va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gadjo » 27 Iun 2011, 19:19

gor965 scrie:
Neamtul scrie:Da,merita si Ultegra dar nu la preturile din Romania.
Sunt momente cand preturile la Shimano sunt normale (acum 2-3 saptamani Ultegra XTA era 880 ron) ...si sunt momente cand te dau pe spate (1300 ron)...parca am fi in Dubai ! >:)
Un exemplu recent ...aceiasi mulineta : Navi 8000 XTB ...390 ron vs 600 ron ...

http://www.baronfishing.ro/magazin/prod ... t3mgel5mg2

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 13469.html
tre sa fie o greseala gor.peste tot sunt 600 :-S
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gor965 » 27 Iun 2011, 20:01

gadjo scrie:
tre sa fie o greseala gor.peste tot sunt 600 :-S
Despre Navi zici ca-i o greseala ? Insusi patronul magazinului a anuntat pretul de 390 ron pe mai multe sit-uri de profil !Din cate observ eu, problema e ca daca iei marfa de la reprezentanta Shimano de la noi, ei iti impun si pretul de vanzare ! Multi din Vest-ul tarii iau marfa din afara, unde pretul unei Navi 8000 xtb la vanzarea cu amanuntul e in jur de 450 ron (pretul corect )!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 27 Iun 2011, 23:32

In Germania o gasesti fara probleme la 90 euro.Nu inteleg de unde diferentele astea de pret...
La 120 euro itio iei Biomaster XTB.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 28 Iun 2011, 00:00

Neamtul scrie:Din cele enumerate de tine,clar Linear X ! (dar are peste 650gr,are 730gr daca imi amintesc bine)
Ca si constructie,materiale folosite si fiabilitate,clar Tournament Linear X.
ca fiabilitate si materiale folosite...te inseli

referitor la pretul lui navi 8000 xtb... pana la sfarsitul saptamanii se gaseste si cu 340 de lei. nu sunt sigur cu privire la perioada, dar pretul asta este
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de crazycrap » 28 Iun 2011, 01:48

totusi d-lor,omul vrea mulinete :)) deci de asta zic sa si ia daiwa tournamet linear x,si apoi mai tarziu(dupa ceva experienta acumulata)poate sa incerce si altele.este o molineta pe care o cunosc si am incredere in ea si nu n ultimul rand si pretul e ok.dupa cum am mai zis eu folosesc linear s care nu difera prea mult si sant f multumit...pana la anul,cand o sa trec la cava mai mare... :D fire intinse tuturor si bafta la cumparare...nicu t.

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 28 Iun 2011, 02:06

baitunnerul de la Mulineta Shimano Baitrunner Aero 6000,8000 GTE-C sau linear-x ? raport calitate pret care e mai ok ? una din astea am sa cumpar care credeti ca e mai ok calitate , baitunner ? si cu asta am sa inchei cu respect

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 28 Iun 2011, 02:14

Mulineta Shimano Baitrunner Aero 6000 GTE-C e mai usoara e singurul avantaj care-l in comparatie cu linear x dar nu stiu baitunnerul cum se comporta daca face daiwa linear-x si daca ar fi shimano 6000 GTE-C sau 8000?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Neamtul » 28 Iun 2011, 14:22

Baitrunnerul de la Linear X e excelent,lucra mai bine decat la Shimano Big Baitrunner de exemplu.
Nu am auzit inca lucruri rele despre acest model de mulineta.Am vorbit cu nemti,austrieci si englezi care au aceasta mulineta.Multi o considera mai buna decat Ultegra XTB de exemplu.Angrenajele sunt de o calitate foarte buna.

@marian_popescu
Nu,sigur nu ma insel pentru ca le-am avut si le-am testat.O mulineta mai solida si mai bine lucrata nu am vazut inca.Poate Infinity mai e comparabila ca si calitate.
Linear S e posibil sa fie slaba.E din grafit,are mai putini rulmenti...,dar Linear X e extraordinara. ;)

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 28 Iun 2011, 16:34

bun am inteles dar baitunnerul de la shimano gte-c e slab sau....doar in comparatie cu linear-x e mai slab?

