DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: DUNAREA

Mesaj de cai99 » 16 Noi 2012, 20:57

zfcristian scrie:
cai99 scrie:
zfcristian scrie:La Giurgiu in zona Oinacu - Gostinu s-a prins fff bine saptamana trecuta avat la rotativa , media peste 10 kg de pescar .
Intre timp apa a inceput sa creasca iar in weekend mai pica doar pe ici pe colo cate 1 aVAT .
Problema ar fi malurile ffff abrupte si drumul greu accesibil prin padure!
SALUT !!! Ceva caras sau platica a mai picat in zona ? Vreau sa fac o iesire pe la gropanu ala de la tevi la feeder.Stii ceva? RESPECT !!!
Slab, apa creste in draci
MULTAM !!

Avatar utilizator
marius stan
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Noi 2012, 16:02

Re: DUNAREA

Mesaj de marius stan » 28 Noi 2012, 16:17

fratilor noi pescsrii adevarati hoinari ar cam trbui sa contribuim la prinderea braconierilor prin a da telefoane la politia de frontiera in momentul in care vedem ceva dubios la nenorocitii astia care neau terminat nu numai dunarea si delta eu nu mai pot baieti am fost la dunare de 6 ori anul asta da mai putin de 2,3 pesti nu am venit acasa si asta de 2 ori nu spun ca nu prindem si noi peste si apoi al vindem eu nu fac asa ceva ,dar nenorocitilor nu al omoriti ca ne terminati de tot nu vorbesc numai de moment ci de viitor,eu frte daca as avea o barca sa mor de nu va bag la fundul dunarii ori ce smecher coclit ar fi el .

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: DUNAREA

Mesaj de cai99 » 30 Noi 2012, 20:54

SALUTARE !! Astazi de SF. Andrei am iesit la dunare zona Giurgiu cu rezultate multumitoare.Am prins platica, morunas si scobar, cam 9 kg.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 30 Noi 2012, 23:52

La Pristol , in canalul de irigatii se prinde f bine caras la pluta , cu viermusi sau rame. Singura conditie - sa nu fie apa scazuta . Ieri s-au luat si cate 10..12 kg de pescar .
Fişiere ataşate
DSC03606.JPG
DSC03607.JPG
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
laurian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2012, 21:30

Re: DUNAREA

Mesaj de laurian » 02 Dec 2012, 21:56

anul asta SF.Andrei a fost darnic cu mine.Pe 29 si 30 am fost la chirnogi cu un prieten. In prima zi la ora 10 dimineata a inceput furtuna.Vant puternic dinspre malul bulgaresc,de hula nu mai zic.Nu am mai pescuit pana a doua zi,ba chiar am mutat masina pt. ca o craca groasa uscata s-a rupt dintr-un plop si a cazut la 2m de masina.Mentionez ca pescuiesc din barca,si am avut 2 rateuri pina la ora 10 in prima zi.Adoua zi am avut 4 trasaturi dintre care am luat un singur crap de 11,5kg. cantarit,cu martori.Este cel mai mare crap prins de mine la dunare.Acum fix 3 sapt. tot aici ,am luat 2 crapi de 7,5 si 9 kg.prietenul meu a luat si el2buc.dar mici 2 si 3 kg.

Avatar utilizator
bradlly
senior
senior
Mesaje: 291
Membru din: 02 Apr 2009, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: DUNAREA

Mesaj de bradlly » 26 Ian 2013, 16:48

Salut, imi poti da mai multe detalii unde pot pecuii pe Dunare in zona Chirnogi?, socrii mei stau in apropiere, si cum nu am pescuit niciodata pe Dunare imi doresc sa o fac si cea mai accesibila zona este cea in jurul Comunei Chirnogi. Mersi, astept un raspuns.
APS Bucuresti
www.pescar-sportiv.ro
Alexandru Brad
0720.990.295

Avatar utilizator
laurian
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 02 Dec 2012, 21:30

Re: DUNAREA

Mesaj de laurian » 26 Ian 2013, 20:32

bradley,daca vrei sa vrb. suna 0721567017

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 27 Ian 2013, 14:27

Ce pesti mai ascunde Borcea ... si cum nu mai scapa de prosti ! X-(

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... -euro.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: DUNAREA

Mesaj de oliver » 27 Ian 2013, 15:15

Asta e legea la noi. Cercetati in stare de libertate!!!!! >:P
Puscarie direct nu amenda,ca daca mai prinde un exemplar achita amenda fara probleme si isi poate cumpara alta barca. :-q
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 27 Ian 2013, 23:29

