pescari romani din spania

Moderator: vali003

Avatar utilizator
ElCipri
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iul 2008, 01:02
Localitate: Barcelona
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ElCipri » 23 Oct 2009, 23:46

...
Cika la spanioli nu le place carnea de crap ... nici mie !!!
Prefer sa manac o salata decat sa omor o frumusete de peste.
Nu zice nimeni sa nu mananci un crap dar, faza cu legat crapii pe sfoara, datzi de pietre si gunoiu pe care'l lasa majoritatea pescarilor ROMANI pe malurile raurilor din Spania nu au scuza.

... prefer sa nu continui ca sunt multe ... din fericire am cunoscut si romani cu mintea la cap ... cu care de altfel ies la pescuit ...
Ne lipseste in general la romani un pic de respect fata de natura, asha arata raurile din Romania ... se reflecteaza mentalitatea pescarilor in general , cu asta nu spun ca totzi la fel, e pt cei ce inca prefera sa putrezeasca pestele in portbagaj inainte sa'i dea drumu in apa ... :-q
.... cika la spanioli nu le place carnea de crap .... daca taceai,filozof ramaneai ! :-q
CIPRIAN CIOLACU
Imagine
Work is for people who don't fish !!!

Avatar utilizator
bertynel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Noi 2009, 04:03
Localitate: cluj

Re: pescari romani din spania

Mesaj de bertynel » 13 Noi 2009, 04:24

salutare tuturor **== am inceput si eu sa pescuiesc prin spania...zona roses...l`scala dar fara prea mari rezultate ceva dorado mici si cam atat.... =P~ nu prea cunosc tainele pescuitului maritim :noob: dar tin neaparat sa invat cate ceva ...de aceia vreau sa imi dati niste sfaturi care m`ar putea ajuta sa prind si eu ceva cu care sa imi fac poza :D .... am pescuit cu vierme si rama americana si ceva sardina dar nu prea a mers.....nici la pluta nici la fund (cel mai mare peste a fost unde la vreo 500 gr)
eventual daca imi puteti da niste sfaturi care inculd...momeli ...fire ...carlige...locuri de pescuit t...ehnici...as fi recunuscator o:-) :D :D fir intins tuturor

ps: stie cineva unde pot gasi cand este perioada de prohibitie sau alte restrictii legate de pescuitul in spania...si ce pesti sunt interzisi ca am inteles ceva de patrav ca ar fi interzis...mc anticipat :">

cam asta am prins...
Imagine

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 13 Noi 2009, 20:33

eu nu te pot ajuta cu pescuitul in mare,l-am probat putzn si nu mi-a placut,cred ca cel mai bine e sa mergi pe falezele unde se vad pescarii shi sa "furi" informatziile.Cat despre prohibitie,e ceva mai cidat ca in romania,depinde de fiecare comunitate autonomica,atat perioada cat shi specile,in unele zone nu ai voie decat C&R(lucru care mi-se pare ffff foarte bun),dupa acea sunt alte conditzii cu privire la momeli,in apele unde sunt pastravi,declarate "trucheras"este interzis cu desavarshire sa momesti,in cea ce priveste momelile la fel,sunt zone unde se poae pescuii cu peste viu,in altele nu,depide de unde pescuiesti.Eu am permis de pescuit din patru autonomi,Comunitaea Valenciana,Catalunia,Aragon shi Extremadura,nu se aseamana intre ele in nimic,nici macar in numarul de betze cu care ai voie sa pescuiesti.Sfatul meu,pentru a evita problemele este ca in momentul in care itzi scotzi permisul sa ceri brosuri,au legile foarte nasoale,de la a pune un bivy,pescuit nocturn,focul,etc.Sper ca te-am ajutat,numai bine!

