''ELIBERATUL'' PESTELUI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Adrian B » 21 Noi 2008, 12:19

Salut, am citit topicul si chiar mi se pare de interes. Discutiile civilizate, dezbaterile chiar si cele contradictorii pot fi de folos.

@Coleman

Depinde din ce unghi privesti pescuitul.
Sunt pescari care nu au in logica lor de functionare eliberarea pestelui. Pur si simplu nu concep sa mearga pe o balta cu regim C&R, sa plateasca o suma si sa elibereze pestele. Repet, depinde din ce unghi privesti pescuitul. Daca placerea lor e sa prinda unul, doi, mai multi, sau saci intregi de ciortanei si sa-i duca acasa, e problema lor, iar daca pescuiesc pe o balta unde platesc o taxa iar relula e :"fara regului", eu parca nu am nimica impotriva acestora, din contra, mi-e mila de ei.

Sunt pescari care privesc pescuitul exclusiv ca pe o relaxare, o deconactare, o iesire in natura, si o competitie intre el si crap. Personal aleg varianta unui pescuit in conditii decente, in care sa prind 1, 2, 5 crapi mari carora sa le fac o poza, apoi sa-i eliberez, decat sa prind cativa ciortani si sa fiu bucuros ca am congelatorul plin.
Vorbeai de taxe mari, in tari precum Italia, Franta, Germania afla ca un abonement pe ape foarte mari, foarte frumoase, foarte decente ca si populatie de crap, pe an e undeva la 90 Euro. O bagatela. Pe aceste ape nu este nicio regula C&R, insa pescarii de acolo aleg sa elibereze pestele pentru a avea ce prinde si in urmatoarea partida, sau isi opresc un peste sau doi de bun simt, stiu sa aprecieze natura si nu lasa o tona de jeg dupa ei.

Cand aud de pescarii care pleaca cu sacii de peste din Dunare, Delta, Olt, etc., nu ma gandesc decat la magnum 44. Acestia sunt doar niste imbuibati care singura lor bucurie e sa vada portbagajul plin, nu sa se bucure de natura, de dril, de relaxare. Iar peste cativa ani...o sa ne intrebam unde naiba e pestele??? Pai n-o sa mai fie.
Cineva spunea mai sus, cu cat investesti mai mult in echipament, in nada, in informatii, cu atat te intorci cu mai putini pesti...si nu pt ca nu ai prinde, ci pt ca intelegi ca pescuitul nu inseamna a-ti umple congelatorul.
Utopie: daca toti am pastra un peste sau doi decenti dupa fiecare partida, am avea pe fiecare apa din Romania pesti si partide de pescuit ca in filmuletele Korda.
Numai bine.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 21 Noi 2008, 15:32

Adrian B scrie:Salut, am citit topicul si chiar mi se pare de interes. Discutiile civilizate, dezbaterile chiar si cele contradictorii pot fi de folos.

@Coleman

Depinde din ce unghi privesti pescuitul.
Sunt pescari care nu au in logica lor de functionare eliberarea pestelui. Pur si simplu nu concep sa mearga pe o balta cu regim C&R, sa plateasca o suma si sa elibereze pestele. Repet, depinde din ce unghi privesti pescuitul. Daca placerea lor e sa prinda unul, doi, mai multi, sau saci intregi de ciortanei si sa-i duca acasa, e problema lor, iar daca pescuiesc pe o balta unde platesc o taxa iar relula e :"fara regului", eu parca nu am nimica impotriva acestora, din contra, mi-e mila de ei.

