Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2012, 20:26

clota scrie:Da e adevarat bblc are vanzari mai mari , dar din un singur motiv EFECT DE TURMA.
Al dracului efect...adica toti actuali si fostii detinatori de BBRLC au fost atat de prosti incat s-au luat unii dupa altii si au folosit multumiti acelasi tip de mulineta timp de 13 ani...si toate astea din efect de turma ! #-o
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
clota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Iun 2009, 15:27

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de clota » 09 Mar 2012, 20:35

Nu vreau sa fiu inteles gresit,sunt un fost posesor de okuma pl. dupa 3 sezoane nici o problema dar le-am vandut sa imi iau shimano din cauza efectului de turma shimano e mai bun.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2012, 21:00

clota scrie:Nu vreau sa fiu inteles gresit,sunt un fost posesor de okuma pl. dupa 3 sezoane nici o problema dar le-am vandut sa imi iau shimano din cauza efectului de turma shimano e mai bun.
Din postul tau anterior se desprindea o urma de regret. Pare ca-ti apre rau ca le-ai luat si nu intrevezi diferenta fata de celelalte mulinete. Le-ai luat ptr. ca asa avea toata lumea si nu ptr. ca ar fi mulinete f. bune ! Asta inteleg eu din chestia cu efectul de turma ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
clota
utilizator
utilizator
Mesaje: 29
Membru din: 15 Iun 2009, 15:27

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de clota » 09 Mar 2012, 21:04

Ai dreptate gor, dar ce sa fac acum am mulinete mai scumpe.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2012, 21:16

clota scrie:Ai dreptate gor, dar ce sa fac acum am mulinete mai scumpe.
Nu sunt doar scumpe...sunt si f. bune ...ptr. ca sunt fiabile, aseaza firul bine, deci ajuta in lanseu, au tamburul mare, incarca suficient fir de orice dimensiune, ca sa poti eventual planta la distante f. mari, merg si pe ploaie, si pe frig, si pe caldura, au frana buna, au baitrunner-ul bun , sunt masive , au forta de tractiune, etc.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Andrei
senior
senior
Mesaje: 307
Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
Localitate: Campina

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de Dan Andrei » 10 Mar 2012, 09:02

gor965 scrie:
clota scrie:Ai dreptate gor, dar ce sa fac acum am mulinete mai scumpe.
Nu sunt doar scumpe...sunt si f. bune ...ptr. ca sunt fiabile, aseaza firul bine, deci ajuta in lanseu, au tamburul mare, incarca suficient fir de orice dimensiune, ca sa poti eventual planta la distante f. mari, merg si pe ploaie, si pe frig, si pe caldura, au frana buna, au baitrunner-ul bun , sunt masive , au forta de tractiune, etc.
George parca erai fan Okuma?!Sa inteleg ca si tu ti-ai luat BBRLC-uri?? :D
Numai bine!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gor965 » 10 Mar 2012, 12:13

Dan Andrei scrie:
gor965 scrie:
clota scrie:Ai dreptate gor, dar ce sa fac acum am mulinete mai scumpe.
Nu sunt doar scumpe...sunt si f. bune ...ptr. ca sunt fiabile, aseaza firul bine, deci ajuta in lanseu, au tamburul mare, incarca suficient fir de orice dimensiune, ca sa poti eventual planta la distante f. mari, merg si pe ploaie, si pe frig, si pe caldura, au frana buna, au baitrunner-ul bun , sunt masive , au forta de tractiune, etc.
George parca erai fan Okuma?!Sa inteleg ca si tu ti-ai luat BBRLC-uri?? :D
Nu ... am in continuare Okuma ! Nu imi iau BBRLC ptr. ca nu imi permit si ptr. ca, acum, nu am nevoie de ele. E si asta un aspect al succesului pe piata al unei mulinete...sa fie exact mulineta de care au nevoie mai multi pescari ! Ca o regula generala, daca nu pescuiesti plantat, sau aruncand din mana la mare distanta, nu prea are rost sa te complici cu o mulineta grea de tip longcast. Ptr. stilul si pretentiile mele la pescuit, Okuma imi sunt suficiente ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de mirceasd » 21 Mar 2012, 15:53

