va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de gor965 » 02 Aug 2011, 10:06

catalin_ionut scrie:domnule gore mi-am cumparat shimano gte-c le-am gasit la cineva 2, 3 iesiri sunt ca si noi le-am luat pe 250 ron bucata garantie, pe ele scrie made malaezia ,am facut o alegere buna? cam ce distante pot atinge avand in vedere ca nu sunt un aruncator bun
Mulinetele sunt bune, dar n-am de unde sa stiu ce distanta puteti dvs. sa atingeti cu ele ! Tineti cont ca nu sunt mulinete ptr. longcast si ca greul in aruncari il duce lanseta ! Degeaba v-as spune ca se poate arunca 100-110 m , daca dvs. nu treceti de 70 m, din alte cauze decat mulineta (fir, plumb,lanseta, aruncator)!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 02 Aug 2011, 13:14

marimea 6000 nu este tocmai cea mai buna varianta pentru long cast, dar puteti suplini prin folosirea unor fire subtiri, eventual un textil si mai subtire
ai obtinut un pret foarte bun la mulinete, despre calitatea lor nu mai am ce comantarii sa fac
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 04 Aug 2011, 01:09

le-am luat deja echipate cu un fir de 0.35 nu stiu cam ce distanta pot atinge cu firul asta dar am sa le fac proba , sa inteleg ca nu am facut o alegere buna referitor la distanta mare pe care ma asteptam sa dau cu ele dar raport calitate pret e ok cam asta am inteles, ca sunt niste mulinete bune si baitrunnerul cat de cat bunicel una peste alta e de bine sau sa le bag la vanzare?

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 04 Aug 2011, 02:24

m-am bucurat de ele ca nu sunt foarte grele si ca au baitrunnerul pe spate acum nu stiu cat de buna e alegerea facuta sper sa nu regret ca le-am luat si la 250 ron bucata nu prea gaseam eu cinestie ce in comparatie cu astea care sunt ca si noi nau pic de uzura vedem cat de bune sunt ce-o vrea dumnezeu

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 04 Aug 2011, 18:05

cred ca ai primit suficiente informatii despre mulinete incat sa iti faci catusi de cat o imagine asupra a ceea ce cumperi. daca nu pescuiesti pe balti cu agatatura, sau daca nu vizezi neaparat numai crapi de doua cifre, pune un 0,22 pe ele si baga-le-n teste. apoi, ne spui si noua
daca esti multumit de distanta, mulinetele te vor servi ani buni. daca nu esti multumit, eu tot nu le-as vinde, sunt ideale pentru pescuitul pe rauri, indiferent de specia sau marimea pestelui
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 04 Aug 2011, 19:21

am sa tin cont de sfaturi si cand am sa dau cu ele am sa si postez ce si cum, ma gandeam ca mai are cineva acelasi model si ar fi putut sa-mi spuna dar cum a spus si domnul gore nu conteaza numai mulineta am sa ma incerc sa arunc cat mai departe sper sa reusesc , am niste bete de 3,60 inel plecare 40 superior carp se numesc betele sper sa se pupe bine multumesc inca odata si sa ne auzim cu bine sanatate multa tuturor

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de marian_popescu » 04 Aug 2011, 22:27

lansetele sunt d ela FL?
e ca si cum ai pune jante de formula 1 pe logan
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 06 Aug 2011, 16:48

lansetele se numesc superior carp luate din dragon le-am scos la 120 ron buc acum 2 ani 3,60 , 3,5lb carbon cica, inel 40 , am pescuit de 5,6 ori cu ele si mi se par ok oricum nu sunt priceput , mai am fff mult de invatat dar mi-a recomandat cineva ca din toti chinezii unul singur ar avea de calitate si am mers pe mana lui si la banii aia nus ce prologic sau altceva mi-as fi luat dar daca o sa gasesc ceva la oferta am sa reinoiesc si betele sunt un pasionat nicidecum pescar dar prefer sa cumpar de calitate pt o durata mai lunga, pt moment e suficient urmeaza pichetii, monturi de calitate si alte accesorii , fire intinse cu respect

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de bebe2011 » 06 Aug 2011, 23:54

marian_popescu scrie:lansetele sunt d ela FL?
e ca si cum ai pune jante de formula 1 pe logan
Master Carp 3,6,FL.Le am de 5 ani si nu m-au dezamagit niciodata.Cand faci comparatii formula 1-Logan vorbesti din auzite sau experienta?

Avatar utilizator
catalin_ionut
senior
senior
Mesaje: 208
Membru din: 25 Iun 2011, 01:13

Re: va rog sfat alegere mulinete crap baitrunner

Mesaj de catalin_ionut » 07 Aug 2011, 13:39

din punctul meu se poate inchide topicul multumesc pt rabdare

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”