''ELIBERATUL'' PESTELUI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Nelutu » 26 Noi 2008, 18:16

Timer, din explicatiile care au fost date, am retinut ca, crapul, ar tulbura apele lor limpezi si transparente, ar consuma multa mancare din malul apelor si asta ar dauna speciilor autohtone care nu suporta ape maloase si tulburi. Amenda, ptr. ca ai eliberat un crap, ar fi de 100 $ australieni. In America insa, se cam schimba situatia. Inca mai este prigonit dar, incetul cu incetul, americanii incep sa-si dea seama de importanta economica a acestui peste, nu ca ar fi cine stie ce delicatesa culinara, dar aduce un profit frumos punand la dispozitie ape cu crap mult si mare pescarilor europeni, veniti in ultimul timp, in numar tot mai mare, atrasi de potentialul acestor ape! =D> (:|

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 26 Noi 2008, 21:08

Adrian B scrie:Atasez un link:

http://www.ardyveltkamp.nl/index2.htm

Fluviul Ebro din Spania. Citeam pe undeva ca acum cativa ani...adica zeci de ani..chiar taranii "vecini" cu acest fluviu au sesizat potentialul lui. Ei faceau ce stiau, prindeau somnii si ii mancau. Dupa o vreme au inteles sa "protejeze" acest peste si au vazut o mina de aur in aceasta apa. Acum pescarii pescuiesc somni de 100 kg, pt care platesc sute de euro chiar taranilor pt cazare si pt a-i plimba in zonele unde sa prinda asemenea exemplare si toata lumea e fericita.
Pe Dunarea noastra care mai e situatia?
Vreti ca pe Ebro sau ca pe Dunare?
Taranii nostri au case de chirpici care la prima inundatie se duc pe Dunare in jos !...ce conditii sa oferim ? ...nu putem compara ,sa fim seriosi ! Avem doar 2 ani in UE si ne mai trebuie ceva timp sa ne facem "sanatosi" ! Unde exista peste oceanic ,mancatorii de peste il vor prefera celui de apa dulce ,cu oase ! Ce sanse sunt ca de maine toata lumea sa vrea sa manance doar somon iar braconierii autohtoni sa intre in somaj ? ...aceleasi sanse ca balta Tancabesti sa fie donata si golita de peste de catre pescari sportivi , si nu de aia cu plase ! ...si cam aceleasi sanse sa vedem o lege care sa interzica pescuitul industrial pe Dunare pe 5-10 ani ,chestie care ar drege busuiocul al drqului de bine !!! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de timer » 27 Noi 2008, 11:31

Nelutu scrie:Timer, din explicatiile care au fost date, am retinut ca, crapul, ar tulbura apele lor limpezi si transparente, ar consuma multa mancare din malul apelor si asta ar dauna speciilor autohtone care nu suporta ape maloase si tulburi. Amenda, ptr. ca ai eliberat un crap, ar fi de 100 $ australieni. In America insa, se cam schimba situatia. Inca mai este prigonit dar, incetul cu incetul, americanii incep sa-si dea seama de importanta economica a acestui peste, nu ca ar fi cine stie ce delicatesa culinara, dar aduce un profit frumos punand la dispozitie ape cu crap mult si mare pescarilor europeni, veniti in ultimul timp, in numar tot mai mare, atrasi de potentialul acestor ape! =D> (:|
Nelutu,multumesc pentru lamuriri!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de doru » 29 Noi 2008, 19:40

