sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
idcatagsm2005
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 23 Ian 2012, 01:55

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de idcatagsm2005 » 09 Feb 2012, 02:21

la emblem z se poate pune baitruner?

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de zfcristian » 09 Feb 2012, 10:44

Rechin scrie:
zfcristian scrie:eu tin pariu cu oricine care are pana in 1,70 m eu avand 1,90 si 120 kg ca arunc cu okuma pl sau alta mulineta din gama ei de pret mai mult ca el cu orice mulineta din lume vrea el.aceeasi lanseta.sau nu neaparat.cum ai spus si tu pescarul pana la urma scoate pestele...daca esti babalau nu prinzi peste nici cu mama lu navi sau basia sau ce mai vrei.. ;)
Mai usor cu pariurile ca s-ar putea sa nu stii in ce te bagi , pierzi oricand pariul asta cu unul ca Adrian Voicu.
Legat de Navi - masina de aruncat, nu stiu de ce o fi folosita de Mark Hutchinson oare , nu l-am vazut cu PL, crezi ca nu si-o permite sau ce ?!?!?!? ( Daca nu stii cine e Mark Hutchinson sau ce face da un search pe Youtube.com )
Eu stiu ca astia ca tine orice le-ai face nu le scoti o idee din cap asa ca nu insist !!!
PL Rules !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Siledoctorul
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 08 Aug 2010, 13:21
Localitate: Bucuresti

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Siledoctorul » 09 Feb 2012, 11:10

Cred ca te inseli...era o discutie pe aici, dintre aruncatori buni, unde s-a ajuns la concluzia cum ca nu mulineta lanseaza ci lanseta si omul. Diferentele intre mulinete de acelasi calibru fiind insignifinate. Acum, cred ca nu esti naiv sa crezi Mark ala la cat de cunoscut e sa arunce cu peleuri. E normal sa foloseasca top of the top, poate chiar fiind platit de marca respectiva pt reclama.. Ehe...pescuitul asta nu e asa cum cred unii...ti-ai tras lansete si mulinete de top si arunci 200m si pestele sare singur pe saltea.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de zfcristian » 09 Feb 2012, 11:18

Siledoctorul scrie:Cred ca te inseli...era o discutie pe aici, dintre aruncatori buni, unde s-a ajuns la concluzia cum ca nu mulineta lanseaza ci lanseta si omul. Diferentele intre mulinete de acelasi calibru fiind insignifinate. Acum, cred ca nu esti naiv sa crezi Mark ala la cat de cunoscut e sa arunce cu peleuri. E normal sa foloseasca top of the top, poate chiar fiind platit de marca respectiva pt reclama.. Ehe...pescuitul asta nu e asa cum cred unii...ti-ai tras lansete si mulinete de top si arunci 200m si pestele sare singur pe saltea.
Alt cunoscator !!!
Da niste idioti si astia cu mulinetele lor, d'aia Basia spre exemplu e folosita de ffff multi aruncatori pentru ca nu conteaza !
Nu conteaza cum aranjeaza firul , nu conteaza marimea tamburului, nu conteaza forma tamburului , nu conteaza nimic doar parerea ta si a lu rechinu !

Auzi tu ce folosesti ?
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de sdaniel » 09 Feb 2012, 11:47

zfcristian scrie: Da niste idioti si astia cu mulinetele lor, d'aia Basia spre exemplu e folosita de ffff multi aruncatori pentru ca nu conteaza !
Nu conteaza cum aranjeaza firul , nu conteaza marimea tamburului, nu conteaza forma tamburului , nu conteaza nimic doar parerea ta si a lu rechinu !

Auzi tu ce folosesti ?

Anul trecut la Darvari in etapa a 2-a a CN-ului a trebuit sa pescuiesc foarte departe (la modu , tare si in fata! ) , aveam in stand lansete Hi-S'ive echipate cu Basia si BBRLC , tamburii ambelor mulinete erau incarcati corect cu acelasi fir P-LINE floroclear 0.23 . Cum iti explici ca aruncam considerabil mai mult cu ansamblul Hi-S'ive + BBRLC , in conditiile in care pescuiam cu acelasi plumb si aceeasi montura !

