Mulinetele okuma .... VARZAAA

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mircearusu
senior
senior
Mesaje: 167
Membru din: 21 Ian 2010, 22:07

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de mircearusu » 14 Feb 2010, 01:33

Am vazut si eu la un magazin mulinetele Okuma Spector.Ca ansamblu mi s-au parut destul de ok,in sensul ca rula destul de fin,nu mi s-a parut sa aiba vreun joc sau sa scoata sunete ciudate.Insa la finisaje cam lasa de dorit.Si corpul mulinetei,avand in vedere pretul,putea sa arate mai bine si sa iti dea un plus de incredere cand te uiti la ea.Per total,mi s-a parut o mulineta buna,insa nu isi justifica pretul.La banii aia mai pui 20-30 lei si iti iei tica abyss,care deja e alta mancare de peste. :D
Bastoane de nadit fibra carbon
SuperVeloce
Killer Design

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Neamtul » 14 Feb 2010, 13:46

Perfect de acord domnu Rusu.
Spector e cum e dar daca va uitati la Synex #-o ...
Pai eu cunosc oameni care folosesc niste mulinete no name de 150lei care seamana foarte mult cu Synex,aduse din Ungaria care nu ai nici cel mai mic joc,chiar si dupa 15-20 de partide.Mulinetele astea au jocuri mai putine ca un Entoh.Nu pot sa spun ca rezista mai bine decat mulinetele Okuma pentru ca nu au decat un sezon dar inca nu au nici un joc.
Cele mai reusite modele de la Okuma pentru crap cred ca sunt Longbow,Avenger,Cassien si Spector.
Celelalte au jocuri foarte mari si nu-mi inspira incredere. :-??
Mai tineti minte anul trecut cand s-au scumpit mulinetele Okuma si un Powerliner costa 270-280lei ?Pai daca nu le ieftineau nu le mai cumpara nici dracu.Mai puneai 70-100lei si iti luai Tica Abyss sau Shimano Navi,doua mulinete care sunt superioare chiar si unui Spector.

Avatar utilizator
raulytto69
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 09 Feb 2010, 18:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de raulytto69 » 19 Feb 2010, 15:26

am si eu o intrebare: synex660 exista in variante mai vechi si mai noi sau este decat un model standard? intreb asta pentru ca mi-am achizitionat 5 mulinete synex 660 de curand, dar fata de cele care le-am vazut pe site-urile de specialitate de la noi, au ceva in minus... adica de la talpa, pe maner in jos nu au acea bucata in plus care nu ii vad rostul.. ale mele nu au acea bucata de plastic.. sunt modelul vechi? multumesc!
Fişiere ataşate
18022010435.jpg
Vremurile bune, iti aduc prieteni!!! Vremurile rele, ii incearca!!!

Avatar utilizator
raulytto69
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 09 Feb 2010, 18:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de raulytto69 » 19 Feb 2010, 15:30

scuze... dar nu mi-o incarca pe cea de pe site pentru a vedea diferenta, dar cred ca stiti deja despre ceste vorba...
Vremurile bune, iti aduc prieteni!!! Vremurile rele, ii incearca!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de stefan_kwr » 19 Feb 2010, 16:02

Cred ca te referi la acel pinten de pe piciorul mulinetei.Dupa parerea mea,dar nu sunt sigur, e ca acel pinten se gaseste doar la modelele mai mari si anume synex665 si se foloseste din cate am inteles, pentru a bloca pick-upul, atunci cand este ridicat si vrei sa arunci.Un domn cumsecade de pe acest forum iti poate explica mai bine - gor965
Numai bine!!!

Avatar utilizator
raulytto69
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 09 Feb 2010, 18:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de raulytto69 » 19 Feb 2010, 23:15

multumesc d-le stefan! exact la acel pinten ma refeream... culmea este ca pe unde am cautat pe internet acest model si nu 665-ul, am gasit poze de prezentare cu acel pinten... mulinetele imi plac la nebunie!!! imi doresc de mult acest model si le-am achizitionat tot de pe acest forum, rubrica vanzari. se prezinta exceptional! nu au jocuri si nu scot niciun fel de sunete! fostul proprietar le-a cumparat in toamna si a dat cu ele 2 zile.. sunt practic noi.. dar ma gandeam ca nu cumva sa existe un model mai nou decat al meu si sa nu am de unde o cumpara pe a 6-a, pt ca imi mai trebuie una, avand 6 bete hakuyo mtx de 3.60. va multumesc pt raspunsuri anticipat si il astept pe gor965 sa ma lamureasca mai bine! sanatate!!!!
P.S. la descrierea modelului apare si tamburul conic long-cast iar astea ale mele nu au tambur conic! :-S
Vremurile bune, iti aduc prieteni!!! Vremurile rele, ii incearca!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gor965 » 19 Feb 2010, 23:54

