Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 01 Iun 2010, 21:53

alinuu scrie:.........................

Nu stiu daca poti folosi fara avertizoare. Principalul rol al acestui swinger este de intinzator de fir, tine firul intins pentru ca avertizorul sa functioneze in parametrii normali. Daca folosesti un plumb mai usor decat greutatea swingerului, care la mine este de 60grame [cred?], swingerul o sa se lase in jos - adica o sa traga montura inapoi.
.................................
Swingerul nu-ti misca niciodata montura de pe fund...mai ales daca are si greutate culisanta !
Principalul sau rol e de sesizare vizuala a trasaturii si apoi, de asezare si tinerea in tensiune a firului pe rotita senzorului ! Senzorul e cel care avertizeaza sonor orice trasatura ,caz in care avertizarea vizuala trece in plan secund ! Indiscutabil ,folosirea avertizoarelor sonore este mai relaxanta si mai eficienta decat folosire avertizoarelor vizuale (bambinele) ...mai ales ca partidele de pescuit la crap se intind pe durata a mai multor zile si nopti !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 01 Iun 2010, 22:37

Acum am venit de la un bun prieten, care mi-a facut cadou 3 senzori Fox Micron M2 si 3 swingere Fox Micro. In mod obligatoriu va trebui sa-mi iau si rod-pod .... :-w Si eu inca nu mi-am luat juvelnic .....
Tristetea mare e ca pe weather.com zic astia ca in we va fi vreme nasoala si -poate- saptamina viitoare incep zugraveala. Aia cu zugraveala nu e de pe weather .... :(
Teoretic, cu inca 200 lei ( rod-pod si juvelnic ) pot incheia -deocamdata- investitia.

In legatura cu swingerul, dupa ce l-am studiat am tras concluzia ca poate functiona si de sine statator, dar e bine sa ai si avertizorul. Mai les daca reglezi avertizorul sa nu tipe tare :D
Fişiere ataşate
fox.JPG

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Iun 2010, 23:03

Frumos cadou, as vrea sa am si eu asemenea prieteni sa-mi zica "ia frate o mulineta okuma , sa-ti complectezi setul " :))))
Fir intins! Abia astept sa-mi spui ca ai o poza cu greutate in 2 cifre si nu stii s-o urci pe site :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 01 Iun 2010, 23:21

Eheeeee... mai e pina atunci :))
In seara asta am intepenit cind am vazut sculele amicului meu. Numai o lanseta de-a lui costa cit tot ce am luat eu pina acum ... :(
Eu ma bucur ca le am si p-astea, le consider mai mult decit OK, si nu-mi doresc decit sa ma simt bine pe balta. Dupa prima partida va zic ce si cum, chiar daca ma fac de kakao ... :D

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Iun 2010, 01:56

Stai linistit, toti pescarii au partide bune si rele. Numai ca nu recunoaste nimeni.
Ai auzit tu povesti pescaresti in care pescarul sa spuna ca n-a prins nimic? Nu, dar exista.
Asa ca sa auzim de bine si swingere in miscare!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Iun 2010, 10:33

alinuu scrie:Stai linistit, toti pescarii au partide bune si rele. Numai ca nu recunoaste nimeni.
....
Corect ! :)

Acum mai am o problema, si anume rod-podul. Nu stiu ce naiba sa iau sa nu-l arunc dupa 2-3 partide ca s-au ciufulit filetele, etc ..., si sa fie totusi stabil. In principiu am vazut 2 tipuri ( sa le zic asa ) : unul cu picioare fata/spate, si altele cu picior central. Alea cu picior central ( 3-4 craci ) imi par mai predispuse la miscare decit cele cu picioare fata/spate.
Ce ma sfatuti sa iau in jurul sumei a 150 lei ?

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de raduionescu45 » 02 Iun 2010, 10:37

picheti/suporti individuali daca nu ai de gand sa pescuiesti pe pontoane

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de tibi_m » 02 Iun 2010, 11:21

Sfatul meu pt. achizitionarea de rod-pod precum si alte lucruri metalice la care calitatea lucraturii nu este foarte importanta, este dragonul rosu. Macar acolo chinezariile sunt declarate ca atare, stii exact ce iei si poti chiar sa gasesti lucruri bune. Eu mi-am luat de acolo un rod-pod cu 5 posturi acum 4 ani si il folosesc fara nicio problema destul de intens. A mai avut nevoie doar de mici ajustari in timp.Pana la urma sunt niste fiare, si chiar nu merita sa dai o caruta de bani doar pt. o eticheta cu o firma de renume.
In ceea ce priveste acceptiunea sotiei la investitia pescareasca iti recomand o solutie simpla: Ia-o cu tine la balta si fa-o sa ii placa. La inceput ii spui: "hai draga e doar o iesire la iarba verde, sculele din apa sunt doar un pretext, o sa vezi ce o sa iti placa". Dupa 3-4 iesiri o sa inceapa sa te intrebe ea cand mergeti la peste. Iar dupa aprox. 2 ani o sa aiba propria husa cu 3 lansete si rod-podul ei (experienta personala) si o sa te puna sa cauti concursuri la care sa va inscrieti (aceasi experienta).
Scuze pentru partialul off topic.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de pharaoh » 02 Iun 2010, 11:25

