit de ceva vreme forumul cu mai multe subiecte de discutie, mai mult ca vizitator si de putina vreme, ca si utilizator.Ca brailean, am gasit lucruri stiute dar si multe lucruri noi si interesante.Tocmai apropo de lucrurile noi as vrea sa-l intreb pe nea Mircea ( sper sa nu gresesc), daca lacul acela special este: 1.incolor sau de culoare rosie; 2. daca are miros specific 3.ii da greutate carligului? Multumiri ptr raspunsuri si fire intinse tuturor!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 15 Mar 2011, 20:18

leobango scrie:... as vrea sa-l intreb pe nea Mircea ( sper sa nu gresesc), daca lacul acela special este: 1.incolor sau de culoare rosie; 2. daca are miros specific 3.ii da greutate carligului? Multumiri ptr raspunsuri si fire intinse tuturor!
Da, lacul este în primul rând special pentru că, e moca ...1/2 Kg de la un tâmplar subacvatic =))
Este incolor, altfel nu aş fi acceptat cadoul, are un miros puternic care după uscare sper în câteva zile să dispară, dacă nu atunci voi muia cârligul în feromoni car put şi mai rău !!! =))
Evident va îngreuna cârligul, dar ce mai contează cu două bile de diametru 20-30 de exemplu ... în schimb tija cârligului va aluneca prin gura crapului precum acadeaua şi în fapt ăsta e un mare avantaj vizavi de orice alt cârlig legat în mod clasic până acum, respectiv fir textil pentru realizarea monturii fir de păr, situaţie în care tija cârligului, având rugozitatea înfășurărilor, alunecă în mod cert mai greu printre buzele dolofanului. sau cel puţin aşa cred !
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 17 Mar 2011, 16:11

.... cam asta, a iesit , ramane devazut pe balta ce si cum
Fişiere ataşate
DSC_3147 (2).jpg

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de Costel Jambu » 18 Mar 2011, 00:49

Salut.
o intrebare am si eu.Cand ai facut forfacurile,cele pentru boilies,nu pentru porumb, te-ai folosit si de boiliesuri cu diametru exact ca cele cu care pescuiesti(pt. lungimea firului de par)?
Spun asta,doar pentru ca trebuia s-o faci,parerea mea...
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 18 Mar 2011, 10:29

Da, toate monturile cu fir de par sunt montate cu bile si probate in borcan cu apa.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Parere montura

Mesaj de Alexandru Mihai » 18 Mar 2011, 11:52

@teo42

ai pus fir de par si la telefonul samsung?
:D :D :D

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 18 Mar 2011, 15:22

am citit pe undeva ca dupa ce se trece tubu termocontractil prin jetu de aburi, sa fie trecut si forfacu protejat cu camasa prin jetul de aburi. O fi bine? o fi rau?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de pharaoh » 18 Mar 2011, 16:51

As sugera ca tubul termocontractil sa fie trecut prin apa fiarta mai degraba decat prin jet de aburi. Si in nici un caz nu as expune altceva decat strict partea de tub prin acel jet de aburi. Sunt unele fire care au camasa de plastic si atunci sunt direct afectate de temperatura jetului de abur. Tot ce e polyester in in constructia unui fir textil va fi direct afectat. Jetul de abur are o temperatura mult mai mare decat apa fiarta si va fi mai distructiv pentru fire sau pentru degetele noastre :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 18 Mar 2011, 19:22

bile facute astazi pentru partida de saptamana viitoare
Fişiere ataşate
DSC_3148_resize.jpg

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Parere montura

Mesaj de craparulsef » 21 Mar 2011, 00:06

leobango scrie:...as vrea sa-l intreb pe nea Mircea ( sper sa nu gresesc), daca lacul acela special este: 1.incolor ...
O imagine ... sper de data aceasta mai reuşită, cu cârligul asemănător unei râmiţe de gunoi ... are grosimea după uscarea lacului cam aceeaşi dacă ar fi avut tub termocontractibil ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 09 Apr 2011, 10:28

Multumesc tuturor care au raspuns in acest topic, recunosc ca am invatat multe dar totusi am o obiectie: pana acum am iesit de 4 ori pe balta, in primele 2 iesiri am renuntat la vartejul cu agrafa de deasupra momitorului, la fiecare recuperare indiferent de situatie, ca era cu peste sau nu, firul inaintas(textil) s-a incalcit(peruca) de fiecare data, dar fara exceptie. Dupa prima iesire am schimbat firu inaintas, aceeasi problema ca si la prima iesire. La urmatoarea iesire (3) am adaugat vartejul cu agrafa, nu am mai avut nici o problema.
Va rog pareri despre monturile din imagine, care are o pozitie corecta si care nu? Multumesc tuturor!
Fişiere ataşate
D70_5220_resize.jpg

Avatar utilizator
teo42
membru activ
membru activ
Mesaje: 124
Membru din: 04 Noi 2010, 15:50
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Parere montura

Mesaj de teo42 » 19 Aug 2011, 22:15

Din tot ce am invatat de la voi cei care m-ati ""certat"" iata ultima captura , prinsa la montura invatata asta iarna
6,30Kg Balta 2-3 Doripesco, Miercuri 17 august
6,30Kg Balta 2-3 Doripesco, Miercuri 17 august
IMG_0127.JPG

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”