raulytto69 scrie:......... au ceva in minus... adica de la talpa, pe maner in jos nu au acea bucata in plus care nu ii vad rostul..
Uite , cand am cele de mai sus mi-am adus aminte ca am mai spus cuiva la ce foloseste pintenul declansator si am promis ca filmez sa se vada diferenta intre 2 mulinete (Okuma ) ,una cu si alta fara acest accesoriu !
Nu mi-a iesit prea bine filmarea ca eram obosit de la munca , nici aparatul nu-i vre-i scula si nici eu nu ma prea pricep sa vorbesc de unul singur :D ...totusi am sa le incarc si-o sa le postez ceva mai incolo !
Referitor la intrebarea ,daca este un model mai vechi ,raspunsul este NU ! Synex este o serie ce a inlocuit o alta serie (Orix ) si modelele disponibile sunt de 60 si 65, cu si fara pinten declansator (cele fara , au litera a mic langa numarul ce descrie marimea mulinetei ...660a)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de mausse26 » 20 Feb 2010, 00:04

Raulytto,acum ca ti-a raspuns gor965poti dormi linistit la noapte.si nu uita sa le invelesti =)) =))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2010, 00:11

Rabatarea si pozitia pickup-ului la :
Powerliner
Oryx
Probleme la aruncarile in forta pot aparea la PL ,datorita greutatii mari a manivelei metalice (gravitatia isi face treaba ) si a pozitiei pe care aceasta ramane la ridicarea pickup-ului .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de iuuli » 20 Feb 2010, 00:27

exceptional d l Gor prezentarea toata stima pt ceea ce feceti =D> =D> =D> si cand ma gandesc ca eu am pl ~x(

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gor965 » 20 Feb 2010, 01:15

iuuli scrie:exceptional d l Gor prezentarea toata stima pt ceea ce feceti =D> =D> =D> si cand ma gandesc ca eu am pl ~x(
Nu e o problema prea mare...adica trebuiesc indeplinite mai multe conditii de-odata ca ai probleme din cauza miscarii pickup-ului ... de obicei garda (sarma )se propteste in fir si nu se intampla nimic ,dar daca iei in calcul pozitia manivelei+pozitia in culisare a tamburului + pozitia firului pe tambur+ prinderea firului de catre pescar+ forta si felul in care arunca , s-ar putea sa prinzi firul prea jos ,sa-ti intre aproape de galet si sa-ti faca probleme ! Cineva spunea la un moment dat ca firul ai facuse un mic sant pe garda (sarma )si daca agata acolo in aruncare ,declansa rabatarea pickup-ului si implicit lansarea monturii pe orbita ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dragos85
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 02 Feb 2010, 20:52

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Dragos85 » 20 Feb 2010, 18:54

:)) imi place ca in topicul care l-am facut acum ceva timp sunt mai mult laudate mulinetele ... nu vreau sa ma intelegeti gresit dar impresia asta mi-au lasat-o okumele cand le-am vazut atunci .. eram chitit sa imi iau 4 pl ...dar m-am razgandit numai din studiatul uneia la magazin si a mai contat faptul ca nu are worm shaft ...poate multi pescari sunt multumiti de ele dar cred ca okuma nu trebuia sa umble la acele modele iesite cu ceva timp in urma , daca m-ai adaugau la pl si worm shaft cum au synex-urile si spector-urile poate iesea cea mai vanduta mulineta de crap :) ps. mi-am luat 4 k-karp excellence VX 8000 si sunt f multumit de ele ... george daca ai putea sa imi faci si mie o comparatie intre pl si k-karp ti-as fi recunoscator ms mult

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gogu steriade » 20 Feb 2010, 20:17

pana la urma cum ie ? :-? ie bune sau nu mulinetele astea ca vreau si io :( si nici nam inteles dan filmletele alea mai nimic :-?? ca sa invartea coarba la fel si la aia si la aia ca era mulinete amandoua . :-B si eu nu ridic mulineta cu curun sus ca arunc din poanier ,adica pa sub mana si dan lateral ! #:-S
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gor965 » 03 Mar 2010, 00:48

Sunt bune bre Nea Gogule...vezi ca au inventat astia una mai deosebita ...asa ,numai ptr. Vip-uri ! ;)
E un model hibrid (amestec de carbon si aluminiu), cu un design nou...Trio se numeste :
Fişiere ataşate
TrioforWeb.jpg
tackle_2093_28347588.jpeg
Okuma Trio.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Amstel » 03 Mar 2010, 10:43

gor965 scrie:Sunt bune bre Nea Gogule...vezi ca au inventat astia una mai deosebita ...asa ,numai ptr. Vip-uri ! ;)
E un model hibrid (amestec de carbon si aluminiu), cu un design nou...Trio se numeste :
"Okuma Trio - spinning reel." - ca sa nu se arunce 'craparii' sa o comande.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”