În SUA, Germania, UK sau orice altă ţară cu legi stricte în această privinţă intrau imediat la mititica. 20 - 30 de cazuri soluţionate prin puşcărie de minim 10 ani şi să vedeţi dacă nu dispare braconajul (vorba umblă imediat între braconieri). Dar când lor li se dă amendă de 500 lei (iar morunul ajungea la 11000 EURO, nu ???), cum să nu-i doară-n p---ă de lege şi de amenzi?
Până nu ajunge un ADEVĂRAT PESCAR într-o funcţie de răspundere cu drept de eradicare a acestor NENOROCIŢI ÎMPUŢIŢI, nu vom avea nici o şansă împotriva lor.
Nu vă puteţi imagina cum te simţi când de luni până vineri momeşti câte o găleată de porumb pe zi într-un loc, iar sâmbătă dimineaţă, când ajungi la locul respectiv sperând să arunci o lansetă în Dunăre, găseşti un cretin idiot împuţit scârbos căcănar ordinar care aduna peştii de la suprafaţa apei cu minciogul (somotel de dimensiunea guvizilor de la mare ...)! Îţi vine să-l dai cu capul de toţi copacii de pe mal, nu alta!
Păcat că Delta a ajuns aşa cum este acum din cauză că aceşti spurcaţi nu sunt stârpiţi!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 28 Ian 2013, 16:12

laurian ... laudabila initiativa ta , ins de cele mai multe ori , braconierii sunt pastoriti chiar de cei care ar trebui sa-i lege ... chiar eu am vazut salupa cu frontiera care ghici ce faceau...bagau plase frate .. in MH , la Crivina, vara trecuta ... era aproape intuneric si fiind ceva distanta , nu am putut face fotografii .. insa asta e tristul adevar .
viorelb niciodata nu o sa ajunga un adevarat pescar acolo , si daca ar ajunge , nu ar face nimic , pentru ca daca ar misca ceva , a doua zi ar fi altu acolo ... tu de unde crezi ca papa ce-i mai bun toti smecherii ? de la aia care stau cu batzu p malu apei ? nici gand ... de la baietii destepti .. fi convins ca daca prindea "cine trebuia " acel morun , nu s-ar fi aflat nika, ar fi ajuns pe mesele multor smecherasi , insa au avut ghinionul sa-l prinda niste pescarusi , fara relatii si bineinteles ca aia desteptii imediat le-au taiat craca .... de ciuda .. cam asa merge treaba in acele increngaturi .
am stat de vb cu dir ANPA Galati azi si i-am spus ca e jale cu scrumbia acolo jos , cate sute de tone ia aia cu plasele , ca ar tre limitat , facut ceva , sa mai ajunga sa prinda si pescarii sportivi ... mi-a spus , dle , din `60 se prinde asa scumbie acolo ... nu e nimic nou nici ciudat ... nu e nimic nou si nici ciudat ca aia sa prinda comercial tone si tone dar noi sportivii sa nu prindem 5 kile ? Cik asta e legea .. in zona nu e interzis pesc comercial la scr , nu e prohib ... asta e legea si ei o respecta ... dar nimeni nu face nika sa o imbunatateasca ... ar fi multi care ar ramane fara realizarea proiectelor marete .. vile , piscine , masini de lux , vacante asemena ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 28 Ian 2013, 16:17

tara asta nu o sa-si revina nici de acu intr-o mie de ani ... deja am intrat in niste lanturi fara sfarsit ... singura cale de a duce o viata decenta o vor avea copiii nostrii ... ii vom educa cum trebuie , se vor pregati sa fie buni si vor pleca departe de aceste mizerii ... care niciodata nu se vor schimba . noi deja suntem condamnati sa ne balacim in ele , fara a avea nici o putere .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 28 Ian 2013, 21:27

Asa sa dea Dumnezeu, dar tare mi-e ca vor mai trebui macar 50 - 100 de ani pane ne civilizam, noi, românii!
Noi sigur nu mai apucam! Ce-am trăit în UK vis-a-vis de pescuit şi ce trăiesc noi în România ... diferenţă de la cer la pământ. Acolo i-au căsăpit pescarii sportivi pe braconieri, dar noi nu avem spatele necesar să facem aşa ceva!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 29 Ian 2013, 09:57

sti cum e...daca omu are pile unde trebuie , te baga la tentativa de omor ... si nu e nici o exagerare ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: DUNAREA

Mesaj de viorelb73 » 29 Ian 2013, 16:32

Asa este, din pacate!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”