Am avut si vechiul BBLC care a generat efectul de turma datorita fiabilitatii si caracteristicilor care corespundeau si aruncarilor longcast si pescuitului in regim plantat si mai cu seama avea un pret redus , satisfaceau gusturile multor pescari si nevoile a mai multe stiluri de pescuit , a fost o revolutie. Urmatoarul pas a fost Ultegra de care ina mai am , sunt mai usoare , bobineaza mai bine firele , arunca bine , apoi a aparut Ultegra Ci4 , precizie mai mare decat modelul vechi , greutate mai mica ,performante superioare - o mulineta bine inchegata si o apreciez si la dimensiunea de 5500 si la dimensiunea de 14000.
Mi-am luat la sfarsitul anului trecut si noile BBLC si in varianta mare clasica si in varianta medie , sincer fara a le pune la munca am hotarat sa le inapoiez magazinului de unde le-am achizitionat. Nu este vorba de ca nu sunt facute cu acelasi simt de raspundere ca cele vechi , ca au plastice in ele asa cum am auzit ,ci pur si simplu mi se pare ca Ultegra este mai reusita decat BBLC , Ultegra Ci4 XTA este totusi model 2012 ca si BB XTA LC si este clar deasupra ultimei ,dar eu imi mentin parerea ca si vechea Ultegra este mai buna decat noul BB XTA LC. Shimano schimba deseori modelele la mulinete pentru a incadra cat mai bine piata , vechile BBLC au avut in special mare impact in pietele sarace care nu cheltuiau sume mari pe scule de pescuit si foloseau aceasta mulineta la toate stilurile de pescuit , pietele bogate le cumparau pentru pescuit specializat si anume plantat la distanta , in rest in pietele bogate cand au aparut Ultegrele balanta atarna net in favoarea Ultegrelor - oare de ce ?
Concluzie eu am returnat noile BB XTA LC , vechile Ultegre inca le am , voi faceti cum credeti si va doresc fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
gabriel2vsl
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Iul 2013, 18:51
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gabriel2vsl » 29 Dec 2014, 07:08

Pentru ca este iarna si sper ca aveti mai mult timp liber va rg, ajutati-ma sa ma hotarasc: Ultegra xtc 14000 sa sau noul BigBaitRunner. Cum pretul este similar, conteaza parerea celor care folosesc vreunul din aceste modele. Sau alte modele in gama asta de pret. Va multumesc!
EvercarpTeam

Cristian B
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 30 Sep 2012, 15:02

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de Cristian B » 29 Dec 2014, 20:00

Salut! Orienteaza-te spre Shimano. Daca e sa alegi intre aceste mulinete, pretul fiind apropiat(doar 20 lei diferenta in favoarea BBLC-ului), depinde de stilul de pescuit pe care il adopti.
Strict dupa parerea mea, Shimano Big Baitrunner XT-A LC mi se pare mai mult o mulineta de forta, durabila. Aceasta impresie poate vine si de la faptul ca vechiul model a fost unul fantastic.
Ultegra XTC pe de alta parta, arata bine, are o greutate de 660g si are avantajul sistemului Baitrunner Spool II. Pentru unii poate e mai comod sa puna mana direct pe tambur, sa roteasca de cateva ori fluturele de la frana si sa incepe sa mulineze direct.
Dupa mine le-as alege pe amandoua. :D
Un set pentru pescuitul plantat-BBLC si un set pentru pescuit din mana- Ultegra XTC.
Depinde doar de tine ce pescuit practici.
P.S.: BBLC are avantajul de a-ti putea cumpara in plus tamburi de rezerva, lucru util in cazul in care te intalnesti cu situatii de pescuit neprevazute. Pe un tambur poti sa ai doar fir textil, pe unul un monofilament de 0,35 sau pe altul de 0,45, etc.
Bafta si fir intins in noul sezon ce va urma!

