un sfat va rog!

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un sfat va rog!

Mesaj de pharaoh » 29 Noi 2010, 22:00

ce fel de fir folosesti la forfac?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un sfat va rog!

Mesaj de stefan_kwr » 29 Noi 2010, 23:38

georgemarian scrie:folosesti saculet?la ce momeala pescuiesti ami des?pe fir de par?nadesti locul?
Pana acum nu am folosit, dar anul viitor cu siguranta o sa folosesc, mai mult pentru ten.
Porumb in cea mai mare parte, boiles mai putin, pe fir de par.Locul nu il nadesc ca nu am o lanseta pentru asa ceva, dar folosesc momitoare tot timpul.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: un sfat va rog!

Mesaj de stefan_kwr » 29 Noi 2010, 23:47

pharaoh scrie:ce fel de fir folosesti la forfac?
Daca mie mi-ai pus intrebarea, nu-i stiu numele pentru ca am luat 2 modele, 2-3 metri din fiecare pentru a vedea cu care ma inteleg mai bine, pentru a sti de care sa iau pe viitor. Este un textil subtire foarte moale si matasos, lungime forfac 10-15cm.Balta pe care pescuiesc mai des are namol pe fund, doar in apropierea malului substratul este mai tare.
Daca poti recomanda-mi altceva, denumire,dimensiune, etc.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Marius Vintila » 29 Noi 2010, 23:59

Nu inteleg de ce-ti trebuie cu actiune asa mare? Si degeaba avem noi lansete ca ale lui gabor sau chiar mai puternice, ca nu avem peste pentru ele :))
Mai uite ceva aici: http://www.gamefishing.ro/spro_pellet_f ... -2334.html
Dar sa vorbin despre lansete feeder in topicul respectiv.[/quote]
Merci frumos!!!!!!!!!!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: un sfat va rog!

Mesaj de pharaoh » 30 Noi 2010, 01:11

stefan_kwr scrie:
pharaoh scrie:ce fel de fir folosesti la forfac?
Daca mie mi-ai pus intrebarea, nu-i stiu numele pentru ca am luat 2 modele, 2-3 metri din fiecare pentru a vedea cu care ma inteleg mai bine, pentru a sti de care sa iau pe viitor. Este un textil subtire foarte moale si matasos, lungime forfac 10-15cm.Balta pe care pescuiesc mai des are namol pe fund, doar in apropierea malului substratul este mai tare.
Daca poti recomanda-mi altceva, denumire,dimensiune, etc.
Il intrebam pe georgemarian. Pentru ca e importanta alegerea firului, din punctul meu de vedere, daca ai incurcaturi. Si inclin spre fire mono rigide sau cu textil cu camasa, eventual si in combinatie cu un conector anti-tangle pe vartej.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog!

Mesaj de georgemarian » 30 Noi 2010, 10:24

folosesc un fir textil mai subtire...o sa incerc sa imi fac eu forfacuri,am vazut niste filmulete teva momitorului se poate trage si asta o sa fac ....lungimea cum ati zis voi 8-10 cm max si nu mai are cum sa ajunga....si despre saculet,o sa il folosesc in continuare,fara saculet si fara nadit sta montura degeaba..poate printr-un noroc chior,sau sa fie prea mult peste in balta:D ce zici ??sa ma dau pe boabe flotante.nu am incercat pana acum la ele,cred ca ar fi o solutie..:)

Avatar utilizator
Stef
senior
senior
Mesaje: 207
Membru din: 23 Sep 2010, 21:51

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Stef » 30 Noi 2010, 11:27

georgemarian scrie:folosesc un fir textil mai subtire...o sa incerc sa imi fac eu forfacuri,am vazut niste filmulete teva momitorului se poate trage si asta o sa fac ....lungimea cum ati zis voi 8-10 cm max si nu mai are cum sa ajunga....si despre saculet,o sa il folosesc in continuare,fara saculet si fara nadit sta montura degeaba..poate printr-un noroc chior,sau sa fie prea mult peste in balta:D ce zici ??sa ma dau pe boabe flotante.nu am incercat pana acum la ele,cred ca ar fi o solutie..:)
Ce-ai vrut sa zici unde-am ingrosat scrisul??
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Marius Vintila » 30 Noi 2010, 11:44

