C&R prinde si elibereaza

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de donybrasco » 22 Mar 2010, 08:40

Clabuc scrie:donie e bun la gust pestele de pe MV2 ? am tot auzit pe la diversi ca nu ar fi prea bun si e explicabil daca ne gandim ca mananca f multe chimicale, am mai inteles ca unii din pestii aia ar avea viermi prin ei sau tot felul de boli, si asta e explicabil datorita suprapopularii de exemplare mari.
Ce sa zic ,pestele de l-am luat eu a fost bun si foarte sanatos , dar foarte puturos ,si in general pe moara crapi parca stiu ca le dai drumu si nu depun mare efort in dril , dar nu a fost cea mai buna partida acolo nici pt mine nici pt alti , cu toate ca nu mai erau locuri pe balta multa lume a plecat acasa fara sai vada culoarea , iar ca dimensini unu singur am vazut mai mare la un baiat acolo de vro 7 kg .
Dar am auzit ca in urma cu o saptamana un prieten a pus pe saltea vro 30 de bucati, ce sa zic ca la peste azi merge maine poate sa nu manance .....acum zic ca se merita sa mergi acolo sa dai un milion si poti sa vi si cu un dulau acasa pt nevasta

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de cristian505ro » 22 Mar 2010, 21:56

donybrasco scrie: in general pe moara crapi parca stiu ca le dai drumu si nu depun mare efort in dril
Asta este foarte, foarte adevarat.Mai ales anul trecut am fost uimit de multe buc. de aprox. 10 kg. care veneau parca faceau pluta pe spate. Am alergat dupa putina adrenalina pe Chiroiu 4, unde buc. de 5 kg. trag de te rup, tii lanseta cu doua maini uneori. Nu mai vorbesc daca vin exemplare de 7-8 kg. Iar agatatura, nu mai vorbesc....
Deh, fiecare balta cu avantajele si frumusetile ei.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de donybrasco » 25 Mar 2010, 19:28

cristian505ro scrie:
donybrasco scrie: in general pe moara crapi parca stiu ca le dai drumu si nu depun mare efort in dril
Asta este foarte, foarte adevarat.Mai ales anul trecut am fost uimit de multe buc. de aprox. 10 kg. care veneau parca faceau pluta pe spate. Am alergat dupa putina adrenalina pe Chiroiu 4, unde buc. de 5 kg. trag de te rup, tii lanseta cu doua maini uneori. Nu mai vorbesc daca vin exemplare de 7-8 kg. Iar agatatura, nu mai vorbesc....
Deh, fiecare balta cu avantajele si frumusetile ei.
Cristian eu de regula am fost pe moara doar primavara cand in alte parti nu prea mananca(si nici nu prea ma incanta.., dar asta e alta poveste) vara crapul e tot asa puturos acolo?

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de cristian505ro » 25 Mar 2010, 22:13

donybrasco scrie:
Cristian eu de regula am fost pe moara doar primavara cand in alte parti nu prea mananca(si nici nu prea ma incanta.., dar asta e alta poveste) vara crapul e tot asa puturos acolo?
Nu stiu ce intelegi prin puturos. Ce iti pot spune este ca in perioada iunie-octombrie, se prinde foarte bine, in special exemplare multe si mari, spre foarte mari. Eu anul trecut nu am prins sub 6-7 kg./ buc. Majoritatea au fost intre 9-12 kg.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de craparulsef » 27 Mar 2010, 15:35