Sunt pescari care privesc pescuitul exclusiv ca pe o relaxare, o deconactare, o iesire in natura, si o competitie intre el si crap. Personal aleg varianta unui pescuit in conditii decente, in care sa prind 1, 2, 5 crapi mari carora sa le fac o poza, apoi sa-i eliberez, decat sa prind cativa ciortani si sa fiu bucuros ca am congelatorul plin.
Vorbeai de taxe mari, in tari precum Italia, Franta, Germania afla ca un abonement pe ape foarte mari, foarte frumoase, foarte decente ca si populatie de crap, pe an e undeva la 90 Euro. O bagatela. Pe aceste ape nu este nicio regula C&R, insa pescarii de acolo aleg sa elibereze pestele pentru a avea ce prinde si in urmatoarea partida, sau isi opresc un peste sau doi de bun simt, stiu sa aprecieze natura si nu lasa o tona de jeg dupa ei.

Cand aud de pescarii care pleaca cu sacii de peste din Dunare, Delta, Olt, etc., nu ma gandesc decat la magnum 44. Acestia sunt doar niste imbuibati care singura lor bucurie e sa vada portbagajul plin, nu sa se bucure de natura, de dril, de relaxare. Iar peste cativa ani...o sa ne intrebam unde naiba e pestele??? Pai n-o sa mai fie.
Cineva spunea mai sus, cu cat investesti mai mult in echipament, in nada, in informatii, cu atat te intorci cu mai putini pesti...si nu pt ca nu ai prinde, ci pt ca intelegi ca pescuitul nu inseamna a-ti umple congelatorul.
Utopie: daca toti am pastra un peste sau doi decenti dupa fiecare partida, am avea pe fiecare apa din Romania pesti si partide de pescuit ca in filmuletele Korda.
Numai bine.

Bv frate esti aproape singurul care a inteles intradevar ''subiectul topicului''.Iar la faza cu taxa ai perfecta dreptate daca si la noi ar exista balti cu 100 euro abonamentul pe un an sunt sigur ca cei care sunt intradevar pescari nu ar opri nici macar un peste chiar daca ar avea dreptul(dar la noi ar trebui sa fie pazite destul de bine cel putin la inceput pentru a se face diferenta intre cei cu ''sacii' si cei care vor sa se relaxeze).
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 22 Noi 2008, 13:24

problema la taxe in Romania practicate de patroni e din cauza ca nu au concurenta (inca) ,poate de aici in 50/100 de ani cand se vor privatiza mai multe lacuri vor scadea si preturile ,eu aici unde locuiesc platesc o taxa decenta 50 euro pe an 24/24 si pescuiesc aproximativ unde vrea palaria mea ,cand ne luam acel permis primim si o carte in care sunt indicate locurile unde ai si nu ai voie noaptea ca sa poti evita probleme ,daca incalci regulile esti fript rau ,un bun ex sa intamplat acum de curand ,a fost omu prins i sau confiscat betele,mulinetele,rod podul etc etc si a trebuit sa apara in fata tribunalului ,sentinta? materal confiscat 100%,amenda 500 euro si 3 ani interzicere la pescuit ,daca ar fi asa si in Romania.........................

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 22 Noi 2008, 13:53

CaRp-HuNtEr scrie:problema la taxe in Romania practicate de patroni e din cauza ca nu au concurenta (inca) ,poate de aici in 50/100 de ani cand se vor privatiza mai multe lacuri vor scadea si preturile ,eu aici unde locuiesc platesc o taxa decenta 50 euro pe an 24/24 si pescuiesc aproximativ unde vrea palaria mea ,cand ne luam acel permis primim si o carte in care sunt indicate locurile unde ai si nu ai voie noaptea ca sa poti evita probleme ,daca incalci regulile esti fript rau ,un bun ex sa intamplat acum de curand ,a fost omu prins i sau confiscat betele,mulinetele,rod podul etc etc si a trebuit sa apara in fata tribunalului ,sentinta? materal confiscat 100%,amenda 500 euro si 3 ani interzicere la pescuit ,daca ar fi asa si in Romania.........................
Vreau si eu acolo unde sunteti voi :(( :(( dar nu cred ca voi ajunge prea curand.Daca ar fi asemenea legi si la noi cred ca in DELTA ar fi peste de la-i prinde cu mana sau ar sari singur in minciog :D.Cand te gandesti ca la noi (unde salariu minim e de 150 euro)abonamentul pe tancabesti e de 1000 euro si in alte tari (unde salariu minim e pe undeva la 500-1000 euro) abonamentul pe o balta e de 100 euro nu te apuca toti nervii
~x( ~x( ~x( ~x( ~x(
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2008, 20:02