Isi poate explica cineva ? ca eu nu :noob: ....
Dan Serban

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de darius123 » 09 Feb 2012, 11:47

Cristi, nu te contrazic dar am si eu o nelamurire.Daca vine unul si arunca cu un ansamblu format din Basia si HI-S 200 sa zicem si arunca mai putin ca si Domnul Dan care are un ansamblu format din Mtx 14+ Okuma, ce rezulta de aici?Ca niste scule mai putin performante pentru casting, aduc rezultate mai notabile pe mana unui aruncator bun, decat niste scule de top pe mana unui aruncator slab.Acum depinde, ca daca ne luam dupa logica asta, rezulta ca Domnul Dan trebuie sa lanseze cu cel putin 10m mai mult, daca ar folosii un echipament de top in dauna celui folosit acum.Am ales Hi-S 200 pentru ca este renumita ca fiind o lanseta pentru distanta, nimeni nu o cumpara pentru placere in drill sau pentru pescuit de placere la 100m.Am avut si eu Shimano Navi, este o mulineta buna, dar sincer....m-am chinuit foarte mult sa asez firul perfect, am tot scos si adaugat saibe, am pus aceiasi grosime de fir pe tot tamburul sa nu influneteze asezarea firului si tot nu am fost 100% multumit.Dupa mine, asezarea perfecta a firului inseamna ca tamburul sa fie plin jos si plin pana in buza sus, dar firul sa fie asezat in forma conica.La Navi, daca aveam tamburul plin jos, aseza firul conic, dar sus ramanea gol, nu era plin pana in buza.Probabil ca nu am gasit eu solotia optima, dar nu mai aveam nervi sa incerc.In concluzie, conteaza sa ai un echipament de top doar atunci cand reusesti sa scoti ,, untul'' din actualul echipament si simti ca acesta te limiteaza.Recunosc ca daca as sta foarte bine cu finantele, probabil ca as cumpara si eu un echipament cat mai performant, dar nu stiu daca as avea rezultatele conform efortului financiar depus.Tot ce este scump, este alta calitate, dar pe mine poate sa ma dezavantajeze.Sa dau un mic exemplu, am un prieten ce are un set de Shimano Mgs dar si-a cumparat BBLC si le foloseste mai mult, chiar daca diferenta de pret intre cele 2 este una foarte mare( >2000 ron).

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 09 Feb 2012, 11:51

zfcristian scrie:
Siledoctorul scrie:Cred ca te inseli...era o discutie pe aici, dintre aruncatori buni, unde s-a ajuns la concluzia cum ca nu mulineta lanseaza ci lanseta si omul. Diferentele intre mulinete de acelasi calibru fiind insignifinate. Acum, cred ca nu esti naiv sa crezi Mark ala la cat de cunoscut e sa arunce cu peleuri. E normal sa foloseasca top of the top, poate chiar fiind platit de marca respectiva pt reclama.. Ehe...pescuitul asta nu e asa cum cred unii...ti-ai tras lansete si mulinete de top si arunci 200m si pestele sare singur pe saltea.
Alt cunoscator !!!
Da niste idioti si astia cu mulinetele lor, d'aia Basia spre exemplu e folosita de ffff multi aruncatori pentru ca nu conteaza !
Nu conteaza cum aranjeaza firul , nu conteaza marimea tamburului, nu conteaza forma tamburului , nu conteaza nimic doar parerea ta si a lu rechinu !

Auzi tu ce folosesti ?
inca o data iti spun:nu intelegi sensul celor spuse de mine.poate eu sant de vina ca nu m-am facut bine inteles.atata spun si am terminat:nu exista cea mai buna mulineta.sant multe mulinete bune si scumpe si mai ieftine.nu am nimic cu shimano nici cu okuma cu niciuna dintre ele.parerile sant impartite ti-am spus de ce cred asta:pentru ca multi au o preferinta personala si cum ai spus si tu nu poti sa le scoti asta din cap nicicum.eu unul nu am nici o preferinta personala.ai spus ca multi arunca cu basia.unii cu navi,unii cu axeon,unii cu infinity,unii cu multiplicatoare(de ce?)din ce am vazut pe youtube majoritatea folosesc asa ceva.care este cea mai buna mulineta?numeste-o tu ..conteaza da cum aseaza firul,conteaza marimea tamburului dar nici pe departe nu conteaza atat ca tehnica,forta si alte calitati ale aruncatorului.sa iti dau un exemplu:degeaba ai ultimul tip de masina din lume daca tu nu stii sa conduci esti praf la volan si ai 3 perne pe scaun ca nu ajungi la volan .m-am facut cat de cat inteles?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de sdaniel » 09 Feb 2012, 11:55

