DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 16 Oct 2008, 19:55

Nelutu scrie:La Dunare? Numai la anu', mi s-a cam terminat concediul :evil: si, ca sa vin doar ptr doua zile, sambata si duminica in zona, nu se merita! Iesirile la Dunare ar trebui sa dureze de la 3 zile in sus, parerea mea! ( mai ales ptr. noi, cei de la 300km distanta) Ne intalnim la anu' , apropo, ai fost pe locul meu? :?:
Nu neaparat 3 zile ...cand trage ,ajung si 3 ore sa te saturi ! :lol:
Azi a fost iar frate-miu ,10 ore (6-16), a avut 7 trasaturi ,a scos 6 pesti ,total 14 kg ...si-a schimbat locul de 4 ori pana la ora 13 cand l-a luat pe primul ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 17 Oct 2008, 18:22

Ocupat? Si cand ma gandesc ca pana prin 2003 nu dadea nimeni in zona, cat vedeai cu ochii malul nu vedeai picior de pescar, nu era drumul ala facut, nu era calcata iarba si nici atatea gunoaie, acum, pe drumul catre Dunare, am ajuns sa ma rog sa-l gasesc liber, la fel ca in zona Bazias-Cozla, rar mai gasesti un loc pe aici mai de doamne-ajuta in weekend. Fir intins!
Gor965, ptr mine nu conteaza atat de mult sa prind peste cat sa ma relaxez si sa ma simt bine, iar asta nu poate sa dureze mai putin de 3 zile ptr. o partida la Dunare, mai ales ca merg 5,5 h cu masina. :D Bine ca nu conduc eu! :wink: :lol: Tu ai mare avantaj cu faptul ca esti aproape de Dunare, prin nastere si eu sunt f. aproape(Fetesti), iti poti permite sa mergi cand vrei, sa stai cat vrei, poti sa prinzi sau nu, conteaza mai putin. Fara sa conduc eu, dupa un asemenea drum, imi trebuie macar o zi sa-mi revin.Apropo, felicitari ptr. capturile de anul asta, cel putin! :D :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 17 Oct 2008, 18:45

Asa-i Nelutu ,noi iesim mai des si nu ne prea stresam cu restul problemelor legate de o iesire de durata la Dunare ! Pe de alta parte ,eu unul cel putin ,nu ma omor sa prind peste ,eu ma omor sa merg la pescuit ! :D
Multumesc de felicitari (asemenea si tie) ,desii am avut mai putine capturi anul asta(dee ...nevasta + copil mic = putine iesiri ) am avut cateva drilluri nebune la varga cu pesti mari (tot zic ca ma las de dat la fixa si nu pot...de fapt crapul nu ma lasa,ca se cantoneaza in 10-15 m) si per ansamblu ma declar satisfacut !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 18 Oct 2008, 20:10

acumciteva ore am sosit;

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: DUNAREA

Mesaj de alex_mures » 18 Oct 2008, 20:16

pacat de crapi si mrenele alea,tare sifonate arata in poze
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 28 Oct 2008, 20:56

Imagine

domnule ;alex am decis sa iti raspund la intepare" pescuiesti pe dunare ? sau numai pe balti subt umbrela ? cind am prins acesti pesti pe dunare a fost vijelie ; ploaie ,valuri mari, vint....cauta prognoza meteo din data respectiva. iar eu iam prins noaptea si ia batut valurile ,am tras de cos"sa pot sa il scot din pamint ce a adus valurile , eu am juvelnic "facut din plasa de sirma de gard ,este dunare sint vidre,vulpi.ciini ,etc, si in plus eu consum peste ; si cind cineva vine pe forum cu imagini,capturi, locuri ,etc; trebuie sa se gaseasca cineva mai istet sa ii poata trage de mineca ca ceva nu este in regula. in plus nu am vazut vre-o fotografie de la tine pe forum sau un subiect care sa fie dezbatut ...decit intrebari si atacuri . sa ma scuze ceilanti pentru ca sint of.topic ; iar in viitor sa venim cu imbunatatiri nu cu reprosuri si acuze.

