intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de vioril » 08 Dec 2010, 11:58

o mulineta de la hakuyo ( xh 7000 parca ) ,si are si baitrunner . de ce ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de gor965 » 08 Dec 2010, 12:08

vioril scrie:o mulineta de la hakuyo ( xh 7000 parca ) ,si are si baitrunner . de ce ?
Eram curios de unde ti-au mai ramas piese ...ca cele fara baitrunner nu sunt prea complicate ! ...de fapt , ai desfacut si tot mecanismul baitrunnerului (cu tot cu reglaj) ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de vioril » 08 Dec 2010, 12:41

Pai uite cum au stat treburile : am desfacut mulineta ,surubele , plastice ,cleme , am cautat sa ung mai tot ce vedeam la interior ( piese atat din metal cat si din plastic , rulmenti ,ce mai vedeam eu peacolo si unde credeam eu ca ar avea loc vreo frecare ) , am incercat sa curat cu un betisor igienic surplusul de ulei , am inceput sa montez la loc ,si ce sa vezi la fimal ? - mai aveam doua surubele , o clema( siguranta cred ) metalica mica si siguranta aceea de sub tambur ( care foloseste la sensul de rotatie al tamburului ,adica dai la manivela numai inainte dar dupa ce umbli la acel buton poti sa invarti si invers de manivela ) , si asa le-am lasat pana aseara cand am luat-o de la capat cu schita mulinetei in fata . Intr-un final fericit ( dupa cateva ore bune )am reusit sa o montez la fel cum a fost ea ( cred ) , am facut ceva probe si parea ca functioneaza ca inainte ( proba finala pe lac si in drill ) , pana nu voi fi convins ca am montat-o bine ,alta nu mai desfac .

Avatar utilizator
rigman
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 20 Noi 2010, 12:51
Localitate: Bucuresti

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de rigman » 09 Dec 2010, 09:09

Toate piesele (mai putin rulmentii ) trebuie intai degresate ( spray special , benzina , alcool )si apoi unse . Decit sa pui vaselina noua peste cea veche ....... mai bine le lasi asa ! :D

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de catalin2804 » 12 Dec 2010, 11:42

Am si eu cateva intrebari:
1. Spray-ul special este spray-ul pt degresare care se gaseste prin comert?
2. Rulmentii capsulati se curata si ei? daca dai cu aer prin ei este ok?
3. Care sunt elemente care trebuie date cu ulei si care sunt cele care trebuie date cu vaselina?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de gor965 » 12 Dec 2010, 15:26

catalin2804 scrie:Am si eu cateva intrebari:
1. Spray-ul special este spray-ul pt degresare care se gaseste prin comert?
2. Rulmentii capsulati se curata si ei? daca dai cu aer prin ei este ok?
3. Care sunt elemente care trebuie date cu ulei si care sunt cele care trebuie date cu vaselina?
1. sunt mai multe tipuri si probabil toate merg . merge chiar sa degresezi piesele lasandu-le la inmuiat mai mult timp in detergent de vase !
2. se curata si rulmentii capsulati, dar nu cred ca intra aerul prin capsula cum intra benzina (sa zicem)
3. In principal rulmentii (inclusiv la galet) si axul se ung doar cu ulei ! Rotile zimtate si pinioanele se ung cu vaselina ! Mai sunt cateva zone unde se pot pune putin ulei sau putina vaselina (in functie de vascozitate) ...pe la nituri,suruburi,la manivela, la discurile de frana, sub tambur,etc.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bebel
Partener
Partener
Mesaje: 412
Membru din: 04 Mai 2010, 20:17
Localitate: ploiesti

ajutor

Mesaj de bebel » 29 Ian 2011, 14:40

Rog pe cei care se pricep sa imi spuna si mie unde trebuie pus ulei sau vaselina pe angrenajele mulinetei din pozele de mai jos
Fişiere ataşate
DSC00466.JPG
DSC00465.JPG

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de craparulsef » 29 Ian 2011, 17:41

În comerț sunt tuburi cu valvolină specială pentru astfel de angrenaje ... dacă îţi este mai ușor fă un amestec de Alvania cu ulei siliconat la consistenta valvolinei ... umple bine tot spațiul și pune capacul la loc. Poți funcționa astfel și 2-3 ani fără probleme ....
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de craparulsef » 29 Ian 2011, 17:44

gor965 scrie:...
1. ... merge chiar sa degresezi piesele lasandu-le la inmuiat mai mult timp in detergent de vase !...


