NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Mai 2011, 23:40

xdocx scrie:
Dan Mitranescu scrie: Am mers pe aceasta dimensiune in urma testelor facute la casting unde am observat ca nu exista diferente in aruncare atunci cand foloseam Axeon 65 sau Axeon 60 . Diferentele erau de cateva secunde la recuperat ...
Am preferat totusi un modelul mai usor . O pereche perfecta pentru MTX 14 ... :)
Sa inteleg ca tamburul mare este un moft, o chestie de marketing?
Si totusi , Domnule Mitranescu, ati afirmat ca folositi MTX 14 cu Axeon 65...
De ce nu cu 60?
Tamburul mare este un real avantaj daca vrei sa ti cont de viteza de recuperare.
Axeon 65 este cea mai rapida mulineta. Acesta este motivul pentru care am folosit-o si poate am sa o folosesc daca sunt deranjat de recuperare redusa a mulinetelor cu tambur mai mic.
Pescuiesc majoritar in concursuri si mai ales in cele de "viteza" .
In primavara aceasta am testat Okuma Axeon 60 care desi are tamburul mai mic recuperarea este mai buna ca la 65 , una peste alta viteza fiind aceiasi la ambele modele. Urmand sa primesc mulinetele de la Hakuyo am decis sa le astept pe acestea datorita pretului. Am mai spus : nu fac compromisuri de dragul reclamei si folosesc cel mai ieftin echipament care imi acopera necesitatile.
Daca aceste mulinete ma vor dezavantaja prin constructia lor am sa renunt la ele si am sa le recomand numai celor carora li se potrivesc . Sa poate nici macar ...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 04 Mai 2011, 13:14

vioril scrie:aceste mulinete au fost testate si in concurs la Rosia 3 . au fost mai mult decat ok avand in vedere faptul ca pescuiam in agatatura pe malul de vizavi si a fost necesar sa tragem blana de pesti . nu intentionez a face reclama , dar ce este bun si ieftin , e de spus , ca nu toata lumea are bani de BBRLC .
Poti sa faci o poza din care sa reiasa modul de asezare a firului pe tambur ? Ma intereseaza cursa rotorului (pana unde aseaza firul la buza superioara ) si intercalarea spirelor ( nivelul de aliniere pe tambur , dintr-un capat in altul ) !...ceva de genul celor de mai jos, unde toate au tambur cu buza in unghi deschis dar numai prima costa sub 200 ron :
Fişiere ataşate
photo0156bg.jpg
daiwa_basia_qd1.jpg
303408.jpg
basiair.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CRAPULL
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 03 Aug 2010, 23:03
Localitate: BUCURESTI

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de CRAPULL » 07 Iun 2011, 00:37

Si pana la urma cea din prima poza aseaza bine firul sau nu ? dupa cum se vede eu zic ca aseaza bine pt. 223,30RON ce vrei mai mult de atat. **== :-h :-h :-h

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 07 Iun 2011, 09:16

CRAPULL scrie:Si pana la urma cea din prima poza aseaza bine firul sau nu ? dupa cum se vede eu zic ca aseaza bine pt. 223,30RON ce vrei mai mult de atat. **== :-h :-h :-h
Ptr. 223 ron eu n-as cumpara-o niciodata ! Uita-te atent la ce dimensiune au buclele din fata si ce dimensiune au cele din spate ! Conul astfel format lasa buclele din spate sa sara peste cele din fata si-atunci se produc fregvent peruci ! Mulinetele care produc cele mai putine peruci (sau nu le produc deloc) sunt cele cu conicitate inversa la tambur !...in sensul ca in fata buclele sunt mai mari iar in spate sunt mai mici si nu pot astfel sa sara peste cele din fata !
Fişiere ataşate
3189.jpg
2137.jpg
2095.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de vioril » 12 Iun 2011, 13:37

salutare George ! scuze de raspunsul intarziat , dar astazi cand m-am apucat sa ma pregatesc pt un concurs si inainte de a schimba niste fire , mi-am amintit de faptul ca mi-ai cerut niste poze cu mulinetele .
sper sa-ti fie de folos .
Fişiere ataşate
2011-06-12 09.47.31.jpg
2011-06-12 09.47.16.jpg

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de vioril » 12 Iun 2011, 13:38

uite o poza cu una singura, de precizat ca pozele le-am facut cu un telefon .
Fişiere ataşate
2011-06-12 09.48.59.jpg

Avatar utilizator
avramiontr71
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 29 Ian 2010, 20:22

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de avramiontr71 » 13 Iun 2011, 13:59

Interesanta mulineta.Aseaza firul destul de bine. Ramine de vazut daca este la fel de fiabila ca axeon.

Avatar utilizator
tudor mircea
Veteran
Veteran
Mesaje: 598
Membru din: 21 Dec 2008, 17:22

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de tudor mircea » 13 Iun 2011, 20:17

asta e hakuyo hd?si ce fir este ala si ce diametru?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de gor965 » 13 Iun 2011, 21:22

Poze la rezolutie mai mare, facute azi pe balta (cu mentiunea ca diametrul firului este de 0.40, iar BBRLC-ul care apare in ultimele poze, costa de 4 ori mai mult :D ) :
100_2420.JPG
100_2421.JPG
100_2422.JPG
100_2560.JPG
100_2566.JPG
100_2571.JPG
100_2562.JPG
100_2563.JPG
100_2564.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
avramiontr71
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 29 Ian 2010, 20:22

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de avramiontr71 » 14 Iun 2011, 19:06

Arata bine firul pe tambur.Eu totusi as merge pe varianta axeon v2,cam acelasi pret si parca mai solida.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Laurentiu » 14 Iun 2011, 22:31

In afara de asta care hakuyo mai are wormshaft?