C & R - aceasta poveste, asa dupa cum stim toti, a aparut nu de multa vreme in lumea pescuitului sportiv de pe la noi...e interesant tot ce spuneti dvs., toti acei ce cu inversunare, aparati aceasta ideie :-t - ma intreb si eu ca tot omu din provincie, unde cu greu a ajuns si nu de multi ani, cablul tv, cu informatii diverse, printre care mai nou razboiul declarat E-urilor din alimente. :-@ Noi astia provincialii, cei din delta, pescari sportivi unii dintre noi, ne-am cam speriat de tot raul, provocat ipotetic sau real de substante care mai de care, cu nume sonore...greu de pronuntat, scrise intr-o scriere straina noua, caci nu suntem de specialitate, poate doar profesoara de chimie de la liceul din sat sa le priceapa! :)) Ce am inteles noi, caci daca mergem pe balta si luam evident atunci cand prindem, un singur peste care dupa lege, poate fi mai mare de 5 kile fie el si fetita...il consumam cu familia, pe gratar sa spunem si nu ne îmbolnăvim de Eurita cronica. Spun cronica pentru ca la noi, se mananca peste de mititei, (ce ar fi fost sa mancam o viata intreaga numai sardine la conserva?) :-?? , de cand ne pun parintii in barca (unii s-au nascut in barca), si uite asa luminam de mici ca licuricii, probabil de la fosforul din peste!
Eu unul cu multi ani in urma scriam intr-o revista cam asa:

"Peştele e foarte viguros, având hrană variată (vegetaţie, crustacee şi foarte multă scoică) şi un antrenament pe măsură, vine din Dunăre, unde curenţii în zonă sunt uneori mari, şi găseşte aici o oază de linişte, un fel de rai în timpul vieţii. Probabil că această hrană diversificată, combinată cu ceea ce oferă pescarii, mămăligi imense, aromate, tot felul de nade parfumate, porumb, seminţe şi şroturi, proteine, este, alături de apa puternic oxigenată, cauza unui gust extraordinar al cărnii peştelui. Nicăieri în Deltă nu am mâncat un peşte mai gustos. Fac excepţie capturile care au intrat în Bazin recent. Pe acestea, pescarii le deosebesc după culoarea închisă, puţin negricioasă. "Veteranii", care au staţionat ceva timp în această apă deosebită, au culori vii, aprinse şi, mai ales, nu au gustul de mâl al peştilor din bălţi. Un borş pescăresc pregătit din peştii prinşi aici este o grozăvie culinară."

Si va intreb, oare ce o fi mai bun, pestele proaspat prins, cel congelat, sau poate salamul cu soia? Unii rautaciosi din punctul meu de vedere
mi-ar recomanda probabil verdeturile :-& , n-au nimerit-o caci noi aici, de mici, un fel de pui de vikingi, mancam carnita proaspata din apa care ne si hraneste printre altele! Nu vreau sa fiu acuzat de abuz in sens, cred uneori ca noi deltaicii am eliberat, mult mai multi pesti tineri, sub dimensiune, decat orice strain al locului, venit in concediu la pescuit...nu ma obligati sa postez imagini cu pescari din toata tara, unii foarte cunoscuti care indesau in traista maruntis...spunand ca e bun sa dea gust la ciorba! ~x( Personal in peste 40 de ani de pescuit am eliberat atatia pitici cu solzi cati inca multi nici macar nu au prins. Recunosc ca peste in Delta Dunarii e tot mai greu de prins de la un an la altul in anumite zone - atentie numai in anumite zone :!: - respectiv cele mai retrase unde sunt braconati pestii cu diferite metode si unde marimea capturii pe unitatea de timp se masoara in barci pline ochi! ~x( Dar sunt zone, chiar neprotejate strict, dar la vedere, cu trafic zilnic de nave, respectiv bratul Sulina, unde de la un an la altul se prind pesti tot mai mari si mai multi. Sa fi fugit pestele din balti in bratele Dunarii? Nu cred asta, ce pot spune doar ca in zonele unde nu se poate bracona, datorita posibilitatii de a fi usor depistat, braconierul nu opereaza!
Si ce mai pot afirma este faptul ca, inainte vreme, se puneau in apa mai multi alevini decat azi si cu cheltuieli mai mici, nefiind atat de multe interese ascunse ca sa nu le zic altfel vis-a-vis de Delta Dunarii!!! Oameni buni nu va mai certati pe aceasta ideie, peste salbatic este si va fi cat lumea, trebuie doar sa oprim braconajul industrial...in rest daca un pescar cu undita va manca pe balta sau acasa o saramura doua nu e nici o crima...face parte din viata!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Paun Ion » 31 Mar 2010, 19:58

jonny_23 scrie:

sursa crap.ro autor zenhor....

