DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de ionutniculae » 08 Oct 2010, 09:20

despre carlige nimik?
apropo nush daca am trimis bine PM, sorprodane
nu am stiut ca intrebarea mea e indiscreta, dar sunt in cautare de locuri de pescuit care tin ceva peste, nu ca Giurgiu, fara suparare
baltile de pe langa bucuresti sunt patronate numai de "baieti buni", imi place mie sa le spun
eu sunt indragostit de delta dunarii, dar e cam greu sa ajungi acolo pt partide scurte, mai ales ca timpul nu ne permite
Never give up

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 08 Oct 2010, 09:47

ionutniculae scrie:despre carlige nimik?
apropo nush daca am trimis bine PM, sorprodane
nu am stiut ca intrebarea mea e indiscreta, dar sunt in cautare de locuri de pescuit care tin ceva peste, nu ca Giurgiu, fara suparare
baltile de pe langa bucuresti sunt patronate numai de "baieti buni", imi place mie sa le spun
eu sunt indragostit de delta dunarii, dar e cam greu sa ajungi acolo pt partide scurte, mai ales ca timpul nu ne permite
despre carlige- ca mai toata gama destinata crapului de la aceasta firma ,si acest model se inscrie in linia cirligelor de calitate la pret decent.sunt robuste, tari in carne,inteapa bine ,varful nu se toceste repede ,dupa mai multe folosiri,nu se coclesc.acum depinde la ce tip de pescuit vrei sa le intrebuintezi,in sensul ca pe rauri la crapi salbatici sunt excelente insa pe balti cu substrat namolos nu sunt indicate pt ca au o greutate mai mare si chiar daca vei folosi ceva flotant risti sa nu ramina in zona de hranire ,tocmai de aceea iti indic sa nu folosesti o montura de genu firului de par ci direct pe carlig[repet ,pe rauri].eu folosesc asa ceva pe dunare cind pescuiesc cu porumb si credema nu am avut probleme cu ele [fara indoituri,si crapul agatat nu a scapat niciodata ,nici chiar odata ajuns in juvelnic,cum se mai intampla-cirligul raminea ca si cusut in buza crapului]si ca sa fiu mai veridic ,si anul acesta [desi nu am avut capturi capitale]tot cu acest gen de carlige am pescuit pe dunare.uite un exemplu.FIRE INTINSE
Fişiere ataşate
crap de chilia
crap de chilia

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de ionutniculae » 08 Oct 2010, 09:59

Mersi de raspuns
Ma refer strict la pescuit pe dunare, am vazut ca au fost undeva postate de dl.paun ion, si chiar mi-au placut
Iti plac toate carligele de la gamakatsu?
Apropo cu ce nr. dai : 1, 2 sau 4?
Never give up

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 08 Oct 2010, 10:18

ionutniculae scrie:despre carlige nimik?
apropo nush daca am trimis bine PM, sorprodane
nu am stiut ca intrebarea mea e indiscreta, dar sunt in cautare de locuri de pescuit care tin ceva peste, nu ca Giurgiu, fara suparare
baltile de pe langa bucuresti sunt patronate numai de "baieti buni", imi place mie sa le spun
eu sunt indragostit de delta dunarii, dar e cam greu sa ajungi acolo pt partide scurte, mai ales ca timpul nu ne permite
uite bre colea
Fişiere ataşate
22092010648.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 08 Oct 2010, 10:25

ionutniculae scrie:Mersi de raspuns
Ma refer strict la pescuit pe dunare, am vazut ca au fost undeva postate de dl.paun ion, si chiar mi-au placut
Iti plac toate carligele de la gamakatsu?
Apropo cu ce nr. dai : 1, 2 sau 4?
imi plac mai multe modele si credema le am cam testat pe toate[avand aceasta oportunitate ;) ]cu un plus pt cele teflonate[verzi].depinde de montura insa sub nr 2 nu cobor ,vorbim totusi de crapul de dunare ,nu?

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de ionutniculae » 08 Oct 2010, 10:44

sebastian scrie:
ionutniculae scrie:Mersi de raspuns
Ma refer strict la pescuit pe dunare, am vazut ca au fost undeva postate de dl.paun ion, si chiar mi-au placut
Iti plac toate carligele de la gamakatsu?
Apropo cu ce nr. dai : 1, 2 sau 4?
imi plac mai multe modele si credema le am cam testat pe toate[avand aceasta oportunitate ;) ]cu un plus pt cele teflonate[verzi].depinde de montura insa sub nr 2 nu cobor ,vorbim totusi de crapul de dunare ,nu?


