NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de vioril » 23 Apr 2011, 02:41

dane , cand vei aduce modelul de mulineta cu tambur mai mare , poti sa-mi rezervi si mie primele 5 mulinete pe care le primesti ? daca este nevoie dau arvuna pt ele .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 02 Mai 2011, 00:17

Dane, de ce ai preferat ca buza tamburului sa fie conica (in unghi deschis) ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de eden » 02 Mai 2011, 00:45

stiu eu stiu eu ! :D

pe masura ce se desira fir, la buza conica frecarea e mai mica intre fir si tambur decat intre fir si alte spire de fir, rezultand un lanseu mai lung :D

a se vedea buza de basia, fox stratos 12000, si in general a mulinetelor facute pentru distanta...

corect domnule Mitranescu ? :-B
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Mai 2011, 01:58

gor965 scrie:Dane, de ce ai preferat ca buza tamburului sa fie conica (in unghi deschis) ? :-?
... nu este ideea mea .

Asa a insistat fabricantul fiind foarte convins ( datorita comenzilor pe alte modele ,catre Europa ) ca acesti tamburi cu buza conica sunt mai utili prelund orice mic joc al cursei tamburului care se face in timp, lucru ce ajuta la o strangere corecta a firului pe toata perioada de functionare a mulinetei. Un fel de mufare pe spigot la lansete care asigura o imbinare festa chiar daca piesele in contact se tocesc datorita mufarilor repetate.

La fel au insistat si cu galetul ceramic ( SIC ca la inele ) . Spun ca nu se taie nici daca se blocheaza si nu se mai invarte ( desi este pus pe doi rulmenti si aceasta posibilitate este aproape nula )

Atunci am studiat si eu putin alte modele consacrate ( asa cum spune si eden )si asfel m-am abatut putin de la modelul pe care plecasem ca forma ... okuma axeon.

Pana acum sunt multumit ... sa le vad si la treaba saptamana aceasta la CN.

Viorel Calugarescu , membru CARP ZONE , posesor al acestor mulinete, a castigat deja primul concurs la care s-a prezentat cu ele la Rosia 3 . Ca sunt bune nu este inca elocvent ,dar ca sunt norocoase este clar ! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Mai 2011, 02:25

eden scrie:stiu eu stiu eu ! :D

pe masura ce se desira fir, la buza conica frecarea e mai mica intre fir si tambur decat intre fir si alte spire de fir, rezultand un lanseu mai lung :D

a se vedea buza de basia, fox stratos 12000, si in general a mulinetelor facute pentru distanta...

corect domnule Mitranescu ? :-B
Parerea mea Dan este putin schimbate in urma concursurilor de casting din primavara aceasta si anume ca mulinetele sunt facute pentru a "mulina" ( strange) firul in conditii obtime si nu pentru a arunca la distanta.

Am facut zeci de lanseuri cu trei modele diferite de mulinete cu trei dimensiuni diferite pe care am pus acelasi fir de 0,25 si acelasi plumb de 110g . Am folosit acelasi MTX 14 pe toate variantele .
Aruncarile au fost intre 160 si 163 m fara o ordine anume !!!

Jubi a facut testul cu BBLC si cu Basia ... la fel ... nicio diferenta la aruncat . A ales BBLC pentru ca Basia se misca foarte greu la recuperat...

Mi-a parut rau ca nu am facut acest test si cu o mulineta de marimea uneia mai mari de spinning si ceva pe la 20 lei ... Sau poate sa vad cum reusesc sa prind un spray gol pe lanseta :D

Parere mea este ca o mulineta trebuie sa aiba urmatoarele calitati :
-sa stranga firul compact pe toata lungimea tamburului pentru ca acesta sa nu plece cu bucle la aruncare.
-sa aiba un sistem de franare cu o plaja mica si precisa ( fara hopuri )
-sa aiba piese rezistente in timp
-sa fie usoara
-sa aiba recuperare buna.

Atat !!! Ca arunca bine este numai problema lansetei , firului , plumbului si a pescarului .