toata stima si respectul pt el....si-a dat seama ca va ajunge sa prinda numai lostrita sau babusca...comentariile sunt de prisos...felicitari si sa dea dumnezeu sa ajungem toti sa practicam acest stil chiar daca mai sunt si mici scapari..... :-$ :-?
Vorba Craparuluisef ,,complicat domnule complicat,,

Ca sa ajungi sa eliberezi crapi pe Dunare ,,parerea mea,,trebuie sa ai si multe nebuneli la cap. .Din pacate viata la noi e tare grea ,iar gestul meu poate fi interpretat de uni poate cam extravagant. Parerea mea , nu poti condamna moral pe nimeni ca nu elibereaza pesti in Dunare ,poate ca omul ala chiar are nevoie de pestele ala. .Noi astia care venim de la cuca macai ,batem sute de km,ne costa niste bani ,sume nu chiar de neglijat,daca am merge la Metro sau Carefour si am cumpara peste, am fi mult mai avantajati.Aici se separa vechea mentalitate de cea noua. Uni vor si distractie si peste Eu unu de multe ori plec pe girla cu peste adus de acasa pentru ca banuiesc ca nu o sa prind ,dar ma duc doar din placere .Din prieteni mei pescari ,si am multi, doar vreo 2 gindesc ca ar face si ei asa ceva.

Si acum sa va zic parerea mea despre pescuitul,,, exclusiv din placere ,,,cum vad eu vinatoarea asta a crapului.Il respect prea mult, ca sa il omor,e partenerul meu in jocul asta ,pai daca il omor ,eu cu cine ma mai joc. Copii mei vor fi educati la fel?.Am dreptul sa vad prin prisma mea ? Nu cred ca ma poate contrazice cineva.Si eu maninc de multe ori crap prins de mine, din Dunare,dar la aia mari le dau drumul,uneori cistig eu, de cele mai multe ori, ei, asta e jocul nostru Vorbesc acum de satisfactia personala, de cind pescuiesc exclusiv din placere:niciodata nu am avut la pescuit o satisfactie mai mare (indiferent de cit peste am prins )ca atunci cind am eliberat un crap mare .Te simti superior jocului ,detasat,in sfirsit conduci jocul,asul e la tine. Nu mai zic ce satisfactie ai, daca totul e filmat si te uiti iarna cu copii la un asa clip. Si mai e ceva,niciodata nu poti compara un crap de Dunare cu pui de gaina din balti ,(crapi de balta pe intelesul vostru )asa le zic eu .Crapul mare de Dunare , prin primejdile care trece in permanenta evolutie a lui are gene de aparare mult mai dezvoltate,e un adversar redutabil si de aia il respect si ii dau drumul.
Cu multi ani in urma puneam si eu peste la uscat pentru iarna ,dar peste, era prin toate santurile .

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de mihi78 » 20 Noi 2010, 19:41

hmmm....C&R, curajoasa combinatie de litere....
c&r in opinia mea nu prea isi are aplicabilitate in tara noastra avand in vedere ca saracia tipa ragusit din toate cotloanele!
mai degraba as crede ca este mai mult un "subterfugiu" al unora de a-si ocroti investitia care pe piata a depasit demult 12 ron per kg!
nu stiu cum sa o explic dar, actual, imi pare a fi o fita fortata- ceva de genul imi cumpar nu stiu ce masina scumpa dar dau bip de pe telefon ca nu am credit de cateva luni...
domnilor, eu cred ca esenta c&r nu reprezinta o moda sau o cutuma in pescuit, este mai mult decat atat, este un respect adus personajului nevazut din adancul apei, o pretuire a amaratului care se zbate pt viata sa in carlig!,este o mica parte din tranzitia catre civilizatia secolului vitezei.
in rest n-as da doi bani pe parafrazele pompoase demne de brand :)) in care se regaseste somptuos "c&r" , sincer nu cred, n-am cum, e prea mult, prea de tot.
punct.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de florentiniuga » 20 Noi 2010, 20:55