tibi_m scrie:Sfatul meu pt. achizitionarea de rod-pod precum si alte lucruri metalice la care calitatea lucraturii nu este foarte importanta, este dragonul rosu.
a mai ramas ceva din el dupa incendiul ala? :)
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
tibi_m
Veteran
Veteran
Mesaje: 593
Membru din: 07 Mai 2009, 16:25
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de tibi_m » 02 Iun 2010, 11:36

pai nu a ars decat o cladire din vreo 8-. Nu o fi ars tocmai aia cu pescuitul. Articolele de pescuit sunt in dragonul 7. sincer habar nu am care a ars,

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Iun 2010, 12:05

@tibi_m
Intr-adevar e o solutie buna mersul cu nevasta la pescuit, si chiar s-a aratat amatoare. Numai ca avind copii mici, " ele" vor veni cind vor putea ceva mai tirziu dupa mine, functie de locul unde dau la peste. Si fiica-mea cea mare ( 8 ani ) s-a aratat extrem de incintata de asemenea iesiri.
De citeva zile caut balti in jurul Buc. si ma gindesc serios la baltile din zona Fundulea unde ma duceam des cu foarte multi ani in urma. Singura problema acolo se pare ca e aglomeratia. Astept niste feed-backuri si despre Mariuta si inca o balta de linga ea. Mi-a confirmat si responsabilul baltii Fundulea2 ( D-l Visan ) ca e foarte aglomerat in we. In cursul saptaminii nici nu poate fi vorba la mine sa plec de la servici. Asadar sap in continuare.

In legatura cu rod-podul, voi da o fuga pina la Dragon - ca nu-i departe de mine- sa vad daca o fi functionala cladirea cu pescuitul. Merci pentru pont ! :)

l.e.
Dau acum o fuga pina la Dragon ...

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Iun 2010, 15:00

Am fost la Dragon. A ars 6 ..
N-am stiut ce program au si am ajuns cam pe inchidere. In 2 vorbe, marfa pe care am vazut-o e exclusiv chinezeasca. Nu m-am uitat la fire si alte acareturi, dar sculele sunt "d-ale lor". Singurul rod-pod solid ( lucrat destul de prost ) era 190 lei, nemaivrind sa negocieze deloc. Ma rog, n-am insistat, nu m-am tavalit pe jos, ca poate-l scoteam mai ieftin.
La intoarcere am trecut pe la Gipo din Vergului si mi-a pierut cheful de rod-pod sau de buzzbar. Preturile alea nu-s pentru mine.
In schimb am vazut un scaun misto la vreo 130 lei, cu picioare reglabile pe inaltime dar fara cotiere. Alea cu cotiere sar din bugetul meu.
Cum vremea se pare ca va fi totusi ok in we, poate trag o fuga "de control" pe undeva, oriunde.

l.e.
E chiar grav daca scaunul nu are cotiere ? Tare m-as duce sa-mi iau unul .... :(

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Iun 2010, 21:44

Eu zic ca inainte de scaun sa-ti iei macar ceva sa poti pune lansetele. Suport fix cu filet pentru swinger, este o varianta ieftina. Intai trebuie sa asezi lansetele comod, apoi pe tine :)):)):))
Nu cred ca vrei sa stai cu ele in mana :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 02 Iun 2010, 21:55

Pai la asta m-am gindit si eu, si am luat 3 bete cu filet in cap pentru senzori ( cica energoteam ) la 10 lei bucata. Le-am gasit la un magazin mic de pescuit linga mine pe Baicului.

l.e.
L-am gasit, asta e http://www.energofish.ro/product.php/Su ... izor/1782/

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Iun 2010, 11:36

Mi-am luat si eu ieri o rola de 1000m fir sufix fluo, un pachet de ace korda longshark si unul de owner nush cum,o rola de fir teflonat si niste plumbi bilute mici :D

Iar am cheltuit toti banii pe scule :))

urmeaza 3 suporti, o rola de inaintasi, o mulineta lb60 - si setul meu de crap este complet!
E cam greu pe criza asta....
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”