Am citit ca pe EBRU in ,crapul si somnul au aparut din prostia unui pescar german care ar fi aruncat cateva ex. prin anii 70.De atunci ,datorita conditiilor intalnite,usurinta reproducerii in acele conditii au dus la popularea excesiva ,in detrimentul speciilor autohtone care usor usor au disparut.Recunoscuta lacomie a crapului si a somnului au distrus prin marea concurenta specii ce nu au putut rivaliza cu invadatorii.Localnicii au unele avantaje din pescuit pt. turisti,dar nu deosebite.Intr-o emisiune de pescuit pe EXPLORER,un pescar care a prins un crap,in Cuba parca era facuta filmarea,a spus ca datorita oaselor ,crapul nu este considerat comestibil in multe tari civilizate.
Ca si val. economica este considerat slab,singurul avantaj fiid ca poate produce partide de pescuit bune.
Cam pe unde aparut crapul ,au aparut probleme pt flora si fauna din apa respectiva.In Australia se fac eforturi sa se scoata crapul din apele lor,pt. ca tin la speciile lor indigene.
Se vorbeste prea mult de eliberarea pestelui,prea putini chiar prind peste ,nu pt. nu este,ci pt. ca din nr. total de pescari ,o mica parte chiar stiu sa prinda peste.
Daca sa populeaza sistematic,o sa fie peste in viitor,nu este vinovat de lipsa pestelui un pescar care consuma o parte din ce a prins.Acumularile de apa in care se crestea inainte peste au disparut,au trecut de la peste la afaceri imobiliare,au disparut surse de populare pt. multe ape naturale.
Si inainte de 89 se pescuia intens de catre pescari ,dar avea balta peste pt. ca erau acumulari de ape care se ocupau doar de peste si pescuit.

Foarte slaba este implicarea unor oameni sau firme ce se ocupa de peste,filialele si asociatiile de pescuit nu mai fac nimic .Populeaza o apa cu 400-500 de kg. o data la 5 ani si cheama tv. sa vada lumea ce tari sunt ei.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Noi 2008, 01:52

Am si eu o mare curiozitate :
Vreau sa stiu si eu daca exista pescari de crap in Romania care pescuind pe Dunare au prins crapi de peste 3 kg cu un total cantitate mai mare de 30kg/zi si au eliberat neconditionat toate capturile ? Un singur nume daca se poate ?

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 30 Noi 2008, 02:55

pescardent scrie:Am si eu o mare curiozitate :
Vreau sa stiu si eu daca exista pescari de crap in Romania care pescuind pe Dunare au prins crapi de peste 3 kg cu un total cantitate mai mare de 30kg/zi si au eliberat neconditionat toate capturile ? Un singur nume daca se poate ?
eu

perioada '85-'90 cand inca mai exista crap adevarat in dunare :D (adica mila 23),si daca as merge si in ziua de azi as face la fel ca pe vremuri ,numai bine :!:

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 30 Noi 2008, 10:35

pescardent scrie:Am si eu o mare curiozitate :
Vreau sa stiu si eu daca exista pescari de crap in Romania care pescuind pe Dunare au prins crapi de peste 3 kg cu un total cantitate mai mare de 30kg/zi si au eliberat neconditionat toate capturile ? Un singur nume daca se poate ?
De ce trebuie sa fie un total de 30 kg/zi ? E suficient sa prinda 2 de 3 kg si automat conform legii trebuie sa elibereze unul ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de mihai001 » 30 Noi 2008, 14:10