Avatar utilizator
gabriel2vsl
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Iul 2013, 18:51
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gabriel2vsl » 29 Dec 2014, 22:21

@CrapArad, multumesc de raspuns, foarte complet. Eu pescuiesc aruncat, problema este ca la o scurta proba in magazin bbrlc-ul mi s-a parut ca are un rulaj mai fluent, mai lin, ca sisteme inovative, design si greutate si eu inclin spre xtc...
EvercarpTeam

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de Neamtul » 30 Dec 2014, 01:02

Care design ? XTC arata de parca nu e finalizata in partea posterioara si ofera multe locuri in care se va depune praf si mizerie >:D< .
Care greutate redusa ? Chiar si anticul Emblem Pro de la Daiwa e mai usor si in acelasi timp mai solid si ceva imi spune ca e si mai trainic. Pana cand si vechiul BBLC(monument de fiabilitate) prindea jocuri usoare dupa cateva zile de casting. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla peste 2-3 ani cu Ultegra XTC.
Care sisteme inovative ? Ia mai invarte odata BBLC XT-A ul atent si compara-l cu Ultegra XTC si ai sa vezi ca-ti da cu virgula.

Asa, ca fapt divers, BBLC XT-A e mai buna la casting decat modelul vechi si e mai buna si decat Penn Surfblaster/Affinity si e cel putin la fel de buna, daca nu chiar superioara la casting unei Navi XTB care sunt mulinete considerate "masini de aruncat".

Inca ceva, o parere pur personala, Ultegra XSC/XTC in viata ei nu se va putea compara cu BBLC XT-A ! E departe de vechile XTB-uri care nici ele nu erau chiar superioare BBLC-ului vechi. Sunt multi pe forum care ma cunosc si stiu ca am avut o gramada de echipament si nu vorbesc din auzite. Am in prezent atat Shimano, Penn cat si Okuma iar in scurt timp soseste un set de la Daiwa.

Avatar utilizator
gabriel2vsl
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 16 Iul 2013, 18:51
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de gabriel2vsl » 30 Dec 2014, 06:31

@Neamtul
Chestia cu designul e strict gustul meu. Cit despre calitate, robustete, senzatia de lucru mai bine facut, iti dau dreptate! Xta-ul este peste ultegra xtc. Asta imi si doream: sa-mi raspunda oameni care stiu ce vorbesc...
EvercarpTeam

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de marian_popescu » 30 Dec 2014, 10:17

Neamtul scrie: daca nu chiar superioara la casting unei Navi XTB care sunt mulinete considerate "masini de aruncat".
cred ca era vorba de navi xta/xsa, dar e posibil sa ma insel
oricum, in esenta, ar trebui sa ne dam seama ca o dime
nsiune suficienta a tamburului si o asezare corecta a firului este tot ce ne trebuie pentru ca o mulineta sa permita aruncari la distanta
Fishing is life. The rest...just details

Cristian B
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 30 Sep 2012, 15:02

Re: Shimano Big Baitrunner XT-A LC vs Super Ultegra 10000

Mesaj de Cristian B » 30 Dec 2014, 14:52

Tot timpul va fi greu de comparat o mulineta robusta, destinata unei plaje foarte largi de utilizare cu o mulineta mai finuta, cu utilizarea pentru casting.
Eu nu vad cu ochi prea buni noua politica de marketing a celor de la Shimano. Sa luam spre exemplu: S-a lansat Ultegra XTC/XSC, apoi peste un timp s-a lansat Ultegra CI4+ XTB/XSB. E posibil, ca unii pescari acum sa fie mai tentati de Ultegra CI4+ deoarece ofera 2 tamburi de rezerva, bucse care reduc cantitatea de fir si desigur, o greutate redusa. Problema cu greutatea mulinetelor mi se pare putin exagerata, cel putin pentru mine. O greutate mai mica, duce implicit la componente usoare si cu o uzura mai insemnata in timp. E posibil ca pentru cei care sunt aruncatori foarte buni la distanta, greutatea sa fie un factor cheie in ecuatia unei aruncari reusite.
Asptectul, iarasi unul foarte important pentru producatori, poate determina pescarii sa cumpere mulineta chiar daca la prima vedere nu ofera ceea ce isi doreste pescarul din punct de vedere al caracteristicilor. Poate gresesc, dar tot mai multi dintre noi luam in calcul si asptecul unui produs. De exemplu, la lansete, s-a demonstrat ca inelul de 50 ajuta doar in cazul folosirii firelor groase, de minim 0,30mm.

Uite aici un videoclip in care sunt cateva secvente(min. 11:55 si min. 20:33) cu Ultegra XTC:

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”