Amurul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de CRYSTYAN » 16 Feb 2008, 16:44

Laviniu scrie:CRYSTYAN imi spui te rog daca ai fost anul trecut pe balta de la liebling , cum a mers , ai avut rezultate bune ? mersi
Am fost la Liebling , si pentru ca cred ca mai vazut pe acolo i-ti spun ca fac taxi si am un LOGAN.Am prins destul de bine .Am prins romanesc dar mai mult chinez,si tu stii ce chinezi sint acolo daca umblii la LIEBLING ,dar stii si tu ce trebuie sa faci !Poate cine stie facem un pescuit impreuna de vreo trei patru zile.Eu mai mult singur sau cu sotia care ma ajuta si prietenul meu ciinele merg la pescuit ptr. ca "pescarii" mei nu stiu sa se comporte si mie i-mi place sa merg la pescuit nu la baute sau la altele.Fir intins!Daca mai vrei sa stii ceva si pot sa te ajut cu cea mai mare placere.

Avatar utilizator
Laviniu
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Dec 2007, 01:45
Localitate: Timisoara

Re: Amurul

Mesaj de Laviniu » 23 Feb 2008, 23:10

[/quote]Am fost la Liebling , si pentru ca cred ca mai vazut pe acolo i-ti spun ca fac taxi si am un LOGAN.Am prins destul de bine .Am prins romanesc dar mai mult chinez,si tu stii ce chinezi sint acolo daca umblii la LIEBLING ,dar stii si tu ce trebuie sa faci !Poate cine stie facem un pescuit impreuna de vreo trei patru zile.Eu mai mult singur sau cu sotia care ma ajuta si prietenul meu ciinele merg la pescuit ptr. ca "pescarii" mei nu stiu sa se comporte si mie i-mi place sa merg la pescuit nu la baute sau la altele.Fir intins!Daca mai vrei sa stii ceva si pot sa te ajut cu cea mai mare placere.[/quote]

Da mi ar face placere sa mergem la o partida de cateva zile pe liebling cred ca as mai avea multe de invatat :) , referitor la "pescari" aici ai dreptate si eu cand merg pe o balta la pescuit (mai ales pe una salbatica cum e la liebling ) imi place sa fiu eu cu natura si cu crapii ---fara muzica data la maxim , alcooale si altele , imi spui te rog , referitor la permis pt liebling trebuie sa merg la magus sa imi fac ? pe acolo pe langa popa sapca , mersi

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de CRYSTYAN » 24 Feb 2008, 20:28

Laviniu, din cite stiu eu permisul ptr. LIEBLING se face pe str. CONSTANTA(65 lei din cite am auzit).Am sa-mi fac si eu un permis la ei,sa pot sa merg si acolo,nu de alta dar i-mi place balta.De mers o sa mergem si impreuna(promit) numai sa vina sezonul.Tinem legatura.FIR INTINS!!

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de CRYSTYAN » 28 Feb 2008, 19:34

LAVINIU ,am fost astazi pe STR.CONSTANTA si permisul costa 65ron ,am luat si un nou regulament al balti.Daca o lasa deschisa ca in fioecare an in 28.05-2,3.06 facem un pescuit numai sa nu fie simbata sau duminica.FIR INTINS!

Avatar utilizator
Laviniu
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Dec 2007, 01:45
Localitate: Timisoara

Re: Amurul

Mesaj de Laviniu » 29 Feb 2008, 02:03

ok , perfect , o sa merg si eu saptamana asta sa imi fac permisul , imi spui te rog pe unde e str Constanta , acolo este si magazinul NovaFish ? in rest sa asteptam momentul oportun pe partida la amur

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de CRYSTYAN » 29 Feb 2008, 18:55

Laviniu scrie:ok , perfect , o sa merg si eu saptamana asta sa imi fac permisul , imi spui te rog pe unde e str Constanta , acolo este si magazinul NovaFish ? in rest sa asteptam momentul oportun pe partida la amur
TI-am trimis MP

Avatar utilizator
dianu marin catalin
senior
senior
Mesaje: 283
Membru din: 19 Oct 2008, 16:08
Localitate: bucuresti

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de dianu marin catalin » 10 Apr 2009, 15:40

si va multumesc pt.informati data in legatura cu delta.MULTUMESC

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de ladau_alex » 14 Apr 2009, 11:05