Vorbim aceeasi limba. Problema e ca nu accepti decat frazarea facuta de tine. Chiar conteaza cum ii zicem sau ce vrem sa transmitem? Asta nu inseamna neaparat ca si reusim pe termen scurt. Dar ar fi condamnabil sa nici nu incercam.
Nu cred in ideea protejarii investitiei cu sintagma c&r. Cine plateste pentru a lua peste, il ia sau este liber sa o faca. Daca investitorul vrea sa protejeze cate ceva, introduce o taxa diferentiata de ...c&r (na ca am zis-o iar, ca e mai scurt decat prins si eliberat), care este evident mai mica. Ceea ce vreau sa spun este ca nu la balti private, cu investitori ne referim cand folosim sintagma c&r. Acolo putin imi pasa de politica sau planul de afaceri al fiecaruia. Domeniul public, apele naturale sunt cele care trebuie protejate si nu mai are cine sa o faca. Din pacate, noi nu putem face decat atat, educatie. Organele de ordine au competenta de a sanctiona (in special braconajul) dar cateodata, din pacate, asta este similar cu a se autoamenda. :-q
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de mihi78 » 21 Noi 2010, 18:31

sunt foarte de acord cu dv ca in mod special "domeniul public, apele naturale sunt cele care trebuie protejate..." si mai ales ca "nu mai are cine sa o faca" mai ales ca nu prea are nicio motivatie.
si totusi domnule Florentin, trecand peste tiparele parafrazate pompos care personal pe mine nu prea ma misca, in care mai toti ne batem cu pumnii in piept, ce parere aveti?
acest catch and release ce se doreste a fi? oare nu e perceput oarecum gresit fara a vedea adevaratul sau sens?
ori altfel spus subiectul este acelasi si anume pestele, insa bilantul care oare sa fie? viata si integritatea sa ori doar menajarea sa pentru a avea si altii captura in carlig?
sincer, raman la parerea mea ca la noi cam a doua ipostaza ar fi baza, daia am si accentuat latura asta in postul anterior!
intrebarea e simpla si ne raspunde la multe: C&R protejaza viata sau e doar o modalitate decenta si civilizata de a mentine pestele in balta si a menaja investitia privata?
cu riscut de a ma repeta, dv ce parere aveti?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de florentiniuga » 22 Noi 2010, 16:30

Cu riscul de a ma repeta : intr-o balta privata, daca patronul vrea sa-si protejeze investitia, instaureaza o taxa de c&r mai mica si o bâta mai mare pentru cine e prins cu peste. La acea balta se vor duce doar cei ce pescuiesc de placere. Daca planul lui de afaceri insa e sa lase sa se ia peste si prin asta sa atraga mai multi pescari, e doar problema lui si nu am de ce sa-mi fac griji pentru ca el investeste intr-un pescuit comercial. Puii de Crevedia ar trebui ocrotiti?
In rest, divagarea subiectului pe tema protejarii vietii pestelui vs eliberarea lui pentru a fi prins si de altii, nu-si are rostul atata vreme cat protejarea inseamna mai degraba restrictionarea pescuitului si refacerea arealului si a populatiilor iar c&r inseamna tocmai "prins si eliberat", fara alte sensuri sau expresii pompoase. Cum o face fiecare, asta-i alta poveste.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Lazar Mihai » 29 Noi 2010, 12:41

