Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapului ?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns

Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapului ?

SHIMANO
91
30%
DAIWA
26
8%
OKUMA
121
40%
TICA
3
1%
TRABUCCO (K-KARP)
8
3%
SERT
5
2%
MITCHELL
3
1%
BANAX
9
3%
CORMORAN
4
1%
ALTELE
36
12%
 
Voturi totale: 306

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de Nelutu » 11 Feb 2012, 20:27

Spro si Trabucco, la tavaleala. :D

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de Rechin » 11 Feb 2012, 20:43

gogu steriade scrie:si cine nare mulinete inca ce voteaza ? :-?? nu ie corect sa sa face separatie intre uzeri. [-x toti avem dreptu la un vot cinstit si democratic :-B ca daia neam luptat la revolutie **== cu sticlele da vin si bere #-o , ca sa avem dreptu la libera alegere ! 8->
du-te domne in piata universitatii ca imparte basescu mulinete la popor.io nu inteleg ce cauta cineva care nu are mulinete pe un site de pescuit....o fi braconier? :O
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de Rechin » 11 Feb 2012, 20:48

oricum e ceva dubios in legatura cu gogu...o fi de la partid?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
cristicj
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Oct 2009, 23:58

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de cristicj » 12 Feb 2012, 16:57

4 Tica Abbys 9007
1 Okum Synnex 665 a pt spod
1 Attack Tournament 7500 pt marker

Avatar utilizator
celmare
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Feb 2012, 20:15

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de celmare » 14 Feb 2012, 20:17

2bucti cool angel bt 3 bucati auris xc 12000bbt si in ianuarie m-iam luat 3 bucati shimano modelul nou xta
pescuitu este o arta nu e a voastra si nici a noastra e a urmasii urmasilor nostri !

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de mirceasd » 14 Feb 2012, 20:52

Am cateva seturi de mulinete ca : Ultegra Ci4 55oo si 14000 XTA ,Biomaster 8000XTB, Baitrunner 8000 GTE C, Baitrunner 10000 ST RA , Penn Slammer Live Line 760 L , Okuma PL ,Daiwa Regal Z si deocamadata preferata mea ca inca nu am incercat Ci4 -urile este Emblem Pro.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2012, 00:21

La 100 de voturi exprimate, ma surprinde numarul mic de Daiwa folosite ... si nu-mi dau seama de ce ?! :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de marian_popescu » 19 Feb 2012, 00:34

pentru ca au coborat mult stacheta fata de ce produceau inainte
pe cand shimano s-a detasat mult la capitolul inovatii si materiale folosite
ce daiwa concureaza un shimano in gama de pret sub 1000 de lei? (ma refer la modele actuale, nu la istoria pe care a scris-o daiwa pana acum 10 ani)
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de mausse26 » 19 Feb 2012, 01:46

8 mulinete okuma pl 865.Le-am folosit la greu si nu am avut regrete pentru banii dati

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de mirceasd » 19 Feb 2012, 08:15

marian_popescu scrie:pentru ca au coborat mult stacheta fata de ce produceau inainte
pe cand shimano s-a detasat mult la capitolul inovatii si materiale folosite
ce daiwa concureaza un shimano in gama de pret sub 1000 de lei? (ma refer la modele actuale, nu la istoria pe care a scris-o daiwa pana acum 10 ani)
Cred ca asta este doar tendinta pe la noi , unde piata de baza se situeaza la nivelul Okuma/MTX ,cel putin din discutiile cu baietii de la Tackle Fanatics inteleg ca englezii prefera modelele vechi de Daiwa ,Whisker sau inlocuitoarele lor ,toate modelele de Tournament si cand spun Daiwa au in cap " Made to last " , sa nu uitam ca putine sunt modelele de Shimano care se pot compara la frana si durabilitate cu Daiwa . La noi Shimano are succes in special datorita BBLC ,care era o mulineta completa din punctul nostru de vedere ( pentru ca avea si baitrunner pe spate ) ,era ieftina si avea toate imbunatatirile necesare unor aruncari lungi ,mergea si la plantat ca lumea ,ce mai ,super trooper.
Cei care pot sa posede seturi de mulinete/lansete pentru situatii de pescuit diferite cred ca vad diferit locul Shimano in panoplia individuala de pescuit.
La mulinetele scumpe ,de top ,in schimb cred ca pe plan mondial Daiwa detine suprematia.