Eu dau cu doua tipuri de monturi.
Prima: pe un leader de fir textil cerat (sau teflonat dar acela nu-l poti folosi decat o partida de pescuit), un momitor (ca acela din care se face bomba dar cu tije) care culiseaza pe leader intre 2 stopere din silicon, o clema de forta, un forfac din fir textil de 0,18 si un carlig Gamakatsu dupa gust :D
A doua: Leadcore Sufix 45lb verde, un naditor Bait-up Feeder (arata asa http://www.bigfish.ro/monturi-accesorii ... eeder.html), un forfac din fir textil cu camasa 25lb (arata cam asa http://www.bigfish.ro/monturi-accesorii ... retex.html)
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog!

Mesaj de georgemarian » 30 Noi 2010, 11:53

am vazut interesant..:)o sa incerc si eu ,dar sa vad unde gasesc tipul ala de momitor:)oriqm am timp toata iarna!!nu cred ca mai ajung la pescuit,cum nu am masina proprie cam greu.prieteni spun ca e frig....asa,este cand nu ai masina...:D

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Marius Vintila » 30 Noi 2010, 12:45

Iti scriu si aici ca si in privat:
Cred ca ar fi mai usor daca am stii de unde esti, pentru ca am putea sa-ti spunem unde gasesti ce-ti trebuie.In felul asta, ai putea sa-ti gasesti partener de pescuit cu masina.
Fir intins!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Marius Vintila » 30 Noi 2010, 13:05

Iata montura completa: http://www.pescuit-sportiv.ro/monturi-s ... isant.html
(fara clema de prindere pentru viermusi de pe firul de par)
Si aici montura cu plumb (poti sa pui momitor pe aceeasi montura in locul plumbului): http://www.crap.ro/pagina/4/531/2/d-rig ... dcore.html
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog!

Mesaj de georgemarian » 30 Noi 2010, 20:43

merci mult pt sfaturi ma ajuti mult!eu sunt din floresti jud giurgiu al 30 km de buk..benzina o suport eu daca este cineva din bucuresti...s-au apropiere...:)

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: un sfat va rog!

Mesaj de Marius Vintila » 01 Dec 2010, 00:06

Ai mai putea face ceva, nu stiu daca merge asa ca tu probeaza. Pe forfac baga un conector anti-tangle care sa vina peste vartej iata despre ce vorbesc:
http://www.bigfish.ro/monturi-accesorii ... solar.html
O alta varianta este sa pui forfac cu un fir textil cu camasa :
http://www.bigfish.ro/monturi-accesorii ... retex.html

Oricum ar fi tre' sa-ti faci timp sa treci prin Bucuresti la un shoping :D
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: un sfat va rog!

Mesaj de mirceasd » 01 Dec 2010, 15:57

Eu stiam ca nu trebuie sa se incurce rigul la prezentare si pentru a evita incurcaturile :se infige acul in nada;se utilizeaza monofilament ,sau fir camasuit;se scurteaza dimensiunea rigului daca permite namolul ,se utilizeaza tot felul de dispzitive antitangle etc.
Ce importanta are oare daca se rasuceste la recuperare?
Eu cred ca nu are importanta ,important ca la prezentare montura sa fie camuflata, libera fara incurcaturi, acul sa fie liber pentru intepare eficace si eventual sa fie cat mai aproape de naditor (sau ma rog aici este o teorie intreaga despre lungimea rigului la forface cu naditoare si la Pb).
Fire intinse si ca sa nu se mai incurce pe gol iti recomand sa le tragi din apa numai cu pesti.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: un sfat va rog!

Mesaj de georgemarian » 02 Dec 2010, 15:48

eu ziceam ca ar fi bine sa se incurce pe drum..da sa nu se incurce de cand arunc..si nu am cum sa infig acul ptr ca eu folosesc si saculet,pt ca nu nadesc si mi se pare aiurea daca nu nadesc sa nu pun nici saculet si sa ast marea captura...:))

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”