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:D : Eu sunt din judetul Arad unde parintii mei au un restaurant si peste drum de acest restaurant tata a cum parat o balta care seca in fiecare vara ,cu un excavator a adancito destul de mult in unele locuri apa ajunge acum si la 3-4m adancime.Am bagat in balta acum vreo 2-3 ani mult crap mare si amur iar acum 2 ani m bagat 250kg de crap oglinda cam la 100-200g care acum a ajuns pe la 500g . Pe balta cel mai bine trage la porumb de conserva dar tot crapii cei mici oglinda trag. Eu as dori dak se poate sa imi spuneti ce as putea sa fac sa prind pestii cei mari ce i-am bagat acum 3 ani pentru ca am incercat si cu multe boabe si cu puffy dar tot pestele mic intra doar foarte rar intra un crap oglinda de 3-4 kg .

Va Multumesc !!!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Amurul

Mesaj de toader nicolae » 14 Apr 2009, 11:19

ladau_alex scrie:Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:D : Eu sunt din judetul Arad unde parintii mei au un restaurant si peste drum de acest restaurant tata a cum parat o balta care seca in fiecare vara ,cu un excavator a adancito destul de mult in unele locuri apa ajunge acum si la 3-4m adancime.Am bagat in balta acum vreo 2-3 ani mult crap mare si amur iar acum 2 ani m bagat 250kg de crap oglinda cam la 100-200g care acum a ajuns pe la 500g . Pe balta cel mai bine trage la porumb de conserva dar tot crapii cei mici oglinda trag. Eu as dori dak se poate sa imi spuneti ce as putea sa fac sa prind pestii cei mari ce i-am bagat acum 3 ani pentru ca am incercat si cu multe boabe si cu puffy dar tot pestele mic intra doar foarte rar intra un crap oglinda de 3-4 kg .

Va Multumesc !!!


Incearca sa nadesti foarte mult intr-un loc ca sa dai preocupare continua ciortanului si pescuieste la 20-30 de metri in afara patului de nada.
Pescuieste cu porumb uscat (nu nadi cu boabe uscate)
Coronita de boabe ,pe care sa nu poata s-o ia un ciortan.

SPER SA TE AJUTE SFATURILE MELE SI SA PRINZI DOAR "DULAPII"DIN BALTA.

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de BoBo1981 » 14 Apr 2009, 11:36

Pe o balta salbatica ,60h,latimea medie e de 60-70m ,sunt bucati exemplare de amur(10 -15kg)care circula foarte mult , care ar fi momeala cea mai ideala, si care ar fi cantitatea de momeala la o partida de pescuit de 2-3 zile?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de toader nicolae » 14 Apr 2009, 11:48

BoBo1981 scrie:Pe o balta salbatica ,60h,latimea medie e de 60-70m ,sunt bucati exemplare de amur(10 -15kg)care circula foarte mult , care ar fi momeala cea mai ideala, si care ar fi cantitatea de momeala la o partida de pescuit de 2-3 zile?

Poti sa ne spui si noua numele baltiii?
cereale +un mix de fructe este reteta pentru ten si mazarea fiarta este o delicatesa pentru ten.

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de BoBo1981 » 14 Apr 2009, 12:06

Lacul DIOSIG-jud.Bihor , tin sa precizez ca balta are foarte multa albitura si somn pitic , habar nu m-ai am ce momeala sa-i dau sa tin albitura departe.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de toader nicolae » 14 Apr 2009, 12:36

BoBo1981 scrie:Lacul DIOSIG-jud.Bihor , tin sa precizez ca balta are foarte multa albitura si somn pitic , habar nu m-ai am ce momeala sa-i dau sa tin albitura departe.

Este cam departe de mine asa ca.................
fa 2 paturi de nada,unul aproape cu seminte mici,fainuri si alte particule marunte dar foarte consistent(cateva kg ) si unul mai departe numai cu porumb fiert dar nu fiert prea tare(cat sa nu fermenteze in peste).Asa albitura va avea preocupare permanenta pe patul de particule marunte iar patul de porumb va ramane pentru peste mai mare.

Avatar utilizator
BoBo1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Apr 2009, 10:43

Re: Pentru domnul Florentin Iuga.

Mesaj de BoBo1981 » 14 Apr 2009, 13:07

Va multumesc ,am sa revin sper cu vesti bune

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Amurul

Mesaj de ladau_alex » 14 Apr 2009, 13:38

MULTUMESC MULT!!!! :x

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”