Avatar utilizator
bertynel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Noi 2009, 04:03
Localitate: cluj

Re: pescari romani din spania

Mesaj de bertynel » 14 Noi 2009, 18:50

biggercs scrie:eu nu te pot ajuta cu pescuitul in mare,l-am probat putzn si nu mi-a placut,cred ca cel mai bine e sa mergi pe falezele unde se vad pescarii shi sa "furi" informatziile.Cat despre prohibitie,e ceva mai cidat ca in romania,depinde de fiecare comunitate autonomica,atat perioada cat shi specile,in unele zone nu ai voie decat C&R(lucru care mi-se pare ffff foarte bun),dupa acea sunt alte conditzii cu privire la momeli,in apele unde sunt pastravi,declarate "trucheras"este interzis cu desavarshire sa momesti,in cea ce priveste momelile la fel,sunt zone unde se poae pescuii cu peste viu,in altele nu,depide de unde pescuiesti.Eu am permis de pescuit din patru autonomi,Comunitaea Valenciana,Catalunia,Aragon shi Extremadura,nu se aseamana intre ele in nimic,nici macar in numarul de betze cu care ai voie sa pescuiesti.Sfatul meu,pentru a evita problemele este ca in momentul in care itzi scotzi permisul sa ceri brosuri,au legile foarte nasoale,de la a pune un bivy,pescuit nocturn,focul,etc.Sper ca te-am ajutat,numai bine!
mersi mult biggercs (:| partea trista este ca ieri dimineata am reusit sa imi scot si eu permisul si lam intrebat pe ala de la magazin (unul din cele mai mari din zona asta) despre prohibitie si despre tipuri de pesti care pot sa prind si care nu pot....dar am avut parte de putina lipsa de profesionalism :D am primit un raspuns de genul "in mare poti prinde orice fel de pesti dar sa le dai drumul la aia mai mici" deci o sa trebuiasca sa cau eu ceva informatii pe net ....oricum ieri noapte am fost in port la roses si nu prea am avut succes am luat cam 5 dorada....a fost vant au fost valuri si nu prea a mers.... am testam ieri si cu bucatele de gamba si sardina ....partea proasta este ca nu prea stau in carlig ca sunt foarte fragede....pana la urma tot viermele in special cel rosu a ramas singurul cu care am mai luat ceva :-h
:-h :-h :-h :-h

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: pescari romani din spania

Mesaj de vali003 » 14 Noi 2009, 19:00

Incearca sa cauti pe la magazine de peste calamari , dar din cei mici , le tai partea de la cap , unde au mai multe tentacule , si pescuiesti cu ele , sa pui un nailon rezistent , sau fir textil , poti sa ai surprize cu bucati mari , iar un peste de mare are o forta pe care nu o banuiesti. Calamari in romaneste sint sepie .I-ti doresc fire intinse , iar daca prinzi niste dorade , sa le faci la gratar cu un mujdei frecat cu ulei de masline si rosii coapte , pestii pe care i-ai pus in poza , merg de asemenea la gratar ;)

Avatar utilizator
bertynel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Noi 2009, 04:03
Localitate: cluj

Re: pescari romani din spania

Mesaj de bertynel » 14 Noi 2009, 19:19

vali003 scrie:Incearca sa cauti pe la magazine de peste calamari , dar din cei mici , le tai partea de la cap , unde au mai multe tentacule , si pescuiesti cu ele , sa pui un nailon rezistent , sau fir textil , poti sa ai surprize cu bucati mari , iar un peste de mare are o forta pe care nu o banuiesti. Calamari in romaneste sint sepie .I-ti doresc fire intinse , iar daca prinzi niste dorade , sa le faci la gratar cu un mujdei frecat cu ulei de masline si rosii coapte , pestii pe care i-ai pus in poza , merg de asemenea la gratar ;)

:D da partea cu fortza am observat`o foarte repede pfff foarte puternici sunt pestii de mare ..cand am prins primii pesti am crezut ca au cel putin un kilogram si cand ii scoteam aveau undeva la 3-400 de grame oricum ai o senzatie placuta cand ii prinzi :D data viitoare am sa incerc si calamarii sa vedem ce o sa iasa ...sper sa fie de un gratar :p despre gatitul lor am sa o las pe gagica mea sa aiba grija de ei :p dar am sa ii sugerez reteta ta :D mc de sfaturi