La lansete ambele firme ,in opinia mea , fac bete de acelasi calibru , se mentine insa tendinta de noutate tehnologica in ghilimele la Shimano si de traditionalism la Daiwa , totusi cred ca ambele firme au preturi nejustificat de mari pentru lansetele de top in raport cu alte lansete de renume.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2012, 09:02

marian_popescu scrie:pentru ca au coborat mult stacheta fata de ce produceau inainte
pe cand shimano s-a detasat mult la capitolul inovatii si materiale folosite
ce daiwa concureaza un shimano in gama de pret sub 1000 de lei? (ma refer la modele actuale, nu la istoria pe care a scris-o daiwa pana acum 10 ani)
Nu stiu daca e vorba de coborat stacheta...mai repede vad o tendinta de a mentine pe piata modelele vechi si durabile in defavoarea unor modele noi . Shimano a schimbat fata multor mulinete din gama sub 250 euro (Navi, Biomaster,BBRLC,Ultegra), ori Daiwa a mers "batraneste" tot pe Emcast, Emblem, Entoh, Infinity . Cum spunea si Mircea, mai sus, Daiwa sunt traditionalisti, iar posesorii de mulinete Daiwa nu le schimba prea des ... de-asta acum ma gandesc ca sunt mai putini ! Cand citeam despre Emblem si Entoh pe sit-urile englezesti ramaneam oarecum surprins sa vad postari de genul : ...am Entoh de 5 ani si sunt beton...am Emblem de 7 ani si nu le schimb niciodata...etc ...in conditiile in care la noi, lumea isi schimba mulinetele f. des, doar ca sa fie in pas cu noua tehnologie, sau eventual in pas cu moda in pescuit .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de mirceasd » 19 Feb 2012, 11:10

gor965 scrie:.in conditiile in care la noi, lumea isi schimba mulinetele f. des, doar ca sa fie in pas cu noua tehnologie, sau eventual in pas cu moda in pescuit .
Foarte bine sesizat ,romanului ii place sa fie in pas cu moda ,cu tehnologia noua ,cu trendul ,asa este "smecher " si toate acestea in ciuda limitarii de la alte necesitati de baza - sunt vestite cazurile de posesori de Mertzane care locuiesc .... ma rog unde or locui ei.
Nu vreau sa par un fariseu dar si eu , ca multi alti prieteni de-ai mei , cad in pacatul mai sus enuntat , imi place sa am pe mal setul de scule de care ma bucur ,indiferent daca prind ori nu prind peste ,dar peste toate astea pot face totusi o analiza pertinenta a utilitatii lor si da ele sunt utile atata timp cat satisfac necesitatile cerute ,care pot fi legate strict de functionalitate si utilitate sau/si placere.
In concluzie ,vorbind de medium level ,posesorii de Shimano au tendinta sa le schimbe mai des pentru ca asa sunt ei conceputi si pentru ca asta este politica de vanzare a Shimano ,politica ,care , ni se inoculeaza zi de zi prin canalele de marketing (vezi Varispeed ,Aerowrap I ,Aerowrap II ,Biterunner nivel I si nivel II , Instantdrive nivel I si II ( care dupa parerea mea nu se ridica la nivelul QD de la Daiwa ) . Toate acestea sunt pana la urma frectii care nu justifica din punct de vedere tehnic in mare masura investitia in schimbarea periodica a mulinetei - pe de alta parte cu lansetele ......"ehe ,acolo este cu totul alta treaba" ,tehnologia noua isi spune cuvantul si cu o lanseta de ultima generatie arunci mult mai departe cu o Okuma Axeon de ex. decat cu o cazatura de bat echipata cu Daiwa Basiair ,ca sa nu mai vorbesc de placerea drill-ului.
Deci piata ar fi stratificata asa , categoria , lowcost Okuma/MTX , mediumcost Shimano majoritar , ultralowcost si highend.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de nimitz » 20 Feb 2012, 17:47

2 buc emblem spod pe spod si marker
4 buc emblem pro 5000 pe bete
4 tamburi de rezerva care potrivesc la oricare din cele 6 mulinete :)

Avatar utilizator
gaby 11
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 23 Ian 2012, 20:02
Localitate: Bucuresti

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de gaby 11 » 20 Feb 2012, 19:35

Am avut MgS si am facut un up grate cu Aerlex XTA 7000 :-*

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Ce mulinete detineti si le folositi la pescuitul crapulu

Mesaj de mikif » 20 Feb 2012, 21:05

4 Daiwa Emblem Z 4500 A
4 Daiwa Emblem x 5000 T
crap.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”