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de mike_carp » 02 Noi 2008, 11:55

@ Mirel,
Sincer nu inteleg de ce te ambalezi asa tare. Nu a zis nimeni ca nu esti pescar bun, dar din cand in cand cred ca toti ar trebui sa mai eliberam din pesti; gor spuneA ca nu mai e crap ca in anii trecuti, de ce crezi tu? Doar pt ca cineva pescuieste pe balta si nu la Dunare nu inseamna ca nu e pescar bun.
Mai gandestete, C&R nu e doar o fandoseala a baltilor, eu cred ca ar trebui practicata mai ales la Dunare si pe rauri, pt ca popularile sunt inexistente. Iar daca nu incercam noi sa conservam pestii vom ramane in curand fara activitate si atunci va trebui sa mergi pe balta pt ca va fi singurul loc unde vei mai putea sa te bucuri de acesti superbi pesti.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 02 Noi 2008, 14:36

Ai dreptate, Mike dar nu de la pescarii (sportivi) ar trebui sa se inceapa. pentru ca ;noi pescari cu batul mai eliberam din ei ,in plus ii dam si mincare iar cei pe care ii vezi in poza ....ia si somotelu la palma si nici mincare nu ii da . intreabai daca cineva ia intrebat de sanatate vreo...data .
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de nando » 02 Noi 2008, 16:11

ROSCA MIREL scrie:Ai dreptate, Mike dar nu de la pescarii (sportivi) ar trebui sa se inceapa. pentru ca ;noi pescari cu batul mai eliberam din ei ,in plus ii dam si mincare iar cei pe care ii vezi in poza ....ia si somotelu la palma si nici mincare nu ii da . intreabai daca cineva ia intrebat de sanatate vreo...data .http://i283.photobucket.com/albums/kk30 ... C10186.jpg
http://i283.photobucket.com/albums/kk30 ... C10184.jpg
ai foarte mare dreptate .nu cu o floare se face primavara. pentru unii trebuie sa eliberam noi sa aiba ei ce prinde in plase sa faca p__ __A mare
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: DUNAREA

Mesaj de timer » 03 Noi 2008, 12:38

nando scrie:
ROSCA MIREL scrie:Ai dreptate, Mike dar nu de la pescarii (sportivi) ar trebui sa se inceapa. pentru ca ;noi pescari cu batul mai eliberam din ei ,in plus ii dam si mincare iar cei pe care ii vezi in poza ....ia si somotelu la palma si nici mincare nu ii da . intreabai daca cineva ia intrebat de sanatate vreo...data .http://i283.photobucket.com/albums/kk30 ... C10186.jpg
http://i283.photobucket.com/albums/kk30 ... C10184.jpg
ai foarte mare dreptate .nu cu o floare se face primavara. pentru unii trebuie sa eliberam noi sa aiba ei ce prinde in plase sa faca p__ __A mare
De-ar face si Pol.Frontiera asta:
Cu plasa la adancime
El se simte tare bine
Parca te strabate-un gand
Sa i-o tragi si tu la …fund.... ~x(

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DUNAREA

Mesaj de marian_popescu » 04 Noi 2008, 19:04

aveti dreptate, cu o floare nu se face primavara
dar daca nu incepem noi, atunci cine sa o faca, braconierii?
este vorba de o schimbare de mentalitate, care nu se va face peste noapte, dar care trebuie sa aiba un inceput, iar daca C&R nu va incepe de la cei interesati, atunci sa nu ne mai vaitam ca nu mai avem ce prinde
iar prin mediatizarea experientelor gen Tibanu si cum sa faci burta mare, sau Giusca si devoratorul de stiuci nu ne facem decat deservicii
hai sa venim cu exemple demne de lauda, doar e site de pescuit sportiv
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de cristea radu » 04 Noi 2008, 19:20

@marian popescu D-LE marian ai fost vreodata pe Dunare? Asta nui nimic in comparatie cu cei care dau la curent si nu in ultimul rand cei care il polueaza.La urma urmei este (MIREL)pescar sportiv care plateste niste bani(chiar daca nu o avere)si nu vad nimic rau in ati tine niste peste.Poate din 6-7-8 partide de pescuit prinzi ceva.Si eu sunt pescar de ape curgatoare dar si de balta si totusi ii dau dreptate lui Mirel.Stiu ce inseamna pescuitul pe Dunare.NUMAI BINE SI FIR INTINS

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 04 Noi 2008, 19:50

am fost la dunare pentru o noapte
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: DUNAREA

Mesaj de Nelutu » 04 Noi 2008, 21:41

Iar?? Unde-ai fost, frate? Nu recunosc locul;! ... :">

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: DUNAREA

Mesaj de marian_popescu » 04 Noi 2008, 22:21

discutia poate continua la nesfarsit...
era vorba doar de dat exemple pozitive. dl mirel putea sa posteze si niste poze in care elibera si ceva din capturi (chiar il rog)
...si da, imi place sa pescuiesc mai mult pe ape salbatice, implicit dunare, dar mai mult pe ialomita, zona dridu. am fost chiar in octombrie in delta, pe bucla, la mahmudia. din pacate, nu am avut ce sa eliberez. am mai fost anul asta pe dunare, aceleasi rezultate, si voi mai merge, este raiul pe pamant
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”