P.S. Nu vreau sa intru in polemici pe acest subiect decat cu cei care au facut aceste teste cu mulinetele ... si cu ei fac pariu . :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Laurentiu » 02 Mai 2011, 09:46

Eu banuiam de mult lucrul acesta cu mulineta ''aruncatoare'', dar nu m-am hazardat sa dau un verdict ca sa nu intru in polemici cu asa zisii aruncatori de 200 metri cu pva. Mai ales ca eu nu sunt un mare aruncator dar asta nu ma impiedica sa-mi pun la munca materia cenusie si sa ajung la o concluzie.
Insa daca Dan a ajuns la aceasta concluzie si a avut curajul sa o posteze pe un forum fara sa-i fie teama ca o sa-i sara in cap fanii mulinetelor scumpe si de nume, poate si ceilalti pescari o sa-i dea seama ca se poate prinde peste si face performanta linistit si comod si cu scule de cateva sute de lei.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 02 Mai 2011, 11:06

Laurentiu scrie:Eu banuiam de mult lucrul acesta cu mulineta ''aruncatoare'', dar nu m-am hazardat sa dau un verdict ca sa nu intru in polemici cu asa zisii aruncatori de 200 metri cu pva. Mai ales ca eu nu sunt un mare aruncator dar asta nu ma impiedica sa-mi pun la munca materia cenusie si sa ajung la o concluzie.
Insa daca Dan a ajuns la aceasta concluzie si a avut curajul sa o posteze pe un forum fara sa-i fie teama ca o sa-i sara in cap fanii mulinetelor scumpe si de nume, poate si ceilalti pescari o sa-i dea seama ca se poate prinde peste si face performanta linistit si comod si cu scule de cateva sute de lei.
Mulinetele scumpe si de nume au 2 mari atuuri (in viziunea mea cel putin):
- aseaza bine firul !
- au componente de calitate !
Din astea deriva alte calitati , printre care si celebra : arunca bine ! :)
Ca sa fac o paranteza, mi-i se rupe mie ca sare vopseaua de pe Oryx...ptr. mine conteaza ca aseaza firul bine si are piese ce rezista suficient de mult in timpul cat sunt utilizate ! Daca insa as dispune de suficienti bani cat sa-mi permit sa inlocuiesc Oryx cu Aerotehnium MGS sau Tournamet BasiAir, nici n-as mai sta pe ganduri ! MGS si Basiair au toate atuurile lui Oryx plus inca unul (mare si tare) legat de greutatea mulinetei (fara vre-o mare legatura cu modul in care arunca) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 02 Mai 2011, 11:11

eden scrie:stiu eu stiu eu ! :D

pe masura ce se desira fir, la buza conica frecarea e mai mica intre fir si tambur ....
In principiu chestia asta e valabila doar daca firul e perfect asezat (in linie dreapta...cum este la Basia) dintr-un cap in altul al tamburului !
De-asta l-am intrebat pe Dan de ce s-a optat ptr. o buza de genul asta...ptr. ca eu stiu ca daca firul nu e asezat bine (vezi cazul mulinetelor ET LongCast) buza in unghi deschis iti face mari probleme , ca sa nu mai spun ca frecarea firului pe aceasta buza e mai mare decat pe celelalte !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Laurentiu » 02 Mai 2011, 12:23

gor965 scrie:DACA insa as dispune de suficienti bani cat sa-mi permit sa inlocuiesc Oryx cu Aerotehnium MGS sau Tournamet BasiAir !
Si cu asta ai spus tot, dandu-mi dreptate fara sa vrei. Pana atunci sunt foarte bune orix, hakuyo, etc, unde nu stiu daca pierzi 3-4 metri. Am precizat mai demult intro polemica: stiinta este sa aduci pestele pe patul tau de nada nu sa arunci departe cu montura.

