DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: DUNAREA

Mesaj de timer » 10 Iul 2010, 15:32

shopy scrie:Ieri dimineata m-am intors de la Borcea, am stat 2 zile si 2 nopti, in zona km 3 aproape de varsarea Ialomitei, peste
foarte putin, am incercat mai mult la somn si stiuca, prietenii mei au dat si dupa caras, dar au luat putin, mult peste
mic (balos, obleti...) eu am luat o singura stiuca la 1,5 kg.
Poza numaru' doi.e Elodia? :)

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de shopy » 10 Iul 2010, 15:38

timer scrie:
shopy scrie:Ieri dimineata m-am intors de la Borcea, am stat 2 zile si 2 nopti, in zona km 3 aproape de varsarea Ialomitei, peste
foarte putin, am incercat mai mult la somn si stiuca, prietenii mei au dat si dupa caras, dar au luat putin, mult peste
mic (balos, obleti...) eu am luat o singura stiuca la 1,5 kg.
Poza numaru' doi.e Elodia? :)
Ar vrea ea! :))

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 10 Iul 2010, 19:19

Paun Ion scrie:Salut la pescari,,locatia unde ati fost ,nu e cam in dreptul japsei Bentu ?
Acolo la Bentu ,e o japsa mare ,tine peste mare dupa ce scade Dunarea .
ba da era la aproximativ 1-2km de noi, tzine pt ca nu pot baga baietii plase,acum nu stiu,dar in urma cu 1-2ani nu puteau intra din cauza bradisului,poti pescui acolo doar daca ai barca..
sa intri in apa..de mananca lipitorile si serpii!! Bleahh:P

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 11 Iul 2010, 02:38

era sa uit, am ramas placut impresionat de politia de frontiera, se plimba toata ziua dupa cei care dau cu mono si curent,la km3 e o vila de unde am inteles ca se poate inchiria 40lei pe noapte(a lui adrian nastase:D) vin multi vanatori acolo,pescari mai putini.asa si acolo erau 6 persoane cazate,din spusele unor pescari ziceau ca aia controleaza dig-ul..sa nu cumva sa se sparga din cauza apei si pe langa asta si pescarii. culmea ca ei nu umblau cu PF aveau simple barci cu motor. undercover;))
s-a schimbat seful de la PF harsova :D foarte tare frate! Tineti-o tot asa,pe ei pe mama lor

Avatar utilizator
katalin84
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 30 Mar 2010, 21:06

Re: DUNAREA

Mesaj de katalin84 » 11 Iul 2010, 14:48

Salutare,am si eu nevoie de o informatie daca se ofera careva sa imi raspunda. Care sunt cotele normale ale Dunarii din zona Silistra pana in zona Harsova? Momentan sunt pe la 630-730 cm. Am fost o singura data la Dunare pana acum, acum o luna in zona Rasova si chiar daca nu am prins decat o mreana au compensat peisajele superbe.
Fişiere ataşate
DSCF6033.JPG

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 11 Iul 2010, 18:49

persevereaza fratioare Dunarea are multe surprize =P~ palcute pt. :-B noi
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 11 Iul 2010, 23:32

sorprodan scrie:persevereaza fratioare Dunarea are multe surprize =P~ palcute pt. :-B noi
La Gruia , am inteles ca merge somnul la buchet de rame .
La Pristol , la statia de pompare ( chesoane ) merge binisor carasul la pluta la rama . Ceva mai jos , la iril , a inceput sa mearga scobarul la placa . Mai jos , in draptul coziei , a intrat dunarea in lunca si a inundat . In balta aia se prinde caras frumos la fund si la pluta , tot la rama . La cozia , inca mai merge si scrumbia ... toate sunt stiri culese azi , la fata locului .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DUNAREA

Mesaj de Paun Ion » 11 Iul 2010, 23:53

coool_marius scrie:
sorprodan scrie:persevereaza fratioare Dunarea are multe surprize =P~ palcute pt. :-B noi
La Gruia , am inteles ca merge somnul la buchet de rame .
La Pristol , la statia de pompare ( chesoane ) merge binisor carasul la pluta la rama . Ceva mai jos , la iril , a inceput sa mearga scobarul la placa . Mai jos , in draptul coziei , a intrat dunarea in lunca si a inundat . In balta aia se prinde caras frumos la fund si la pluta , tot la rama . La cozia , inca mai merge si scrumbia ... toate sunt stiri culese azi , la fata locului .
...........................................
Multumesc de informati Marius
SANATATE

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 12 Iul 2010, 22:18

maine cred ca ma duc si eu pe DANSA , la o spinarela sa vedem ce mai merge :-B
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
shopy
Veteran
Veteran
Mesaje: 882
Membru din: 07 Dec 2007, 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de shopy » 12 Iul 2010, 22:29

sorprodan scrie:maine cred ca ma duc si eu pe DANSA , la o spinarela sa vedem ce mai merge :-B
fir intins si asteptam vesti!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 18 Iul 2010, 21:54

sorprodan scrie:maine cred ca ma duc si eu pe DANSA , la o spinarela sa vedem ce mai merge :-B
Am fost in acest weekend la tara , la Pristol .
Vineri seara de la 19-21.30 , sambata dimineata de la 5-10 , duminica dimineata de la 5-11 ... in total in jur de 26 kg de ciortan ... luat la buchet de 2..3 viermisori si mamaliga.
Vineri si sambata am prins doar pui , cei mai mari trecand putin peste palma (am dat doar pe vierme , deoarece n-am apucat sa invart mamaliga ) , insa azi am dat doar pe patrate mari de mamaliga si am luat doar bucati de peste jumate de kg pana la 1,5 kg ... totul la pluta .
E plin in zona de asa ceva ... am pastrat absolut toti pestii , si mici si mari ... pe cei mici i-am sortat acasa si i-am eliberat in balta din sat pentru a creste acolo si a se inmulti .
Pe fund , s-a luat si platica , caras si sorete , bucati trecute de 1 kg , la arici la patratele de mamaliga , la 20 ..30 m de mal .

