pescari romani din spania

Moderator: vali003

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 28 Ian 2010, 22:19

stai sa ne intelegem,nu ne este rusine ca suntem romani,am pescuit cu Sebas,cu Cipri pescuiesc ,cu Cristian la fel,nu ne rusinam pt ca suntem romani,doamne fereste de asa ceva.Insa trebuie spus ca majoritatea suntem destul de barbari,sunt lucruri pe care noi ca romani le intelegem,le acceptam deoarece am crescut cu ele,ei (spaniolii)au o cultura a pescuitului de crap relativ tanara,insa sunt destul de reticentzi la ce vine din exterior.Pe domnul Florentin nu il cunosc,insa vad emisiunile lui,mi-se pare ca face mult pentru pescuit in general shi pentru C&R in special,bineinteles ca le vb de Romania,de pescarii ei shi de apele noastre,cei care ne cunosc ne apreciaza,insa suntem o mana de oameni,grosul sunt cei care tin crapii pe funie de parca sunt catzei de usturoi,cei care la sfarshit de sesiune scot,cu orguliu ,funiile shi dau in cap pestilor apoi ii despica"in situ".Daca cineva crede ca se poate explica asa ceva...eu nu stiu cum sa fac :-< .Se vorbeste mult de faptul ca spaniolii nu maninca crap,e adevarat,aproape suta la suta,dar hai sa ne intelegem,au mii de kilometrii de plaja ,iesiri la Mediterana,Atlantic ,stramtoarea Gibraltar,etc,chiar credetzi ca au nevoie sa manince crap!?Noi romanii privim cu destul de multa greatza un amarat de melc...aici sunt o delicatesa,nu se prea vad,adevarul adevarat :)) ,parerea mea e ca fiecare tara are o cultura,gastronomica shi obiceiuri diferite,insa cred ca in momentul in care emigrezi,te stabilesti,in alta tara,ar trebui sa te adaptezi locului,sa incerci sa te integrezi,nu sa dai tonul...mai ales unul negativ.Sper sa nu ranesc sentimentele nationale ale nimanui...si zic shi eu ca cineva mai inainte ,sunt mindru ca sunt roman!salutari

Avatar utilizator
ElCipri
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iul 2008, 01:02
Localitate: Barcelona
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ElCipri » 12 Feb 2010, 19:26

:arrow: **==
CIPRIAN CIOLACU
Imagine
Work is for people who don't fish !!!

Avatar utilizator
danalis
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Mar 2010, 01:52
Localitate: ALGARVE -PORTUGALIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de danalis » 08 Mar 2010, 23:12

salutari prieteni pescari !Eu sunt nou pe forum si am citit cu mare atentie toate comentarile voastre.Eu locuiesc de 9 ani in portugalia-algarve si sunt de acord ca noi romanii suntem vazuti tare rau in cea ce priveste pescuitul la crap si bass.Si aici in portugalia situatia e la fel ,portughezii nu apreciaza deloc pestele de apa dulce, iar noi cand mergem pe balta prindem peste cu sacii si apoi il curatam pe loc, lucru care nu e apreciat de localnici.ASA ZISII PESCARI SE DUC LA PESCUIT CU BAUTURA SI SCANDAL CU MUZICA LA MAXIM SI IN URMA LOR GASESTI MUNTI DE GUNOIE!Nu sunt de acord cu genul asta de pescuit si din cauza asta TOTI suntem vazuti la fel.De aici vesti bune , sunt baraje si lacuri cu mult peste si sper sa ma bucur incontinuare de a practica pescuitul la crap si bass multi ani in continuare.Cu respect si prietenie din portugalia ! **==

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: pescari romani din spania

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 09 Mar 2010, 18:27

danalis scrie:Si aici in portugalia situatia e la fel ,portughezii nu apreciaza deloc pestele de apa dulce, iar noi cand mergem pe balta prindem peste cu sacii si apoi il curatam pe loc, lucru care nu e apreciat de localnici.ASA ZISII PESCARI SE DUC LA PESCUIT CU BAUTURA SI SCANDAL CU MUZICA LA MAXIM SI IN URMA LOR GASESTI
ce faceti cu atatia pesti?