Avatar utilizator
crazycrap
senior
senior
Mesaje: 270
Membru din: 04 Iun 2011, 01:25
Localitate: turda.cluj
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de crazycrap » 29 Iun 2011, 01:14

:)) :)) Catalin...omule...ia ti mane,o mulineta...care iti place tie mai mult,pe care o consideri mai aratoasa din cele 2:)) :)) no ofense,dar deja ai avut parte de multe....pareri.mai glumim si noi... :D stima! **==

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 29 Iun 2011, 03:52

mama ei de mulineta daca mai sti ce sa mai iei, am ametit ma uit cu orele pe monitorul asta sa vad pareri pro si contra,mulinete peste mulinete am sa ma uit la un tyca abis care vad ca o lauda toti ,daca tot nu gasesc mai nimic , ca ce caut eu nu gasesc sau nu am cautat suficient , eu ce mi-as dori (mulineta crap, USOARA , long cast , bait runner clasic, si de durata )

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Laurentiu » 29 Iun 2011, 09:17

catalin_ionut scrie:eu ce mi-as dori (mulineta crap, USOARA , long cast , bait runner clasic, si de durata )
Pe care o sa o vinzi in cateva luni pe forum la juma de pret ca o sa-ti doresti altceva. :))
La pariu! :D

Eu am avut mulinete sau lansete cu care nu am apucat sa pescuiesc din diferite motive.:)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 29 Iun 2011, 12:37

despre super baitrunner, prezentarea oficiala contine si sintagma CEL MAI BUN BAITRUNNER DE LA SHIMANO
eu pe astea le am pur si simplu pentru ca mi-au picat la o combinatie, ca altfel nici nu visam la ele. despre fiabilitate, putere etc iti spun ca le folosesc baietii la somn, cu textile groase, la clonk
despre reglaje si alte fineturi . . . eu nu am intalnit mulineta sa ruleze mai usor ca astea

baitrunner gte sunt cam acelasi lucru, doar ca metalul folosit la constructia corpului pare ceva mai greu, are mai putini rulmenti si este pe vaselina, adica nu are baie de ulei ca super baitrunnerul. de asemenea oscilatia este de doua ori mai lenta la superbaitrunner, care are de fapt doua viteze de oscilatie (axul se ridica mai lent decat intra in corpul mulinetei). super br. aseaza spirele foarte aproape una de alta

o alta diferenta e bine de mentionat la dimensiuni> intre tamburii tamburii de 8000 si 6000 diferenta este data de adancimea acestora, iar 10000-ul este si mai adanc, si mai mare in diametru. poti schimba tamburii intre modelele de 8000 si 10000, chiar si intre modele diferite (gte si super). corpul marimilor 8000 si 10000 imi pare identic ca si dimensiune. nu am comparat marimile 6000 si 10000. pe mine ma intereseaza sa imi mai iau una, dar peste 6000

o avea si daiwa avantajele ei, poate la forma long cast a tamburului, dar in rest e greu sa gasesti o mulineta calitativ peste super br. eu nu pot face diferenta, pentru ca nu am avut daiwa si nici nu m-a interesat gama asta de pret
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 29 Iun 2011, 15:04

o sa optez pt o mulineta mai ieftina decat sa-mi para rau ca am luat ceva ce nu o sa-mi mai placa , de exem. un tyca abis,helicoanele sau powerline 865 de pe la baieti si barem nu o sa ma intepe inima , vad ca pe sufletul meu nu gasesc cu respect va multumesc la toti

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de Laurentiu » 29 Iun 2011, 15:53

marian_popescu, tu nu esti un tip obiectiv. Intotdeauna ce ai avut tu si ce ai vandut, au fost cele mai bune lucruri, nu se poate orienta nimeni dupa sfaturile tale. Nu ai vazut decat partile bune ale acelui obiect, partile rele nu le-ai vazut sau nu ai vrut sa le vezi. Sorry, nu este un atac sau afront sau jignire, este o constatare. **==
Un tip obiectiv este Gore, poti merge la sigur pe mana lui, este o enciclopedie in materie de mulinete, cred ca doarme cu mulinetele si cataloagele sub perna, sau nu a avut jucarii cand era mic si acum recupereza la batranete si se joaca cu ele. :P :))
Un alt tip obiectiv este Neamtul, dar asta dupa ce si-a vandut acel obiect, altfel risca sa nu-l mai vanda daca il pune la vanzare dupa review. :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”