Rechin scrie: inca o data iti spun:nu intelegi sensul celor spuse de mine.poate eu sant de vina ca nu m-am facut bine inteles.atata spun si am terminat:nu exista cea mai buna mulineta.sant multe mulinete bune si scumpe si mai ieftine.nu am nimic cu shimano nici cu okuma cu niciuna dintre ele.parerile sant impartite ti-am spus de ce cred asta:pentru ca multi au o preferinta personala si cum ai spus si tu nu poti sa le scoti asta din cap nicicum.eu unul nu am nici o preferinta personala.ai spus ca multi arunca cu basia.unii cu navi,unii cu axeon,unii cu infinity,unii cu multiplicatoare(de ce?)din ce am vazut pe youtube majoritatea folosesc asa ceva.care este cea mai buna mulineta?numeste-o tu ..conteaza da cum aseaza firul,conteaza marimea tamburului dar nici pe departe nu conteaza atat ca tehnica,forta si alte calitati ale aruncatorului.sa iti dau un exemplu:degeaba ai ultimul tip de masina din lume daca tu nu stii sa conduci esti praf la volan si ai 3 perne pe scaun ca nu ajungi la volan .m-am facut cat de cat inteles?

Ca sa o simplificam...din punctul meu de vedere nu exista cea mai buna mulineta ,la fel cum nu exista nici cea mai prinzatoare bila din univers.
Toate fac aproximativ acelasi lucru , conteaza foarte mult conditiile in care le folosesti si sa iti satisfaca cerintele in acele conditii .
Ultima oară modificat 09 Feb 2012, 12:00 de către sdaniel, modificat 1 dată în total.
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de sdaniel » 09 Feb 2012, 11:55

am postat de 2 ori , scuze
Dan Serban

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 09 Feb 2012, 12:03

sdaniel scrie:
Rechin scrie: inca o data iti spun:nu intelegi sensul celor spuse de mine.poate eu sant de vina ca nu m-am facut bine inteles.atata spun si am terminat:nu exista cea mai buna mulineta.sant multe mulinete bune si scumpe si mai ieftine.nu am nimic cu shimano nici cu okuma cu niciuna dintre ele.parerile sant impartite ti-am spus de ce cred asta:pentru ca multi au o preferinta personala si cum ai spus si tu nu poti sa le scoti asta din cap nicicum.eu unul nu am nici o preferinta personala.ai spus ca multi arunca cu basia.unii cu navi,unii cu axeon,unii cu infinity,unii cu multiplicatoare(de ce?)din ce am vazut pe youtube majoritatea folosesc asa ceva.care este cea mai buna mulineta?numeste-o tu ..conteaza da cum aseaza firul,conteaza marimea tamburului dar nici pe departe nu conteaza atat ca tehnica,forta si alte calitati ale aruncatorului.sa iti dau un exemplu:degeaba ai ultimul tip de masina din lume daca tu nu stii sa conduci esti praf la volan si ai 3 perne pe scaun ca nu ajungi la volan .m-am facut cat de cat inteles?

Ca sa o simplificam...din punctul meu de vedere nu exista cea mai buna mulineta ,la fel cum nu exista nici cea mai prinzatoare bila din univers.
Toate fac aproximativ acelasi lucru , conteaza foarte mult conditiile in care le folosesti si sa iti satisfaca cerintele in acele conditii .
eu unul sant perfect de acord cu tine.nu exista nici cea mai buna lanseta.daca nu te simti tu bine cu ea in mana poate sa coste si 1 miliard de euro.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de zfcristian » 09 Feb 2012, 12:08

sdaniel scrie: Anul trecut la Darvari in etapa a 2-a a CN-ului a trebuit sa pescuiesc foarte departe (la modu , tare si in fata! ) , aveam in stand lansete Hi-S'ive echipate cu Basia si BBRLC , tamburii ambelor mulinete erau incarcati corect cu acelasi fir P-LINE floroclear 0.23 . Cum iti explici ca aruncam considerabil mai mult cu ansamblul Hi-S'ive + BBRLC , in conditiile in care pescuiam cu acelasi plumb si aceeasi montura !