Avatar utilizator
floaxa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Noi 2009, 11:49
Localitate: Tarragona-SPANIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de floaxa » 26 Noi 2009, 17:13

salutari tuturor **== si eu sunt un pescar din spania ce practic pescuitul la crap C&R si de putin timp am descoperit forul (NOTA 10 DOMNULUI IUGA) shi vreau sa va zic ca tot ce au scris "elCipri"shi "biggercs"este foarte adevarat din pacate.Pentru uni **== ESTE FOARTE GREU SA SE ADAPTEZE "FILOZOFIEI" CARPFISHING-LUI SHI PASTRARI MEDIULUI INCONJURATOR.Tot mai multi pescari spanioli de crap se tem de pescarul **== .,unde ajunge sa pescuiasca face ravagi .sunt **== dar asta este adevarul si doare foarte tare deoarece nu toti suntem la fel.
Am vazut mukte gramezi de intestine de peste pa malul apei .
Multi **== merg la "pescuit "sa scape de neveste si sa goleasca sticle de bere si coniac
Fişiere ataşate
fara cuvinte
fara cuvinte
fara cuvinte
fara cuvinte

Avatar utilizator
floaxa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Noi 2009, 11:49
Localitate: Tarragona-SPANIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de floaxa » 26 Noi 2009, 17:45

bertynel scrie:salutare tuturor **== am inceput si eu sa pescuiesc prin spania...zona roses...l`scala dar fara prea mari rezultate ceva dorado mici si cam atat.... =P~ nu prea cunosc tainele pescuitului maritim :noob: dar tin neaparat sa invat cate ceva ...de aceia vreau sa imi dati niste sfaturi care m`ar putea ajuta sa prind si eu ceva cu care sa imi fac poza :D .... am pescuit cu vierme si rama americana si ceva sardina dar nu prea a mers.....nici la pluta nici la fund (cel mai mare peste a fost unde la vreo 500 gr)
eventual daca imi puteti da niste sfaturi care inculd...momeli ...fire ...carlige...locuri de pescuit t...ehnici...as fi recunuscator o:-) :D :D fir intins tuturor

ps: stie cineva unde pot gasi cand este perioada de prohibitie sau alte restrictii legate de pescuitul in spania...si ce pesti sunt interzisi ca am inteles ceva de patrav ca ar fi interzis...mc anticipat :">

cam asta am prins...
[ [url=http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.00f50d3a46.jpg] ][/url]
in mare poti pescui tot timpul anului shi orice tip de peste, la pastrav este diferit aici poti gasi informatii [url=http://mediambient.gencat.cat/cat/el_me ... eID=5370#1[/url]

Avatar utilizator
bertynel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Noi 2009, 04:03
Localitate: cluj

Re: pescari romani din spania

Mesaj de bertynel » 01 Dec 2009, 03:08

ms mult floaxa imi este de folos info data de tine mc >:D<
destul de multe date am gasit :P
de exemplu
"In Catalan inland waters the fishing of barbel, carp, chub, soufie and eel is no-kill fishing"

"All farmed allochthonous species, except rainbow trout, brook trout, carp and largemouth bass must be sacrificed once caught and properly disposed of as organic waste" asta mi se pare ciudata

momeli pt pastrav

Bait permitted for brown trout

Natural bait: earthworms (annelidae), adult phase flies, Phryganea sp., bagworms, stoneflies (ephemeroptera, tricoptera, plecoptera and orthoptera).

"All artificial baits are permitted, except trolling (weighted nymph). No line may have more than three artificial flies.

The use of hooks under number 7 is forbidden in trout fishing in Catalan inland waters.

All other baits are forbidden"

si mai sunt multe altele :p cine mai doreste sa citeasca este si versiune casteliana sau cattalana

Avatar utilizator
nick ro
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 22 Dec 2009, 15:18

Re: pescari romani din spania

Mesaj de nick ro » 22 Dec 2009, 16:39

buna as dori sa contrazic conationali care scriu despre faptul ca spanioli nu maninca peste de apa dulce si pot sa va spun ca daca e moca il maninca nu toti dar sint.in al dolea rind va pot confirma ca unii conationali mai umbla si cu plase si alte lucruri interzise care ma fac pe mine de multe ori sa spun cu jumatate de gura ca sunt roman,referitor la ce ramine in urma pescarilor mai devreme sau mai tirziu vom suferi cu totii

Avatar utilizator
dan voicu
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 06 Dec 2008, 21:16