Cit timp nu o sa se schimbe la multi pescari mentalitatea de mic afacerist nu o sa se schimbe nimic.Dan Mitranescu are dreptate sint multi prea putini cei care daca prind 30 de kile de peste pe Dunare sau in alta parte si il elibereaza.Acum 3 ani am fost in Delta si cred ca numai 5% erau acolo numai pentru distractie restul erau acolo numai ca sa isi umple saci cu peste.Prea multi isi fac deja la asa o cantitate planul ca daca opresc 5 kile si vind restul de 25 de kile siau scos bani pe permis sau pe taxa care au platito plus mai ramin si bani pentru momeli,etc.Toti se pling de patroni baltilor ca fac si dreg una si alta dar cred ca fiecare ar face la fel daca ar stii ca la sfirsit de saptamina iti vin 50 de pescari pe balta si toti vor sa iti ia cit mai mult peste din balta.Si in cea ce priveste popularile oricit sar popula in cit timp este zona unde sa populat plina de pescari.Imediat se zvoneste ca in locul de sa populat si toti sint deja acolo ca acolo se prinde peste.Toti strainatate in sus strainatate in jos e sa va spun eu ceva: in Germania C&R este pedepsit de lege si totusi se practica cu riscul unor amenzi usturatoare.Stiu o echipa de pescari la crap foarte cunoscuti care sau trezit la tribunal pentru ca au difuzat la televizor un video cu pescuitul la crap in Germania.Aici esti invatat la cursurile care le faci pentru permis cum sa omori pestele fara sa il chinui si lucrul asta este printre primele lectii care le inveti.In cea ce priveste braconajul si pescuitul industrial eu nu cred ca sint factori chiar asa de mari ca sa dispara pesti, mai repede ar fi POLUAREA apelor la care chiar nu face nimeni nimic.De cite ori am auzit de la prieteni ca acolo nu se mai prinde peste ca nu mai este,dar curios ca dupa ce se turnau cine stie ce chimicale sau alte prostii(asta din greseala ca nu a vrut nimeni sa se intimple asta) au aparut zeci de tone de peste otravit.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 30 Noi 2008, 14:13

Parerea mea este ca nu trebuie sa punem asa problema.Daca tot trebuie sa vb de ''balti'' salbatice(ca vad ca multi dau exemple de acolo,chiar daca eu am deschis discutia doar de bati cu taxa) eu spun ca problema se pune in felul urmator:
Cantitatea de peste prinsa si oprita de pescari(ma refer la cei care dau cu undita si lanseta) este sau mai bine zis era, infima cu potentialul pe care il are sau il avea DELTA.
Acolo problema cea mai mare este braconajul care a dus la ''falimentu'' ei.
Haideti sa facem un calcul sa intelegem exact cum sta treaba:
-un pescar se duce sa zicem de maxim 3 ori pe an in delta si prinde sa zicem 100 kg in total.
-un braconier poate prinde 200-300 kg numai intr-o zi.
-numai spunem si de cel care mai baga si el o plasa si prinde 20-30 kg ,pe care il vinde sau il mananca,asta fiind singura lui sansa de supravietuire.
-NUMAI SPUN DE PESCUITUL INDUSTRIAL


Sunt de acord ca in situatia in care este DELTA in momentul de fata , sunt importante si alea 5 kg care le opreste un pescar ,dar acolo marea problema este BRACONAJUL.Daca cineva va avea tupeu sa opreasca braconajul(ca eu nu cred in ideea ca nu se poate starpi fenomenul,eu cred ca nimeni,ma refer la cei care ''conduc'' acolo,nu vrea acest lucru)in max 5 ani delta va reveni aproape la potentialul care la avut odata.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
Ricardo
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2008, 17:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Ricardo » 30 Noi 2008, 19:39

Marea problema e reprezentata de braconaj,dar daca stau bine si ma gandesc nu cred ca braconajul distruge din fauna piscicola mai mult decat distrugem noi ca pescari luand mereu acasa cate 5-10 kile la fiecare pescuit.la braconaj piscicol se duc 10 insi,la pescuit si luat acasa se duc 100 de mii de compatrioti.Daca te uiti putin prin Europa crapul e comestibil doar in lumea a treia,lume din care face parte si Romania.Si noi romanii tragem tara asta in jos si ne meritam soarta.Numai bine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de gor965 » 30 Noi 2008, 22:15

Ricardo scrie:Marea problema e reprezentata de braconaj,dar daca stau bine si ma gandesc nu cred ca braconajul distruge din fauna piscicola mai mult decat distrugem noi ca pescari luand mereu acasa cate 5-10 kile la fiecare pescuit.la braconaj piscicol se duc 10 insi,la pescuit si luat acasa se duc 100 de mii de compatrioti.Daca te uiti putin prin Europa crapul e comestibil doar in lumea a treia,lume din care face parte si Romania.Si noi romanii tragem tara asta in jos si ne meritam soarta.Numai bine
Nu esti realist ! Mergem 10 de pescari la Dunare si daca-om prinde pe zi ,la total ,50 kg ...suntem norocosi al draq ...un "electrician" iti scoate 100 kg in cateva ore...ia mai fa un calcul ! Stii cate zile cascam ochii la varful lansetelor si nu vedem nici o trasatura ? Sa fim seriosi ,braconierii merg in castig intotdeauna ! Astia sunt "cancerul" apelor salbatice !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de stefanflorin » 01 Dec 2008, 01:37