Ricardo : And your point is?
ce treaba are mancatul pestelui cu moderatul siteului?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de timer » 23 Noi 2008, 22:04

Va rog foarte mult ca pe acest topic sa pastram decentza in exprimare.Mai bine zis sa fie o "lupta" fara cuvinte care ar afecta personal un user...Va multumesc!

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de zenhor » 24 Noi 2008, 22:50

Din cate am vazut adeptii "luat peste acasa", vad pescuitul ca o disputa intre pescar si patronul baltii. Majoritatea vor sa-si justifice banii platiti unui om(de regula nu foarte civilizat) pentru pescuit. Daca nu prinzi, nu-ti da nimeni peste...asa ca macar o data cand prinzi...iei, ca sa scoti parleala.
"Adica cum, ii dau bani lu' ala...si nici sa-i fac si eu ceva paguba, sa-i iau peste acasa. Pai ce, ii dau bani degeaba?"

Oameni buni, intelegeti ca intre pestele asta frumos pe care-l pescuim...si patronul baltii nu este nici o legatura. Crapul nu e vinovat ca ala e taran, nu e vinovat ca tu nu prinzi, nu e vinovat ca ala plasuieste sau hraneste pestele pe mijlocul baltii. Crapul doar traieste in locul pe care patronul il detine si il administreaza.
Eu n-am nimic cu acest peste, mi se pare un animal superb, are si el o viata(mai primitiva ce-i drept...e destul de jos pe scara evolutiei), si mi se pare normal sa nu-i curmez eu acea viata, mai ales cand imi permit sa cumpar orice peste vreau din metro, cora, etc.
Apropo...cum omorati un crap de 5-7-10 Kg? Ii curmati rapid suferinta cu un pumn sau cu o piatra in cap sau il bagati intr-un sac de plastic si-l lasati sa se sufoce? Care vi se pare mai blanda? Pe care ati alege-o daca ar fi vorba de dumneavoasta?
Ca sa nu ma credeti sarit de pe fix...sa stiti ca am mancat ce-am prins...in Delta(rosioara, caras si oblete) pentru ca nu aveam bani cu mine si 3 zile a trebuit sa ma autohranesc. Cand n-ai incotro, credeti-ma ca nu ezit...dar am incotro asa ca eu aleg C&R.
Am eliberat pe balti cu 50 RON/12 ore inclusiv carasul si un crap chiar nu cred ca o sa omor vreodata.
Pentru o prajeala in Delta este peste pentru toata lumea, in rest eliberati pestele, convingeti cat mai multi sa faca acest lucru...si vorbim peste 5 ani.
Romania are un potential piscicol incredibil...cred ca suntem in primele 3 tari din Europa ca potential...dar ca dezvoltare, preocupare si respect pentru acest domeniu...suntem undeva pe la 10%.

Fire intinse!
...si daca tot luati pestele acasa, parerea mea...macar scutiti-l de suferinta cu sufocarea, nu va apucati sa-i dati jos solzii cat inca misca(am vazut scena asta si nu mi-a placut).
Am inteles...dezvoltarea durabila nu e primul lucru la care va ganditi la pescuit, dar macar ganditi-va ca e un animal frumos care n-a facut rau la nimeni.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 24 Noi 2008, 23:27

Offffff, nu mai inteleg nimic ,cand am citit comentariul tau am crezut ca l-au scris 2 persoane total diferite pentru ca singur te contrazici la fiecare lucru pe care vrei sa-l spui.
Spui ca tu nu vrei sa curmezi viata ''animalului'' :D dar pe de alta parte spui ca intelegi o ''prajeala de carasi''.Noi vb aici de peste nu de crap(cel putin eu la asta ma refer).
Spui ca iti permiti sa cuperi peste,dar din cate stiu eu in magazin au pesti vii(cum procedezi)sau mananci doar congelat?
Iar in ultimul rand TU amesteci DELTA cu baltile private.
Am mai spus-o de cateva ori ca aici vb doar de baltile private.