Isi poate explica cineva ? ca eu nu :noob: ....
Pai ar fi o explicatie, cred : tamburul de Basia are diametrul mai mic ca cel de la BBLC , practic iti pleaca mult mai multe spire decat de pe BBLC de unde si o frecare mai mare, corect ?
De pe BBLC daca primul inel e destul de sus spira de pe BBLC are timp sa se intinda .

Ceva similar am patit si eu in toamna incercam Windcast x 5000 VS Ultegra Ci4 14000 xta pe bete Beastmaster de 3,96 , acelasi fir de 0,25.
Ultegra Ci4 14000 xta arunca constant peste Windcast plus ca la lansarea cu windcast firul pleca zgomotos de pe tambur in timp ce de pe Ultegra Ci4 14000 xta pleca mult mai silentios .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de sdaniel » 09 Feb 2012, 12:21

zfcristian scrie:
sdaniel scrie: Anul trecut la Darvari in etapa a 2-a a CN-ului a trebuit sa pescuiesc foarte departe (la modu , tare si in fata! ) , aveam in stand lansete Hi-S'ive echipate cu Basia si BBRLC , tamburii ambelor mulinete erau incarcati corect cu acelasi fir P-LINE floroclear 0.23 . Cum iti explici ca aruncam considerabil mai mult cu ansamblul Hi-S'ive + BBRLC , in conditiile in care pescuiam cu acelasi plumb si aceeasi montura !

Isi poate explica cineva ? ca eu nu :noob: ....
Pai ar fi o explicatie, cred : tamburul de Basia are diametrul mai mic ca cel de la BBLC , practic iti pleaca mult mai multe spire decat de pe BBLC de unde si o frecare mai mare, corect ?
De pe BBLC daca primul inel e destul de sus spira de pe BBLC are timp sa se intinda .

Ceva similar am patit si eu in toamna incercam Windcast x 5000 VS Ultegra Ci4 14000 xta pe bete Beastmaster de 3,96 , acelasi fir de 0,25.
Ultegra Ci4 14000 xta arunca constant peste Windcast plus ca la lansarea cu windcast firul pleca zgomotos de pe tambur in timp ce de pe Ultegra Ci4 14000 xta pleca mult mai silentios .

Atunci de ce toti posesorii de Basia nu isi cumpara BBRLC-uri ? :D
De ce Dan Mitranescu arunca cu MTX14 si mulineta Okuma mai mult ca multi pescari cu Hi-S`uri,FMJ-uri etc echipate corespunzator cu mulinete "pentru distanta" ?
Pentru ca echipamentul are ca scop completarea carentelor din tehnica pescarului.
Dan Serban

Avatar utilizator
Rechin
membru activ
membru activ
Mesaje: 133
Membru din: 11 Apr 2010, 16:26

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de Rechin » 09 Feb 2012, 12:26

=D>
sdaniel scrie:
zfcristian scrie:
sdaniel scrie: Anul trecut la Darvari in etapa a 2-a a CN-ului a trebuit sa pescuiesc foarte departe (la modu , tare si in fata! ) , aveam in stand lansete Hi-S'ive echipate cu Basia si BBRLC , tamburii ambelor mulinete erau incarcati corect cu acelasi fir P-LINE floroclear 0.23 . Cum iti explici ca aruncam considerabil mai mult cu ansamblul Hi-S'ive + BBRLC , in conditiile in care pescuiam cu acelasi plumb si aceeasi montura !

Isi poate explica cineva ? ca eu nu :noob: ....
Pai ar fi o explicatie, cred : tamburul de Basia are diametrul mai mic ca cel de la BBLC , practic iti pleaca mult mai multe spire decat de pe BBLC de unde si o frecare mai mare, corect ?
De pe BBLC daca primul inel e destul de sus spira de pe BBLC are timp sa se intinda .