Avatar utilizator
biggercs
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 18 Oct 2009, 22:40
Localitate: departe de casa

Re: pescari romani din spania

Mesaj de biggercs » 09 Mar 2010, 23:22

[/quote]ce faceti cu atatia pesti?[/quote]

voiai sa fi ironic,sclipitor,sau ce!?

Avatar utilizator
MARIUS MUNTEANU
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2009, 23:34

Re: pescari romani din spania

Mesaj de MARIUS MUNTEANU » 10 Mar 2010, 20:40

nu, dar totusi cu sacii, :-? sau poate vor sa populeze ceva,un lac,sau doua?

Avatar utilizator
danalis
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Mar 2010, 01:52
Localitate: ALGARVE -PORTUGALIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de danalis » 11 Mar 2010, 21:50

prietene marius ,cred ca il impart cu prietenii ,dar nu la asta ma refeream, foarte bine sa fie sanatosi ,ma refer la maniera unora de a se manifesta acolo unde se duc sa pescuiasca.In rest numai de bine,fire intinse si sanatate multa! **==

Avatar utilizator
ElCipri
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iul 2008, 01:02
Localitate: Barcelona
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ElCipri » 15 Mar 2010, 00:11

Lasati'o balta ... o seama privim pescuit ca un mijloc de relaxare, de a petrece momente de buna calitate impreuna cu prietenii si altii ca un mod de a'si astampara foamea sau pur si simplu de a umple sacu si a se da mari in cartier cu prapadu ce l'au facut. Asa este si asa o sa fie multi ani de acum incolo, nu are rost sa discutam ce si cum ... singurul lucru pe care putem sa'l facem es sa incercam "reeducarea" acestor "pescari" dand exemplu si punct.
Numa bine.
CIPRIAN CIOLACU
Imagine
Work is for people who don't fish !!!

Avatar utilizator
danalis
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 05 Mar 2010, 01:52
Localitate: ALGARVE -PORTUGALIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de danalis » 15 Mar 2010, 00:20

prietene marius,ar trebui sa vezi si topicul "Live de pe dambovita",si din nefericire asa stau lucrurile ....si pe aici,si ai sa intelegi mai bine de ce nu ne vindecam usor.Viata bate filmul,in rest numai de bine, ca tot am intrat in prohibitie.Prietenie si fir intins tuturor **==

Avatar utilizator
raressorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2010, 23:51
Localitate: departe de casa
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de raressorin » 24 Mai 2010, 00:44

eu cand merg la pescuit si ma intreaba nevasta de ce ma duc si nu stau cu ea acasa ii spun ca am si eu nevoie de un pic de timp sa nu ma gandesc la nimic, sa ma relaxezar ea nu pricepe.este ca o masina de bagat de vina cum spun unii prieteni spanioli =)) .am si o fetita de 2 ani si jumatate si cand ii spun ca merg la pescuit imi spune ca vrea si ea sa mearga <:-P dar ii spun ca trebuie sa mai creasca un pic si apoi o duc si pe ea =(( .de aici vreau sa ii salut pe romanii din forumul de pescuit din spania carpiberica.net: FLOAXA,EL CIPRI Y BIGGERCS.un salut.

Avatar utilizator
floaxa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 25 Noi 2009, 11:49
Localitate: Tarragona-SPANIA

Re: pescari romani din spania

Mesaj de floaxa » 03 Iun 2010, 10:55

SALUTARI SORINE sper sa ne vedem la o partida de pescuit pe Ebro **==

Avatar utilizator
robert85
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2010, 20:59

Re: pescari romani din spania

Mesaj de robert85 » 12 Iun 2010, 21:06

Salut tuturor...

Am citit topicul si am vazut ca sunt si cativa din Spania pe aici...si vroiam sa va rog ceva...eu din 21 iunie o sa fiu in zona Peniscola si am vazut ca e foarte aprope de Ebro...sunt pasionat de crap la maxim si ma gandeam sa ma duc o zi...dar e prima data cand ma duc in Spania si nu cunosc deloc zona...si cu limba nu prea ma descurc dar o scot cumva la capat... vas ruga daca puteti sa imi dati indicatiile cum sa ma duc la un loc bun de pescuit la crap aproape de AP7 si de unde trebuie sa scot legimitatie de pescuit(sau daca trebuie sa sco)ca am citit undeva ca nu prea le pasa spaniolilor de pescuitul pe rauri)...