Avatar utilizator
cosmin81ro
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Noi 2010, 22:52

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de cosmin81ro » 17 Iun 2011, 15:52

avramiontr71 scrie:Arata bine firul pe tambur.Eu totusi as merge pe varianta axeon v2,cam acelasi pret si parca mai solida.
mai solida AXEON V2 decat HAKUYO TD6000???? in ce vis?
inseamn ca nu ai tinut V2-ul in mana si nici HAKUYO de vb....

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de Neamtul » 17 Iun 2011, 22:34

Nu cred ca Hakuyo e mai solida sau mai buna decat Axeon V2.Nici macar in vise...
Nu am tinut in mana Hakuyo dar stiu Axeon si Axeon V2(care sunt la fel de bine construite)si e greu sa faci ceva mai bun in banii astia.
Ca sa ajunga un constructor la renumele si calitatea firmei Okuma trebuie sa mai treaca multi ani,ma refer la testul timpului.
Sincer sa fiu,firma Hakuyo nu-mi inspira incredere,nu-mi spune nimic.
...si o parere sincera->nu cred ca Hakuyo are un raport calitate/pret/performanta mai bun decat alti producatori.
E un val,e la moda sa ai Hakuyo,asa cum era la moda in urma cu ceva timp sa ai Senzor Magic.(da si eu am muscat-o)
Sunt curios cata lume si-ar vinde Okumele,Serturile sau Mitchellurile ca sa-si cumpare o mulineta Hakuyo.

Gata,ma opresc aici si promit sa nu ma mai iau de firma Hakuyo. :))

Avatar utilizator
cosmin81ro
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Noi 2010, 22:52

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de cosmin81ro » 18 Iun 2011, 00:34

Neamtul scrie:Nu cred ca Hakuyo e mai solida sau mai buna decat Axeon V2.Nici macar in vise...
Nu am tinut in mana Hakuyo dar stiu Axeon si Axeon V2(care sunt la fel de bine construite)si e greu sa faci ceva mai bun in banii astia.
Ca sa ajunga un constructor la renumele si calitatea firmei Okuma trebuie sa mai treaca multi ani,ma refer la testul timpului.
Sincer sa fiu,firma Hakuyo nu-mi inspira incredere,nu-mi spune nimic.
...si o parere sincera->nu cred ca Hakuyo are un raport calitate/pret/performanta mai bun decat alti producatori.
E un val,e la moda sa ai Hakuyo,asa cum era la moda in urma cu ceva timp sa ai Senzor Magic.(da si eu am muscat-o)
Sunt curios cata lume si-ar vinde Okumele,Serturile sau Mitchellurile ca sa-si cumpare o mulineta Hakuyo.

Gata,ma opresc aici si promit sa nu ma mai iau de firma Hakuyo. :))
Nu e vorba ca te iei de firma HAKUYO...dar iti dau un exemplu concret..OKUMELE V2 sunt chiar 202 RON iar HAKUYO 200...concluzia trageo tu.
si in plus de asta iti pot spune ca V2-ul m-am jucat ieri cu el...am desfacut chiar 2 noi noute din ambalaj pentru ca mi s-a parut ca lucreaza foarte greu fara fir pe ele...4+1 rulmenti...pe cand HAKUYO TD 6000 9+1 rulmenti si lucreaza la fel de bine si incarcata cu fir pe tambur si fara fir...
De curiozitate du-te intr-un magazin si ia un V2 si dai la manivela vezi cum merge...ca sa fiu sincer merge mai prost de 10 ori decat AXEON 65 sau 60 primele...

eu iti spun din punctul meu de vedere HAKUYO TD 6000 este peste V2...la ce vrei tu...calitate/pret/performanta. Testeaza atat V2 cat si HAKUYO....si vorbim apoi.

Avatar utilizator
cosmin81ro
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 09 Noi 2010, 22:52

Re: NOUL MODEL DE MULINETA HAKUYO

Mesaj de cosmin81ro » 18 Iun 2011, 00:36

sincer am avut de ales intre PL, V2, si aceste HAKUYO...si am luat HAKUYO...o sa iti spun saptamana viitoare sau peste 2 sapt cand ies sa le pun la treaba.
si scuza-ma dar nu compara HAKUYO cu MITCHELL...
SERT sa stii ca nu e o firma de TOP...decat sa imi iau o mulineta sert sau un bat sert as prefera MITCHELL cu toate ca acum am MTX 8 3,90...dar eu unu nu sunt fan SERT.
iar daca as vrea sa ma sparg in figura ca unii care fac fitze...mi-as lua DAIWA...macar stiu pe ce dau 4500 RON pe o mulineta :D.
dar stii cum e pasiunea se plateste si inca scump...


te las pana testezi un HAKUYO chiar si in magazin si imi spui apoi ce parere ai pana atunci ... FIRE INTINSE!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”