parere synex 65

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 29 Mar 2010, 22:05

raduionescu45 scrie:se poate face chestia asta doar ca sa imbunatatesti frana? eu am pl 865 si trebuie sa cam invart de rotita pana sa se modifice rezistenta opusa.
o schema sau o poza se poate va rog?
multumesc!
Daca scoti arcul din butonul de frana ,nu imbunatatesti frana ci o faci mai rapida ...in sensul ca presiunea pe care o aplici prin insurubarea butonului nu mai este preluata si "dijmuita" de arc ci se aplica direct pe discurile de frana. Faptul ca tu insurubezi mai mult la butonul de frana denota o plaja mare de reglaj ,mai exact o frana mai sensibila . Cand ai scos arcul ai o frana cu o plaja extrem de mica de reglaj ,care trece brusc de la o tensiune mare la una mica si invers. De mentionat ca prin scoaterea arcului ,butonul de frana ,ca sa ajunga sa apese pe discuri ,coboara la insurubare mai mult decat de obicei ,in jos pe ax (in interiorul tamburului) ...astfel ca cele care nu pot ajunge in punctul cel mai de jos in care sa atinga discurile au nevoie de o piesa rigida in locul arcului .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de Tavi2 » 29 Mar 2010, 23:40

Atentie ca in timp ceva se uzeaza si sigur nu e vorba de discurile de frana care sunt metalice...

Eu am scos arcurile de la 4 buc Okuma LB80 si 4 buc Daiwa Opus Plus si dau asa cu ele de vreo 3 ani, in conditiile in care nu am abuzat de frana, ca sincer nu prea am cu ce ma lauda in ultimul timp la capitolul capturi ~x( ; mulinetele merg bine, dar n-as scoate arcurile unor scule mai scumpe ca m-ar durea inima :O

Daca D.M. aplica o metoda similara, avand rezultate exceptionale, inseamna ca este viabila, cu conditia sa te obisnuiesti rapid cu noua gama de reglaj a franei.

Oricum, daca scoti arcurile, nu uita unde le-ai pus, asa... just in case. :O

Octavian

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: parere synex 65

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Mar 2010, 01:25

Arcurile trebuiesc inlocuite neaparat (cel putin la Okuma) cu o piesa rigida.!!!!!

In lipsa acestei piese piulita iese din locasul special din buton (care o angreneaza) exact in momentul in care frana este stransa la maxim . In aceasta situatie nu mai poate fi desfacuta deoarece butonul se invarte in gol. Daca ati patit asa ceva incercati sa apasati foarte tare pe buton in timp ce incercati sa il desfaceti.

Daca exista piesa rigida acest lucru nu are cum sa se intample.

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de Tavi2 » 30 Mar 2010, 14:27

La LB80 nu am patit (inca) chestia asta, cu toate ca la aruncare strang frana cu simt de raspundere. Eu am mulinetele de aprox 5 ani - e posibil ca piulitele sa fie fixate in interiorul butonului de frana utilizand un adeziv ?!

Oricum planuiam pt saptamana viitoare o revizie la scule asa ca o sa ma uit mai atent butoane si piulite, nu de alta, dar sa n-am vreo surpriza cand mi-o fi lumea mai draga.

Stima
Octavian

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de raduionescu45 » 30 Mar 2010, 17:48

foarte interesant si e exact cam ce mi-as dori.
1. se poate scurta arcul doar arcul si astfel frana sa atinga mai usor discurile?
2. cum arata aceasta piesa cu care trebuie inlocuit arcul? presupun ca un tub de lungimea arcului (intins) si cu acelasi diametru?
multumesc

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: parere synex 65

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Mar 2010, 22:50

raduionescu45 scrie:foarte interesant si e exact cam ce mi-as dori.
1. se poate scurta arcul doar arcul si astfel frana sa atinga mai usor discurile?
2. cum arata aceasta piesa cu care trebuie inlocuit arcul? presupun ca un tub de lungimea arcului (intins) si cu acelasi diametru?
multumesc
1.da , dar te complici "ireparabil" ... :D
2. da.

Avatar utilizator
sma_plus
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 02 Oct 2010, 14:02

Re: parere synex 65

Mesaj de sma_plus » 09 Oct 2010, 19:57

care e treaba cu pintenul declansator ??? tot ma uit si eu dupa mulineta acesta. poate sa spuna cineva ?

Avatar utilizator
Mike23
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 23 Iun 2009, 17:01
Localitate: Bucuresti

Re: parere synex 65

Mesaj de Mike23 » 11 Oct 2010, 13:15

Sa nu sara garda aiurea cand arunci in forta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere synex 65

Mesaj de gor965 » 11 Oct 2010, 13:23

sma_plus scrie:care e treaba cu pintenul declansator ??? tot ma uit si eu dupa mulineta acesta. poate sa spuna cineva ?
Explicasem in alt topic ,mai demult ...
Rabatarea si pozitia pickup-ului la :
Powerliner
Oryx
Probleme la aruncarile in forta pot aparea la PL ,datorita greutatii mari a manivelei metalice (gravitatia isi face treaba ) si a pozitiei pe care aceasta ramane la ridicarea pickup-ului .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”