P.S. Mi-am permis eu sa bolduiesc cuvantul ''daca''.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 02 Mai 2011, 13:35

Laurentiu scrie: P.S. Mi-am permis eu sa bolduiesc cuvantul ''daca''
...................
Si cu asta ai spus tot, dandu-mi dreptate fara sa vrei.
Nici n-am incercat sa te contrazic ori sa nu-ti dau dreptate ! Retinerea unora in a alege o mulineta mai buna tine mai mult de posibilitatile financiare decat de posibilitatile tehnice ale mulinetelor ! Raportat la pret, diferenta in metrii intre cum arunca Basia si cum arunca Oryx , ptr. majoritatea pescarilor "normali" , nu se justifica niciodata !...mai ales ca in stabilirea distantelor, roluri la fel de importante il au aruncatorul, firul si lanseta !
Laurentiu scrie: ...Am precizat mai demult intro polemica: stiinta este sa aduci pestele pe patul tau de nada nu sa arunci departe cu montura.
Nu e o chestie universal valabila ! Daca nu te ajuta locul de pescuit, poti sa stai zile in sir asteptand sa-ti intre pestele acolo unde vrei tu ! E o prostie sa ai un loc bun in 30 m si sa te apuci de pescuit la 100 m ...si tot o prostie este sa stai sa astepti sa-ti intre pestele la 100 m cand el sta la 150m ! Din punct de vedere tehnic, e bine sa ai posibilitatea sa pescuiesti direct acolo unde este pestele ! Ptr. asta s-au inventat lansetele de distanta, mulinetele long-cast si vaporasele !...ma rog, depinde acum si de cine pescuieste , unde si in ce conditii ! Daca tii neaparat sa demonstrezi ca poti prinde crap si la 1 m de mal, nu mai conteaza ca stai dupa el 10 ani...odata ce l-ai prins , esti cel mai mare pescar la stilul asta ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de eden » 02 Mai 2011, 14:55

aaaaaaaaaaham... multumesc pentru observatie si pentru lamurire tot odata...

eu ma gandisem la reducerea frecarii ca pe capatul tamburului se aseaza intotdeauna spirele mai ,,inghesuite'' decat pe centru, pentru ca acolo are loc capatul miscarii de du-te, vino al tamburului...

dar daca ziceti ca ati experimentat intr-adins, cred ca ati ajuns la rezultate concrete...

o mulineta cu care am avut parte de cele mai lungi lansee pana acum a fost si cu tambur lung, si cu diametru generos, si cu buza ,,oblica'' sau cum s-o zice, si cred ca asta m-a facut sa cred ce credeam ...

stima tuturor !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
xdocx
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Noi 2009, 08:51
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de xdocx » 02 Mai 2011, 15:38

Dan Mitranescu scrie: Am mers pe aceasta dimensiune in urma testelor facute la casting unde am observat ca nu exista diferente in aruncare atunci cand foloseam Axeon 65 sau Axeon 60 . Diferentele erau de cateva secunde la recuperat ...
Am preferat totusi un modelul mai usor . O pereche perfecta pentru MTX 14 ... :)
Sa inteleg ca tamburul mare este un moft, o chestie de marketing?
Si totusi , Domnule Mitranescu, ati afirmat ca folositi MTX 14 cu Axeon 65...
De ce nu cu 60?
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Marius Vintila » 03 Mai 2011, 06:22

Dupa cum vedeti mi-am luat mulineta :) e cu tambur mic dar isi face treaba.E long cast, tambur metalic de rezerva.
Modelul e editie limitata.
Fir intins tuturor!
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de vioril » 03 Mai 2011, 22:40

aceste mulinete au fost testate si in concurs la Rosia 3 . au fost mai mult decat ok avand in vedere faptul ca pescuiam in agatatura pe malul de vizavi si a fost necesar sa tragem blana de pesti . nu intentionez a face reclama , dar ce este bun si ieftin , e de spus , ca nu toata lumea are bani de BBRLC .

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Laurentiu » 03 Mai 2011, 22:57

O fi buna, nu contest, dar nu e ieftina. Este la concurenta cu destule modele in plaja de 200 lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”