DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 18 Ian 2009, 12:21

nando scrie: o poza recenta cu acelasi loc nu ai?
Iti dai seama ca dupa atatia ani nu mai poti vorbii de acelasi loc ...dar ca zona ,cu aspect mai recent ,am pus cateva poze aici cu mentiunea ca acolo unde eram cu betele malul este mai inalt ! Ceva de genul asta :
HPIM1863.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: DUNAREA

Mesaj de freecarp » 19 Ian 2009, 19:58

As vrea si eu cateva informatii in legatura cu pescuitul pe Dunare in zona de frontiera!
In primul rand ma intereseaza regulamentul! si aici urmatoarea problema:
este permis pescuitul de pe o insula?
estepermis pescuitul din barca in zona de frontiera (de unde si pana unde?)
si cum se prezinta dunarea in general in lunile iulie august? aici ma refer la nivelul apei si la capturi in aceasta perioada.
multumesc anticipat

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: DUNAREA

Mesaj de mini_mic » 20 Ian 2009, 10:52

freecarp scrie:As vrea si eu cateva informatii in legatura cu pescuitul pe Dunare in zona de frontiera!
In primul rand ma intereseaza regulamentul! si aici urmatoarea problema:
este permis pescuitul de pe o insula?
estepermis pescuitul din barca in zona de frontiera (de unde si pana unde?)
si cum se prezinta dunarea in general in lunile iulie august? aici ma refer la nivelul apei si la capturi in aceasta perioada.
multumesc anticipat
Salut ! . Sa o iau pe puncte
- Pescuitul pe insula este permis cu conditia ca insula sa fie a noastra si sa ai luata aprobare de la capitania care raspunde de zona respectiva.
- este permis pescuitul din barca dar barca sa nu fie peste 7 m si sa nu aiba motor, altfel iti trebuie permis de navigatie
- iar de prins..dupa noroc, nivelul apei ...naiba sa il ia ca e imprevizibil ( azi creste maine scade si tot asa )
Daca mai sunt alte completari va rog sa postati ca si eu sunt curios

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: DUNAREA

Mesaj de freecarp » 20 Ian 2009, 19:51

mersi mult.
si la multi ani! vad ca ai ziua de nastere.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2009, 23:29

Dane sa stii ca in ultimii 4-5 ani din cauza secetei ,cei de la Portile de fier isi fac mereu provizii de apa in baraj ,asa ca mai mereu avem cote mici ,din ce in ce mai mici ,in lunile de vara (Iunie ,Iulie, August) Acuma ,tu unde ai vrea sa pescuiesti ,mai sus ori mai jos de baraj ? Anul trecut (in mod surprinzator) cei mai mari pesti s-au prins(sau ma rog ,au tras) in August ,pe caldura de foc !!!
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 21 Ian 2009, 17:08

ai nevoie de permis sportiv ;viza pg. de la pol. de fron. 4 bete ; iar pe timpul nopti obligatoriu lumina . din barca este permis numai ca , trebuie sa anunti pol. de fron. in ce zona esti cu barca iar noaptea nu ai voie . cota apei si capturi ....cum o fi norocul

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 21 Ian 2009, 17:59

Oo! Mirel, mai traiesti? :D
Dan, dupa cum a zis si George, cei de la PF. retin apa in baraje, astfel ca aici, in lacul de acumulare, cotele sunt constante, mai putin cand dau drumul la apa pe timp de noapte, dar creste la loc in timpul zilei. :-w Jos de baraj cotele sunt mici vara, trebuie sa cunosti ceva locuri ptr a fi sigur de ceva capturi. Conditiile de pescuit sunt cele spuse de Mirel, primordial este obtinerea PG-ului de la sediul politiei de frontiera din jud. unde ai de gand sa pescuiesti, barca si alte chestii le rezolvi la fata locului cu pichetul in raza caruia ii arendata zona de pescuit. Apropo, unde te mananca palma sa faci o pescuiala?? :D

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: DUNAREA

Mesaj de freecarp » 21 Ian 2009, 18:17

In primul rand, vreu sa va multumesc pentru raspunsuri!
Pe mine ma intereseaza bucata de Dunare dupa Portile de fier. In legatura cu barca, ma intereseaza mai mult sa pot sonda locl sa pot duce monturile, momit si sa pot pune un marcaj al locului daca e nevoie.
Deci locul unde stau trebuie noaptea lumint sau sa am o lumina sa se stie ca cineva e acolo, am voie cu 4 bete si imi trebuie permis.
Mai e nevoie de ceva? unde ar trebuie sa dau o atentieca sa nu am surprize cu oameni legii?

si inca ceva! am voie sa stau pe insula si sa pescuiesc de pe ea? binenteles si noaptea. aici ma refer la insule de pepartea noastra.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 22 Ian 2009, 00:36

Iti iei permisul de pescuit (de la Anpa ori de la vre-o asociatie) si cand mergi sa-ti iei viza de frontiera( Permisul de Granita) iti spun si in ce zona ai voie sa pescuiesti (de la ...pana la ) Daca insula e pe teritoriul nostru nu cred ca sunt probleme. Este permis pescuitul nocturn (legea spune sa existe o sursa permanenta de lumina) si se poate pescuii cu 4 bete . N-ar trebuii sa cinstesti pe nimeni inainte ...unii pot considera ca urmeaza sa faci cine stie ce dracii pe-acolo. Cel mai bine intrebi la ei cand iti iei viza ,ce ai voie si ce nu ,ptr. ca sunt zone unde este interzis pescuitul noaptea ,facutul focului , etc.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 23 Ian 2009, 10:00

freecarp te gindesti la insulele de la girla mare ? salut nelutu nu scapati usor de mine =))

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: DUNAREA

Mesaj de freecarp » 23 Ian 2009, 12:09

nu sant hotarat unde,pe ce insule! vreu numai dupa portile de fier, dintr-un singut motiv:
acolo poate circula pestele liber pana la mare si inapoi plus ca este ultima zona pana la inceperea deltei.

Avatar utilizator
GIGI PESCARU
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2009, 21:27

Re: DUNAREA

Mesaj de GIGI PESCARU » 25 Ian 2009, 20:48

SALUT PESCARI. SANT NOU PE AICI AM CITIT MAI TOT CE SCRIE PE AICI SI AS AVEA O INTREBARE . DACA ATI FOLOSIT LA DUNARE SONAR SI CE TIP. SINT DIN ZONA GIURGIU SI CHIAR AZI AM FOST LA PESTE LA DUNARE LA GOSTINU. DAR NU A VRUT . ATENTIE SA AVETI PERMISUL VIZAT DE ACEIA DORESC SA CUMPAR UN SONAR .MULTUMESC

Avatar utilizator
GIGI PESCARU
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2009, 21:27

Re: DUNAREA

Mesaj de GIGI PESCARU » 25 Ian 2009, 20:52

SONARUL AL IAU PENTRU A PRINDE PESTE :D

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: DUNAREA

Mesaj de freecarp » 25 Ian 2009, 21:20

GIGI PESCARU scrie:SALUT PESCARI. . ATENTIE SA AVETI PERMISUL VIZAT DE ACEIA DORESC SA CUMPAR UN SONAR .MULTUMESC
m-ai dat gata cu propozitia asta!
si daca crezi ca sonarul prindepeste atunci dai banii degeaba pe el.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2009, 22:29

Gigi ,mai lasa literele alea mari sa se odihneasca ! :)) ...sau te rasteshti la noi ? :-w >:)
P.S
Bine ai venit !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”