mulinete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 14 Feb 2008, 12:18

La maner poate avea un mic joc ,daca sistemul de pliere nu lucreaza corect (piesa care culiseaza nu merge pana in capat ),dar la ax nu trebuie sa fie nici un joc (cel putin nu unul usor de sesizat) ! Dai cateva ture in viteza si vezi daca iti tremura rau in mana (vibreaza prea tare ) ,s-ar putea sa nu fie piulitele stranse . Verifica si modelul 860 cum merge ca sa-ti faci o parere !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de kamasan » 14 Feb 2008, 12:57

Leonte Andrei scrie:multumesc!!!
dar am sanse sa gasesc una, doua cu joc mai mic ?vorbesc de acelasi model pl865.poate e defect de fabricatie,sau toate sunt la fel???
Am citit postarea ta, si am dat fuga la dulap, sa le probez din nou....precizez okuma powerliner pl-865...Ale mele , nu au joc deloc.Nici la miner, nici in rotor(la ax).
:wink: :wink: :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: mulinete

Mesaj de cornel G » 14 Feb 2008, 14:24

kamasan scrie:
Leonte Andrei scrie:multumesc!!!
dar am sanse sa gasesc una, doua cu joc mai mic ?vorbesc de acelasi model pl865.poate e defect de fabricatie,sau toate sunt la fel???
Am citit postarea ta, si am dat fuga la dulap, sa le probez din nou....precizez okuma powerliner pl-865...Ale mele , nu au joc deloc.Nici la miner, nici in rotor(la ax).
:wink: :wink: :wink:
nici ale mele nu au niciun fel de joc.
le-am incarcat cu fir si le-am folosit cand am incercat noile bete.
am efectuat cam 50 aruncari cu plumb de 120g,recuperand doar din mulineta si nu au aparut jocuri.
astept inceperea noului sezon si atunci vom vedea.
toate cele bune!

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Re: mulinete

Mesaj de roataclaudiu » 15 Feb 2008, 23:13

kamasan scrie:
Leonte Andrei scrie:multumesc!!!
dar am sanse sa gasesc una, doua cu joc mai mic ?vorbesc de acelasi model pl865.poate e defect de fabricatie,sau toate sunt la fel???
Am citit postarea ta, si am dat fuga la dulap, sa le probez din nou....precizez okuma powerliner pl-865...Ale mele , nu au joc deloc.Nici la miner, nici in rotor(la ax).
:wink: :wink: :wink:
cum lucreaza reglajul frinei de atac (baitrunneru) am probat la magazin si mi sa parut ca merge cam greu si ca e destul de mic
CS Ovidius

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de gor965 » 16 Feb 2008, 11:57

Merge bine ! Un mare avantaj ,nu te lasa sa faci peruci ! Acuma depinde si de gustul fiecaruia ,de montura folosita ,de restul echipamentului ,etc ! Pestele cand pleaca iti ia fir oricum ,marea lui grija e sa scape de ac ! Daca montura e fixa ori semifixa ,plumbul e "necazul" crapului nu cat de liber poate lua fir ! Am spus... "fiecare cu gustul sau ", fiindca unii inteleg ori s-au obisnuit cu alta definitie a "sistemului de tambur liber" (pickup ridicat ori frana frontala deschisa ) si-atunci e normal sa constati ca reglajul lui Powerliner nu permite (din fabrica ,si care a stabilit treaba asta nu cred c-a fost prost) sa eliberezi la maxim tamburul ! Eu am folosit si Okuma Longbow si la astea daca lasi reglajul mai liber risti niste peruci frumoase numai din trasatura pestelui ! :) La capitolul monturi ,cea culisanta n-am incercat-o si nu ma pronunt daca reglajul baitrrunerului are vre-o influenta (de orice fel) ! Iar daca la senzori nu ai sensibilitate ,dai in curent ori bate vantul , reglajul lui Powerliner (asa cum e el) e OK !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Rezeanu-Stefan
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 30 Ian 2008, 20:28

Re: mulinete

Mesaj de Rezeanu-Stefan » 16 Feb 2008, 17:46

Am primit o mulineta CARDINAL 706 cu 6 rulmenti ,ce parere aveti despre ea?

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Mesaj de Qnyx » 16 Feb 2008, 18:39

Rezeanu-Stefan scrie:Am primit o mulineta CARDINAL 706 cu 6 rulmenti ,ce parere aveti despre ea?
Postul este off-topic. Te rog sa creezi propriul topic cu intrebarile pe care le ai. Si la capitolul lansete ai facut la fel. Avand in vedere ca este pentru prima data, nu este nici o problema. Inainte sa postezi citeste aici : http://www.infopescar.tv/forum/citeste- ... -t401.html Data viitoare -> avertisment.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Leonte Andrei
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Ian 2008, 13:56

Re: mulinete

Mesaj de Leonte Andrei » 04 Mar 2008, 18:53

salutare!!!!
mi-am cumparat acum cateva zile 2 okuma pl 860 cu diferite rapoarte de recuperare 5:8:1si4:5:1. sunt rapoarte prea mari pentru pescuitul crapului?(mai ales 5:8:1)

sanatate numai bine!!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de kamasan » 04 Mar 2008, 21:09

Parerea mea....cam...Da.a vedem ce zic altii. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: mulinete

Mesaj de gabi neamtu » 05 Mar 2008, 00:03

[quote="Leonte Andrei"]salutare!!!!
mi-am cumparat acum cateva zile 2 okuma pl 860 cu diferite rapoarte de recuperare 5:8:1si4:5:1. sunt rapoarte prea mari pentru pescuitul crapului?(mai ales 5:8:1)

.5.8;1 e mare celalalt merge

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: mulinete

Mesaj de miska » 05 Mar 2008, 00:52

dai un ban mai mult dar iati calitate iti recomand sunt un fost vanzator de articole de pescuit mai bine strange banu si iati altceva la 580lei iti iei shimano bigbaitruner :roll: mai gandestete inainte sa cumperi ceva
always think like a fish

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de george-alexandru » 05 Mar 2008, 00:55

miska scrie:dai un ban mai mult dar iati calitate iti recomand sunt un fost vanzator de articole de pescuit mai bine strange banu si iati altceva la 580lei iti iei shimano bigbaitruner :roll: mai gandestete inainte sa cumperi ceva

recunosti ca BBLC nu mai e la fel de fiabil ca altadata?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: mulinete

Mesaj de vali003 » 05 Mar 2008, 02:19

am un prieten aici in Canada care da cu BBLC , anul trecut a terminat una , este un pescar englez cu experienta , si are si un magazin de ustensile in U.K. , ceea ce spune el este ca in ultimii doi ani , fiabilitatea la aceste mulinete nu mai este ce a fost , sint de calitate , dar nu super :mrgreen: :mrgreen: . asta este parerea lui , eu dau cu infinity de trei ani si sint super . :lol:

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de george-alexandru » 05 Mar 2008, 02:28

:lol: :lol: recunosti ca daca ai un bat mai rigid,mai sare picapul si pleaca inaintasul singur? :lol:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: mulinete

Mesaj de vali003 » 05 Mar 2008, 05:24

inca nu mi sa intimplat , am tot dat cu bete mai moi , dar am sa vad la primavara , ca am unele cu actiune rapida si.......... :roll: .oricum am sa fiu atent :lol: promit .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”