In primul rand in Europa nu exista tari lumea a treia, in al doilea rand crapul se mananca in multe tari (vezi Polonia de Craciun sau Paste ca nu mai tin exact minte unde e traditie sa se manance crap), pe zi nu sunt 10 braconieri si jdemii pescari, ci e cam invers. Pana sa se dezvolte aceasta industrie a "electricitatii" si cea a folositului plaselor mono precum si a dinamitei apele aveau peste la greu de la cel mai mic parau pana la cele mai mari rauri. NU poluarea este factorul, industria noastra e la pamant oricum deci nu are cine sa polueze exceptand cate un "mic" accident care apare din cand in cand dar care dupa mine nu are o influenta asa mare asupra apelor. Tot "burtosii" aia de care vorbeam mai de mult sunt problema, asa ca terminati-o cu vorbele despre cantiatea de peste luata acasa. Oricum de cele mai multe ori avem parte decat de natura, trasaturi ioc. Parerea mea este ca suferim prea mult de ecologie, si ne vaitam ca in povestea cu drobul de sare. :-@
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Coleman » 01 Dec 2008, 01:41

Am trait sa o aud si pe asta :
Pescarii iau mai mult peste decat braconierii!!!!!!!!
E incredibil cum vad unii lucrurile,ramai blocat cand auzi asa ceva.
Oare sti unde este DELTA?Ai fost vreodata in DELTA?Am vb cu cei care se duc mai des in DELTA si in 4 zile au prins 3 somni si un crap,adica vreo 15-20 kg in total si au fost 4 pescarii timp de 4 zile.Eu am fost 2 zile si am luat un ciortan si exemlele de genul asta pot continua.
Pacat .................


P.S. De ce ne tot uitam la alte tari doar asa ca da bine,dar la salariile celor din alte tari nu ne uitam.?
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de miska » 01 Dec 2008, 02:06

coleman mai lasa salrile din alte tari ca nare nici o legatura cu salarile tu in rominia platesti asigurare la masina 300 de euroi pe an eu 1200 tu dai pe un pachet de tigari 60 de mii eu dau 4 euro si asa putem sa o continuam pina la nesfarsit o chirie aici ii de 600 de euro nu ca in rominia 200 asa ca mai lasa comparatia cu salarile .la noi ii mentalitatea si gata pareca suntem in razboi zici cai foamete
always think like a fish

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: ''ELIBERATUL'' PESTELUI

Mesaj de Ion Mironov » 01 Dec 2008, 02:15

miska scrie:coleman mai lasa salrile din alte tari ca nare nici o legatura cu salarile tu in rominia platesti asigurare la masina 300 de euroi pe an eu 1200 tu dai pe un pachet de tigari 60 de mii eu dau 4 euro si asa putem sa o continuam pina la nesfarsit o chirie aici ii de 600 de euro nu ca in rominia 200 asa ca mai lasa comparatia cu salarile .la noi ii mentalitatea si gata pareca suntem in razboi zici cai foamete

stii tu pe undeva chirie cu 200 de euroi? ciudat ca eu platesc 500 de euroi doua camere plus intretinere si alte cele se face 700 daca nu 800 euroi......si cand te gandesti ca nu castig decat 500 pe luna te apuca nevii...noroc cu nevastamea....una peste alta suntem inapoiati rauu....si ca mentaliate si ca tara.....poate peste 30 40 de ani .si mai vreau si concursuri si partide de pescuit.....voi fi sclavul nevestemiii 'jdemiiii de ani....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”