Re: pescari romani din spania

Mesaj de dan voicu » 02 Ian 2010, 01:00

Sunt in SPANIA de vreo 10 ani si am vazut destul de multe si spre rusinea noastra, majoritatea negative ,care, in loc sa ne faca cinste ne lanseana si mai mult renumele de "pescari".Am permis in 3 comunitati si adevarul e ca umblu destul de mult .In Madrid, unde mergi,locurile sunt pline de asa-zisii pescari ce baga in plase tot ce prind ,in Castilla La Mancha la fel,Aragon idem.Pe langa asta lasa si gunoaiele raspandite pe malul apei ca nici nu mai ai loc sa te asezi.In multe locuri le lasa gata bagate in pungi ca te intrebi de ce nu le-au luat cu ei daca tot s-au obosit sa le adune.Unde te uiti e plin de pungi rupte de pasari sau iepuri si gunoiul imprastiat peste tot.In Aragon s-au curatat malurile de gunoaie pentru a preveni incendiile dar dupa 2 luni sunt la fel.Am intalnit si oameni simtiti,de fapt ca peste tot in tara,care se plang de lipsa de curatenie si uneori de "concertele" de manele pe care esti obligat sa le asculti de la 1 km departare.Adevarul e ca avem un renume prost.

Avatar utilizator
ovybd
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 03 Feb 2008, 12:43
Localitate: Carei
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ovybd » 06 Ian 2010, 13:18

Salut tuturor si La Multi Ani!, sunt nou venit pe meliaguri Spaniole, sper sa nu prind ani pe aici :), dar sa va spun parerea mea despre locurile de pescuit din spania. Am pescuit pe un canal de IRIGATII (un lucru de care in romania s-a uitat) prima data si dupa ce scoteam numai pestisori am avut surpriza sa sot eu si inca 2 prieteni cate un crap de 1kg si ceva, dupa aceea am avut ocazia sa pescuiesc pe 2 lacuri de acumulare, aici a fost surpriza cea mai mare pentru mine, nu cred ca am prins crap sub 2kg, tin sa precizez ca eu nu am avut parte de imaginea dezastruoasa descrisa mai sus de compatrioti cu vechime pe aici, si acum vine partea si mai tare pentru mine, nu am undite si scule de pescuit pe aici, am pescuit cu una bucata undita de la chinezi cu o mulineta din aceeasi sursa si momeala era o mamaliga simpla romaneasca :) si porumb la cutie, nimic special. Oare cand o sa pescuiesc si in romania chiar daca nu cu improvizatii si momeli rustice, dar sa prin asa exemplare. Tin sa precizez ca nu sunt pescar cu foarte multa experienta, iubesc pescuitul si natura, pestii toti s-au intors de unde i-am scos, deci nu am lasat eu imaginea descrisa de altii.
SPER SA AM OCAZIA SA PESCUIESC SI IN ROMANIA IN CONDITIILE ASTEA.

Avatar utilizator
ElCipri
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iul 2008, 01:02
Localitate: Barcelona
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ElCipri » 08 Ian 2010, 23:55

Depinde unde ai pescuit in Spania, sunt lacuri mai controlate unde nu o sa vezi nici mizerie si nici nu o sa asculti manele la un kilometru, din pacate zona Ebro singura care se mai salveaza este in preajma satului Mequinenza ... costa 6 euro pe zi si este foarte controlata zona ...in rest balamuc.
CIPRIAN CIOLACU
Imagine
Work is for people who don't fish !!!

Avatar utilizator
chiqui2k4
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mar 2008, 12:47

Re: pescari romani din spania

Mesaj de chiqui2k4 » 10 Ian 2010, 21:02

Pentru fane41.Da au fost cazuri cand au bagat si plasele.Ma refer la bravii nostri pescari din Spania.
Cristian.

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: pescari romani din spania

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 11 Ian 2010, 22:04

Da, este adevarat ce se spune de pescarii nostrii din spania,dar ar trebui sa spunem si ca avem un FLORENTIN in spania care ne invata si pe noi romanii si pe spanioli tainele pescuitului de crap este SEBAS pe care cred ca majoritatea dintre voi il cunoasteti.si nici cu EL CIPRI nu mie rusine.Avem rai dar si foarte buni,cu care eu personal ma mandresc.Un salut pentru toti romanii ,oriunde v-ati gasi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”