După care le pui cu totul in maşina de spălat vase !!! =)) =)) =))
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
rigman
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 20 Noi 2010, 12:51
Localitate: Bucuresti

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de rigman » 30 Ian 2011, 23:07

In primul rind trebuie sa scoti pinionul principal (cel rotund )pentru a avea acces la pinionul axului , worm shaft (stinga foto )si celelalte piese .Ulei trebuie sa pui doar pe rulmenti si axul principal .Foloseste doar vaselina si ulei speciale de mulinete ! Cu ajutorul unei surubelnite fine pune vaselina pe toti dintii angrenajelor invirtind usor rotorul mulinetei .
Toate piesele trebuie unse cu o pelicula fina de vaselina .Orice surplus va fi impins de angrenaje in lateral , devenind inutil si ingreunind functionarea mulinetei .Nu uita sa ungi si galetul , e foarte important .

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de craparulsef » 30 Ian 2011, 23:35

rigman scrie:...Orice surplus va fi impins de angrenaje in lateral , devenind inutil si ingreunind functionarea mulinetei .Nu uita sa ungi si galetul , e foarte important .
Surplusul se poate sterge, eventual recupera ... functionarea e putin diferita la inceput, fiind un spatiu cumva sub presiune. La scurt timp miscarea angrenajelor va fi una fara zgomote, rotunda, in permanenta vor fi unse toate partile in miscare ... uleiul siliconat (poti folosi ulei de transformator) in amestec cu Alvania, avand proprietati deosebite valabile atat vara cat si iarna.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de Neamtul » 16 Feb 2011, 17:41

Nu as desface o mulineta decat daca se strica sau dupa minim 3-4 sezoane,in functie de cat de mult le folosesc in acest timp.

Avatar utilizator
edi_curiosul
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 13 Feb 2008, 01:22

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de edi_curiosul » 03 Mar 2011, 16:34

Neamtul scrie:Nu as desface o mulineta decat daca se strica sau dupa minim 3-4 sezoane,in functie de cat de mult le folosesc in acest timp.
astia pe instructiuni scriu ca dupa un sezon se spala 100% iar dupa fiecare partida se unge glatul/rola

dupa un an vaselina dispare de pe punctele de uzura, iar dupa 3ani deja mulineta e prea uzata sa poti spune ca o ungi si gresezi si nu mai scoate zgomote

si la masina uleiul se schimba dupa un an cel putin, uleiul/vaselina are si el o garantie dupa ce il bagi in angrenaje

mai sus cineva spunea sa inecam angrenajele din carcasa in gresante, atentie sa nu va ajunga la rulmentul cu role-antireturul infinit ca isi pierde "infinitul'

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de Neamtul » 03 Mar 2011, 17:05

Tu poti sa faci cum vrei,eu le las asa. :)
Am mulinete care au 3-4-5 ani si merg foarte bine,ca atunci cand le-am cumparat.Sunt mulinete care stau si peste un an in depozite inainte sa fie vandute si cumparatorul le foloseste inca 2-3 ani fara probleme fara sa le unga deci merge si fara sa schimbi vaselina. (:|

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: intretinere mulinete ( pe timp de iarna )

Mesaj de vioril » 06 Mar 2011, 20:45

Va salut ,

Hai ca nu mai gaseam topicul asta , si in plus am mai si uitat de el . Acum ca l-am gasit , am mai citit ceva pe aici , sa va povestesc cum am procedat : m-am asezat pe un scaunel intr-o seara , dupa ca am cumparat 4 bucati de okuma axeon 65 , am inceput sa desfac una din ele si am reusit sa o fac bucati ( se desface cam greu) , am inceput sa -i pun vaselina pe axuri ( 2 la numar ) , pe la rulmenti , pe angrenajele sau rotitele zimtate . am vazut o problema la cele 2 tije care ghideaza axul central si cel din partea de jos ( pt. miscarea sus - jos ) , acolo cele 2 tije nu sunt fixate bine , este putin mai greu sa le fixezi cand asamblezi mulineta . timpul efectiv pt ungere este de maxim o ora pt o bucata .
Din unele sfaturi pe care le-am primit , va recomand si dumneavoastra sa folositi numai vaselina sau numai ulei fin , nicidecum sa le combinati , adica sa ungeti o mulineta si cu ulei si cu vaselina .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”