O incantare pentru un pescuit stationar , umbrita totusi de ceva : faptul ca de sus , dinspre Gruia , veneau pe apa foarte multi pesti morti ( crap , caras , salau ) denota faptul ca !!! DOBITOCII !!!! de braconieri isi folosesc aparatele de curent la maxim , profitand de prezenta acestor bancuri de peste in zona ...
De asemenea , am info precise ca in susul barajului PF1 apa a crescut considerabil , incepand sa revina la cotele normale ... la Bahna , am inteles ca au intrat f multi fitofagi si somni , 10...15 kg , inpinsi de curentii de apa , de care cei bu bate groase si ancore ascutite profita la greu , la agatzat .

RUSINE SA LE FIE ACESTOR NESIMTITI !!!! Precum si celor de la Politia de frontiera ca nu isi fac treaba ... se plimba cu Jeepurile pe marginea Dunarii , in sus si-n jos , habar ne-avand de ce fac baietii pe apa .
Ultima oară modificat 18 Iul 2010, 22:02 de către coool_marius, modificat de 2 ori în total.
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: DUNAREA

Mesaj de cosmin mihut » 18 Iul 2010, 21:57

NENOROCITIIII......
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: DUNAREA

Mesaj de iorgu » 18 Iul 2010, 23:30

Precum si celor de la Politia de frontiera ca nu isi fac treaba ... se plimba cu Jeepurile pe marginea Dunarii , in sus si-n jos , habar ne-avand de ce fac baietii pe apa .

Marius, sunt sigur frate, ca nu esti o persoana atat de novice, incat sa crezi ca cei care au atributii de serviciu in ceea ce priveste activitatea a tot ce se misca in zona lor, chiar sa nu stie. Eu consider ca este valabila varianta cu supravegherea si protectia zonei unde se braconeaza pe Dunare. Cu cat sunt mai neinteresati de ce se intampla in zona lor, cu atat le creste cota de ,,zeciuiala''. Doamne, chiar suntem atat de rai incat ti-ai ridicat privirea de la noi.
Ultima afirmatie, am facut-o in urma faptelor care se petrec zilnic in zona unde locuiesc. Aceleasi metode de braconaj si protejare a braconierilor.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Iul 2010, 00:00

iorgu scrie:Precum si celor de la Politia de frontiera ca nu isi fac treaba ... se plimba cu Jeepurile pe marginea Dunarii , in sus si-n jos , habar ne-avand de ce fac baietii pe apa .

Marius, sunt sigur frate, ca nu esti o persoana atat de novice, incat sa crezi ca cei care au atributii de serviciu in ceea ce priveste activitatea a tot ce se misca in zona lor, chiar sa nu stie. Eu consider ca este valabila varianta cu supravegherea si protectia zonei unde se braconeaza pe Dunare. Cu cat sunt mai neinteresati de ce se intampla in zona lor, cu atat le creste cota de ,,zeciuiala''. Doamne, chiar suntem atat de rai incat ti-ai ridicat privirea de la noi.
Ultima afirmatie, am facut-o in urma faptelor care se petrec zilnic in zona unde locuiesc. Aceleasi metode de braconaj si protejare a braconierilor.

Rahat ... is zeci de kilometri , plini cu puiet de crap ... zeci de tone de puiet , scapat din crescatorii in urma inundatiilor ... ajuns moca in Dunare , fara ca cineva sa investeasca banii din permisele noastre pt populari ... astia ar tre sa stea ca girofarele pe braconieri , pt ca , asa cum spuneam , la cat puiet este in zona , peste un an , doi , ar fi craparie la greu in zona ... dar .... asta este .. ar tre ca fiecare dintre noi cand sesizeaza un astfel de caz sa sune la politie si sa nu plece de la fata locului pana nu vine cineva ... eu unu , anul trecut am taiat vreo 200...300 m de monofilament , dupa ce am tras 2 ore de ele cu lansetele de crap , cu ancore si plumb greu , sa le scot la mal - la Tiganasi la statia de irigat , ptr cei care stiu zona. Cand a venit omu sa le caute , noi stateam linistiti la peste iar plasele le-am facut praf si le-am pus mai sus langa barca .. nici macar n-a avut tupeu sa intrebe cinea facut asta ... ar tre ca toata lumea sa ia atitudine impotriva dobitocilor astora .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 19 Iul 2010, 00:07

desi se considera ca din pescuitul industrial se duc bani la buget din taxe ( desi eu de cate ori am cumparat peste de pe marginea dunarii NICIODATA n-am primit bon ) , ar trebui facuta o petitie la nivel national , semnata de cat mai multe persoane , depusa la minister si interzis pescuitul cu plase sau alte metode industriale pe un an .. doi , pentru refacerea faunei piscicole , in toate apele nationale sau ,... macar sa limiteze numarul de autorizatii la minim .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”