Ceva similar am patit si eu in toamna incercam Windcast x 5000 VS Ultegra Ci4 14000 xta pe bete Beastmaster de 3,96 , acelasi fir de 0,25.
Ultegra Ci4 14000 xta arunca constant peste Windcast plus ca la lansarea cu windcast firul pleca zgomotos de pe tambur in timp ce de pe Ultegra Ci4 14000 xta pleca mult mai silentios .

Atunci de ce toti posesorii de Basia nu isi cumpara BBRLC-uri ? :D
De ce Dan Mitranescu arunca cu MTX14 si mulineta Okuma mai mult ca multi pescari cu Hi-S`uri,FMJ-uri etc echipate corespunzator cu mulinete "pentru distanta" ?
Pentru ca echipamentul are ca scop completarea carentelor din tehnica pescarului.
=D> =D> =D> =D> =D>
"Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii".Adolf Hitler.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de zfcristian » 09 Feb 2012, 12:53

sdaniel scrie:Atunci de ce toti posesorii de Basia nu isi cumpara BBRLC-uri ? :D
De ce Dan Mitranescu arunca cu MTX14 si mulineta Okuma mai mult ca multi pescari cu Hi-S`uri,FMJ-uri etc echipate corespunzator cu mulinete "pentru distanta" ?
Pentru ca echipamentul are ca scop completarea carentelor din tehnica pescarului.
Unii prefera un echipament light iar unii un echipament heavy si tu stii fff bine asta . BBRLC este un tractor de muncit iar Basia este o jucarie frumoasa si usoara .
Mitranescu arunca al dracu de bine si ai vazut ce stil de aruncare are, are o tehnica fff buna iar daca el crede ca impreuna cu echipamentul respectiv el este un pescar complet atunci....
Hi-S`uri,FMJ-uri poate folosi oricine ideea este pe mana cui pica si ce tehnica are , ce incercam eu sa subliniez si nu a fost inteles este ca pentru a evolua in pescuit si nu numai trebuie macar sa incerci echipamente noi altfel nu vei sti niciodata daca poti mai mult sau nu , ideea e sa incerci sa evoluezi . Altfel toti am avea Dacia 1310 k pana la urma tot acolo ajungi ,nu ?
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat mulineta crap 300-350ron d-nul gore help pls

Mesaj de sdaniel » 09 Feb 2012, 13:05

zfcristian scrie:
sdaniel scrie:Atunci de ce toti posesorii de Basia nu isi cumpara BBRLC-uri ? :D
De ce Dan Mitranescu arunca cu MTX14 si mulineta Okuma mai mult ca multi pescari cu Hi-S`uri,FMJ-uri etc echipate corespunzator cu mulinete "pentru distanta" ?
Pentru ca echipamentul are ca scop completarea carentelor din tehnica pescarului.
Unii prefera un echipament light iar unii un echipament heavy si tu stii fff bine asta . BBRLC este un tractor de muncit iar Basia este o jucarie frumoasa si usoara .
Mitranescu arunca al dracu de bine si ai vazut ce stil de aruncare are, are o tehnica fff buna iar daca el crede ca impreuna cu echipamentul respectiv el este un pescar complet atunci....
Hi-S`uri,FMJ-uri poate folosi oricine ideea este pe mana cui pica si ce tehnica are , ce incercam eu sa subliniez si nu a fost inteles este ca pentru a evolua in pescuit si nu numai trebuie macar sa incerci echipamente noi altfel nu vei sti niciodata daca poti mai mult sau nu , ideea e sa incerci sa evoluezi . Altfel toti am avea Dacia 1310 k pana la urma tot acolo ajungi ,nu ?

Degeaba ai echipament de top daca te bate balta si eventual iti dai cu plumbu in cap...
Nu totul se rezuma la a incerca echipamente noi , pentru ca in industria asta nu tot ce e scump e bun , din punctul meu de vedere .Ai plecat pe o idee buna ..insa trebuie sa iti dai seama singur de ce ai nevoie pentru a ajunge sus(in cazul nostru pentru a castiga distanta) , pentru ca alegi 100 de pescari si vei descoperi 100 de stiluri/tehnici , ce mi se potriveste mie tie ti se pare anapoda ..si tot asa.
Totul depinde numai de pescar cand isi alege echipamentul ...conteaza mai putin parerile de pe forum .
Dan Serban

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”