P.S. Legat de ''patronii'' baltilor as vrea sa sti ca 99% din ei sunt oameni de afaceri, care vor cel putin sa nu iasa in pierdere.Asa ca,cel putin d.p.m.d.v.,daca ma duc pe o balta si observ ca se intampla ceea ce spui tu, eu schimb balta, pana cand gasesc una pe care sa fiu cel putin respectat de banii pe care ii dau.Eu cred ca asta e cea mai mare pedeapsa pentru cei care nu stiu sa-i respecte pe cei care-i ''hranesc''. ;) ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mike_carp » 25 Noi 2008, 12:10

salutare la toata lumea,
dupa ce am citit tot topicul -ca sa ma asigur cca nu voi sune prostii- eu zic ca un peste salbatic este prea pretios sa-l prinzi doar o data. un peste salbatic este si in Dunare si in Delta si pe baltile private. inca nu a reusit nimeni sa-i domesticeasca.
eu vad lucrurile in felul urmator:daca vrem ca in urmatorii ani sa mergem pe orice balta salbatica si sa prindem peste, ar trebui instaurat un proces de C&R de 3 pana la 5 ani si paza non-stop. deci mergem la pescuit dar tot ce prindem eliberam. va zic ca dupa 3-5 ani stocurile se vor reface si majoritatea pescarilor vor avea partide pe care credeau ca doar in strainatate le-ar fi putut avea.
si in Franta se mananca peste, dar pescarii nu cara acasa cu sacii.de aceea apele lor sunt renumite pt pestii mari care-i au.
daca mergem pe ideea ca trebuie sa-mi scot parleala niciodata nu vom reveni in topul apelor din Europa. pt multi poate parea o ineptie, dar la inceputul anilor 1900 multe natii precum Anglia, Germania si inca cateva au luat pesti de la noi sa populeze apele de la ei. Anglia a importat somni, Germania la fel, iar pe langa asta si ceva crapi salbatici de Dunare pt ca le-a placut foarte mult forma lor. (torpile :x )
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Dan Mitranescu » 25 Noi 2008, 20:09

Hai sa zic si eu ceva:

Cat credeti ca reprezinta pestele "braconat" intr-un an cu undita sau lanseta in comparatie cu braconajul facut cu setci sau cu curent ? Maxim 5% ?

Cat reprezinta acelasi peste raportat la potentialul piscicol din tara ? Trece de 3 % ?

In cat timp se poate reface aceasta "pierdere" raportat in zile ? 3, 4 sau 5 zile ?

Cati pescari consacrati nu au facut acest "braconaj" ? Nici unul !

Cati pescari elibereaza pestele in baltile in care nu se cere acest lucru ? Mult sub 1% !!! Cand doi zic ca esti beat dute la culcare , dar cand ti-o zic 99 vezi ca esti in coma alcoolica !

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de iulian petre » 25 Noi 2008, 20:40

pescardent scrie:Hai sa zic si eu ceva:

Cat credeti ca reprezinta pestele "braconat" intr-un an cu undita sau lanseta in comparatie cu braconajul facut cu setci sau cu curent ? Maxim 5% ?

Cat reprezinta acelasi peste raportat la potentialul piscicol din tara ? Trece de 3 % ?

In cat timp se poate reface aceasta "pierdere" raportat in zile ? 3, 4 sau 5 zile ?