Dintre toate pe care le-am vazut eu, astea au fost singurele care mi s-au parut de forta
sorprodane m-ai sunat?
Never give up

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 09 Oct 2010, 22:09

pt , baietzi care ma cunosc
Fişiere ataşate
09102010664.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 10 Oct 2010, 11:57

Sorprodane, la tine n-a crescut Dunarea?? :-?? De unde tot scoti capturile astea? Pe aici nu mai mananca nimic, barajele au fost golite de apa si la vale a crecut apa, nu se mai prinde nimic, nici in lacuri nici in aval de Porti! X-(

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: DUNAREA

Mesaj de iorgu » 10 Oct 2010, 13:49

Sorine, eu sunt unul din cei multi prieteni ai tai. Nici nu ma asteptam sa treaca saptamana fara sa ne faci o surpriza placuta. Continua frate tot asa, cu rugamintea de a posta exemplarele care consideri tu ca sunt mai ,,punctabile''. In esenta, numele acestui site are legatura cu pescuitul sportiv si dovezile concrete pe care le postezi la 4-5 zile iti fac multa cinste si castigi mult respect din partea celor care apreciaza la adevarata valoare rezultatele tale. Pana in momentul de fata ai cele mai frumoase si de top capturi. Tine-o frate tot asa =D>. Ne plac mai mult pozele cu pesti decat cele cu bautura, pentru votca mergem la bodega din colt si vedem ,,beneficiile'' pe care aceasta le aduce consumatorilor :-&
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 10 Oct 2010, 14:04

iorgu scrie:Sorine, eu sunt unul din cei multi prieteni ai tai. Nici nu ma asteptam sa treaca saptamana fara sa ne faci o surpriza placuta. Continua frate tot asa, cu rugamintea de a posta exemplarele care consideri tu ca sunt mai ,,punctabile''. In esenta, numele acestui site are legatura cu pescuitul sportiv si dovezile concrete pe care le postezi la 4-5 zile iti fac multa cinste si castigi mult respect din partea celor care apreciaza la adevarata valoare rezultatele tale. Pana in momentul de fata ai cele mai frumoase si de top capturi. Tine-o frate tot asa =D>. Ne plac mai mult pozele cu pesti decat cele cu bautura, pentru votca mergem la bodega din colt si vedem ,,beneficiile'' pe care aceasta le aduce consumatorilor :-&
maestre multumesc de urari , apropo incerc sa fiu la inaltimea asteptarilor , iar daca nu se intampla asa sa fiu iertat ,,,,,,,,,,,,,,,,,, [-( va rog,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 10 Oct 2010, 14:15

Nelutu scrie:Sorprodane, la tine n-a crescut Dunarea?? :-?? De unde tot scoti capturile astea? Pe aici nu mai mananca nimic, barajele au fost golite de apa si la vale a crecut apa, nu se mai prinde nimic, nici in lacuri nici in aval de Porti! X-(
ce sa zic tata , e groasa treaba si pe la mine ca au inceput braconierii sa bage monofilament bareaza tot canalul e jale frate, e FOAMEEEEEEEEEE
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 13 Oct 2010, 01:51

Pentru spinn`erii din zona Severin - vineri , sambata ... s-a prins salau intr-un mod impresionant pe Dunare , in zona Dubova , din barca , la twistere . A tras ca turbatu , la aproape orice culori . Au fost persoane care au luat si 40 kg .
Acelasi salau a inceput sa manance seara , intre orele 20.....21.30 , in zona anvelope-laminor. Cautat la 2..3 m de mal, cu twistere de culori f stridente , sau voblere se prind si 10 bucati pe ora ( 1,5 kg cel mai mare ) .
In aceeasi zona, peste zi ,sare avatul intr-una . Duminica am luat 2 buc la vreo 2 kg bucata , pe oscilanta , la cativa m de mal . Animalele de 7..8 kg sar si alea , dar la dist de peste 50 m de mal. Am incercat pe pilker de 45g cu textil de 0,12 dar nu a intrat niciunul . Se mai da sila crap in zona, cand e apa scazuta , insa rezultatele nu sunt f satisfacatoare .
Undeva langa un vapor pe langa iarba am reusit si am scapat si vreo 2 stiuci destul de frumusele .
La Gura Vaii , inspatele motelului , se prind bucati frumoase de biban - fie pe echipament UL cu voblere si liguri mici , fie la fund la pestisor viu - moioaga ( un fel de pui de mreana ) .

Asa ca ... doritorii .. go 4 spin .

Astept noutati si de pe la alti pescari de Dunare ,din zona .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 13 Oct 2010, 07:59

]da merge si aici salaul
Fişiere ataşate
12102010673.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 13 Oct 2010, 08:00

si crapul,,,,,,,,,,,,se stie
Fişiere ataşate
12102010675.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Pipo1114
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 14 Oct 2010, 19:01
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Pipo1114 » 14 Oct 2010, 21:35

dar ce vor sa fie alea:)p
sorry dar nu ma prea price[

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”