De aia nu o sa merg niciodata pe Tancabesti sau pe altele de genul , cat timp pe alte balti cu 30 ron pescuiesc c&r in care mi-am batut recordul de 3 ori in 2 luni. Cum sa ceri 200 ron pt c&r 24 h, japca. Parca mv merge cu 60 ron 12 h, dar pentru mine care multumita domnului Boc am 600 ron salariul ar insemna pr Mv sa stau 3 zile + bile + benzina + tigari + mancare +_ fluide si restul lunii sa ma duc la oblete pe dunare si sa mananc mega blend si clo ramase de la boilesuri asezonate cu niste amino si aroma de carne :)) ...
In concluzie aceste balti care cer sume exorbitante pe C&R nu sunt deloc diferite de cafenelele de pe magheru, tineti minte peste mare si des se gaseste si pe balti mai ieftine care sunt in circuitul competitional al pescuitului la crap si nu numai , insa multi pescari "sunt o fita" si de aceea le fac conturile grase acestor oameni si transforma din ce in ce mai mult pescuitul intr-un LUX.
Si acum vor veni raspunsurile "fitelor" , ca domne stii cat costa sa intretii o balta ?? Da stiu , 3-5 paznici care ar accepta sa munceasca si fara salariu datorita ciubucurilor , pestele e hranit de noi toti care aruncam ca spartii nada in balta . Ar fi curentul folosit la iluminare(cei care au) si folosit la oxigenare pe timpul verilor toride. Dar factura la curent si sa zicem , concesionarea baltii , nu justifica 200 ron pe 24 h si nici macar 120 cat timp ai o balta foarte mare cu multe locuri amenajate si pline non stop cu pescari .

Multa sanatate **==


Sanatate
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de florentiniuga » 29 Noi 2010, 19:51

Din punctul asta de vedere ai dreptate. Nu e obligat nimeni sa dea atatia bani cata vreme mai curge apa pe Dunare. E o chestie de optiune.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de vioril » 29 Noi 2010, 22:48

Scuze ca intervin , dar chiar este o optiune si din punct de vedere al bugetului cat si din punctul de vedere cel mai cautat : drilul . una e un dril cu un crap de 5kg de lac si alta e cu un crap de 5 kg de dunare . asta o stiu de la un prieten care-mi povestea ce face cu el un crap de dunare , cum se chinuie sa-l prinda in mincioc , ce forta are acel peste din dunare , sa vezi acolo adrenalina : curentii dunarii , puterea pestelui , deversele obstacole ce pandesc sub apa , ETC , ETC ,ETC . pare a fi ceva de vis ,dar nu de nerealizat , totul este sa ai curaj sa stai in barca aceea ,care la fiecare pas e pandita de un bustean calator , e pandita de multi curenti dezordonati si haotici care vor care mai decare sa o duca la vale , este un real pericol dar si satisfactiile sunt pe masura atunci cand reusesti sa dai afara unul de 5 kg dupa o lupta de 20 minute . aceste lucruri le-am aflat de la un prieten ce a vrut si vrea sa cunoasca tainele dunarii , vrea sa se perfectioneze mult mai mult in pescuitul crapilor ( nu ca nu ar fi ) , vrea sa invete de la localnicii locurilor multe taine , elibereaza fara a fi intr-un concurs , face totul din pasiune pentru peste si pentru pescuit .
Acel campion il cunoastem cu totii , sa vedem cine-l ghiceste , dau o lada cu bere sincer .
La cerere pot da si indicii despre acest OM .


sincere salutari tuturor !!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de gor965 » 29 Noi 2010, 23:17

vioril scrie:...........
Acel campion il cunoastem cu totii , sa vedem cine-l ghiceste , dau o lada cu bere sincer .
...am vorbit acum cu Mitranescu...a zis sa ne dai berea ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de vioril » 29 Noi 2010, 23:35

gata George , ai reusit din prima , felicitari !!!!!!

stabileste tu locatia si data si tocmai ce te-ai facut cu o lada de bere ( USRSUS e buna ? ) .

astept pm sau too all , sa faci si ceva poze ca sa confirmam corectitudinea .



Cordial

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”