Cati pescari consacrati nu au facut acest "braconaj" ? Nici unul !

Cati pescari elibereaza pestele in baltile in care nu se cere acest lucru ? Mult sub 1% !!! Cand doi zic ca esti beat dute la culcare , dar cand ti-o zic 99 vezi ca esti in coma alcoolica !
============
=D> =D> ....asa e .....totusi daca prinzi un crap de peste 20 kg si-l pui pe tigaie nu prea mai e BINE.....daca-l muti pe alta balta e OK....restul de 3-10 kg merge la "tigaie" ....atata timp cat regulamentul baltii iti permite acest lucru....eu unul nu am vazut niciodata sa elibereze cineva peste pe balti salbatice #-o ...

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 25 Noi 2008, 22:22

In sfarsit a inceput sa se spuna lucrurilor pe nume si fiecare sa-si spuna parerea in cel mai sincer mod =D> =D>
Exact asa spuneam si eu pana in 10 kg dar parca nu as lua acasa un crap de 7-8 kg ,bine eu poate vb si din prisma celui care nu consuma crap,dar carasul e ''moartea'' mea :D :D
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Adrian B » 25 Noi 2008, 22:26

@pescardent

Discutia a deviat. Nu e in discutie ca 95% din pestele braconat e plasuit si curentat. Discutia era...la modul utopic intr-adevar, daca avem constiinta sa pescuim civilizat, sa respectam natura, si in masura in care e posibil sa eliberam crapii.
In fine, fiecare face cum stie...am dat un exemplu mai sus, cu tari ca Franta, Italia, Gemania, etc unde abonamentele sunt de 90 E pe an, sunt lacuri splendite, cu peste mare, unde nu e nicio regula C&R insa acei pescari aleg sa elibereze pestele pt a avea ce prinde si partida viitoare, sau isi opresc cateva kg de bun simt. De aia ii vedem in brate cu pesti de 20kg.
Daca noi alegem sa-i bagam pe toti la portbagaj...pe considerentul ca facem parte din insignifiantul 5%...no coment. Pescuim in continuare ciortani...sau platim 17 mil/saptamana pe Sarulesti pt. pestii pentru care un francez plateste 90E pe an.

@petre iulian

- spaima crapilor, ca-i prinzi si-i eliberezi sau ca-i prinzi si-i iei acasa???
Sa inteleg ca aplauzi ideea cum ca daca tot ii braconeaza unii cu plasele, mai bine ii luam noi cu portbagajul acasa, nu? Sa pun o intrebare si mai clara: tu ca pescar de competitie - de crap - intr-un topic in care vorbele tale au poate o rezonanta mult mai mare, spui ca, din punctul tau de vedere, a lua acasa pesti de 10+ nu e nicio problema? Nu vorbesc de balti cu taxa si regulament. Vorbesc de ..da, de ape salbatice, fara stapan, fara taxa, de Delta, Dunare, Olt, etc. ?

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de iulian petre » 25 Noi 2008, 23:14

@petre iulian

- spaima crapilor, ca-i prinzi si-i eliberezi sau ca-i prinzi si-i iei acasa???
Sa inteleg ca aplauzi ideea cum ca daca tot ii braconeaza unii cu plasele, mai bine ii luam noi cu portbagajul acasa, nu? Sa pun o intrebare si mai clara: tu ca pescar de competitie - de crap - intr-un topic in care vorbele tale au poate o rezonanta mult mai mare, spui ca, din punctul tau de vedere, a lua acasa pesti de 10+ nu e nicio problema? Nu vorbesc de balti cu taxa si regulament. Vorbesc de ..da, de ape salbatice, fara stapan, fara taxa, de Delta, Dunare, Olt, etc. ?[/quote]
===========