Va multmumesc mult tuturor
Fir intins

Avatar utilizator
Florinbf
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 21 Ian 2010, 18:16
Localitate: Alcala de Henares-Madrid

Re: pescari romani din spania

Mesaj de Florinbf » 19 Oct 2010, 15:10

Locuiesc in judetul (comunidad), Madrid,care impreuna cu judetul Castilla la Mancha,au o suprafata cam cat Transilvania(loc unde m-am nascut,si am invatat sa pescuiesc pe Mures si Aries).
Deoarece in functie de capriciile vremii si timpul la dispozitie,(de multe ori si in cursul saptamanii),fac cate o iesire la o partida de pescuit impreuna cu alti 2 pescari din Turda,pe sumedenia de lacuri de acumulare di aceste zone.Dar de multe ori patim ca si incercarea noastra de a petrece placute momente pe malurile unui lac,ne este stricata de ADEVARATII PESCARIcare pe langa faptul ca de multe ori comit fapte ilegale,mai lasa si usa deschisa la masina cu volumul la maxim cu renumitele manele,ca sa nu mai vorbim de cutiile de bere goale lasate me maul apei,dar mai ales pungile de floarea soarelui,pugile de la momeli si ace,sau firele de naylon rupte.
De multe ori ne este rusine sa recunoastem ca suntem ROMANI,si incepem sa ascundem adevarate de pescuit,tocmai din aceste motive !!!!
Au ajuns pe aceste meleaguri si inca nu si-au dat seama ca prin comportamentul nostru ne castigam renumele de tigani !!!

Avatar utilizator
AnAcKoNdA
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2011, 21:05

Re: pescari romani din spania

Mesaj de AnAcKoNdA » 26 Ian 2011, 21:26

Interesant..e asa de simplu sa acuzam pe altiii..eu intreb asa intrºo doara ...Ceºi ce nu pun crapii pe sfoara...ca ceilalti..ce fac?Nu o mai aruncati cu Spania civilizata ce nu e asa.Sunt o gramada de spanioli (ma mir ca dºnul care locuieste aici nu a vazut)..care seara pun in portbagaj crapii...ziua spun ca doar le fac poze..acu va intreb seara cu ce interes i pun in portbagaj?...sedinta foto in familie seara acasa???...hai sa fim seriosi.Eu locuiesc in Zaragoza si am vazut destule.Decat sa ma asez linga unul care asculta muzica si face focul..urc in masina si imi gasesc un lok linistit...doar sunt sute de kilometrii.Nu spune nimeni ca noaptea este interzis pescuitul..:)))...who cares!! toata lumea pescuieste..daca nu ai norocul sa nu dea un control peste tine.Sa iti asezi cortul..nici poveste.
Vreau sa le spun doar ººunoraºº ca in lok sa ne plingem, avem alte variante..de ex...o legatura cu saci de gunoi..doar cativa la numar..si in locul in care pescuiesti..fa curatenie..lasa totul curat..chiar daca trebuie sa depui un pic de efort....eu fac asta..nu o spun sa ma dau mare..dar prea se arunca ca romanii fac..si spaniolii sunt sfanti(in romania pe cine mai dam vina??))..nu e asa. Cunosc destui pescari de crap romani din spania care se comporta ca atare.Sper doar ca valea MURESULUI ramane neschimbata.
sanatate si numai bine

Avatar utilizator
ElCipri
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iul 2008, 01:02
Localitate: Barcelona
Contact:

Re: pescari romani din spania

Mesaj de ElCipri » 05 Feb 2011, 00:21

Nu zice nimeni ca spaniolii sunt sfintzi, chestia e ca majoritatea romanilor peste care dam pe malul apei li se cam rupe de catch&release si sa nu mai vorbim de curateni ... pfff ... educatie sau pur si simplu indiferenta ... cum nu'i casa mea ... ma cac in ea (cu pardon) ... nu le pune mana ca degeaba
**==
CIPRIAN CIOLACU
Imagine
Work is for people who don't fish !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”