pt. inceput eu nu mananc peste ....mai iau si eu acasa peste pt. mama care mananca crap dar de 3-6 kg ca ala ar fi bun....mai departe daca ma cunoasteai mai bine stiai ca am fost primul impreuna cu GEORGE care a eliberat peste pe MOARA VLASIEI...cu ani buni in urma cand se uitau ciudat la noi pescarii......la CERNICA mergeam la peste si la taxa de 200 ron aveai voie sa opresti 2 pesti.......noi veneam pregatiti sa transportam pestele la MOARA VLASIEI si-l eliberam acolo viu binenteles ca ne recompensa dar daca-l vindeam mort tot aceas bani luam si nu ne mai chinuiam cu transportul ........DACA AVEAM POSIBILITATI FINANCIARE NU LUAM NICI UN BAN dar taxa pe cernica era un sfert decat castigam eu pe atunci....am BAGAT PESTE 300 kg de crap si salonta intre 7-14 kg....si nu mai zic de CTENUL de 17 kg care aveam oferta de 200 euro el pt. gratar (am martori) si GEORGE a chemat o duba frigorifica si l-am transportat in siguranta pana la moara .....pe banii nostrii pt al salva si de a incasa nici jumatate cat puteam lua linistiti direct pe balta.......daca nu venea duba il eliberam tot in cernica dar nu-l dadeam pt.gratar.

ps.....am fost si noi pe SARULESTI am prins pesti mari si chiar exista o filmare cu unul de peste 20 kg eliberat ......si am stat o ora pana sa vina sa-l cantareasca paznicul baltii....acolo stiam ca e in siguranta pestele si regulamentul nu-mi permitea oricum sa-l opresc pt. transfer DAR SE PUTEA.......eu nu pescuiesc pe balti salbatice dar stiu multi care-si fac "proviziile" din dunare-delta pe motiv ca pestele e mai curat si are alt gust...PESCARI DE TOP 8-> ....aplaud calculele REALISTE nu ca sunt de acord cu metoda "cat poti duce" ......daca ma intrebai acum 5 ani poate gandeam altfel ca eram un adevarat braconier cu 12 lansete si cu "sacul" mare dar acum........ [-x

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de zenhor » 26 Noi 2008, 00:54

@coleman: o singura data in viata mea, timp de 3 zile(in care nu am avut bani decat de paine, o bere/zi si banii de vapor si tren la intoarcere) am mancat caras si rosioara prins de mine in Delta.

In rest la absolut toate partidele de pescuit am eliberat tot pestele, care in general a fost caras sau crap/ciortan. Ultima partida a fost la inceputul lui noiembrie, am prins chiar mai bine ca toti pescarii si am eliberat pestii.
Nu m-am contrazis deloc am zis ca: in cazul in care omul pescuieste de foame, chiar inteleg. Exact asa cum nu sunt de-acord cu oamenii care sunt bagati la inchisoare pentru ca au furat o paine sau niste oua...de foame.
Au fost prinsi "pescari" cu 500 Kg de chefal, morunas, caras care au declarat ca l-au prins pentru consum propriu...nu ma refer la asta. Asta e braconaj...ca sa mananci nu-ti trebuie mai mult de 1-2 kg de peste.

Repet...hai sa nu ne mai ascundem in spatele argumentelor de genul: paguba n-o fac unditarii, plasele si curentul fac raul cel mare. Este adevarat, dar haideti sa nu folosim acest argument decat pentru a combate braconajul, si nu pentru a lua 10 Kg de peste acasa.

Ganditi-va o clipa: cum ar fi ca Hagiesti, Cernica, Movilita, Colgeac, Chita, Frasinet, lacurile de acumulare Siriu, Izvorul Muntelui, Colibita, Vidraru, Mihailesti...sa fie ca Sarulesti, Cassien, Bloemhof, etc...sau macar ca Moara Vlasiei, Peris, Tancabesti...

Din pacate nu ne dam seama ca un foarte mic sacrificiu din partea noastra ar schimba probabil generatiile care urmeaza si toate ar merge mai bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”